Jump to content

Αναγνωριση ριζας


Recommended Posts

Παιδια πηρα σημερα αυτη τη ριζα αλλα δε ξεραν να μου πουν τι ειδος ειναι, οποιος γνωριζει ας μας φωτισει.

Στο Pet Shop μου ειπε η υπαλληλος οτι αυτη η ριζα δε βγαζει πολυ κιτρινιλα αλλα ποιος την πιστευει...Εγω το βραστο νερακι μου θα το βαλω..

Link to comment
Share on other sites

Εμμμμ.... Ποια ρίζα!?!?!?!?

Καλύτερα να μην την βράσεις. Χανεις όλα τα θετικά στοιχεία του ξύλου. Επίσης για να μην σου βγάλει καθόλου κιτρινίλα... στα ενυδρεία περνάει κανένας χρόνος μέχρι να "καθαρίσουν" τελείως. Εσύ θα πρέπει να βράζεις..... για κανα δύο βδομαδες.... :welcome:

Ψάξε λίγο εδώ μέσα, γιατί έχουν γραφτεί αρκετά περι βρασίματος ξύλων.

Link to comment
Share on other sites

τι ωραια ριζα!! ;)

ξεπληνε την και μπλουμ!

και τι εγινε αν βγαλει κιτρινιλα δηλαδη?

θα εχεις και ενα μινιμαλ ενυδρειο! :welcome:

Link to comment
Share on other sites

;) Δεν εννοω να την βρασω οπως τα μακαρονια :welcome:

Απλα να την αφησω σε βραστο νερο κανα 24ωρο...αν και θελω να την βουτιξω τωρα γιατι ειναι πανεμορφη.

Link to comment
Share on other sites

Ρε φιλαρακι...Που πουλανε τετοιες ριζεεεες????? :welcome: είναι φανταστική..!!μακάρι ι κιτρινίλα που έχω στο ενυδρείο μου να κρατούσε για πάντα,και εσύ θέλεις να τη διώξεις?? ;)

Link to comment
Share on other sites

Την πηρα απο γνωστη αλυσιδα Pet Shop στην Ηλιουπολη, δυστυχως δεν εχει αλλη και αυτη μεσα σε ενα αδειο ενυδρειο την ειχε και τη ρουπωσα :ninja: Αν θες παραπανω πληροφοριες για το καταστημα στειλε μου πμ να σου απαντησω...

Δεν ηξερα οτι ειναι της μοδας η κιτρινιλα ;) Ωστε φετος φοριεται το κιτρινο :welcome: , εγω νομιζα οτι την αποφευγουμε ;)

Link to comment
Share on other sites

Είναι Red Moorwood, και όντως δεν βγάζει πολύ κιτρινίλα, τουλάχιστον οι δικές μου δεν έβγαλαν. Πρέπει να έχει και στον Υδάτινο Κόσμο, τις δικές μου από εκεί τις πήρα.

Link to comment
Share on other sites

Την κιτρινιλα την θελω εγω, μην την πεταξεις!! :welcome: Αλλοι πληρωνουν για την κιτρινιλα!! και εσυ την πετας?? ;)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια αυτου του ειδους τα ξυλα δε υποτιθεται οτι πρεπει να βουλιαζουν? Εμενα ανεβαινει στην επιφανεια :welcome:;)

Ξερω οτι ειναι ξυλο και οτι απο μικρα παιδια μας εχουν μαθει οτι επιπλεει στο νερο αλλα νομιζω οτι αυτα τα ξυλα πρεπει να μενουν στο βυθο...κανω λαθος?

Link to comment
Share on other sites

OK..θα χωσω μια πετρα αναμεσα τωρα για να το κραταει κατω και δοκιμασω σε κανα μηνα να την βγαλω και βλεπω..thanks so far! :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Eγω τετοιες ριζες εχω στο ενυδρειο μου και δεν βγαζουν καθολου κιτρινιλα!Για να βουλιαξουν εγω τις εβρασα για 2-3 ωρες σε κατσαρολα στο ματι της κουζινας και βουλιαξαν κατευθιαν!!

Link to comment
Share on other sites

Eγω τετοιες ριζες εχω στο ενυδρειο μου και δεν βγαζουν καθολου κιτρινιλα!Για να βουλιαξουν εγω τις εβρασα για 2-3 ωρες σε κατσαρολα στο ματι της κουζινας και βουλιαξαν κατευθιαν!!

Για αυτο φιλε μου δεν σου εβγαλαν καθολου κιτρινιλα...:welcome:

Link to comment
Share on other sites

Για αυτο φιλε μου δεν σου εβγαλαν καθολου κιτρινιλα...:welcome:

Καλα δεν ειναι μοπανι η μαγκροβια για να εχει πολυ κιτρινιλα. Το συγκεκριμενο ειδος δεν βγαζει πολυ εως καθολου!! Φαινεται και απο το χρωμα του!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...