Jump to content

Εσωτερικο φιλτρο


Recommended Posts

Καλησπερα σας στο ενυδρειο μου εχω ενα φιλτρο της Eheim (2026) ειναι φυτεμενο με ευκολα φυτα και απο ψαρακια εχω για αρχη 10 ροδωστομους , 5 black fantom και δυο γατοψαρακια το ph του νερου ειναι 7,4 και θελω να το ριξω με τιρφη.

Μπορω να χρησ/σω ενα εσωτερικο φιλτρο που εχω απο παλιο ενυδριο 60 λιτρα μονο με τιρφη?

Δεν προτιμω να βαλω την τιρφη στο εξωτερικο φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορεις. :hysterical:

Ξεκινα ομως με λιγη ποσοτητα (πχ 50γρ ή 100 ml), για να μην εχουμε αποτομες αλλαγες στις παραμετρους και να προλαβαινεις να ελεγχεις με μετρηση το πεχα καθως χρειαζεται λιγος χρονο (4-5 μερες) να φανει η συνολικη δραση της τυρφης.

Μετα απο 4-5 μερες προσθεσε κι αλλη μεχρι να φτασεις σταδιακα στο επιθυμητο πεχα, ας παρει και ενα μηνα αυτη η μεταβαση.

Οτι αλλο καινουριο ψαρι βαζεις ομως θα πρεπει να του κανεις καλη προσρμογη καθως θα ερχεται απο νερο βρυσης 99% απο τα ενυδρεια των πετσοπ.

Μη το κατεβασεις πολυ γιατι μετα θα πρεπει να προετοιμαζεις νερο παλι με τυρφη σε βαρελι, γιατι δεν πρεπει να εχει μεγαλη διαφορα (πανω απο 0,5 για σιγουρα) το πεχα του νερου της αλλαγης με το πεχα του ενυδρειου.

Τι γατοψαρα εχεις? Αν ειναι cory βαλε αλλα 6 γιατι ειναι κοπαδοψαρα εστι ωστε να μη χρειαστει μεγαλη προσαρμογη μετα.

Ελπιζω να εχεις αμμο στο βυθο αν ειναι κορυ.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορεις. :)

Ξεκινα ομως με λιγη ποσοτητα (πχ 50γρ ή 100 ml), για να μην εχουμε αποτομες αλλαγες στις παραμετρους και να προλαβαινεις να ελεγχεις με μετρηση το πεχα καθως χρειαζεται λιγος χρονο (4-5 μερες) να φανει η συνολικη δραση της τυρφης.

Μετα απο 4-5 μερες προσθεσε κι αλλη μεχρι να φτασεις σταδιακα στο επιθυμητο πεχα, ας παρει και ενα μηνα αυτη η μεταβαση.

Οτι αλλο καινουριο ψαρι βαζεις ομως θα πρεπει να του κανεις καλη προσρμογη καθως θα ερχεται απο νερο βρυσης 99% απο τα ενυδρεια των πετσοπ.

Μη το κατεβασεις πολυ γιατι μετα θα πρεπει να προετοιμαζεις νερο παλι με τυρφη σε βαρελι, γιατι δεν πρεπει να εχει μεγαλη διαφορα (πανω απο 0,5 για σιγουρα) το πεχα του νερου της αλλαγης με το πεχα του ενυδρειου.

Τι γατοψαρα εχεις? Αν ειναι cory βαλε αλλα 6 γιατι ειναι κοπαδοψαρα εστι ωστε να μη χρειαστει μεγαλη προσαρμογη μετα.

Ελπιζω να εχεις αμμο στο βυθο αν ειναι κορυ.

Σε ευχαριστω για την απαντηση σου και πιστευω οτι καλητερα να εχω την τιρφη σε ξεχωριστο φιλτρο. Οταν το ph ερθει στην σωστη μετρηση μπορω να το βγαλω το φιλτρο με την τιρφη?

Link to comment
Share on other sites

Όχι, γιατί όταν θα ξανακάνεις αλλαγή, αν δεν είναι προετοιμασμένο το νερό, θα έχεις διααφορετικές παραμέτρους, και.... δυσαρεστες συνεπειες... Στο κάτω κάτω, τι σε πειράζει να το έχεις μέσα;

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την απαντηση σου και πιστευω οτι καλητερα να εχω την τιρφη σε ξεχωριστο φιλτρο. Οταν το ph ερθει στην σωστη μετρηση μπορω να το βγαλω το φιλτρο με την τιρφη?

Αν την βγαλεις θα ξανανεβουν οι τιμες βαζωντας νερο απλο.

