Jump to content

Ιδέες για ενυδρείο 17 λίτρων


Recommended Posts

παιδια δωστε καμια ιδεα για ενα 17 λιτρο...τι θα μπορουσα να κανω εχει φιλτρο θερμοστατη και αεραντλια..

Link to comment
Share on other sites

Γαριδοενυρειο θα σου πρωτεινα.Με red cherry θα ειναι πολυ ομορφο το αποτελεσμα αν βαλεις και φυτακια μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Επελεγε πιο χαρακτηριστικους τιτλους για το θεμα που ανοιγεις.

Δυο τελιτσες δεν εχουν σχεση με το τι μπορεις να βαλεις σε 17 λιτρα γυαλα και καποιος που εχει αποψη που θα μπορουσε να σε βοηθησει, δεν θα ανοιξει να δαβασει το θεμα σου :D:angry2:

Link to comment
Share on other sites

καταρχην ευχαριστω

επειτα οκ delta εχεις δικιο λαθος μου!! :D:angry2:

ρε παιδια για γαριδο ενυδρειο δεν ειναι μικρο??

Link to comment
Share on other sites

Για τα παντα ειναι μικρο και χρειαζεται εμπειρια και προσοχη για να μη παει κατι στραβα.

Οπως ειναι γνωστο τα λιγα λιτρα ειναι πιο ευκολο να επιρρεαστουν οι παραμετροι του νερου απο οτι σε ενα μεγαλυτερο ενυδρειο.

Αλλα αν θελεις να "αξιοποιησεις" το ενυδρειακι οπωσδηποτε, τι αλλο θα μπορουσες να βαλεις?

Link to comment
Share on other sites

τα σαλιγκαρια νομιζω ειναι η καλητερη λυση..αναπραγωγη!!τι σαλιγκαρια μου προτινετε?

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω ενα ειδος οπως τα applesnail προσφερεται για αναπαρωγη.

Διαβασε και πληροφοριες απο διαφορα προφιλ του και ξεκινα.

Μη βαλεις πανω απο 2-3 καθως υπολογιζονται σαν ψαρια κι αυτα, και μη ξεχνας και τα μικρα.

Εκει θα χρειαστεις μεγαλυτερο ενυδρειο.

Εντωμεταξυ το κελυφος τους τραβαει ολα τα αλατα απο το νερο και θα παρατηρησεις μεγαλες πτωσεις στις σκληροτητες σε τοσο λιγα λιτρα που θα πρεπει να επεμβαινεις για να τις επαναφερεις.

Ισως δεν πρεπει να αφησεις να αναπαραχθουν και απλα να τα θαυμαζεις μεσα στα φυτα τους.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

και πως δεν θα αφησω να αναπαραχθουν??

Link to comment
Share on other sites

Φίλε aquamike, σου άλλαξα τον τίτλο έτσι ώστε να είναι πιο περιγραφικός και να λάβεις όσο το δυνατόν καλυτερη βοήθεια. :D

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαρστω καλε μου φιλε

Link to comment
Share on other sites

Πάντως διατηρώ γαρίδες red cherry σε 8 λίτρα χωρίς φίλτρανση ή θερμαντήρα και δεν πιστεύω οτι χρειάζεται πολύ εμπειρία για να το πετύχει κανείς.

Ξέρω οτι ίσως προκαλεί αυτό που λέω αλλά πραγματικά με μια λαμπίτσα, λίγη άμμο, λίγο υγρό λίπασμα κάθε τόσο και μερικά εύκολα φυτάκια με μικρό φύλλωμα, μπορεί κανείς να απολαμβάνει ένα ζωντανό μπιμπελό σε οποιονδήποτε χώρο και χωρίς να έχουν κανένα πρόβλημα τα ζωντανά, αν θέλετε να το συζητήσουμε, απλά έχω χειριστεί τις red cherry σε διάφορες συνθήκες και ενυδρεία και τα λέω από προσωπική εμπειρία.

