Jump to content

ψωφανε τα ψαρια μου


Recommended Posts

καλησπερα παιδια.εχει εδω και καμια 12 μερες που εβαλα στο ενυδρειο 2 δολαρια και εδω και 5 μερες καθε πρωι βρησκω και 2-3 ψαρια ψωφια...αφτο που βλεπω ειναι οτι τα δολαρια με καθε κινηση που κανω κοντα στο ενυδρειο πεταγονται και φευγουν σφαιρα και καρφωνωνται πανω στα τζαμια με αποτελεσμα να κανουν τον βυθο ανω κατω και να τρομαζουν συνεχεια τα αλλα...φυσικα θα παρουν ποδι αλλα η απορια μου ειναι οτι τα ψαρια ψωφανε απο στρες ε?

Link to comment
Share on other sites

τα ψαρια συνεχιζουν να ψοφανε ταχυτατα ρε παιδια τι πραμα ειναι αφτο...

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν το ενυδρείο σου είναι στωμένο??πόσο καιρό δουλεύει?μετρήσεις έχεις κάνει?Μίλησέ μας λίγο για το ενυδρείο σου,λίτρα,τί άλλα ψαράκια φιλοξενεί,φίλτρανση

Link to comment
Share on other sites

ναι φιλαρακι το ενυδρειο ειναι "παλιο" και λειτουργουν ολα μια χαρα μεχρι τωρα

Link to comment
Share on other sites

Α,οκ...Ετσι ξαφνικά πεθαίνουν?Δεν έχεις δεί κάτι πριν?Είναι πολύ παράξενο..Να έφεραν τα δολάρια καμία ασθένια παίζει???δε ξέρω κατά πόσο υπάρχει αυτό

Link to comment
Share on other sites

Εκεινο που ειναι σιγουρο δολλαρια σε ενυδρειο 100 λιτρων οχι.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

ναι ναι θα την συμπληρωσω την φορμα και τελικα εχασα σημερα και τα δολαρια και τα δυο και διαπιστωσα στα ψαρια οτι αν ξεψυχανε για 5-6 ωρας ας πουμε,σε αφτες τις ωρες πιανει επανω τους κατι σαν ιστος η σαν βαμβακι που εμφανιζεται απο πριν ψωφισουν,που εξαπλωνεται επανω τους αστραπιαια και ξεκιναει απο τα ματια απο την προηγουμενη μερα..........μπορει να ειναι αναποδα για ωρες και να αναπνεουν ακομα....δηλαδη οτι υπαρχει τα καθαριζει σχετικα μαζικα αλλα τα βασανιζει...και εδω θελω να ρωτισω αν υπαρχει τροπος εφθανασιας γιατι σε λιγες μερες εχασα τοσα ψαρια που ειχα καιρο και ακριβα ψαρια που το να τα βλεπω και να αργοπεθαινουν μου την εχει κανει κρηση στο μοιαλο..

Link to comment
Share on other sites

και να υπενθυμισω οτι τελικα ι αρρωστια δεν πρεπει να ηρθε απο τα δολαρια αλλα απο φυτα που εβαλα στο ενυδρειο μιας και τα δλαρια ηταν υγειεστατα και πσοφισαν τελεφταια..

Link to comment
Share on other sites

και να υπενθυμισω οτι τελικα ι αρρωστια δεν πρεπει να ηρθε απο τα δολαρια αλλα απο φυτα που εβαλα στο ενυδρειο μιας και τα δλαρια [/b]ηταν υγειεστατα και πσοφισαν τελεφταια[/b]..

Συγνωμη απο που το συμπερασμα σου οτι η αρρωστια ηρθε απο τα φυτα? Και επειδη τα δολαρια :) τελευταια συμπερανες οτι ηταν και υγιεστατα? Τι αρρωστια τελικα ηταν εμαθες? Την λιστα γιατι δεν την συμπληρωνεις ετσι ωστε να βοηθησεις κι αλλους συγχομπιστες που στο μελλον μπορει να αντιμετωπισουν το ιδιο προβλημα? Δε σε ενδιαφερει να δεις τι πηγε στραβα και :P τα ψαρακια σου? :helpsmilie: και να αποφυγεις να κανεις το ιδιο λαθος και στο μελλον? Παντα Φιλικα :helpsmilie:

Έγινε επεξεργασία - Churu
Link to comment
Share on other sites

Αλλαγές νερού κάνεις? όπως το περιγράφεις ακούγεται σαν μύκητας που σημαίνει πολύ φτωχή ποιότητα νερού, αν συμπληρώσεις τη φόρμα και κυρίως τις τιμές νερού...

Link to comment
Share on other sites

ναι ναι παιδια θα την συμπληρωσω απλα πρεπει να παρω τεστακια γιατι εχω τα στικσ και δεν τα εμπιστευομαι και πολυ...

