Jump to content

Με περνει?


Recommended Posts

Καλημερα σε ολους εχω ενα ενυδρειο με διαστασεις 120μηκος 42πλατος 64υψος και καθαρα λιτρα 320.

θελω να ρωτησω αν μπορω να βαλω μεσα 2 OSCAR εστω και για 2-3 χρονια αν δεν χωρανε για πιο πολυ. Και αν μπορω μαζι τους να βαλω και 2-3 μικροτερα ψαρια και ποια

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς η απάντηση είναι πως όχι, δεν μπορείς να τα βάλεις! Καλό είναι να βρεις άλλα ψάρια για τα λίτρα σου για να τα ευχαριστηθείς περισσότερο!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς η απάντηση είναι πως όχι, δεν μπορείς να τα βάλεις! Καλό είναι να βρεις άλλα ψάρια για τα λίτρα σου για να τα ευχαριστηθείς περισσότερο!

Ουτε ενα μπορω να βαλω με κατι αλλο?

Αν οχι καντε μου καμια προταση για καποια μεγαλα ψαρια που να χωρανε

Link to comment
Share on other sites

Ουτε ενα μπορω να βαλω με κατι αλλο?

Αν οχι καντε μου καμια προταση για καποια μεγαλα ψαρια που να χωρανε

Ούτε ένα δυστυχώς και πάλι! 4-6 Σκαλάρια πως σου φαίνεται??? ή ακόμα καλύτερα αν είναι αρχάριος να ασχοληθείς με αφρικάνικα ψάρια!

Link to comment
Share on other sites

Ούτε ένα δυστυχώς και πάλι! 4-6 Σκαλάρια πως σου φαίνεται??? ή ακόμα καλύτερα αν είναι αρχάριος να ασχοληθείς με αφρικάνικα ψάρια!

Τα αφρικανικα μου αρεσουν αλλα δεν θελω να μπω στην διαδικασια να φορτωσω τοσες πετρες και αφρολεξ στην βαση το ενυδρειο. μπορω να βαλω αφρικανικες και απλα να εχω λιγοτερες πετρες μεσα?

Link to comment
Share on other sites

Τα αφρικανικα μου αρεσουν αλλα δεν θελω να μπω στην διαδικασια να φορτωσω τοσες πετρες και αφρολεξ στην βαση το ενυδρειο. μπορω να βαλω αφρικανικες και απλα να εχω λιγοτερες πετρες μεσα?

Περίμενε να σου απαντήσουν οι Αφρικάνοι ή άνοιξε θέμα στις Αφρικάνικες κιχλίδες :)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τον Νικο... με τετοιες διαστασεις ειναι κριμα να γινει οτι διποτε αλλο απο Σκαλαρια... εχει πολυ υψος το ενυδριεο σου και ειναι ιδανικο....

αν απο την αλλη επιμενεις να πας σε αφρικη... με τοσα λιτρα μπορεις να κανεις ενα ωραιο malawi ενυδρειο με λαμπιδο που ειναι και ευκολα και ομορφα... :):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγω εχω 2 oscar σε 200 λιτρα και ζουνε μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω 2 oscar σε 200 λιτρα και ζουνε μια χαρα.

Πως θα σου φαινόταν αν έμενες σε σκιλόσπιτο???οπως στα oscar σου.. :):P

Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Φίλε alex_mar απο ότι βλέπω απο τις διαστάσεις σου πρέπει να έχουμε ακριβώς ίδιο ενυδρείο,στην αρχή είχα σκεφτεί να βάλω 4 red bellied piranhas αλλά επειδή είδα ένα παρόμοιο ενυδρείο με σκαλάρια έπαθα πλάκα..Είναι φανταστικά όταν μεγαλώνουν,στο προτείνω ανεπιφύλακτα,θα δείς ότι θα σου αρέσουν περισσότερο απο τα οσκαρ :)

Link to comment
Share on other sites

Πως θα σου φαινόταν αν έμενες σε σκιλόσπιτο???οπως στα oscar σου.. :):P

Φιλικά

Σίγουρα δεν είναι βίλλα, αλλά δεν μπορούμε όλοι να έχουμε 500 λίτρα.

