Jump to content

Σοβαρο προβλημα???


Recommended Posts

Φιλοι Καλημερα,

Θα μπω κατευθειαν στο θεμα που με απασχολει. Το ενυδρειο μου οπως εχω ξαναπει

βρισκεται εδω και 20 μερες σε διαδικασια στρωσιματος.

Μολις χθες διαπιστωσα οτι μεσα στο κατα τα αλλα καθαρο νερο αιωρουνταν καποια μικροσκοπικα σκουλικια ασπρα τριχοειδη και μηκους απο 3 εως 15mm περιπου.

Αμεσως πηγα στο καταστημα της περιοχης μου κι εκεινοι με εκπληξη μου ειπαν οτι δεν το εχουν ξαναδει σε καινουργιο ενυδρειο και αφου μου εκαναν διαφορες ερωτησεις μου ειπαν να "συλλαβω" μερικους εισβολεις και να τους παω εκει να τους δει ο ειδικος. Καποιος αλλος δε απο το καταστημα μιλησε για τριχομοναδες κατι βεβαια που οπως μου ειπαν ειναι πολυ σοβαρο και αν ειναι κατι τετιο θα χρειαστει "ξεπατωμα" του ενυδρειο.

Εαν καποιος απο εσας το εχει αντιμετωπισει η εχει ακουσει κατι σχετικο, θα περιμενω αμεσα τις απαντησεις σας.

Ευχαριστω,

Κωνσταντινος....

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωριζει κανεις τιποτα βρε παιδια??? :)

Βρηκα μια δημοσιευση του South την 21/01/2006.

Λετε νανε κατι αντιστοιχο???

Link to comment
Share on other sites

Τα σκουλικια αυτα τα συνανταμε κυριως σε ενυδρεια που ταιζονται υπερβολικα και εχουν μεγαλα ψαρια.Λες οτι ειναι ακομα στο στρωσιμο αρα εχεις μεσα πολυ μικρο αριθμο ψαριων.Τι και ποσα ψαρια εχεις μεσα?Δεν νομιζω οτι πρεπει να ανησυχεις.Ειναι συχνο φαινομενο που ξεπερνιεται ευκολα οταν αυξηθει ο πληθυσμος των ψαριων και αρχισουν να τα τρωνε :)

Υ.Γ:Αν θες να εισαι σιγουρος,μπορεις να χρησιμοποιησεις το STERAZIN της WATERLIFE.Απαντησε μου ομως πρωτα.....

Έγινε επεξεργασία - nidal
Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχην σ'ευχαριστω. Περιμενω απο το πρωι καποια απαντηση.

Ψαρια δεν εχω καθολου μέσα. Εχω μονο 2 anubias και 3 Vallisneria.

Για να βοηθησω το στρωσιμο εριξα 2-3 φυλλαρακια τροφη που δανειστηκα

απο μια φιλη.

Κωστας...

Link to comment
Share on other sites

Αρα λογικο ειναι να αναπτυχθουν απο το σαπισμα της τροφης.Οταν μπουν τα πρωτα ψαρακια θα στα εξαφανισουν :)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη την περιπτωση να ειναι τριχομοναδες (οπως μου ειπαν) την απορριπτεις?

Link to comment
Share on other sites

Κατα 99%,ναι την απορριπτω!Δεν εμφανιζονται οι τριχομοναδες σε ενυδρειο χωρις ψαρια......!Αντιθετος υπαρχει η εμπειρια της εμφανισης των σκουλικιων που αναφερεις απο σαπισμα τροφης που περρισευει στο ενυδρειο. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Κώστα!

Οι άποψη για 'τριχομονάδες' μου φαίνεται αρκετά ακραία!Άν τα σκουλίκια 'περπατάνε' και στο τζάμι τότε πρόκειται 99,9% για πλανάρια (Planaria) και δέν αποτελεί κίνδυνο εκτός και άν οι πλυθισμοί του ξεφύγουν σε αριθμούς.

Μιά καλή αλλαγή και καθάρισμα του βυθού θα δώσει την λύση.

Άν όμως εξακολουθείς και έχεις το πρόβλημα θα ήταν χρήσιμο να βάλεις μια φωτογραφία για να κάνουμε σωστή αναγνώριση... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλοι,

Δημητρη, υπαρχουν αρκετα μικρα στο τζαμι που σαλευουν.

Τα μεγαλυτερα........

post-1233-1148032743_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Κωνσταντίνε,

όπως είπε ο Husky Jim ΄καλή αλλαγή και καθάρισμα του βυθού θα δώσει την λύση΄

ο ανιψιός μου που είχε το πρόβλημα,

περιόρισε την τροφή(δεν εμενε τιποτα στον βυθό) ,

αύξησε την καθαριότητα και με την βοήθεια και των ψαριών του(τα έτρωγαν) τα σκουλήκια εξαφανίστηκαν. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...