Jump to content

τιμεσ ενυδρειου.ειναι οκ??


Recommended Posts

hi again!!!Τι κανετε??να ρωτησω κατι???δεν ξερω ποσο πρεπει να ειναι οι τιμεσ στο ενυδρειο μου.σε 60αρι εχω 2 πλακοστομουσ,2 γατοψαρα,4 νεον,1silver shark,4 gupy,2ξιφομαχουσ. Χρησιμοποιω τα tetra test και βγηκαν τα παρακατω :

ΝΟ3,ΝΟ2:0

GH :>16d

KH: 15-20d

ph: 8.4

ειμαι οκ??

Link to comment
Share on other sites

καλισπέρα

ph οχι , κατέβα οσο ποιο κοντα μπορεισ στο 7

με δεδομένο το τελικο μέγεθοσ των πλακοστ και του silver shark μηπωσ έχεισ πάρα πολα ψάρια μέσα στο ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

thanks tekila!! πωσ κατεβαζουν το ph??ειναι μικρά ακόμα....ετοιμάζομαι να αποκτήσω ακόμα 1 ενυδρειο μεγαλυτερο!!οποτε dont worry....ειναι σε καλα χερια!!

:):D:lol:

Link to comment
Share on other sites

Το pH μπορεις να το ρίξεις με κάποιο buffer ή να φτιάξεις/προσθέσεις CO².

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Εχουμε και λεμε:

ph-->Αρκετα υψηλο

gh/kh-->θεαματικα υψηλα

Υποπτευομαι οτι υπαρχει καποιο διακοσμητικο ή ακομα και το ιδιο το χαλικι σου που ειναι ασβεστολιθικο και σου ανεβαζουν αρκετα τις σκληροτητες στο νερο.Κανε ενα τσεκ με διαλυμα υδροχλωρικου οξεος(σε ολα τα super market σε πορτοκαλι μπουκαλακι) στο χαλικι ή στις πετρες(αν υπαρχουν) που εχεις στο ενυδρειο σου.Ριχνεις λιγο απο το διαλυμα πανω τους(εκτος ενυδρειου) και αν αφρισουν τοτε υπαρχει προβλημα.Περιμενουμε νεα!!! :)

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω τιποτα ασβεστολιθικο!!ολα ειναι απο petshop και για υποστρωμα εχω ασπρη αμμο οποτε το τεστακι που λεσ δεν γινεται!!

Link to comment
Share on other sites

εκτοσ κι αν το ριξω πανω στην αμμο!!ε?? το co2 πωσ φτιαχνεται?? :):D

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και γινεται.Παρε μια χουφτα αμμο και κανε τσεκ.Καλου κακου κανε και στις πετρες!!!Οσο και να σου φανει περιεργο κανε και μετρησεις στο νερο της βρυσεις σου!!!Εχουν βγει καποιες φορες απιστευτα μαργαριταρια απο τις βρυσεις!!!!!

Για το CO2 τα λεμε μετα :)

P.S:Τι τεστ χρησιμοποιησες για τις μετρησεις???

Έγινε επεξεργασία - nidal
Link to comment
Share on other sites

σ'ευχαριστω πολυ πολυ!! :) θα δουμε αυριο τι θα γινει και θα ενημερωσω!! καληνυχτα!!

Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποιησα τα tetratest αλλα εχουν χρωματικη αντιστοιχηση και ειναι πολυ σχετικο τι χρωμα μπορι να ειναι....γιαυτο δεν ειμαι πολυ σιγουρη για τισ μετρησεισ που σου ειπα....αυτεσ πρεπει αν ειναι πανω κατω.

Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου ειναι να παρεις μεμονωμενα υγρα τεστ!Εχουν μεγαλυτερη ακριβεια.Τα τεστ που κατα τη γνωμη μου ειναι απαραιτητα για καθε χομπιστα ειναι τα εξης:

ph-gh-kh-Nh4/Nh3-No2

Καλο βραδυ και σε σενα.Περιμενω πιο εγκυρες μετρησεις :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...