Η μήπως νομίζεις ότι όλοι όσοι έχουν Oscar έχουν και τα τεράστια ενυδρεία.

Ωραία και τα σκαλαρια δεν λέω, αλλά μπροστά σε ένα Oscar τι να…….

Πάντα φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου θα σου δώσω ένα παράδειγμα:

υπάρχει ένα είδος περιστεριού που λέγεται ΄Βούτα΄ γιατί έχει σαν κύριο χαρακτηριστικό ,

να ανεβαίνει πολύ ψηλά στον ουρανό με σπειροειδή πορεία και στη συνέχεια κατεβαίνει κάθετα προς το έδαφος κάνοντας κατακόρυφη βουτιά...Αν λοιπόν πάρεις μια μικρή ΄βούτα΄ και την βάλεις σε ένα μικρό κλουβί, θα ζήσει και θα μεγαλώσει μεν αλλά δεν θα έχεις τίποτα διαφορετικό από ένα οποιοδήποτε κοινό περιστέρι ….

ενα οσκαρ σε μικρό ενυδρείο θα ζήσει ,αλλά δεν θα δείξει χαρακτηριστικά και συμπεριφορές που θα έδειχνε σε μεγάλο ενυδρείο…

Φιλικά Χρήστος.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου θα σου δώσω ένα παράδειγμα:

υπάρχει ένα είδος περιστεριού που λέγεται ΄Βούτα΄ γιατί έχει σαν κύριο χαρακτηριστικό ,

να ανεβαίνει πολύ ψηλά στον ουρανό με σπειροειδή πορεία και στη συνέχεια κατεβαίνει κάθετα προς το έδαφος κάνοντας κατακόρυφη βουτιά...Αν λοιπόν πάρεις μια μικρή ΄βούτα΄ και την βάλεις σε ένα μικρό κλουβί, θα ζήσει και θα μεγαλώσει μεν αλλά δεν θα έχεις τίποτα διαφορετικό από ένα οποιοδήποτε κοινό περιστέρι ….

ενα οσκαρ σε μικρό ενυδρείο θα ζήσει ,αλλά δεν θα δείξει χαρακτηριστικά και συμπεριφορές που θα έδειχνε σε μεγάλο ενυδρείο…

Φιλικά Χρήστος.

Παιδιά, για να μην παρεξηγιόμαστε!

Συμφωνώ και εγώ για ένα ενυδρείο πιο μεγάλο για να ζήση το κάθε ζωντανό καλύτερα και ιδίως ένα οσκαρ, και ακόμα καλύτερα στη φύση. Εάν διαβάσετε τα χαρακτηριστικά για το οσκαρ θα δείτε ότι 60 με 70 γαλόνια είναι οκ.

Εγώ έχω 2 tiger μικρά για την ώρα 8 cm το κάθε ένα και στην πορεία θα δω τη θα κάνω, ίσως όντος να κάνω ένα ενυδρείο μεγαλύτερο, αλλά ο φίλος μας alex mar έχει ένα ενυδρείο 300+ λίτρα το οποίο ενδικνειτε για οσκαρ.

Κάντε ένα tour στο YouTube και θα δείτε ότι τα ποιο πολλά ενυδρεία είναι στα 200 με 300 λίτρα στα Oscar και ζουν θαυμάσια, Μεγάλη σημασία έχει και κατά πόσο προσέχεις τα ψάρια σου. Τι να το κάνω εάν ζω σε ένα τεράστιο διαμέρισμα χωρίς καλή τροφή, φάρμακα comfort,κλπ, όταν μπορώ να ζω σε ένα μικρότερο διαμέρισμα με τα όλα μου και πάνω απ`όλα φροντίδα με proderm. Όσο αφορά για τις βουτες γνωρίζω και καταλαβαίνω τη εννοείς, αλλά και εγώ θέλω φερραρι αλλά βολεύομαι και με το οπελακι μου, δεν μπορούμε πάντα να τα έχουμε όλα όπως θέλουμε.

Φιδάκια!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...