Jump to content

Θολό Νερό


Recommended Posts

Καλημέρα παίδες, καταλαβαίνω ότι Σάββατο είναι όλοι θα είναι κάποια βόλτα ή σε δουλειές αλλά χρειάζομαι της βοήθειά σας.

Το ενυδρείο είναι 60lt, τρέχει ένα μήνα και μετά την πρώτη αλλαγή του 1/3 του νερού στις 30//11/2009 το νερό έγινε θολό (όχι γαλακτερό - σαν βρώμικο).

Περίμενα μήπως φτιάξει μόνο του αλλά τίποτα. Πήγα αγόρασα και εξωτερικό φίλτρο αλλά πάλι τίποτα.

Κάνω αλλαγή του 1/3 του νερού στις 4/12/2009 και ξυπνάω σήμερα και πάλι τίποτα.

Μόλις άλλαξα ξανά το 20% και περιμένω!

* Ξέχασα να σας πω ότι όποτε βάζω την αεραντλία με την πέτρα το νερό φαίνεται καλύτερο.

(Μετρήσεις δεν έχω κάνει, δεν έχω τεστ, τώρα θα ντυθώ να πάω να πάρω. Έως τότε ας βοηθήσει κάποιος)

Έγινε επεξεργασία - Naias
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φιλος.

Το ενυδρειο σου απλά δεν έχει στρώσει ακόμη. Δεν έχεις ακόμη βιολογία ( οφέλημα βακτηρίδια δηλαδή που καθαρίζουν το νερό)

Στο εξωτερικό φιλτρο τι υλικά έβαλες και με ποιά σειρά??? έχεις ψάρια μέσα??? τι υποστρωμα έχεις ( μπορει η θολουρα να είναι σκόνη)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φιλος.

Το ενυδρειο σου απλά δεν έχει στρώσει ακόμη. Δεν έχεις ακόμη βιολογία ( οφέλημα βακτηρίδια δηλαδή που καθαρίζουν το νερό)

Στο εξωτερικό φιλτρο τι υλικά έβαλες και με ποιά σειρά??? έχεις ψάρια μέσα??? τι υποστρωμα έχεις ( μπορει η θολουρα να είναι σκόνη)

Καλημέρα. Έχω χρυσόψαρα. Δεν έχω υπόστρωμα μόνο χαλίκι που μου έδωσε το pet shop , γύρω στα 3 δάκτυλα.

Το εξωτερικό έχει με την παρακάτω σειρά και στην είσοδο του νερού μακαρόνι, βιόμπαλες και τελευταίο που είναι και η έξοδος του νερού υαλοβάμβακα.

Το εσωτερικό στην είσοδο του νερού έχει υαλοβάμβακα μετά βιόμπαλες και στην έξοδο σφουγγάρι.

Έχω κάτι χάπια που έχουν βακτήρια μέσα όπως μου είπαν στο pet shop τις λένε bactozym να ρίξω μια τέτοια;

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι όντως λόγο βακτηρίων ίσως είναι καλύτερα να μην κάνω αλλαγές στο νερό άλλες για να μην χαλάω στα βακτήρια του νερού και να ρίξω και το χάπι το bactozym;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έχω χρυσόψαρα. Δεν έχω υπόστρωμα μόνο χαλίκι που μου έδωσε το pet shop , γύρω στα 3 δάκτυλα.

Το εξωτερικό έχει με την παρακάτω σειρά και στην είσοδο του νερού μακαρόνι, βιόμπαλες και τελευταίο που είναι και η έξοδος του νερού υαλοβάμβακα.

Το εσωτερικό στην είσοδο του νερού έχει υαλοβάμβακα μετά βιόμπαλες και στην έξοδο σφουγγάρι.

Έχω κάτι χάπια που έχουν βακτήρια μέσα όπως μου είπαν στο pet shop τις λένε bactozym να ρίξω μια τέτοια;

Στα 60lt 2 Φίλτρα? :) ποσα λιτρα ανα ώρα είναι το εξωτερικό φίλτρο?

