Jump to content

ΥΛΙΚΑ ΦΙΛΤΡΟΥ


ΜΑΡΜΑ

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια.

Το ενυδρειο μου φυλτραρετε απο 2 εξωτερικα fluval 303-304.

Τα υλικα ειναι:Μπλε σφουγγαρι-ανθρακας fluval-μακαρονι fluval.

Διαβαζοντας ολες τις αντιστιχες συζιτησεις εχω μπερδευτει με μηχανικα και βιολογικα φυλτρα.

Εχω αγορασει 4 κουτια SIPORAX και δε ξερω πιος ειναι ο καταλληλος συνδιασμος για το ενυδρειο μου.Το καταστημα που ρωτησα μου ειπε στο 1 απο τα 2 fluval να βαλω μονο SIPORAX, τιποτε αλλο, ωστοσο θα ηθελα και την γνωμη σας.

Το ενυδρειο μου ειναι σχεδον πυκνοφυτεμενο και δεν αντιμετοπιζω προβληματα.

Υ.Γ. Υπαρχει ακομα και ενα μικρο fluval 103 που αν χρειαζετε μπορει να χρησιμοποιηθει.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά σου είπε το μαγαζί .

Από τη στιγμή που έχεις φυτά μην χρησιμοποιείς κάρβουνο .

Αν είναι ο καιρός να αλλάξεις το υλικά στα φίλτρα σου κάνε το τώρα , αν όχι και το ενυδρείο πάει καλά μην τα πειράξεις .

Πες μας όμως περισσότερα για το ενυδρείο σου .

Όπως πόσα λίτρα είναι ,πόσο καιρό δουλεύει ,από πότε έχεις να αλλάξεις τα υλικά στα φίλτρα ,πόσα ψάρια έχεις και τι ,κάθε πότε αλλάζεις νερό ,θερμοκρασία , αν έχεις μετρήσεις από τεστ ,πότε ήταν η τελευταία φορά που έβαλες ψάρια τι υλικά χρησιμοποιείς σε κάθε αλλαγή νερού.

Link to comment
Share on other sites

360 λιτρα 200Χ37Χ50

ΦΥΤΑ- Hygrophilla Polysperma,Limnophila sessiliflora,Rotala rotundifolia,Ceratophyllum demersum,Egeria densa,Hygrophilla difformis

ΨΑΡΙΑ -5 rhodostomus,1 pinguino,

2 nannostomuseques,1 gyrinocheilus aymonieri,1 ramirezi,2 platy,2 silver shark,10 otto,15 sae, 5 caridina japonica,4 cardinal

ΦΙΛΤΡΑΡΙΣΜΑ- fluval 303, fluval 304

ΦΩΤΙΣΜΟΣ-166watt(10 ωρες)

ΜΠΟΥΚΑΛΑ CO2

Το ενυδρειο δουλευει σχεδον 2 χρονια πυκνοφυτεμενο ομως ειναι 2 μηνες.

Αλλαγες νερου 30% καθε 3 μερες

Υποστρωμα flurite

Υλικα φυλτρου αλλαγη καθε 2 μηνες (καθε 1 μηνα το 1 φυλτρο)

Οι μετρησεις γινονται πριν τις αλλαγες και ειναι καλες(το μονο κακο ειναι οτι τωρα τελευταια βρησκω 0,5 αμμωνια, αλλα με 7 ΡΗ ειναι μη τοξικη).

25-26C

Στις αλλαγες προσθετω το απαρετητο αντιχλωριο και σιδηρο.

post-870-1147727213_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

μονο ο ανθρακας θελει αλλαγη αλλα

ο ανθρακας σου ειναι αχρηστος, βαλε το Siporax.αν οντως εχεις αμμωνια και δεν κανεις λαθος ειναι τοξικη σε καθε περιπτωση και τα φιλτρα σου ειναι αστρωτα.οταν λες αλλαζεις τα υλικα στα φιλτρα ποια υλικα εννοεις ?μηπως αλλαζεις και το σφουγγαρι-μακαρονι?

οι αλλαγες νερου που κανεις ειναι υπερβολικες και δεν αφηνουν να αναπτυχθουν τα καταλληλα βακτηριδια στο νερο.1 φορα την εβδομαδα ειναι αρκετο

Link to comment
Share on other sites

Σταμάτησε το τάϊσμα για 3 ημέρες , μέτρα την αμμωνία , μην αλλάξεις νερό για μια εβδομάδα , και μόλις η αμμωνία πέσει άλλαξε τα υλικά από το φίλτρο που είναι η ώρα του για αλλαγή .

Προσοχή στις μετρήσεις .

Βοηθά η χρήση από ζωντανά βακτήρια .

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ παιδια για τη βοηθεια.

Οι αλλαγες γινονται συχνα γιατι πριν ενα μηνα ειχε εμφανιστει αλγη.

Τα fluval εχουν 3 διαμερισματα για υλικα.

Τι ειναι πιο καλα να βαλω για το ενυδρειο μου τα 2 πανω μπλε σφουγγαρι και στο αλλο SIPORAX η στο ενα μπλε σφουγγαρι και στα υπολοιπα 2 SIPORAX ?

Link to comment
Share on other sites

Το siporax είναι σαφώς καλύτερο υλικό για αποικία βακτηριδίων οπότε θα σου πρότεινα στο ένα το φίλτρο να βάλεις και στα 3 διαμερίσματα. Αυτό δε θα το πειράζεις ποτέ, μόνο αν μειωθεί η ροή του. Στο άλλο βάλε και λίγο υαλοβάμβακα για μηχανικό φίλτρο. Όμορφο το ενυδρείο σου!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...