Jump to content

Μια μικρη απορια.


Recommended Posts

Γεια σας παιδια ... μολις εχουν περασει ηδη 2 μερες που εχω βαλει το αντιχλωριο και πριν 14 ωρες εριξα βακτηρια ... Ενα πετ σοπ ο ροδολφος στον κορυδαλλο μου ειπε οτι μπορω να βαλω μετα απο 24 ωρες που εχω ριξει τα βακτηρια ψαρια ... Εγω να το διακινδυνεψω αυτο; Γιατι μου εχουν πει κιαλλοι οτι καλυτερα να βαλω χρυσοψαρα για αρχη .. :thumbup:

Ολες οι αποψεις δεκτες... :angry2:

Ευχαριστω. :D

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα ειμαι τις παλιας σχολης, δεν στρονω ενυδρειο σε 1 -2 μερες ποτε...

απλα τωρα υπαρχουν νεες μεθοδοι στροσηματος....

διαβασε ΕΔΩ τα εχει ολα αναλητικα....

Έγινε επεξεργασία - Sta8hs000
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια ... μολις εχουν περασει ηδη 2 μερες που εχω βαλει το αντιχλωριο και πριν 14 ωρες εριξα βακτηρια ... Ενα πετ σοπ ο ροδολφος στον κορυδαλλο μου ειπε οτι μπορω να βαλω μετα απο 24 ωρες που εχω ριξει τα βακτηρια ψαρια ... Εγω να το διακινδυνεψω αυτο; Γιατι μου εχουν πει κιαλλοι οτι καλυτερα να βαλω χρυσοψαρα για αρχη .. :thumbup:

Ολες οι αποψεις δεκτες... :angry2:

Ευχαριστω. :D

Χαράλαμπε ανοίγεις συνεχώς θέματα για πράγματα που έχουν συζητηθεί και υπάρχουν στο φόρουμ. Πρίν θέσεις ένα ερώτημα κάνε μια αναζήτηση και εάν δεν βρείς λύση στο πρόβλημά σου τότε άνοιξε θέμα. Υπάρχει πολύ υλικό που αν το διαβάσεις θα σου λύσει πολλές απορίες. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω ομως τι να κανω .. εδω ειναι το προβλημα .. για το στρωσιμο που μου εδωσε ο σταθης το ξερω αυτο .. αλλα αλλοι μου λενε διαφορα..

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω ομως τι να κανω .. εδω ειναι το προβλημα .. για το στρωσιμο που μου εδωσε ο σταθης το ξερω αυτο .. αλλα αλλοι μου λενε διαφορα..

Πρέπει να συμφωνήσω με τα παιδιά πιο πάνω χαράλαμπε οσον αφορά το ζήτημα του στρωσίματος που έχουν γραφτει πολλά πράγματα εδώ μέσα.Μια ερώτηση να κάνω μόνο, όταν λες βακτήρια εννοείς ζωντανά δηλαδή για παράδειγμα έχεις βάλει tetra safe start.Αν ναι πρέπει κατά την γνώμη μου να βάλεις άμεσα ψάρια και βέβαια λίγα γιατί όλη η ιστορία έιναι η με υπομονή ιχθυοφόρτωση. Εξαρτάται ποιά μέθοδο ακολουθείς.

:D

Link to comment
Share on other sites

Για τι θελεις ανοιγεις και ενα διαφορετικο θεμα.

Ετσι και καποιος να θελει να σου απαντησει μπερδευεται και δεν ξερει που.

Ανοιγουμε ενα θεμα και ολα τα ερωτηματα μας τα διατυπωνουμε εκει!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι χρησιμοποιω τα ζωντανα .. δηλαδη τα tetra safe start ενα κιτρινο-πορτοκαλι ειναι ... Οκ .. αν ειναι ετσι αυριο ξεκιναω ... θα βαλω και φυτα ... και καψουλες για να τα διατηρησω ... Σας ευχαριστω.!

Link to comment
Share on other sites

Ναι χρησιμοποιω τα ζωντανα .. δηλαδη τα tetra safe start ενα κιτρινο-πορτοκαλι ειναι ... Οκ .. αν ειναι ετσι αυριο ξεκιναω ... θα βαλω και φυτα ... και καψουλες για να τα διατηρησω ... Σας ευχαριστω.!

mod note

Aυτο που σου εγραψα το διαβασες;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε χαράλαμπε τι θα γίνει τελικά ,έχουμε πάθει ίλιγγο.Εχει δίκιο ο Dias ,άνοιξε ενα θέμα και μείνε εκεί να το τελειώσουμε.

:D

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έλεος!

Το ότι έχει γραφτεί και υποθη κάποιο θέμα δεν σημαίνει ότι κάποιος δεν μπορεί και να το ξανασυζητήσει. Μην ξεχνάμε ότι πολύ θέλουμε και να κάνουμε κουβέντα αλλιώς τι φόρουμ είναι. Όσοι δεν θέλουν να απαντήσουν μπορούν και να το κάνουν ξέρεται.

Όσο αφορά για το θέμα πάντως πιστεύω πως έχουν δίκιο, εξαρτάται πια μέθοδο επιλέξεις και στην αρχή μην το παρακάνεις με τα ψάρια, κάνε λίγο υπομονή, λαου λαου, capisci!

Cu.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έλεος!

