Jump to content

Βαρέλι προετοιμασίας (θέλω ρόδες)


Recommended Posts

Επιτέλους παρέλαβα το καινούριο ενυδρείο μου -RIO 300- και σιγά-σιγά άρχισα να το στήνω για να φιλοξενήσει Σκαλάρια. Το ερώτημα μου έχει σχέση με το βαρέλι προετοιμασίας του νερού (η βρύση μου έχει υψηλό PH).

Μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα για το 100lt ενυδρείο μου ένα βαρέλι γύρω στα 60lt το οποίο μπορούσα να κουμαντάρω καλά (μιλάω για το βάρος) στις εβδομαδιαίες αλλαγές νερού. Τώρα στο 300άρι πιστεύω θα χρειαστώ ένα βαρέλι γύρω στα 120lt. Η προετοιμασία νερού θα γίνεται στο μπαλκόνι και πρέπει να μεταφέρω όλο το βάρος στο σαλόνι. Παλιότερα σε κάποια φωτογραφία (μάλλον από τον Σπύρο) είχα δει βαρέλι με ρόδες που θα με βόλευε πολύ. Αν υπάρχει έτοιμο παρακαλώ να μου προτείνεται εδώ ή με PM κάποιο μαγαζί στην Αθήνα γιατί στην τοπική αγορά της Πάτρας δεν βρίσκω με ρόδες. Αν δεν υπάρχει κάποια πατέντα...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, αν το σημείο που βρίσκεται το βαρέλι προετοιμασίας δεν είναι πολύ μακρυά απο το ενυδρείο σου, έχεις σκεφτεί να στέλνεις το νερό της αλλαγής με μια αντλία;

Link to comment
Share on other sites

Αφού είπε οτι είναι στο μπαλκόνι....

Γιατί δεν πέρνεις δύο εξηντάρια;

Link to comment
Share on other sites

Αφού είπε οτι είναι στο μπαλκόνι....

Γιατί δεν πέρνεις δύο εξηντάρια;

Φίλε tsoum και στο μπαλκόνι να είναι, εάν δεν βρίσκεται μακρυά απο το ενυδρείο η μεταφορά του νερού με μια αντλία είναι κάτι που γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ,γίνεται με αντλία η μεταφορά του νερού στο ενυδρείο-έτσι το κάνω και εγω-.Βεβαια αναλογα με την απόσταση επιλέγεις και μια ανάλογα δυνατή αντλία :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Και γω αντλια προτεινω!! μεταφερω νερο με αντλια απο praktiker σε αποσταση 6+ μετρα +1,5 μετρα υψος που ειναι το ενυδρειο εδω και 3 μηνες και δεν εχω κανενα προβλημα..(την αντλια την πηρα γυρω στα 30- 35 ευρω).. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Φίλε nikoscorsa πόσα watt είναι ή αντλία σου γιατί έχω κι εγώ την αντλία της Gardena (γύρω στα 35€) αλλά πάνω από 1 μέτρο δεν πάει και με το βαρέλι από κάτω!!

Link to comment
Share on other sites

εγω θα προτεινα ενα πιατο με ροδακια για μεγαλες γλαστρες και εισαι οκ.αν φοβασαι για την αντοχη τους υπαρχουν και μεταλικα που ειναι πολυ ανθεκτικα.

το νερο καλο θα ειναι να προετοιμαζεται μεσα στο σπιτι για να πιανεις ευκολοτερα την επιθυμητη θερμοκρασια στο σπιτι και να γλυτωνεις τα πολλα πηγαινε-ελα.

εμεις ομως δεν ξερουμε το σπιτι σου. εσυ θα κρινεις τι σε βολευει καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Φίλε nikoscorsa πόσα watt είναι ή αντλία σου γιατί έχω κι εγώ την αντλία της Gardena (γύρω στα 35€) αλλά πάνω από 1 μέτρο δεν πάει και με το βαρέλι από κάτω!!

