Jump to content

μια ερωτηση για τα βακτιρια


Recommended Posts

καλησπερα ηθελα να σας ρωτησω αν καθε φορα που κανω μια αλλαγη νερου και καθαριζω και το εσωτερικο φιλτρο του ενυδρειου πρεπει να προσθετο βακτιρια... διαβασα τις οδηγιες και λεει προσθηκη ψαριων μετα απο 24 ωρες αν ριξω μετα απο το καθαρισμο του φιλτρου θα εχω προβλημα.το προιον ειναι .

(bio nitrives)τις sera τα ενυδρεια μου ειναι 3 και ειναι 60 λιτρων το καθενα δουλευουν 3 μηνες και μεχρι στιγμης δεν εχω κανενα προβλημα εκτος απο την επιθετικοτητα απο ενα τιγρακι (capoeta terazona ) που κυνηγαει συνεχως τα αλλα με αποτελεσμα να κρυβωνται συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο θα το καθαριζεις οταν βλεπεις οτι πεφτει η ροη του,οχι με καθε αλλαγη νερου.

Εαν τα φιλτρα σου ειναι στρωμενα δεν χρειαζεται να ριχνεις ετοιμα βακτηρια.βακτηρια θα

ριχνεις μονο σε ειδικες περιπτωσεις για να ενισχυσεις την βιολογια π.χ μετα απο αρρωστια

και χρηση φαρμακου.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που πρεπει να προσθετεις οταν κανεις αλλαγη νερου,ειναι αντιχλωριο σε αναλογια με τα λιτρα που αλλαζεις(συνηθισμενη ρουτινα)

Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο θα το καθαριζεις οταν βλεπεις οτι πεφτει η ροη του,οχι με καθε αλλαγη νερου.

Εαν τα φιλτρα σου ειναι στρωμενα δεν χρειαζεται να ριχνεις ετοιμα βακτηρια.βακτηρια θα

ριχνεις μονο σε ειδικες περιπτωσεις για να ενισχυσεις την βιολογια π.χ μετα απο αρρωστια

και χρηση φαρμακου.

ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου και τη βοηθεια σου με τις γνωσεις σου ..χρονια πολλα και καλη χρονια

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που πρεπει να προσθετεις οταν κανεις αλλαγη νερου,ειναι αντιχλωριο σε αναλογια με τα λιτρα που αλλαζεις(συνηθισμενη ρουτινα)

ευχαριστω πολυ χρονια πολλα και καλη χρονια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...