Jump to content

ΣΟΣ ερωτησεις...


Recommended Posts

Τώρα με βάζεις στον πειρασμό να απαντήσω αλλά υπόσχομαι ότι δεν θα ανταπαντήσω σε κανένα άλλο σχόλιο στο κάτω κάτω το post είναι του Χάμπου.

Μου φαίνεται αγαπητέ, από τη δική σου επίθεση προς εμένα ότι μάλλον δεν μπήκες στο κόπο να διαβάσεις όλο το post από την αρχή. Αν το διάβαζες θα διαπίστωνες ότι δεν υπήρξε καμία ειρωνεία, αντίθετα θα έλεγα και ότι από που πουθενά δεν τεκμαίρεται ότι δεν προσπάθησα να τον πάρω από το χεράκι το φίλο μας για να καταλάβει τι πρέπει να κάνει. Αντ' αυτού όμως , κατά τη γνώμη μου, στο τέλος το πράμα πήγαινε προς ακόμη μία περίπτωση"αυτό θέλω να κάνω πείτε μου ότι είναι ΟΚ".

Λοιπόν επειδή πράγματι όπως λες κι εσύ, κανένας δεν απαντά εδώ μέσα παρά μόνο εθελοντικά, αλλά και από την άλλη μεριά κανείς εδώ μέσα δεν είναι αργόσχολος, εγώ επιμένω ότι ο χρόνος και όχι μόνο ο δικός μου αλλά του καθενός εδώ μέσα που μπαίνει στον κόπο να βοηθήσει είναι πολύτιμος για να σπαταλιέται έτσι.

Το μόνο ειρωνικό που υπήρξε στην ανταλλαγή μηνυμάτων, κατά τη γνώμη μου, ήταν η δική σου αναφορά στην Uganda. Είτε κατάγομαι από εκεί είτε όχι.

PS

Δεν γνωρίζω κανένα Χάμπο εκτός forum .

Link to comment
Share on other sites

Kατ αρχην μιλας σ ενα παιδι!!! Χάμπος...! ( 15 Ετων ) αρχαρειο,που προσπαθει να στησει ενα ενυδρειο!

Βλεπεις οτι δεν εχει γνωσεις επι του θεματος κ καθεσε κ τον ειρωνευαισε!

Κανεις δεν σου ζητησε προσωπηκα την γνωμη σου ουτε σε εβαλε με το ζορι να σπαταλησεις το ΧΡΟΝΟ ΣΟΥ!!!

Πιστευω οτι σε ενα site σοβαρο οπως το Aquazone θα επρεπε να μιλαμε με το γαντι κ οχι σαν να ειμαστε στην Ουγγαντα!!!

Επειδη ενα σοβαρο site αγαπητε μου φιλε,το κανουν τα μελη,και επειδη ο γραπτος λογος εκλαμβανεται διαφορετικα απ'οτι πρεπει καποιες φορες απο ολους μας,θελω να σε πληροφορησω οτι ο Andreas301 ειναι ακριβως ενα τετοιο μελος.

Ηταν ειρωνικη η προτροπη του να τον κανει να διαβασει,πραγματα που εχουν χιλιοειπωθει εδω μεσα;Δεν νομιζω..........

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ολο το θεμα ξεκινησε απο το δικο μου ενυδρειο ας δωσω καποια στοιχεια.

Το ενυδρειο ειναι 120 λιτρα, με 120 w φωτισμο (1w/litro), μαλακο νερο απο αντιστρωφη οσμωση, διοξειδιο με μπουκαλα και pH controller.

Οταν ημουν νεος χομπιστας εκανα το ΛΑΘΟΣ και εβαλα σε αυτο το ενυδρειο 3 σκαλαρια. Σε λιγο καιρο, αυτος που εχω στο αβαταρ μου καθαρισε τα αλλα 2.

Ο μονος λογος που τον εχω ακομα ειναι γιατι δεν ξερω καποιον που να το εμπιστευομαι, με καταλληλο ενυδρειο για να του το χαρισω.

Σημερα, με την εμπειρια που εχω, ΔΕΝ ΘΑ ΕΒΑΖΑ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ σκαλαρι σε ενυδρειο με ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 60 ποντους καθαρο υψος.