Δεν θυμαμαι ακριβως...Επειδη αυτη τη στιγμη ειμαι στη δουλεια μολις παω σπιτι θα το κοιταξω και θα σου πω.. :hysterical:

Υγ. το μονο "προβλημα που εχω ειναι οταν το νερο φτανει κατω κατω (2 εκατοστα)και σταματησω την αντλια...,...οταν τν ξεκινησω παλι δεν μπορει να το "σπρωξει" η αντλια.. επισης οταν βαζεις την αντλια να δουλεψει προσεχε το λαστοιχο να μην εχει μεσα νερο.. το πρωτο νερο να το ριξει η αντλια στο λαστοιχο,.. γιατι κραταει "αερα-νερο-αερα-νερο" και ζοριζεται να προχωρησει το νερο...

ελπιζω να μην σε μπερδευω πολυ.. :ooh2::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

εγω θα προτεινα ενα πιατο με ροδακια για μεγαλες γλαστρες και εισαι οκ.αν φοβασαι για την αντοχη τους υπαρχουν και μεταλικα που ειναι πολυ ανθεκτικα.

το νερο καλο θα ειναι να προετοιμαζεται μεσα στο σπιτι για να πιανεις ευκολοτερα την επιθυμητη θερμοκρασια στο σπιτι και να γλυτωνεις τα πολλα πηγαινε-ελα.

εμεις ομως δεν ξερουμε το σπιτι σου. εσυ θα κρινεις τι σε βολευει καλυτερα.

Εαν εχεις μαρμαρο για πατωμα η πλακακι που χαρασεται ευκολα ΜΗΝ το κανεις.. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμαμαι ακριβως...Επειδη αυτη τη στιγμη ειμαι στη δουλεια μολις παω σπιτι θα το κοιταξω και θα σου πω.. :hysterical:

Υγ. το μονο "προβλημα που εχω ειναι οταν το νερο φτανει κατω κατω (2 εκατοστα)και σταματησω την αντλια...,...οταν τν ξεκινησω παλι δεν μπορει να το "σπρωξει" η αντλια.. επισης οταν βαζεις την αντλια να δουλεψει προσεχε το λαστοιχο να μην εχει μεσα νερο.. το πρωτο νερο να το ριξει η αντλια στο λαστοιχο,.. γιατι κραταει "αερα-νερο-αερα-νερο" και ζοριζεται να προχωρησει το νερο...

ελπιζω να μην σε μπερδευω πολυ.. :ooh2::bowdown:

Να προσθέσω στα παραπάνω οτι προσοχή χρειάζεται και στον σωλήνα που επιστρέφει νερό στο ενυδρείο. Πρέπει να βρίσκεται πάνω απο την επιφάνεια του νερού, γιατί υπάρχει κίνδυνος μόλις σταματήσει η αντλία να σου φέρει όλο το νερό του ενυδρείου στο βαρέλι προετοιμασίας.

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω στα παραπάνω οτι προσοχή χρειάζεται και στον σωλήνα που επιστρέφει νερό στο ενυδρείο. Πρέπει να βρίσκεται πάνω απο την επιφάνεια του νερού, γιατί υπάρχει κίνδυνος μόλις σταματήσει η αντλία να σου φέρει όλο το νερό του ενυδρείου στο βαρέλι προετοιμασίας.

Σωστος!!!! :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Η πλαστικη βαση με τα ροδακια που ειχα τα'παιξε σιγα σιγα.

Με την πατεντα που λεει ο Zorba θα πετυχει αλλα ειναι περιττο.

Παρε :

1. Μια compact αντλια eheim 1000 λιτρα/ωρα. Αυτη http://www.aquaristikshop.com/cgi-bin/neu/...mp;t=temartic_e

Ελλαδα εχει 30 εβρω.

Σηκωνει το νερο 2 μετρα το στελνει στα Τρικαλα και το ξαναγυριζει.

πχ την εχω συνδεσει με ποτιστικο συστημα gardena και εχω ποτισει απο το βαρελι 50 γλαστρες σε συστημα 15 μετρων (ξερετε τη πιεση νερου ζηταει το ποτιστικο ετσι?)

Απο το βαρελι 15 μετρα απο το ενυδρειο μειωνα και ροη απο το ρυθμιστη γιατι ηταν δυνατη.

Ααα εχει και ρυθμιση ροης.