Επισης, η τυρφη εξασθενει και σε 15-30 μερες θα θελεις αλλαγη.

Δηλαδη και θα μενεοι συνεχεια μεσα και θα την ανανεωνεις.

Μαλιστα καλο ειναι να την εχεις μοιρασμενη σε δυο "καλτσες" και να την αλλαζεις εναλλαξ καθε 15 μερες ετσι ωστε να εξισορροπει η δραση τη φρεσκιας τυρφης που μπαινει με τη μειωμενη της παλια τυρφης, και να μην εχεις αποτομη διακυμανση τιμων βαζωντας τη φρεσκια :)

Αν καταλαβες τι εννοω.

Link to comment
Share on other sites

Αν την βγαλεις θα ξανανεβουν οι τιμες βαζωντας νερο απλο.

Επισης, η τυρφη εξασθενει και σε 15-30 μερες θα θελεις αλλαγη.

Δηλαδη και θα μενεοι συνεχεια μεσα και θα την ανανεωνεις.

Μαλιστα καλο ειναι να την εχεις μοιρασμενη σε δυο "καλτσες" και να την αλλαζεις εναλλαξ καθε 15 μερες ετσι ωστε να εξισορροπει η δραση τη φρεσκιας τυρφης που μπαινει με τη μειωμενη της παλια τυρφης, και να μην εχεις αποτομη διακυμανση τιμων βαζωντας τη φρεσκια :)

Αν καταλαβες τι εννοω.

Kαταλαβα τι μου λες ομως το φιλτρο που εχω ειναι σπασμενο τελικα και εχω ενα ακομα απο μικρο ενυδρειο ενος φιλου 30λ τι λες να το χρησ/σω η δεν θα κανουμε τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Kαταλαβα τι μου λες ομως το φιλτρο που εχω ειναι σπασμενο τελικα και εχω ενα ακομα απο μικρο ενυδρειο ενος φιλου 30λ τι λες να το χρησ/σω η δεν θα κανουμε τιποτα.

μαλλον οχι, ουτε και το προηγουμενο θα χωραγε ποσοτητα αλλα κατι θα γινοταν.

Αυτο ποσο ογκο υλικων χωραει?

ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο που θα μπει?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

μαλλον οχι, ουτε και το προηγουμενο θα χωραγε ποσοτητα αλλα κατι θα γινοταν.

Αυτο ποσο ογκο υλικων χωραει?

ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο που θα μπει?

Το ενυδρειο ειναι 125λ και ειναι αρκετα φυτεμενο και δεν εχω καποιο κενο για μεγαλο εσωτερικο.

Λεω να παω σε κρεμεστο εξωτερικο η στο κυριος που εχω της eheim (2026).

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο ειναι 125λ και ειναι αρκετα φυτεμενο και δεν εχω καποιο κενο για μεγαλο εσωτερικο.

Λεω να παω σε κρεμεστο εξωτερικο η στο κυριος που εχω της eheim (2026).

Σκεψου τις παρακατω επιλογες και αποφασισε:

Το 2026 ειχα και εγω σε 180αρι ενυδρειο.

Στο κατω καλαθι που εχει μηχανικο μακαρονι ehfimech 1 λιτρο και το μπλε χροντροτρυπο σφουγγαρι ειχα βαλει την τυρφη. (αναμεσα μακαρονι και σφουγγαρι)

Χωραγε ανετα μεγαλη ποσοτητα.

Το κακο ηταν οτι καθε 20-30 μερες επρεπε να το ανοιγω και δεν ειναι και οτι καλυτερο να πειραζεις το φιλτρο.

Μανουρα να γεμισει νερο να παρει σωστα μπρος κλπ.

Απο τοτε που σταματησα αυτο το βιολι με την τυρφη στο φιλτρο ανασανα.

Τωρα εχω κανει το εξης : πηρα βαρελι που προετοιμαζω το νερο της αλλαγης, εκει βαζω το εσωτερικο φιλτρο που ειχα ξηλωσει απο το rio, με τυρφη για 4-5 μερες. (αν και σκεφτομαι να αλλαξω το εσωτερικο με ενα εξωτερικο μικρο φιλτρακι ενος λιτρου που εχω και καθεται το hydor prime 10 και αυτο για ευκολια απλα και για περισσοτερο χωρο στο βαρελι).

Τα πλεονεκτηματα ειναι σημαντικα.

α) Ξερω απο πριν τις παραμετρους του νερου που θα βαλω και δεν περιμενω να δω μετα απο μερες τη δραση της τυρφης απ'ευθειας στο ενυδρειο οπως αν την ειχα στο φιλτρο του.