Link to comment
Share on other sites

ναι φιλαρακι το ενυδρειο ειναι "παλιο" και λειτουργουν ολα μια χαρα μεχρι τωρα

Φίλε τζιμάκος αυτό που γράφεις παραπάνω ότι λειτουργούν όλα μια χαρά μέχρι τώρα, από που το συμπεραίνεις; Στο θέμα που είχες ανοίξει εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=31444&hl= σε είχαμε συμβουλέψει να διορθώσεις τη σύνθεση των ψαριών σου γιατί ήταν πολλά και με διαφορετικές απαιτήσεις. Αντί γι αυτό εσύ πήγες κι έριξες μέσα και δυο δολλάρια. Νομίζω ότι το τέλος που περιγράφεις ήταν αναπόφευκτο... Ελπίζω τώρα που έχεις την ευκαιρία να το στήσεις από την αρχή, να λάβεις υπόψη σου τις απαιτήσεις των ψαριών που θα βάλεις μέσα για να περνάνε κι αυτά καλά και να χαίρεσαι κι εσύ το ενυδρείο σου...

Link to comment
Share on other sites

φιλε gramp απο εκεινο το θεμα που λες απο τοτε ειχα χασει κιολας 13 ψαρια μαζι απο αποτομη αλλαγη θερμοκρασιας 13 και δεν ξαναμπηκαν φυσικα αλλα ψαρια...αντιθετος εχασα και αλλα 2..σε γενικες γραμμες ειχα πολυ λιγα ψαρια στο ενυδρειο..τελος παντων θα γραψω και την φορμα διαγνωσης να δουμε τι παιζει..

Link to comment
Share on other sites

τελικα λυθηκε το προβλημα μου που ηταν μυκητιακο αλλα εχασα σχεδον ολα τα ψαρια....ευχαριστω για τι ενδυαφερων σας παιδια

Link to comment
Share on other sites

τελικα λυθηκε το προβλημα μου που ηταν μυκητιακο αλλα εχασα σχεδον ολα τα ψαρια....ευχαριστω για τι ενδυαφερων σας παιδια

Επειδη το προβλημα δεν λυθηκε και επειδη δεν ηταν "μυκητιακο",καθισε διβασε για το στρωσιμο

του φιλτρου,γιατι ψαρια μπορεις να εχεις στο ενυδρειο και μετα ξεκινα.

Link to comment
Share on other sites

ολα βαινουν καλως με το φαρμακο που πηρα και τα υπολοιπα ψαρια που μεινανε ειναι ενταξει απο την πρωτη φορα κιολας που εριξα το φαρμακο και τα ιχνη της αρρωστιας εφηγαν αμεσως αμεσως απο πανω τους και ειναι μια χαρα..μιλησα σε ειδικο και με το φαρμακο που μου δωσανε το αντιμυκιτιακο εγινε πολυ καλη δουλεια.. :D

Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι που τα πράγματα πάνε καλύτερα στο ενυδρείο σου.Καλό θα είναι πάντως να μας πεις περισσότερα για το φάρμακο που έβαλες και για το ενυδρείο σου γενικότερα,θα είναι εξαιρετικά οφέλιμο για φίλους που ενδεχομένως έχουν παρόμοια προβλήματα.

Υ.Γ:Το φάρμακο δεν συνεπάγεται αυτοματη λύση όλων των προβλημάτων.Χρειάζεται προσοχή και στο μέλλον και διάγνωση της προέλευσης του προβλήματος,ωστέ να μην βρεθείς σε παρόμοια άχημη θέση με απώλειες :D

Link to comment
Share on other sites

να τονισω οτι το προβλημα φαινετε οτι προκληθηκε απο αποτομη αλλαγη στην χημεια του νερου και δεν ξερω απο τι προκληθηκε με αποτελεσμα να δημιουργηθει το μυκητιακο προβλημα......να τονισω και οτι ευχαριστω ολους οσους ενδιαφερθηκαν :D

Link to comment
Share on other sites

Τι να πει κανείς ? Ένα θέμα πέρασε σαν αστραπή, κανείς δεν κατάλαβε τι, πώς, γιατί και τελικά ό,τι κι ήταν αυτό που έφταιγε ίσως δεν το μάθουμε ποτέ αλλά ούτε και να βοηθήσει κανείς μπόρεσε.

Στο τέλος θα γίνουμε ποιητές.

(περιμένουμε ακόμη και τη φόρμα ασθενειών)

Περαστικά πάντως ό,τι κι αν ήταν.....

(Σταματώ εδώ γιατί πάλι θα παρεξηγηθώ και δεν είναι αυτή η πρόθεσή μου)

Φιλικά

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...