2. Αλφαδολαστιχο διαφανες (να βλεπεις μεσα και την κατασταση του απο καθαριοτητα) απο Πρακτικερ στα ειδη κηπου με 1,05 το μετρο.

Εφαρμοζει ακριβως μεσα στην εξοδο της αντλιας.

Μετα τη χρηση ενωνεις με το λαστιχο του ποτισματος (μεσω ενος μικρου κομματιου σωληνα απο φιλτρο μεγεθους 16/22) και αφηνεις να περασει καθαρο νερο να ξεπλυθει.

Φύσα μετα με δυναμη μεσα στο αλφαδολαστιχο (προσοχη μη ζαλιστεις) για να βγαλει τα νερα απο μεσα, οσα καλυτερα γινεται.

3. Θερμαντηρας.

Αφου θα ειναι το βαρελι στο μπαλκονι θα δεις μεχρι και κατω απο 10 βαθμους θερμοκρασια το χειμωνα.

Τεσσερεις-πεντε ωρες πριν την αλλαγη (αναλογα τα βατ του θερμαντηρα θα δεις ποσο γρηγορα κανει) θα βαζεις το θερμαντηρα με προσοσχη να αιωρειται μεσα στο βαρελι, χωρις να ακουμπαει καπου και λιωσει τιποτα.

Αναλογα το ποσοστο αλλαγης φερε και τη θερμοκρασια στο βαρελι ετσι ωστε να μη πεσει κατω απο 2-3 βαθμους (αναλογα και τα ψαρια) μετα την αλλαγη νερου, η θερμοκρασια του ενυδρειου.

πχ αν εχεις 26 βαθμους και κανεις αλλαγη το 50% θα πρεπει να μην εχει κατω απο 20C βαθμους το φρεσκο νερο ετσι ωστε να μη πεσει κατω απο 23C του ενυδρειου.

Με 30% αλλαγη θα μπορουσε να ηταν και 17C το φρεσκο νερο.

- Μεγαλυτερη σημασια εχει και ο ρυθμος αλλαγης της θερμοκρασιας που δεν πρεπει να ειναι πολυ αποτομη αφου εμπειρικα σε καποια ειδη ψαριων δεν εχει προξενησει προβλημα και λιγο μεγαλυτερη πτωση θερμοκρασιας.

- Αντιχλωριο στο βαρελι να ριξεις λιγο πριν ξεκινησεις τη διαδικασια να αδειασεις το νερο.

δες και εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry293150

Link to comment
Share on other sites

Εαν εχεις μαρμαρο για πατωμα η πλακακι που χαρασεται ευκολα ΜΗΝ το κανεις.. :)

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω στα παραπάνω οτι προσοχή χρειάζεται και στον σωλήνα που επιστρέφει νερό στο ενυδρείο. Πρέπει να βρίσκεται πάνω απο την επιφάνεια του νερού, γιατί υπάρχει κίνδυνος μόλις σταματήσει η αντλία να σου φέρει όλο το νερό του ενυδρείου στο βαρέλι προετοιμασίας.

Μονο εφοσον το λαστιχο ειναι μεσα στο νερο (του ενυδρειου), ειδαλως δεν τιθεται θεμα. :)

eheim 1000 λιτρα/ωρα. Αψογη.

Έγινε επεξεργασία - redbetta
Link to comment
Share on other sites

Οριστε και η δικη μου αντλια.. praktiker

[/url] 041220091342.th.jpg[/img]

041220091343.th.jpg

Έγινε επεξεργασία - nikoscorsa
Link to comment
Share on other sites

Οριστε και η δικη μου αντλια.. praktiker

[/url] 041220091342.th.jpg[/img]

041220091343.th.jpg

:)

για λιμνη την εχεις?

ποσο πηγε?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά θα ακολουθήσω κατά γράμμα τις συμβουλές του Σπύρου. Ευχαριστώ.
Αν δεν την βρισκεις Αχαια, δες εδω http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1847

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1213

Link to comment
Share on other sites

:thaman:

για λιμνη την εχεις?

ποσο πηγε?

:band: Αν θυμαμαι καλα κατω απο 40 ευρω.. (η παιρνουμε η δεν παιρνουμε..) :):thumbup::thaman:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...