Jump to content

Fluval 404


Recommended Posts

Γειά σας παιδιά,εχθές πήρα απο έναν φίλο μου το fluval 404...Έχω ένα πρόβλημα με τον θόρυβο,στο μικρότερο ενυδρείο μου έχω το eheim 2213 και δεν ακούγεται σχεδόν τίποτα..Είμαι σχεδόν σίγουρος πως ο θόρυβος είναι επειδή το φίλτρο έχει μέσα αέρα...τρομπάρω συνεχώς αλλά το ίδιο..Εχω την ετνύπωση πως το φίλτρο πέρνει αέρα απο κάπου,ίσος κάτι δεν κάνει καλή επαφή γιατί όταν το κουνάω πέρα δόθε βγένουν νερά και ειδικά όταν το ξαπλώνω λίγο πλάγια το νερό τρέχει ποτάμι...Τί να κάνω??

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά,εχθές πήρα απο έναν φίλο μου το fluval 404...Έχω ένα πρόβλημα με τον θόρυβο,στο μικρότερο ενυδρείο μου έχω το eheim 2213 και δεν ακούγεται σχεδόν τίποτα..Είμαι σχεδόν σίγουρος πως ο θόρυβος είναι επειδή το φίλτρο έχει μέσα αέρα...τρομπάρω συνεχώς αλλά το ίδιο..Εχω την ετνύπωση πως το φίλτρο πέρνει αέρα απο κάπου,ίσος κάτι δεν κάνει καλή επαφή γιατί όταν το κουνάω πέρα δόθε βγένουν νερά και ειδικά όταν το ξαπλώνω λίγο πλάγια το νερό τρέχει ποτάμι...Τί να κάνω??

Έλεγξε άν πατάει σωστά η κεφαλή.Άν όλα είναι οκ, βγάλε τους σωλήνες και συμπλήρωσε του νερό μέχρι να ξεχειλίζει.Βάλε πάλι τους σωλήνες αφού τους έχεις γεμίσει και αυτούς με νερό και βάλτο σε λειτουργία.... :)

Link to comment
Share on other sites

Ριξε και μια ματια στο λαστιχο περιμετρικα της κεφαλης μηπως δεν στεγανοποιει για καποιο λογο οπως πρεπει.............. :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά,θα το κοιτάξω το πρωί γιατί τώρα θα σηκώσω τον κόσμο,μακάρι να είναι μόνο αυτά που μου είπατε...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,έκανα ότι μου είπατε αλλα τα ίδια...Η κεφαλή πατάει καλά,το λαστιχάκι δε φαίνεται να έχει πρόβλημα αλλα ο θόρυβος συνεχίζεται και όταν το ξαπλώνω το νερό σινεχίζει να τρέχει...

Link to comment
Share on other sites

και όταν το ξαπλώνω το νερό σινεχίζει να τρέχει...

Αυτό δέν το κατάλαβα....θα σου πρότεινα να το πάς πίσω στο μαγαζί που το αγόρασες.Λογικά θα καλύπτεται από εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Δέ το αγόρασα απο μαγαζί...Απο φίλο,μεταχειρισμένο...Αλλα λογικά θα του το δώσω πίσω γιατί χάνει απο την ένωση της κεφαλής με τον κάδο,ίσως τα πιαστράκια δε το πιέζουν καλά αλλά αυτό λογικά εγώ δε μπορώ να το φτιάξω..

Link to comment
Share on other sites

Το λαστιχο που παρεμβαλεται ενδιαμεσα κεφαλης και καδου το ελεγξες;Σε τι κατασταση ειναι;

Link to comment
Share on other sites

Τα πιαστράκια τελικά δεν είναι το πρόβλημα...Το έσφιξα με μονοτικές ταινίες όλο γύρω γύρω να σγίξει καλά και το νερό τώρα πεταγώταν με πίεση ανάμεσα απο τισ μονοτικές...Απο ότι καταλαβαίνω πρέπει να φταίει τι μαύρο λαστιχάκι...δε νομίζο να είναι κάτι άλλο...ίσως πάλιοσε το λαστιχάκι και θέλει αλλαγή...Θα πάω το απόγευμα να βρώ και βλέπω.. :)

Link to comment
Share on other sites

Το λαστιχο που παρεμβαλεται ενδιαμεσα κεφαλης και καδου το ελεγξες;Σε τι κατασταση ειναι;

η κατάστασή του φαίνεται καλή με το μάτι...Αλλά θα το αλλάξω..

Link to comment
Share on other sites

Λογικα η θα εχει καπου χαρακωθει-κοπει,η θα εχει σκληρυνει λογω χρησης.............

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το έχω στα χέρια μου η κατάστασή του φαίνεται τέλεια...ίσως όπως είπες να έχει σκληρύνει απο τη χρήση...Ελπίζο να είναι αυτό τελικά γιατί με έχει πεδέψει πολύ και εκτός απο αυτό είχα ξεκινήσει το στρώσιμο :)

Link to comment
Share on other sites

Καλο κουραγιο Κωστα...

Aπο οσο ξερω Fluval ανταλακτικα στην Χαλκιδα θα βρεις μονο στον Αμαζονιο στην Χαινα...(Αν θεωρειται διαφημιση ας διαγραφει).

Μπορει επειδη ετρεχε σε Θαλασσινο να εχει ξεραθει απο το αλατι...

Ανοιξε το και κοιταξε την κατασταση του λαστιχου...Αν οντως ειναι σε αθλια κατασταση αλλαξε το αν φαινεται καινουργιο δοκιμασε να ριξεις Sprey για τα λαστικα των φιλτρων της Eheim :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...