Jump to content

SOS με αμμωνια.....


Recommended Posts

Xθες ενας φιλος ανακαλυψε οτι ξαφνικα ανεβηκε η αμμωνια στο ενυδρειο του!!!!

Ειπα να κανω κι εγω ενα test και ανα καλυψα κι εγω ακριβως το ιδιο πραγμα. :):D:lol: Ανεβασμενη ποσοτητα αμμωνια και ανεβασμενο ΝΟ2.

Που οφειλεται αυτο?

Το σαββατο μεσημερι εκανα αλλαγη νερου περιπου 60-70% και ξεβγαλα τα φιλτρα με νερο του ενυδρειου...!Λετε να πειραχτηκαν οι αποικιες βακτηριδιων...?

Τι προτεινεται να κανω τωρα...?Φοβαμαι για τα ψαρακια μου......!!!! :thumbdown::thumbup::thumbup:

Έγινε επεξεργασία - R.G.
Link to comment
Share on other sites

Xθες ενας φιλος ανακαλυψε οτι ξαφνικα ανεβηκε η αμμωνια στο ενυδρειο του!!!!

Ειπα να κανω κι εγω ενα test και ανα καλυψα κι εγω ακριβως το ιδιο πραγμα. :)  :D  :lol: Ανεβασμενη ποσοτητα αμμωνια και ανεβασμενο ΝΟ2.

Που οφειλεται αυτο?

Το σαββατο μεσημερι εκανα αλλαγη νερου περιπου 60-70% και ξεβγαλα τα φιλτρα με νερο του ενυδρειου...!Λετε να πειραχτηκαν οι αποικιες βακτηριδιων...?

Τι προτεινεται να κανω τωρα...?Φοβαμαι για τα ψαρακια μου......!!!! :thumbdown:  :thumbup:  :thumbup:

22225[/snapback]

Προφανώς να οφείλετε σε υπερβολικό τάισμα και υψηλό στοκάρισμα.

Ίσως να έχει ψοφήσει κάτι στο ενυδρείο σου ή και ακόμα πολλά σάπια φύλλα φυτών.

Όταν ξεβγάζεις τα φίλτρα με νερό του ενυδρείου δεν πειράζονται οι αποικίες.

Καλό είναι μετά απο κάθε καθάρισμα να ρίχνεις και την απαραίτητη ποσότητα nitrivec.

Παρακολουθησέ το. Αυτό να κάνεις.

Συχνές μικρές αλλαγές του νερού σου και κόψε το τάισμα για κανα 2 μέρες εντελώς.

Έγινε επεξεργασία - SW1IXC
Link to comment
Share on other sites

Όταν λες ότι είχες αμμωνία και ΝΟ2 για τι ποσότητα μιλάμε? Με ποιο τεστ έκανες τις μετρήσεις? Πόσο καιρό έχεις στρώσει το ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμαμαι καλα η αμμωνια ηταν <0,25 και το ΝΟ2 περιπου 0,5...!Ειμαι στη δουλεια και δεν εχω μαζι μου τις μετρησεις...!!!

Τα test πρεπει να ειναι της JBL.

Φιλε SW1IXC,δεν εχω αληθινα φυτα στο ενυδρειο οσο για ψαρακια,βρηκα ενα dead αλλα το εβγαλα αμεσως και φανταζομαι οτι την επαθε λογω αυτου του γεγονοτος.(το βρηκα μετα την αλλαγη νερου)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Istellas,το ενυδρειο ειναι στρωμενο εδω και 1 μηνα περιπου.

Link to comment
Share on other sites

Το γεγονός ότι μπορεί να ανέβασε αμμωνία και ΝΟ2 σημαίνει ή ότι το φίλτρο δεν είχε στρώσει ακόμα τελείως ή ότι δεν μπόρεσε να ανταπεξέλθει σε αύξηση του πληθυσμού του ενυδρείου σου. Για την αμμωνία αφού είναι σε αυτές τις τιμές δεν θα ανησυχούσα τόσο, όσο για την εμφάνιση ΝΟ2. Κάνε αλλαγές νερού ή χρησιμοποίησε κάποιο σκεύασμα τύπου API Ammo chips.

Δες και τον πίνακα για την τοξικότητα της αμμωνίας σε σχέση με τη θερμοκρασία και το pH

post-190-1147687772_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τισ συμβουλες!Που μπορω να βρω πληροφοριες για τα σκευασματα τύπου API Ammo chips?Υπαρχει κατι που θα πρεπει να προσεξω κατα την χρηση τους?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τισ συμβουλες!Που μπορω να βρω πληροφοριες για τα σκευασματα τύπου API Ammo chips?Υπαρχει κατι που θα πρεπει να προσεξω κατα την χρηση τους?

22316[/snapback]

δες το παρακατω link και ανοιξε το pdf

http://www.aquariumpharm.com/en_gb/product...name=Filtration

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα...!!! :)

Σας ευχαριστω για την βοηθεια.Σε πρωτη φαση ξεκινησα με αλλαγες νερου(περιπου 10% καθε μερα) και δεν θα ταισω τα ψαρακια για καναδυο μερουλες...!!

Αν δεν δω αποτελεσμα,θα καταφυγω σε Αmmo chips..!!!

Θα σας κραταω ενημερους για τα αποτελεσματα...!!!

Thanks again... :D:lol::thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τισ συμβουλες!Που μπορω να βρω πληροφοριες για τα σκευασματα τύπου API Ammo chips?Υπαρχει κατι που θα πρεπει να προσεξω κατα την χρηση τους?

22316[/snapback]

Οδηγίες στα ελληνικά υπάρχουν κι ΕΔΩ :)

Link to comment
Share on other sites

εκανα αλλαγη νερου περιπου 60-70% και ξεβγαλα τα φιλτρα με νερο του ενυδρειου

Συμπληρωματικα να σου αναφερω οτι εκανες υπερβολικη αλλαγη νερου.Καλο ειναι να μην ξεπερναμε το 40-50% εστω και αν το νερο που θα προστεθει ειναι απολυτα ωριμασμενο.Μαζευεις καπου νερο για να κανεις αλλαγη ή απ'ευθειας ριχνεις νερο βρυσης και αντιχλωριο?Γιατι αν ισχυει η δευτερη περιπτωση καλο ειναι να μην ξεπερνας το 25%.

Link to comment
Share on other sites

Απ'ευθειας νερο με αντιχλωριο.Χθες εκανα παλι μια μικρη αλλαγη νερου(10-15%)αλλα οι μετρησεις ειναι ιδιες.Αμμωνια γυρω στο 0,3 και Ν02=0,3.δεν εχω ριξει καθολου τροφη για 2 μερες.Θα συνεχισω και σημερα με αλλαγη νερου και αν δεν δω βελτιωση θα παω για Ammo chips.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους..!!! :thumbup:

Οι νεες μετρησεις που εκανα χθες εδειξαν Αμμωνια 0,3 και ΝΟ2 Ο,7..... :o

Ειχα αυξηση δηλαδη στο ΝΟ2.

Τι γινεται τωρα..? :thumbdown:

Τροφη δεν εριξα καθολου στο ενυδρειο,για δυο ημερες και εκανα δυο μικρες αλλαγες νερου(10-15%).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...