Το ότι έχει γραφτεί και υποθη κάποιο θέμα δεν σημαίνει ότι κάποιος δεν μπορεί και να το ξανασυζητήσει. Μην ξεχνάμε ότι πολύ θέλουμε και να κάνουμε κουβέντα αλλιώς τι φόρουμ είναι. Όσοι δεν θέλουν να απαντήσουν μπορούν και να το κάνουν ξέρεται.

Όσο αφορά για το θέμα πάντως πιστεύω πως έχουν δίκιο, εξαρτάται πια μέθοδο επιλέξεις και στην αρχή μην το παρακάνεις με τα ψάρια, κάνε λίγο υπομονή, λαου λαου, capisci!

Cu.

Εχεις καταλαβει για τι πραγμα μιλαμε;

Link to comment
Share on other sites

Dias αναφέρομαι στον Καρύδας, εσύ τι λες έχω καταλάβει

Link to comment
Share on other sites

Dias αναφέρομαι στον Καρύδας, εσύ τι λες έχω καταλάβει

Πολυ ορθη η απαντηση του karydas.

Γι'αυτο υπαρχει το κουμπι αναζητηση.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ορθη η απαντηση του karydas.

Γι'αυτο υπαρχει το κουμπι αναζητηση.

Ναι βρε καλέ μου άνθρωπε, καταλαβαίνω για την αναζήτηση αλλά μπορεί ο άνθρωπος να θέλει να κάνει κουβέντα με άλλους απευθείας, κακό είναι;

Παντα φιλικα.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Rik o φίλος χαράλαμπος έχει ανοίξει ξανά θέμα http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...=34033&st=0 το οποίο θα μπορούσε να το συνεχίσει εδώ για να είναι μαζεμένες οι πληροφορίες του και να μπορούν και τα μέλη και να βοηθήσουν και βέβαια οι μελλοντικοί αναγνώστες να έχουν πλήρη εικόνα.Κατα τα άλλα και βεβαίως μπορεί να ρωτήσει όποιες απορίες του παρουσιάζονται.Τα μέλη θα απαντήσουν.

:D

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Rik o φίλος χαράλαμπος έχει ανοίξει ξανά θέμα http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...=34033&st=0 το οποίο θα μπορούσε να το συνεχίσει εδώ για να είναι μαζεμένες οι πληροφορίες του και να μπορούν και τα μέλη και να βοηθήσουν και βέβαια οι μελλοντικοί αναγνώστες να έχουν πλήρη εικόνα.Κατα τα άλλα και βεβαίως μπορεί να ρωτήσει όποιες απορίες του παρουσιάζονται.Τα μέλη θα απαντήσουν.

:D

ok, peace, δεν το ειχα καταλαβει αυτο. :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω κατι ... σε ενα αλλο θεμα ειδα αυτο :

''Ναι!ειναι στρωμενο !υπαρχει και καποιο αλλο ειδος ψαριου πιο μεγαλο σε μεγεθος που να μπορει να συνυπαρξει με τα γκαπυς/θελω να βαλω και εναν γλυφτη!επισης ειδα και 3 σαλιγκαρακια μικρα μαλλον απο τα φυτα θα ειναι!να τα αφησω η να τα βγαλω??

Αυτή η δημοσίευση επεξεργάσθηκε από nikol_gouv: 30/09/2009, 11:03:57 ''

Τι δηλαδη ...? Απο τα φυτα βγαινουν σαλιγκαρια;?:?:?:?:?:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω κατι ... σε ενα αλλο θεμα ειδα αυτο :

''Ναι!ειναι στρωμενο !υπαρχει και καποιο αλλο ειδος ψαριου πιο μεγαλο σε μεγεθος που να μπορει να συνυπαρξει με τα γκαπυς/θελω να βαλω και εναν γλυφτη!επισης ειδα και 3 σαλιγκαρακια μικρα μαλλον απο τα φυτα θα ειναι!να τα αφησω η να τα βγαλω??

Αυτή η δημοσίευση επεξεργάσθηκε από nikol_gouv: 30/09/2009, 11:03:57 ''

Τι δηλαδη ...? Απο τα φυτα βγαινουν σαλιγκαρια;?:?:?:?:?:

΄Ναί μπορεί τα φυτά που έβαλε στο ενυδρείο του να είχαν αυγά απο σαλιγγάρια και να του βγήκαν

Link to comment
Share on other sites

α οκ ευχαριστω. Να σε ρωτησω κωστα21 .. μπορεις να μου ανεβασεις 2 φωτογραφιες σου απο το ρεεφ σου ;; για να δω κατι;

Link to comment
Share on other sites

Για το tetra safe start άριστο υλικό αλλά στο δικό μου ενυδρείο πήρε ένα μήνα για να δω τις πρώτες τιμές ΝΟ3, χωρίς ψάρι βέβαια αλλά με 2-3 φυλλαράκια τροφή κάθε μέρα και την μια Polysperma μου να χάνει φύλλα σαν τρελή τα οποία άφηνα μέσα να διαλυθούν.

Link to comment
Share on other sites

4 ημερες bio start(βαλε παραπανω δοση) 5η safe start και την επομενη βαζεις ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

4 ημερες bio start(βαλε παραπανω δοση) 5η safe start και την επομενη βαζεις ψαρια.

Είναι δοκιμασμένο αυτό που λες? Όταν λες βάζεις ψάρια σε τι ποσοστό των συνολικών ψαριών βάζεις την 6η μέρα???

Link to comment
Share on other sites

Αυτο εκανα στο δικο μου. Δεν θα το ελεγα ετσι.

Εισοδος των ψαριων σταδιακα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...