το καλύτερο στησιμο εξωτερικου φίλτρου είναι.

μακαρόνι στην εισοδο

σφουγκάρι χοντρό

sera siporax η substrat

Βαμβακι

βασικά φιλος θα βοηθούσε και μια φωτο του ενυδρειου σου.

Link to comment
Share on other sites

Στα 60lt 2 Φίλτρα? :) ποσα λιτρα ανα ώρα είναι το εξωτερικό φίλτρο?

το καλύτερο στησιμο εξωτερικου φίλτρου είναι.

μακαρόνι στην εισοδο

σφουγκάρι χοντρό

sera siporax η substrat

Βαμβακι

βασικά φιλος θα βοηθούσε και μια φωτο του ενυδρειου σου.

Είναι το eheim 2213 περίπου 400lt/ώρα. Δεν έχω βάλει σφουγγάρι. Μου το έδωσαν βασικά δεν το αγόρασα. Οταν ρώτησα ένα petshop μου είπαν αφού το έχεις βάλτο. Καλό κάνει κακό δεν κάνει...

Foto μόλις βρώ κάποιον να μου την περάσει...

Link to comment
Share on other sites

1ος κανόνας ποτέ μην ακολουθεις τις συμβουλες τον πετσοπάδων. να πουλήσουν θέλουν και δεν ξέρουν απο ενυδρεία οι περισσότεροι.

το εσωτερικό φίλτρο περισευει απο την στιγμή που έχεις Eheim εξωτερικό. Το ενυδρείο σου με 60 λιτρα και 2 φιλτρα είναι σαν υδρομασαζ.

Πόσα ψάρια έχεις???

Link to comment
Share on other sites

1ος κανόνας ποτέ μην ακολουθεις τις συμβουλες τον πετσοπάδων. να πουλήσουν θέλουν και δεν ξέρουν απο ενυδρεία οι περισσότεροι.

το εσωτερικό φίλτρο περισευει απο την στιγμή που έχεις Eheim εξωτερικό. Το ενυδρείο σου με 60 λιτρα και 2 φιλτρα είναι σαν υδρομασαζ.

Πόσα ψάρια έχεις???

4 fansy χρυσόψαρα τα οποία δεν μεγαλώνουν πολύ απο αυτά που μου είπαν. Έχω φροντίσει η εισαγωγή και η εξαγωγή και των δύο φίλτρων να είναι στο ίδιο σημείο έτσι ώστε να να μην γίνεται χαμός μέσα...

Για πείτε καμία λύση. Το εξωτερικό φίλτρο μπήκε στις 30/11 οπότε ακόμα δεν έχει σωστά βακτήρια άρα δεν μπορώ να το αφήσω μόνο του.

Γιά πέιτε κάποια λύση. Να ρίξω ένα χάπι bactozym, να μήν αλλάξω ξανα νερό και όταν περάσουν μέρες να αφήσω μόνο το εξωτερικό φίλτρο;

Link to comment
Share on other sites

4 fansy χρυσόψαρα τα οποία δεν μεγαλώνουν πολύ απο αυτά που μου είπαν. Έχω φροντίσει η εισαγωγή και η εξαγωγή και των δύο φίλτρων να είναι στο ίδιο σημείο έτσι ώστε να να μην γίνεται χαμός μέσα...

Για πείτε καμία λύση. Το εξωτερικό φίλτρο μπήκε στις 30/11 οπότε ακόμα δεν έχει σωστά βακτήρια άρα δεν μπορώ να το αφήσω μόνο του.

