Jump to content

Καρχαριακι για ενυδρειο


Enochian

Recommended Posts

Γεια σας και πραγματικα συγχαρητηρια για την καλυτερη κοινοτητα ενυδρειων, ψαριων κλπ!

Θα ηθελα να σας κανω μια ερωτηση:

Υπαρχει καποιο ειδος θαλασσινου ψαριου που να μοιαζει αισθητα με καρχαρια και να μπορει να ζησει αξιολογα σε ενυδρειο σε σπιτι?

Σας ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

Βάζεις δύσκολα... τόσο και στο άλλο σου ποστ για το χταπόδι όσο και σ αυτό για τα είδη που θέλεις....

Για "μαϊμού καρχαρία μόνο ο γαλέος θα μπορούσες να πεις ότι μοιάζει.. και όπως καταλαβαίνεις είναι από τα ψάρια που δύσκολα συντηρούνται σε σπιτικά ενυδρεία.

Άσε που μπορεί να τον μαγειρέψει και η μάνα σου !!!

Τέτοια είδη που θέλεις να βάλεις στην ουσία το σπίτι σου σου θα πρέπει να είναι μέρος του ενυδρείου και όχι το ενυδρείο σε κάποιο μέρος του σπιτιού σου !!!

Είναι δύσκολα είδη με μεγάλες απαιτήσεις σε σε λειτουργικό χώρο... αρκέσου να τα βλέπεις σε ντοκιμαντέρ.. η στη βιτρίνα γνωστού καταστήματος στην πόλι μας !!!

Link to comment
Share on other sites

Βάζεις δύσκολα... τόσο και στο άλλο σου ποστ για το χταπόδι όσο και σ αυτό για τα είδη που θέλεις....

Για "μαϊμού καρχαρία μόνο ο γαλέος θα μπορούσες να πεις ότι μοιάζει.. και όπως καταλαβαίνεις είναι από τα ψάρια που δύσκολα συντηρούνται σε σπιτικά ενυδρεία.

Άσε που μπορεί να τον μαγειρέψει και η μάνα σου !!!

Τέτοια είδη που θέλεις να βάλεις στην ουσία το σπίτι σου σου θα πρέπει να είναι μέρος του ενυδρείου και όχι το ενυδρείο σε κάποιο μέρος του σπιτιού σου !!!

Είναι δύσκολα είδη με μεγάλες απαιτήσεις σε σε λειτουργικό χώρο... αρκέσου να τα βλέπεις σε ντοκιμαντέρ.. η στη βιτρίνα γνωστού καταστήματος στην πόλι μας !!!

Χαχαχα, λες να παρω γαλεο και να τον κλεψει στα κρυφα καμια μανα μου :angry2:

Anyway, σε ευχαριστω για τις πληροφοριες, απλα και γω εχω κολλησει με την ιδεα λογω του καταστηματος που λες και εσυ (αν λεμε το ιδιο εκει πριν την καλαμαρια, πηγα χθες και δεν ειχε τα καρχαριακια)

Στο τελος τι κανουν οταν μεγαλωσουν αυτα τα καρχαριακια και γινουν καρχαριες?!?!? :D

Παντως οταν τον ειχα ρωτησει αυτον, μου ειχε πει οτι δεν μεγαλωνουν πολυ μπλα μπλα μπλα.

Διαφωτηστε με για να του την πω next time.

Υ.Γ. Ασχολουμαι με ερπετα, αρθροποδα κλπ και σκεφτομαι πλεον να ασχολουμαι και με ενυδρεια με αλατι!

Link to comment
Share on other sites

πουλανε στην θεσσαλονικη, 2 ειδη καρχαρια.... τον μαυροπτεριγο καρχαρια και τον καρχαρια βυθου nurse shark...

αν καταφερεις και φτιαξεις δεξαμενη με πλατος το λιγοτερο 2 - 3 μετρα και μηκος καμια 10ρια τοτε το συζηταμε... αλλιος αρκεσου σε αλλα ψαρια....

PS ο καρχαριας κοστιζει περιπου 3000 ευρω...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου μαζεψε ολες τις εξωτικες επιθυμιες σου σε ενα ποστ να σου πουμε ΟΧΙ για να τελιωνουμε :angry2:

Περα απο την πλακα ομως στην πορεια θα καταλαβεις πως καποια ζωντανα (Αν οχι ολα) δεν ειναι για αιχμαλωσια και ενα απο αυτα ειναι και οι καρχαριες εκτος απο λιγες εξαιρεσεις που πιστευω πως μονο μεγαλα δημοσια ενυδρεια θα μπορουσαν να προσφερουν τις καταλληλες συνθηκες.

:D

Link to comment
Share on other sites

Τα ξερω και πολυ καλα μαλιστα και στο φορουμ για ερπετα τα ιδια πραγματα λεμε για φιδια τα οποια γινοντε τεραστια και δεν ειναι για σπιτι..

Απλα ειχα την απορια αν υπαρχει κατι που να εφτανε σε τελικο μηκος που θα μπορουσε να ζησει αξιολογα σε ενυδρειο σπιτιου!

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!

Σημερα θα παω να δω τιμες για θαλασσινα ενυδρεια στην θεσσαλονικη στο γνωστο μαγαζι στην Μποτσαρη.

Link to comment
Share on other sites

Άμα μεγαλώνουν πολύ .. σ αρπάζει η μάνα σου απ το σβέρκο και σε βουτάει μέσα !!!!

Και πολύ καλά θα κάνει η γυναίκα διότι τις έκανες το σπίτι ζούγκλα !! :D:angry2::thumbup::thumbup:

Πολύ απλά η διατήρηση ενός τέτοιου οργανισμού απαιτεί πολύ εμπειρία και πολύ.. μα πολύ χρήμα !!!

