Jump to content

υλικα για φιλτρο Biobox2


Recommended Posts

παιδια καλησπερα εχω ενα ενυδρειο 80χ40χ30 με φιλτρο biobox2 και μεσα εχει μονο μπλε σφουγγαρι. Λεω να προσθέσω υαλοβαμβακα-το μπλε σφουγγάρι και siporax ειναι καλη η σκεψη μου? προτείνεται κάτι άλλο? thanks

Link to comment
Share on other sites

"Υαλοβαμβακα" μονο ενυδρειακο.

Μη παρεις απο καμια οικοδομη δλδ :)

Το Filterwool της sera ειναι πολυ καλο και οικονομικο.

Θα το ξεπλενεις, θα το στιβεις καλα και θα το αραιωνεις (να βλεπεις αναμεσα δλδ).

Γιατι αυτο στουμπωνει μεσα και θα σου βουλωσει το φιλτρο αν το βαλεις πολυ και πυκνο.

Αυτο ειναι και το υλικο που λερωνει πιο ευκολα και θελει αλλαγη.

Τα αλλα υλικα καθαριζετα πιο σπανια και τα κεραμικα βιολογικα υλικα ακομα πιο σπανια (αυτα ειδικα σε νερο ενυδρειου που εχεις βγαλει γιαυτο το σκοπο, για να μη σκοτωσεις τα βακτηρια)

Γενινικοτερα με το φιλτρο ασχολησαι μονο αν πεσει πολυ η ροη του. Και πρωτα με τον "υαλοβαμβακα" ή το σφουγγαρι στην αρχη της ροης του νερου.

Η σειρα των υλικων ειναι (οπως ρεει το νερο) πρωτα χοντροτρυπο μπλε σφουγγαρι μετα κεραμικα (sera siporax, eheim substrat pro) και τελος filterwool.

Αν ειναι ετσι η κατασκευη* του φιλτρου που δεν φτανεις να αλλαζεις το filterwool τοτε θα τα βαλεις αλλιως τα υλικα.

Πρωτα filterwool**, μετα χοντροτρυπο σφουγγγαρι, μετα κεραμικα, μετα ψιλοτρυπο σφουγγαρι.

* δηλαδη αν ειναι η ροη ετσι που το Filterwool ειναι κατω κατω και δεν το φτανεις ευκολα και πρεπει να βγαλεις ολα τα αλλα υλικα πρωτα.

** υπο την προυποθεση οτι ειναι πανω πανω και φτανεις να το αλλαζεις ευκολα. Αλλιως χωρις filterwool.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα εχω ενα ενυδρειο 80χ40χ30 με φιλτρο biobox2 και μεσα εχει μονο μπλε σφουγγαρι. Λεω να προσθέσω υαλοβαμβακα-το μπλε σφουγγάρι και siporax ειναι καλη η σκεψη μου? προτείνεται κάτι άλλο? thanks

Επειδή είχα το ίδιο φίλτρο αλλά σε 120λ, θα σου έλεγα να βάλεις substrat pro επειδή είναι μικρότερο σε μέγεθος οπότε θα χωρέσει περισσότερο, αφού είναι σχετικά μικρό φίλτρο (αν δεν έχεις βέβαια αγοράσει ήδη το siporax).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...