Γιά πέιτε κάποια λύση. Να ρίξω ένα χάπι bactozym, να μήν αλλάξω ξανα νερό και όταν περάσουν μέρες να αφήσω μόνο το εξωτερικό φίλτρο;

Κάνε μια αλλαγή νερού ακόμη. Και ρίξε τα βιοχάπια που έχεις συμφωνα με την δοσολογία που γράφουν πάνω

Και βγάλε το εσωτερικό φίλτρο επιδή πιστεύω πως δημιουργείτε μεγάλη ροή και μπορεί και αυτο να προκαλεί θολούρα.

Και κάτι ακόμη κάθε χρυσόψαρο θέλει 40 λιτρα νερού. Και επίσεις λερώνουν πάρα πολυ το νερό. οπότε πρόσεχε την αμμωνία σου. 4 είναι πολλά για το ενυδρείο σου.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια αλλαγή νερού ακόμη. Και ρίξε τα βιοχάπια που έχεις συμφωνα με την δοσολογία που γράφουν πάνω

Και βγάλε το εσωτερικό φίλτρο επιδή πιστεύω πως δημιουργείτε μεγάλη ροή και μπορεί και αυτο να προκαλεί θολούρα.

Και κάτι ακόμη κάθε χρυσόψαρο θέλει 40 λιτρα νερού. Και επίσεις λερώνουν πάρα πολυ το νερό. οπότε πρόσεχε την αμμωνία σου. 4 είναι πολλά για το ενυδρείο σου.

Έριξα σήμερα το πρωί βακτήρια σε υγρό της tetra και έκλεισα το εξωτερικό φίλτρο και θα περιμένω να δω τι θα γίνει.

Αν όντως είναι απο την μεγάλη ροή που βγάζει το εξωτερικό φίλτρο, τι γίνεται; Βγαίνει άχρηστο; Όχι τίποτα άλλο αλλα και τό κόστος του δεν ήταν και μηδαμινό, μαζί με τα υλικά την έπιασα την κατοστάρα !!!

Link to comment
Share on other sites

Στα 60lt 2 Φίλτρα? :) ποσα λιτρα ανα ώρα είναι το εξωτερικό φίλτρο?

το καλύτερο στησιμο εξωτερικου φίλτρου είναι.

μακαρόνι στην εισοδο

σφουγκάρι χοντρό

sera siporax η substrat

Βαμβακι

βασικά φιλος θα βοηθούσε και μια φωτο του ενυδρειου σου.

Αυτό που λες είναι σχετικό και έχει να κάνει με τις ανάγκες του κάθε ενυδρείου και ανάλογα τη χωριτηκότητα του φίλτρου.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια αλλαγή νερού ακόμη. Και ρίξε τα βιοχάπια που έχεις συμφωνα με την δοσολογία που γράφουν πάνω

Και βγάλε το εσωτερικό φίλτρο επιδή πιστεύω πως δημιουργείτε μεγάλη ροή και μπορεί και αυτο να προκαλεί θολούρα.

Και κάτι ακόμη κάθε χρυσόψαρο θέλει 40 λιτρα νερού. Και επίσεις λερώνουν πάρα πολυ το νερό. οπότε πρόσεχε την αμμωνία σου. 4 είναι πολλά για το ενυδρείο σου.

Πως γίνεται η δυνατή ροή να προκαλεί θολούρα? Σε 60λ έχω κι εγώ ένα 2213 κι το εσωτερικό που είχε από πριν το ενυδρείο μέσα, ούτε θολούρα έχω, ούτε τίποτα και το νερό μου είναι πεντακάθαρο. Σίγουρα αν έχεις 2213 σε 60λ το εσωτερικό δεν χρειάζεται αλλά δεν δημιουργεί και πρόβλημα αν το αφήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Έριξα σήμερα το πρωί βακτήρια σε υγρό της tetra και έκλεισα το εξωτερικό φίλτρο και θα περιμένω να δω τι θα γίνει.