Οσο για τον Ανδρεα, οποιος μπει στον κοπο να διαβασει λιγες απο τις δημοσιευσεις του θα καταλαβει οτι δεν ειρωνευεται ποτε κανεναν.

Απλα βλεπει και αυτος οπως και αλλοι οτι δεν γινεται καμμια προσπαθεια απο τον Χαμπο να ακουσει αυτα που του λενε, να κανει μια αναζητηση κλπ.

Αυτα που ρωταει εχουν απαντηθει μεσα στο AquaZone ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΦΟΡΕΣ...

Έγινε επεξεργασία - Zorba_The_Freak
Link to comment
Share on other sites

Kατ αρχην μιλας σ ενα παιδι!!! Χάμπος...! ( 15 Ετων ) αρχαρειο,που προσπαθει να στησει ενα ενυδρειο!

Βλεπεις οτι δεν εχει γνωσεις επι του θεματος κ καθεσε κ τον ειρωνευαισε!

Κανεις δεν σου ζητησε προσωπηκα την γνωμη σου ουτε σε εβαλε με το ζορι να σπαταλησεις το ΧΡΟΝΟ ΣΟΥ!!!

Πιστευω οτι σε ενα site σοβαρο οπως το Aquazone θα επρεπε να μιλαμε με το γαντι κ οχι σαν να ειμαστε στην Ουγγαντα!!!

Συμπατριώτη tsantos , χαλάρωσε !!! :)

Εχεις άδικο για τον Andreas301 και θα ήθελα να είσαι ποιο προσεκτικός τουλάχιστον .

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ... ρε παιδια ... εγω απλως επειδη ειμαι νεος στο χομπυ και δεν εχω γρηγορο ιντερνετ κανει 100 χρονια να φορτωσει μια σελιδα ... γι αυτο ρωταω τα πραγματα εδω και ειπα και για το βιβλιαρακι ..

Επεισης δεν ειπα οτι με ειρωνευτηκε κανενας απλως επειδη ο αντρεας εχει μια Α' εμπιρεια και παρα πολυ καλυτερη απο εμενα ... εγω απλως ηθελα να ρωτησω τα εξης γιατι δεν εχω γρηγορο ιντερνετ ...

Τα μονα που θελω ειναι αυτα ..:

Σκευτομαι οπως ξαναειπα να παρω ενα ενυδρειο με 60-80 λιτρα νερο .. με ιταλικο φιλτρο λαμπες και ολα παει γυρω στα 65 ευρω για το 60 λιτρα και 80 ευρω για το 80 λιτρα επειδη ειναι απο γνωστο μου ..

Ακομη για τα σκαλαρια που ειπα δεν ηξερα οτι δεν πρεπει να βαλω πολλα μεσα .. αλλα μονο 1 ... και γι αυτο δεν το εχω διαβασει λογω του ιντερνετ .. μπορει να εχω κανει παρα πολλα λαθη και να μην καταλαβαινω ας πουμε πραγματα για το φωτισμο και τα συμβολα που γραφετε γιατι πολυ απλα δεν τα εχω διαβασει .. ( λογω του αργου διαδυκτιου μου ) ..

Και γι αυτο ηθελα να μου πειτε τι να βαλω μεσα και πως και γιατι ... Αν σας ενοχλω τον χρονο σας συγνωμη :'(

Link to comment
Share on other sites

Δεν ενοχλείς Χάμπο!Είναι σημαντικό πάντως να διαβάσεις-έστω και με το αργό σου ιντερνετ- κάποια βασικά πράγματα για το στήσιμο και την διατηρήση του ενυδρείου.Απλά διάβασε παλιά θέματα επίσης και οπου δεν καταλαβαίνεις κάτι ρώτα!

Για τα ενυδρεία που αναφέρεις ξεχνάς τα αγγελόψαρα.

Αυτά πως σου φαίνονται?

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=577

Καλή συνέχεια :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα ξερω τα guppies ..! Ειναι ωραια και ευκολα για αρχαριους .. επεισης για ποσα λιτρα νερο ειναι τα αγγελοψαρα; Ακομη ... το ιντερνετ μου κανει να φορτωσει ενα ποστ γυρω στα 10-15 λεπτα... απο κει να καταλαβεις...

Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα ξερω τα guppies ..! Ειναι ωραια και ευκολα για αρχαριους .. επεισης για ποσα λιτρα νερο ειναι τα αγγελοψαρα; Ακομη ... το ιντερνετ μου κανει να φορτωσει ενα ποστ γυρω στα 10-15 λεπτα... απο κει να καταλαβεις...

Πολλά λίτρα και μεγάλο ύψος στο ενυδρείο :)

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...iew&iden=47

Link to comment
Share on other sites

Το ειδα αλλα δεν μπορω σε ενα ενυδρειο να βαλω ενα ζευγαρι μονο; Αυτο ; Αν και λεει οτι μικρο οταν ειναι ζει σε κοπαδι και μετα οταν μεγαλωσει σε ζευγαρι .. ΤΕσπα ...

Link to comment
Share on other sites

Το ειδα αλλα δεν μπορω σε ενα ενυδρειο να βαλω ενα ζευγαρι μονο; Αυτο ; Αν και λεει οτι μικρο οταν ειναι ζει σε κοπαδι και μετα οταν μεγαλωσει σε ζευγαρι .. ΤΕσπα ...

Χαράλαμπε.... Μας υποχρεώνεις να απαντάμε στα ίδια και στα ίδια χωρίς άμεσο λόγο! Τα σκαλάρια θέλουν ενυδρείο ΑΝΩ των 250 λίτρων και πρέπει να είναι σε ομάδα των 6+ ατόμων. Αυτός είναι ο κανόνας. Οπότε... Σε 60 και 80 λίτρα ΔΕΝ βάζεις σκάλαρια! Ή μάλλον δεν πρέπει να βάλεις σκαλάρια! Αν θες να βάλεις, βάζεις και 20 καρχαριάκια αλλά ξέρεις πως δεν είναι σωστό.

Με άλλα λόγια μην περιμένεις από εδώ μέσα κανέναν να σου δώσει κάποια εναλλακτική λύση ώστε να βάλεις σκάλαρια σε αυτά τα λίτρα. Είναι σαν να βάζεις ελέφαντα σε 2CV.

Εγώ έχω σε 75 λίτρα έναν μονομάχο και μερικά σαλιγκάρια :)

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=26738

*edit* Επίσης το προφίλ που σου έδωσε σε λινκ ο Δημήτρης είναι ελλιπές έως και λάθος!

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω ... Εχω σκευτει το μικρο μου ενυδρειο το 25 λιτρα να το κανω μονομαχοενυδρειο ... με φυτα , σαλιγκαρια και τον μονομαχο μου ... ειναι καλη ιδεα; :)

Έγινε επεξεργασία - Charalampos
Link to comment
Share on other sites

Να αγορινες μου οριστε .. :P το ενυδρειο μου με κλειστη και ανοικτη λαμπα.

post-16665-1260727670_thumb.jpg

post-16665-1260727694_thumb.jpg

Ακουω διαφορα .. σχολιαστε ελευθερα! :)

Link to comment
Share on other sites

Να αγορινες μου οριστε .. :P το ενυδρειο μου με κλειστη και ανοικτη λαμπα.

post-16665-1260727670_thumb.jpg

post-16665-1260727694_thumb.jpg

Ακουω διαφορα .. σχολιαστε ελευθερα! :)

ποσα watt η λαμπα?Α πλυντο και λιγο δεν κανει κακο(πλακα). :helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Ο αλλος που το ειχε το ειχε βρωμικο ... οντως .. θελει λιγο πλυσημο ... οχι ρε δικιο εχεις και δεν παρεξηγουμε!! :) Τωρα δεν ξερω ποσα watt ειναι η λαμπα γιατι δν ηταν δικο μου ...

Link to comment
Share on other sites

Ο αλλος που το ειχε το ειχε βρωμικο ... οντως .. θελει λιγο πλυσημο ... οχι ρε δικιο εχεις και δεν παρεξηγουμε!! :) Τωρα δεν ξερω ποσα watt ειναι η λαμπα γιατι δν ηταν δικο μου ...

Δες τι γραφει η λαμπα η το καπακι καπου θα το γραφει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...