Συγκεκριμένα ζουν σε εξωτερικό ενυδρείο που η θερμοκρασία έπεσε στους 7 (δεν το συνιστώ!) αλλά ζουν και σε ενυδρείο σε fish room με θερμοκρασία δωματίου (πάνω από 17) είναι κατακόκκινες, κινητικές, φαγανές και γεννούν κανονικά (όχι στους 7...).

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Πάντως διατηρώ γαρίδες red cherry σε 8 λίτρα χωρίς φίλτρανση ή θερμαντήρα και δεν πιστεύω οτι χρειάζεται πολύ εμπειρία για να το πετύχει κανείς.

Ξέρω οτι ίσως προκαλεί αυτό που λέω αλλά πραγματικά με μια λαμπίτσα, λίγη άμμο, λίγο υγρό λίπασμα κάθε τόσο και μερικά εύκολα φυτάκια με μικρό φύλλωμα, μπορεί κανείς να απολαμβάνει ένα ζωντανό μπιμπελό σε οποιονδήποτε χώρο και χωρίς να έχουν κανένα πρόβλημα τα ζωντανά, αν θέλετε να το συζητήσουμε, απλά έχω χειριστεί τις red cherry σε διάφορες συνθήκες και ενυδρεία και τα λέω από προσωπική εμπειρία.

Συγκεκριμένα ζουν σε εξωτερικό ενυδρείο που η θερμοκρασία έπεσε στους 7 (δεν το συνιστώ!) αλλά ζουν και σε ενυδρείο σε fish room με θερμοκρασία δωματίου (πάνω από 17) είναι κατακόκκινες, κινητικές, φαγανές και γεννούν κανονικά (όχι στους 7...).

Εχω σε 20λιτρα με φυτα 4-5 σαλιγγαρια και 10 red cherry μονο με φιλτρο σε σταθερη θερμοκρασια δωματιου (19-22C αναλογα τον καιρο) και δεν εχω προβλημα ουτε και εγω.

Θα δειξει.

Εχω ομως πτωση πεχα λογω μαλλον πολλων σαλιγγαριων για τα λιτρα και προσθετω ηλεκτρολυτες μεσοβδομαδα.

Καθε εβδομαδα αλλαγη 30-40% κανω.

Link to comment
Share on other sites

Εχω σε 20λιτρα με φυτα 4-5 σαλιγγαρια και 10 red cherry μονο με φιλτρο σε σταθερη θερμοκρασια δωματιου (19-22C αναλογα τον καιρο) και δεν εχω προβλημα ουτε και εγω.

Θα δειξει.

Εχω ομως πτωση πεχα λογω μαλλον πολλων σαλιγγαριων για τα λιτρα και προσθετω ηλεκτρολυτες μεσοβδομαδα.

Καθε εβδομαδα αλλαγη 30-40% κανω.

Ρίξε κανέναν ασβεστόλιθο μέσα αν θες υψηλό pH, μπαφάρει καλά. Βέβαια μην νομίζεις οτι οι γαρίδες θα χαλαστούν αν πας στο 6.8-7 άσε που τα λιπάσματα είναι πιο διαλυτά στο όξινο pH, υδροπονική speaking. :D

Link to comment
Share on other sites

Πάντως διατηρώ γαρίδες red cherry σε 8 λίτρα χωρίς φίλτρανση ή θερμαντήρα και δεν πιστεύω οτι χρειάζεται πολύ εμπειρία για να το πετύχει κανείς.

Ξέρω οτι ίσως προκαλεί αυτό που λέω αλλά πραγματικά με μια λαμπίτσα, λίγη άμμο, λίγο υγρό λίπασμα κάθε τόσο και μερικά εύκολα φυτάκια με μικρό φύλλωμα, μπορεί κανείς να απολαμβάνει ένα ζωντανό μπιμπελό σε οποιονδήποτε χώρο και χωρίς να έχουν κανένα πρόβλημα τα ζωντανά, αν θέλετε να το συζητήσουμε, απλά έχω χειριστεί τις red cherry σε διάφορες συνθήκες και ενυδρεία και τα λέω από προσωπική εμπειρία.