Αν όντως είναι απο την μεγάλη ροή που βγάζει το εξωτερικό φίλτρο, τι γίνεται; Βγαίνει άχρηστο; Όχι τίποτα άλλο αλλα και τό κόστος του δεν ήταν και μηδαμινό, μαζί με τα υλικά την έπιασα την κατοστάρα !!!

Δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση, να κρατήσεις το εξωτερικό και αν θες κρατάς ή βγάζεις το εσωτερικό. Το θέμα μας είναι οτι πρέπει να πάρεις υγρά tests να μετρήσεις το νερό σου για να δεις τι φταίει, αν έστρωσε ή όχι το ενυδρείο σου ή αν έχεις ammonia bloom, τα φίλτρα πάντω δεν φταίνε για τη θολούρα.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι απλο. Εχεις ενα αστρωτο ενυδρειο 60 λιτρων με αστρωτα φιλτρα και 4 χρυσοψαρα. Δεν ειναι λοιπον παραδοξο που αρχισε να αναπτυσσεται bacterial bloom (θολο νερο). Αυτο δημιουργειται απο ελευθερα βακτηρια στην στηλη νερου τα οποια επωφελουνται απο τα ποσοστα αμμωνιας.

Αυτο που συμβουλευω να κανεις ειναι κατ αρχην μετρησεις για αμμωνια και αμμωνιο με υγρα τεστ. Αν η αμμωνια φτασει σε επικινδυνα για τα ψαρια σου επιπεδα, τοτε μονο αλλαγη νερου ωστε να μειωθει.

Βρες μπολι απο καποιον συνχομπιστα με υγιες παλιο ενυδρειο ( βαλε αγγελια και ζητα) ωστε να αποκτησει το φιλτρο σου βιολογια.

Μην κανεις αλλαγες νερου μεχρι να βεβαιωθεις οτι τα φιλτρα εστρωσαν ,εκτος αν αυξηθει η αμμωνια οπως σου ειπα παραπανω.

Ασε την αεραντλια να δουλευει οσο υπαρχει θολο νερο.Τα βακτηρια αυτα καταναλωνουν πολυ οξυγονο.

Πηγαινε πισω τα 2 χρυσοψαρα και κρατα μονο τα αλλα 2. Στα 60 λιτρα μονο 1 ενηλικο χρυσοψαρο μπορεις να κρατησεις...αντε 2 μικρα προσωρινα. Δεν υπαρχουν χρυσοψαρα που να μενουν νανακια, ολα μεγαλωνουν.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ ρε παιδιά για την βοηθεία σας, ανακουφίζομαι κάθε φορά που βλέπω μια απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Δες πληροφοριες για το στησιμο του 2213.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry229564

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry274062

ΥΓ Τα χρυσοψαρα μενουν νανοι βαση αυτου http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=29494

Φυσικα αυτο θα εχει και καποια επακολουθα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Το θεματάκι λύθηκε.

Ανακαλύψαμε τελικά... Μάλλον ο petshopας ανακάλυψε να είναι καλά το παιδί... Ότι το σφουγγάρι που ήταν είδη μέσα το εσωτερικό φίλτρο ήταν σφουγγάρι άνθρακα και όχι κανονικό και ας είχε πολύ σκούρο μπλέ χρώμα.

Μου έδωσε κανονικό μπλέ σφουγγάρι, ήρθα σπίτι άδειασα το φίλτρο, έβαλα κάτω κάτω το μπλέ σφουγγάρι, μετά τις βιόμπαλες και στην συνέχεια τον υαλοβάμβακα (στο εσωτερικό φίλτρο το νερό περνά πρώτα απο υαλοβάμβακα και έχει έξοδο απο το μπλέ σφουγγάρι.) Στην συνέχεια έριξα πάνω στον υαλοβάμβακα λίγο υγρό με βακτήρια, ξανά έβαλα το φίλτρο σε λειτουργία και μέσα στο πεντάλεπτο το νερό έγινε κρυστάλλινο! Πραγματικό θαύμα !!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...