β) Το νερο που βαζω ειναι ηδη προετοιμασμενο με τυρφη και δεν ειναι διαφορετικο απο του ενυδρειου, στην αλλη περιτπωση θα εκανα αλλαγες με νερο βρυσης πχ 7,5 πεχα και το ενυδρειο που θα ειχα τρυφη το φιλτρο του θα ειχα 6,5 πεχα. Αυτο δεν ειναι και οτι καλυτερο.

γ) Οπως ειπα δεν πειραζω το φιλτρο. Προλητπικα το ανοιγω καθε 6 μηνες και αλλαζω το filterwool και καθαριζω το σφουγγαρι και το μακαρονι.

Το μειονεκτημα ενα και σημαντικο κι αυτο.

Η τυρφη σαν οργανικο υλικο αφηνει διάφορα στο νερο. Οταν ειναι στο φιλτρο του ενυδρειου η βιολογια του επεμβαινει και δεν αφηνει τιποτα.

Στο φιλτρο του βαρελιου ομως δεν υπαρχει βιολογια και γι'αυτο πολλοι χρηστες της μεθοδου αυτης καθε φορα που βαζουν φρεσκια τυρφη στο βαρελι ανιχνευουν ποσοτητα αμμωνιας, η οποια ειναι μενα ατοξικη λογω χαμηλης οξυτητα του νερου αλλα δεν ξερω αν αυτη μετρατρεπεται βαση του κυκλου του αζωτου σε ΝΟ2 και ΝΟ3 στη συνεχεια εντος του ενυδρειου, που οπως ξερουμε κι αυτα επιβαρυνουν σημαντικα το νερο.

Θα μου πεις αν ηταν στο ενυδρειο δεν θα αφηνε παλι τα ΝΟ2 ΝΟ3?

Ναι.

Εγω παντως (σαν ψειρας που ειμαι) καθε φορα που βαζω φρεσκια τρυφη στο βαρελι, βαζω λιγο νερο ισα να σκεπαζει το φιλτρο και το αφηνω να γυρισει για μια μερα το νερο και να βγαλει οτι εχει να βγαλει.

Μετα το πεταω και βαζω κανονικα καθαρο νερο. (με το μικρο εξωτερικο φιλτρακι που σκεφτομαι να βαλω θα χρειαζετια ακομα λιγοτερη ποσοτητα νερου για "ξεπλυμα")

Μετα απο αυτο το "ξεπλυμα", δεν μετρησα ποτε αμμωνια στο βαρελι. (πεταω ομως "δραστικοτητα τυρφης" με αυτο το "ξεπλυμα" οπως και να το κανουμε)

πληροφοριες εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=28030&hl=

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Στο φιλτρο του βαρελιου ομως δεν υπαρχει βιολογια και γι'αυτο πολλοι χρηστες της μεθοδου αυτης καθε φορα που βαζουν φρεσκια τυρφη στο βαρελι ανιχνευουν ποσοτητα αμμωνιας, η οποια ειναι μενα ατοξικη λογω χαμηλης οξυτητα του νερου αλλα δεν ξερω αν αυτη μετρατρεπεται βαση του κυκλου του αζωτου σε ΝΟ2 και ΝΟ3 στη συνεχεια εντος του ενυδρειου, που οπως ξερουμε κι αυτα επιβαρυνουν σημαντικα το νερο.

πληροφοριες εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=28030&hl=

Για να μην ανοιγω αλλο θεμα Σπυρο, το ιδιο θεμα ειχες ανοιξει και στο σεμιναριο του Dieter και σου ωφειλε μια απαντηση ο εκπροσωπος της sera οσον αφορα την αμμωνια. Μηπως τελικα στην εδωσε?

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοιγω αλλο θεμα Σπυρο, το ιδιο θεμα ειχες ανοιξει και στο σεμιναριο του Dieter και σου ωφειλε μια απαντηση ο εκπροσωπος της sera οσον αφορα την αμμωνια. Μηπως τελικα στην εδωσε?

Οχι.

Αλλα απ'οτι πληροφοριες εδωσε εκει για τα συστατικα (οργανικη υλη κλπ) της τυρφης στο σεμιναριο, φαινεται φυσιολογικο να συμβαινει και το παραδεχτηκε ο Undergasser.

Δεν χρησιμοποιουν καθολου απ'οτι καταλαβα την τυρφη εκτος φιλτρου ενυδρειου, γι'αυτο δεν εχουν εμπειρικη γνωση του θεματος να απαντησουν σιγουρα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...