Jump to content

Ερωτησεις Αρχαριου ....


Recommended Posts

Καλησπερα και απο εδω :D

Λοιπον σημερα γραφτηκα και σημερα ειναι και η τυχερη μου μερα .....

Λογο ελειψης χωρου μολις παρελαβα ενα ενυδρειο μαρκας JUWEL με διαστασεις 60*30*30 , εχει μεσα 3 γκαπυ και 2 αβαφτιστα ( δεν ξερω πως λεγονται ) :angry2: . Για να μεταφερω το ενυδρειο απο εκει που ηταν μεχρι το σπιτι μου αδειασα τα 2/3 νερου και το αλλο νερο εμεινε μεσα μαζι με τα ψαρια . Ηρθα στο σπιτι εβαλα 1/3 νερο μεσα και εβαλα ξανα το ενυδρειο σε λειτουργεια , με την μεταφορα και τις αναταραξεις φανηκε ποσο βρωμικο ειναι το ενυδρειο στο πατο ετσι θα αναγκαστω να αλλαξω πετρες και να κανω εναν γενικο καθαρισμο και εδω ειναι που ερχονται οι ερωτησεις του αρχαριου ....

1) τι πετρες πρεπει να παρω να βαλω μεσα ?

2) το ενυδρειο εχει πλαστικα φυτα , μπορω να βαλω κανονικα φυτα και αν ναι τι ειδος ?

3) για να καθαρισω το ενυδρειο αν πω οτι βαζω καμποσο νερο μαζι με τα ψαρια μεσα σε μια καθαρη λεκανη ( καθαρη χωρις χρηση καποιου απορυπαντικου θα εχω καποιο προβλημα ?

Link to comment
Share on other sites

Βάλε μας καμιά φωτογραφία να αναγνωρίσουμε τα άλλα είδη.

Επίσης να ξέρεις πως η "μπίχλα" του ενυδρείου δεν είναι πάντα και απαραίτητα κακή :D

Link to comment
Share on other sites

πηρα σημερα ενα κουτι με στικ ( eSHa Aqua quick test )για να κανω τη πρωτη μετρηση στο ενυδρειο να δω σε τι κατασταση βρισκεται και σαν να μην τα βλεπω καλα τα πραγματα ....

ph : 7.6

kh : 10

gh : >21

NO2 : 1

NO3 : 100

ΑΝ μπορει καποιος ας μου πει σε τι επιπεδα πρεπει να ειναι το καθε τι και με ποιο τροπο μπορω να αλλαξω αυτα τα νουμερα.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε ΕΔΩ κι εφόσον έχεις απορίες στις λύνουμε!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...