Jump to content

Εγινε το Ανπιστεφταμπλ!!!!


tsoum

Recommended Posts

Καλά έχω πάθει την πλάκα μου....

Γυρισε ο πατέρας μου απο την δουλειά το και μου είπε οτι γέννησαν τα Convicts του!!! Γεννησαν, δηλαδή εκολαφθηκαν τα αυγά!!!!

Και γιατι είναι ανπιστεφταμπλ;; Γιατι είναι 6 ψάρια σε 65 λίτρα :):thumbup::band:

Οτι να'ναι τελειώς. Είχα παρατηρήσει πως υπήρχαν αρσενικά και θυληκά εκει μέσα, αλλα ποτέ δεν περίμενα να υπάρξουν αναπαραγωγές γιατι είναι πολύ μικρός ο χώρος, και γιατί είναι κακές οι συνθήκες, (Αραιές αλλαγες κτλπ), και οι κρυψώνες πολύ λίγες......

Τώρα τι πρέπει να γίνει;

Θα σφαχτούνε εκεί μέσα το ζευγάρι με τα υπόλοιπα;;

Τι θα πρέπει να τα ταϊζει; Έχω την Mikrovit High protein της Tropical. Κάνει; Να του την δώσω να ρίχνει απ'αυτή;

Αμα καταφέρουμε και τα μεγαλώσουμε, ετοιμάστε ενυδρεία :thaman::thaman::hysterical:

Υ.Γ. θεωρούνται ευκολα ψάρια για γέννες;

Έγινε επεξεργασία - tsoum
Link to comment
Share on other sites

Ευχάριστα νέα!

Δεν έχω κρατήσει ποτέ αυτό το ψάρι,αλλά γίνεται θηρίο,οπότε πρέπει να τα βγάλεις απο εκεί,είναι πολύ λίγα τα λίτρα!

Απο οτι έχω διαβάσει δεν είναι δύσκολα ψάρια για γέννες.Πληροφορίες στο ακόλουθο λίνκ

http://www.cichlid-forum.com/articles/a_nigrofasciatus.php

Καλή συνέχεια :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτά δεν είναι ψάρια, κουνέλια είναι... Κάτι σαν τα guppies ένα πράγμα... :thumbup:

Βέβαια, όπως ξέρεις ο χώρος είναι ελάχιστος και ή θα σφαχτούνε ή θα φαγωθούν τα μικρά.

Αλήθεια, αφού ξέρεις ότι είναι "Οτι να'ναι τελειώς", "είναι πολύ μικρός ο χώρος", "είναι κακές οι συνθήκες" και "οι κρυψώνες πολύ λίγες" γιατί δεν κάνεις κάτι; Σε ευχαριστεί αυτό το θέαμα που βλέπεις; :)

Βέβαια από την άλλη το ενυδρείο δεν είναι δικό σου, αλλά πάλι κάτι θα μπορούσες να κάνεις...

Link to comment
Share on other sites

Για τον χώρο του ενυδρείο του το'χω πει, αλλα δεν θέλει να πάρει καινούργιο...

Για την ώρα συμφώνησε να το σουλουπώσουμε λίγο. (αμμο περισσότερες πέτρες κτλπ. Τώρα πάμε για μεγαλύτερο, ή για δώσιμο των μερικών ψαριών...

Βλέπετε, θύμα των πετσοπαδων.....

Τι να τα ταϊζουμε; Η τροφή που είπα κάνει;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα γέννες από αυτό το ψαράκι προ αμνημονευτων χρόνων. Ένα ζευγάρι σε 80 λίτρα μικτά περίπου. Τότε βέβαια είχα μαύρα μεσάνυχτα. (Τώρα σαν να έχει ξημερώσει λιγουλάκι :thumbup: ). Να σου πω την αλήθεια δεν θυμάμαι να είχα κάνει κάτι ιδιαίτερο. Είχα πάρει μια τροφή σε σκόνη για μωρά ψαράκια. Και είχα και μεγάλα ποσοστά επιτυχίας.

Αν η τροφή που έχεις είναι η κατάλληλη δεν γνωρίζω. Νομίζω όμως ότι δεν θα έχεις πρόβλημα στο φαγητό τους, αρκεί να την γλυτώσουν από τους υπόλοιπους... :)

Έγινε επεξεργασία - theodor72
Link to comment
Share on other sites

OK! Θα πάω αυριο το απόγευμα στο γραφείο του, και θα γυρίσω με φωτορεπορτάζ!!!

Link to comment
Share on other sites

Και απο τους γονείς;

Link to comment
Share on other sites

Oxι απο τα αλλα

OK, θα δώ τι μπορώ να κάνω

Να σου ζησουν φιλε μου........ :)

Ευχαριστώ πολυ.

Αλήθεια, μπορούν να διασταυρωθουν τα pink convicts με τα κανονικά; Έχει και απο τα δύο είδη μέσα, και την προηγούμενη φορά που είχα πάει είχα παρατηρήσει ένα κ'ενα να είναι μαζί μεσα σε μια κρυψώνα... Λογικά μπορούν. Θα υπάρχει πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

οι συγκεκριμενες κιχλιδες ειναι τα πιο ευκολα αλλα και τα πιο ανθεκτικα ψαρια που ειχα μεχρι τωρα.εγω εχω ενα χρονο τωρα 2 ζευγαρια εκ των οποιων το ενα ειναι κλασσικη θηλυκια ζεβρα μαυρη ενω ο αρσενικος ειναι αλμπινο και μαλιστα μου τον ειχαν στειλει απο Αγγλια.τα εχω σε ενα 80αρι ενυδρειο με χωρισμα με δυο φιλτρα εξωτερικα και διπλη αεραντλια με σπηλια και καστρο σε καθε πλευρα.μου εχουν γεννησει μεσα σε ενα χρονο 3 φορες.αν θελει κανεις και βρισκεται στα Ιωαννινα εχω μερικα μικρα ακομα,μιας και εχω δωσει τα περισσοτερα σε φιλους εδω και στη θεσσαλονικη. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...