Αρκέσου σε συμβατικά και προσιτά πράγματα.. και εδώ είμαστε σε ότι χρειαστείς.

Link to comment
Share on other sites

Άμα μεγαλώνουν πολύ .. σ αρπάζει η μάνα σου απ το σβέρκο και σε βουτάει μέσα !!!!

Και πολύ καλά θα κάνει η γυναίκα διότι τις έκανες το σπίτι ζούγκλα !! :D:angry2::thumbup::thumbup:

Πολύ απλά η διατήρηση ενός τέτοιου οργανισμού απαιτεί πολύ εμπειρία και πολύ.. μα πολύ χρήμα !!!

Αρκέσου σε συμβατικά και προσιτά πράγματα.. και εδώ είμαστε σε ότι χρειαστείς.

Χαχαχαχα, γι' αυτο πλεον μενω μονος μου :thumbup:

Θα παω απο το μαγαζι στη Μποτσαρη και θα σας πω λεπτομεριες..

Link to comment
Share on other sites

Ασχετο,

Εμαθα οτι υπαρχουν κατι καρχαριακια τα sand sharks, ξερετε τιποτα γιάυτα?

Επισης, εμαθα οτι υπαρχουν κατι καρχαριακια που μεγαλουν τελικο μηκος 90 εκ. και κοστιζουν γυρω στα 3000-3500 ευρω? :D

Link to comment
Share on other sites

Βρε μπαγάσα... "πετάς" τις τιμές των 3000 ευρώ σαν να λες ..."αα μια χαρά μ ακούγεται.. πάω να πάρω 2-3 να έχω"

Και άντε λέμε ότι θα τα δώσεις (λέμε τώρα)... ξέρεις πόσα χρειάζονται για το ενυδρείο που θα πρέπει να βάλεις ένα τέτοιο ψάρι?

Και μη ζητάς να στο χαρίσουν δεν πρόκειται !!!! :D:angry2::thumbup::thumbup:

Πάρε αυτό προς το παρόν!!!! :thumbup::hysterical:

post-13206-1261548360_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Βρε μπαγάσα... "πετάς" τις τιμές των 3000 ευρώ σαν να λες ..."αα μια χαρά μ ακούγεται.. πάω να πάρω 2-3 να έχω"

Και άντε λέμε ότι θα τα δώσεις (λέμε τώρα)... ξέρεις πόσα χρειάζονται για το ενυδρείο που θα πρέπει να βάλεις ένα τέτοιο ψάρι?

Και μη ζητάς να στο χαρίσουν δεν πρόκειται !!!! :thumbup::thumbup::hysterical::hysterical:

Πάρε αυτό προς το παρόν!!!! :thumbup::wootwoot:

:D:angry2:

Ρε συ Αιολε, πληροφοριακα τα ειπα ολα, μιας και το τοπικ μου ηταν η απορια αν υπαρχει κατι ή οχι..

Τελικα καταλαβατε ποιο καρχαριακι λεω που φτανει τελικο μηκος 90 εκ. ? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον επειδη φαινεσαι πολυ ψημενος κ περιπου αντιλαμβανομαι το γουστο σου στα ζωντανα κ εισαι διατεθημενος να κανεις ενα ενυδρειο της ταξης των 300 λιτρων κ πανω τοτε εγω θα σου προτεινα ενα snow flake eel που δεν μεγαλωνει παααρα πολυ ειναι αρπακτικο,πολυ ομορφο,αρκερα ευκολο,πολυ εντυπωσιακο κ θα ειναι κ ευτηχισμενο σε ενα ενυδρειο τοσο μεγαλο...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον επειδη φαινεσαι πολυ ψημενος κ περιπου αντιλαμβανομαι το γουστο σου στα ζωντανα κ εισαι διατεθημενος να κανεις ενα ενυδρειο της ταξης των 300 λιτρων κ πανω τοτε εγω θα σου προτεινα ενα snow flake eel που δεν μεγαλωνει παααρα πολυ ειναι αρπακτικο,πολυ ομορφο,αρκερα ευκολο,πολυ εντυπωσιακο κ θα ειναι κ ευτηχισμενο σε ενα ενυδρειο τοσο μεγαλο...

Να σαι καλα για την απαντηση!

Τελικα κατελειξα προς το παρων μιας και αρχαριος για ενα ενυδρειο των 130 λιτρων!

Απο κει και περα το συγκεκριμενο χελι ειναι πολυ ελκυστικο και σιγουρα θα εμπενε στο επομενο και μεγαλυτερο ενυδρειο μου!

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλα για την απαντηση!

Τελικα κατελειξα προς το παρων μιας και αρχαριος για ενα ενυδρειο των 130 λιτρων!

Απο κει και περα το συγκεκριμενο χελι ειναι πολυ ελκυστικο και σιγουρα θα εμπενε στο επομενο και μεγαλυτερο ενυδρειο μου!

Στα 130 λιτρα δεν θα βρεις κατι του γουστου σου ακουσε με σε νιωθω....

Link to comment
Share on other sites

Στα 130 λιτρα δεν θα βρεις κατι του γουστου σου ακουσε με σε νιωθω....

:D

Ναι το ξερω φιλε...Παρολαυτα, σε μετεπειτα ενυδρεια πολυ μεγαλυτερα, καλο θα ηταν το χελι! :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Φροντισε να κλεισεις καλα το ενυδρειο αλλιως θα το βρεθεις και με αυτο αγκαλια... :D

Link to comment
Share on other sites

Φροντισε να κλεισεις καλα το ενυδρειο αλλιως θα το βρεθεις και με αυτο αγκαλια... :angry2:

Τελικα μερικα θαλασσινα μπορουν να προσφερουν και τις χαρες ενος τετραποδου :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...