Jump to content

ΨΑΡΙΑ ΣΤΡΩΣΙΜΑΤΟΣ


Recommended Posts

καλησπερα σε ολα τα μελη.............αυριο παω να αγορασω ενα rio 125 απο γνωστο καταστημα με ενυδρεια και ψαρια........οι ανθρωποι εκει ηδη με βοηθανε αρκετα απλα θαθελα και τη δικια σας αποψη............τι ψαρακια μπορω να χρησιμοποιησω συχρονως με το στρωσιμο????ειδα καπου για (zebra danios kai tiger barbs) προκειται να το κανω τροπικο......βεβαια μου ειπαν να χρησιμοποιησω και κατι χρυσοψαρα που ηδη εχω σε ενα μικροτερο αλλα δε μου φαινεται καλη ιδεα............................οποιος μπορει ας με βοηθησει............ευχαριστω προκαταβολικα..........

Link to comment
Share on other sites

απολυτως κανεναψαρακι.

κακιστη μεθοδος που στρεσαρει και πιθανοτατα μπορει να σκοτωσει τα νεα ψαρακια.

το στρωσιμο ενος ενυδρειου ειναι σημαντικο και πρεπει να γινεται με τον καλυτερο δυνατο τροπο και οχι με τον απανθρωπο.

διαβασε παρακατω.

ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΝΕΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες :) Προσωπικά είμαι αντίθετος στη χρησιμοποίηση οπουδήποτε ψαριού κατά τη διάρκεια του στρωσίματος. Υπάρχουν άλλοι τρόποι με τους οποίους δεν ταλαιπωρούμε κανένα ζωντανό.

Link to comment
Share on other sites

απολυτως κανεναψαρακι.

κακιστη μεθοδος που στρεσαρει και πιθανοτατα μπορει να σκοτωσει τα νεα ψαρακια.

το στρωσιμο ενος ενυδρειου ειναι σημαντικο και πρεπει να γινεται με τον καλυτερο δυνατο τροπο και οχι με τον απανθρωπο.

διαβασε παρακατω.

ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΝΕΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

+1 και απο εμένα...μη σε πείσει κανείς να το στρώσεις ,ε ψάρια..κάνουμε αυτο το χομπι προς παράλληλη ευχαρίστηση των ψαριών αλλα και δική μας.στρεσάροντας...ζορίζοντας... σκοτώνοντας κάποια απο αυτά παρεκλίνουμε απο αυτό...

Φιλικά Νικος

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας παιδια.....απλα αυτο το λινκ που μου στειλες διαβασα φιλε μου και λεει στη συνεχεια για τα ψαρακια που ανεφερα......................

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να γίνει προσεκτικά με συχνές αλλαγές νερού και μετρήσεις και χωρίς να πάθους απολύτως τίποτα τα ψάρια αλλά θέλει εμπειρία, υπομονή και κάποιον κόπο, αφού έχεις ήδη ενυδρείο με χρυσόψαρα γιατί δεν το μπολιάζεις? :)

Link to comment
Share on other sites

δε θελω να μπλεξω το καινουριο ενυδρειο με τα χρυσοψαρα....φοβαμαι μπας και εχουν το οτιδηποτε τα χρυσοψαρα και στο τελος κολλησω και το καινουριο....ασχετα που απο τι φαινεται ειναι μια χαρα......οπως εχω ξαναγραψει σε αλλο ποστ ειμαι ασχετος με τα ψαρια αλλα οχι ασχετος με τα ζωα.....εχω ταχυδρομικα αγωνιστικα περιστερια και καταλαβαινω το πως πρεπει να γινεται ενα σωστο στησιμο σ εοτιδηποτε αφορα ενα ζωντανο...ειτε ειναι ψαρι.σκυλο κτλ.....

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας παιδια.....απλα αυτο το λινκ που μου στειλες διαβασα φιλε μου και λεει στη συνεχεια για τα ψαρακια που ανεφερα......................

Εγώ το έχω γράψει αγαπητέ φίλε και αγαπητοί φίλοι.Βέβαια επειδή έχω αρκετά χρόνια σε αυτό το χόμπυ έχω περάσει απο διάφορους τρόπους στρωσίματος που πιθανόν κάποιοι φίλοι εδώ μέσα δεν τα έχουν περάσει.

Τώρα τα πράγματα είναι πιο εύκολα από την στιγμή που υπάρχουν τα ζωντανά βακτηρίδια ή τα booster ή και το μπόλι απο άλλο χομπίστα.

Προσοχή στην ιχθυόφόρτωση.

Διάβασε το λινκ και πιστεύω οτι θα καταλάβεις την όλη διαδικασία.

:)

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας παιδια.....απλα αυτο το λινκ που μου στειλες διαβασα φιλε μου και λεει στη συνεχεια για τα ψαρακια που ανεφερα......................
τρεχτο 20 μερες με λιγα φλεικς καθε μερα και βακτηρια και μετα κανε μια αλλαγη τοση οση να μηδενισουν αμμωνια νιτρωδη και βαλε 2 ψαρακια, παρακολουθα με μετρησεις και αν ολα πανε καλα μετα απο 4-5 μερες κανε μια αλλαγη αν χρειαζεται και βαλε αλλα 2.

Ταισμα με τσιγγουνια.

Συνεχιζεις ετσι μεχρι να ολοκληρωθει η συνθεση των ψαριων αναλογα το ενυδρειο και τη φιλτρανση που μπορει να ανταπεξερθει στην ιχθυοφορτωση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...