Συγκεκριμένα ζουν σε εξωτερικό ενυδρείο που η θερμοκρασία έπεσε στους 7 (δεν το συνιστώ!) αλλά ζουν και σε ενυδρείο σε fish room με θερμοκρασία δωματίου (πάνω από 17) είναι κατακόκκινες, κινητικές, φαγανές και γεννούν κανονικά (όχι στους 7...).

Επειδη με ξεσηκωσες,ποσες red cherry εχεις στο ενυδρειο των 8 λιτρων;

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε κανέναν ασβεστόλιθο μέσα αν θες υψηλό pH, μπαφάρει καλά. Βέβαια μην νομίζεις οτι οι γαρίδες θα χαλαστούν αν πας στο 6.8-7 άσε που τα λιπάσματα είναι πιο διαλυτά στο όξινο pH, υδροπονική speaking. :angry2:

Καλη ιδεα η πετρα. Εχω μια.

Αλλα λιπασματα δεν .... :D

Τα φυτα που εχω μεσα πανε μονα τους.

Link to comment
Share on other sites

τελικα παιδια απο 17 θα παρω 36 λιτρα το ενυδρειο του venom ..!!και θα το κανω γαριδοενυδρειο τι λετε καλυτερα??

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Επειδη με ξεσηκωσες,ποσες red cherry εχεις στο ενυδρειο των 8 λιτρων;

Αν και δεν έχει σημασία, προσωπικά 3-4 ενήλικες και αμέτρητα μωρά, ένας άλλος φίλος είχε προσεγγιστικά καμιά 20αριά σε καλό μέγεθος και πάλι αμέτρητα μωρά. Γενικά μην κολλάτε με τις γαρίδες, αρκούν τα αυτονόητα στο στήσιμο και το στρώσιμο, περιμένουμε 1-2 εβδομάδες αφού βάλουμε φυτά πριν μπουν οι γαρίδες και βάζουμε αρχικά 4-5. :D

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν έχει σημασία, προσωπικά 3-4 ενήλικες και αμέτρητα μωρά, ένας άλλος φίλος είχε προσεγγιστικά καμιά 20αριά σε καλό μέγεθος και πάλι αμέτρητα μωρά. Γενικά μην κολλάτε με τις γαρίδες, αρκούν τα αυτονόητα στο στήσιμο και το στρώσιμο, περιμένουμε 1-2 εβδομάδες αφού βάλουμε φυτά πριν μπουν οι γαρίδες και βάζουμε αρχικά 4-5. :D

Σ' ευχαριστω και ζητω συγνωμη απο τον aquamike που μπηκα σφηνα στο θεμα του.

Link to comment
Share on other sites

αντε παιδια πειτε ..

Link to comment
Share on other sites

αντε παιδια πειτε ..
Δεν αλλαζει κατι, ουτε σε 37 λιτρα μπορεις να βαλεις κατι διαφορετικο με την τωρινη εμπειρια σου.

Απλα θα ειναι λιγο πιο ασφαλες απ'οτι με 17 λιτρα. :D

Link to comment
Share on other sites

Μην λετε βλακειες.Πριν ενα χρονο ειχα σχεδον μηδενικη εμπειρια,τοτε και ακομα εχω ενα 15 το οποιο εχει ενα μονομαχο και 4 ψαρακια τετρα..δν το ειχα στρωσει χωρις ομως δεν να εμφανιστουν προβληματα.Πλεον το μονο που ξεφευγει λιγο ειναι το πχ 7.2(συχνες μετρησεις).Κατα καιρουσ εχω ακουσει διαφορα τρελα του τυπου 100 λιτρα με 10 κοπαδοψαρα(4cm)δλδ ελεος...Θελω να πω οτι παρολου που ημουν αρχαριος το διαβασμα που εκανα και κανω τωρα επαρκει και για μεγαλυτερα και για το 15,συνεπωσ με το καταληλο διαβασμα και με τις επιτρεπτες συνθηκες μπορεις να βαλεις λιγα ψαρακια χωρις να τα φτανεις στα ορια τους,στο 17 η 36 σου

με τεκτιμηση Ζακ

Έγινε επεξεργασία - zakkap
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...