Jump to content

Mουσικη Vs ενυδρειο


Recommended Posts

Εχω μια χαζη ερωτηση αλλα δεν ξερω την απαντηση και θα τολμισω να ρωτησω.Οταν εχουμε ενα ενυδρειο στο δωματιο μας και εχουμε και ενα καλο ηχοσυστημα και ειμαστε λατρης της μουσικης,αλλα και των ενυδρειων φυσικα,υπαρχει περιπτωση οταν ακουμε δυνατα μουσικη να διαταραζονται τα ζωντανα στο ενυδρειο?Μου εχει δημιουργηθει αυτο το ερωτημα εδω και καιρο. :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια χαζη ερωτηση αλλα δεν ξερω την απαντηση και θα τολμισω να ρωτησω.Οταν εχουμε ενα ενυδρειο στο δωματιο μας και εχουμε και ενα καλο ηχοσυστημα και ειμαστε λατρης της μουσικης,αλλα και των ενυδρειων φυσικα,υπαρχει περιπτωση οταν ακουμε δυνατα μουσικη να διαταραζονται τα ζωντανα στο ενυδρειο?Μου εχει δημιουργηθει αυτο το ερωτημα εδω και καιρο. :welcome:

το εχω ψαξει αρκετα αυτο το θεμα...

αυτο που επηρεαζει αρνητικα τα ψαρια ειναι τα μπασα.εγω το εχω καταλαβει γιατι εχω 12αρι sub woofer σπιτι οποτε πειραματιζομαι ;)

το μπασο λοιπον,κανει αντανακλαση μεσα στο ενυδρειο ''χτυπωντας'' απο το ενα τζαμι στο αλλο και προκαλωντας παλμικες αναταραχες μεσα στο νερο.

με τα πριμα ισως δεν ενοχλουνται τοσο γιατι οι διαπεραστικοι ηχοι μεσα στο νερο (λογο μεγαλητερης πυκνοτητας απο τον αερα) δεν μεταδιδονται σε τετοιο βαθμο.

...με λιγα λογια...χαμηλα η μουσικη!

Link to comment
Share on other sites

πωωωωω.Και γω ρωτησα γιατι μια μερα ειχα παρατηρησει το νερο να κανει κυμματακι επανω και μολις κατεβασα τα λος στο sub σταματησε.Να φανταστεις ειναι ποιο μεγαλο το Sub απο το ενυδρειο.Φανταζομαι και συ το ιδιο θα ειχες παθει.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν ηχοσυστηματα,που ραγιζουν τζαμαριες...εχε το υπ οψιν σου για να μην βρεθεις να χορευεις με τα ψαρια αγκαλια :welcome:

μην το παρακανεις με την ενταση...τα ψαρια νιωθουν ενα συνεχομενο σεισμο... ;)

Link to comment
Share on other sites

Σωστα.Εχουν δει τα ματια μου.Οποτε μουσικη χαμηλα γιατι μονο πριμα δεν λεει.Θα μου φυγουν τα αυτια.Παντως μπορουμε να δουμε και την θετικη πλευρα οξυγονωνεται το νερο με αυτο το κυμματακι που κανει :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Ε και μετα μαζι με το αντιχλωριο και ιχνοστοιχεια η ηλεκτρολυτες θα ζητανε και κανα ουισκακι για να γουσταρουν βρε αδελφε!! :welcome:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

η αληθεια ειναι οτι θελω να τοποθετιθω και εγω επι του θεματος αυτου γιατι

εκανα μια μεγαλη πατατα την πεμπτη που μας περασε.

Εψαξα στο φορουμ και βρικα αυτο εδο το θεμα και σας αναφερω την εμπειρια

μου. Την πεμπτη το απογευμα λοιπον εχει ερθει ο ξαδερφος στεφανος στο

σπιτι και βλεπαμε κατι βιντεοκλιπ στο πι σι :rolleyes:. σε καποια φαση γουσταραμε

να ακουσουμε λιγο δυνατα ενα κοματι απο 50 cent - just a lil bit.

το κοματι αυτο εχει απιστευτες χαμηλες συχνοτητες και αμα εχεις και καλο

ηχοσυστημα μεχρι και το στομαχι σου τρεμει.!!!

Εχω επανω στον ενυσχητη μου ενα 15 ιντσο γουφερ που σπερνει κανονικα.

Και εκει που το εχω δοσει αρκετα καλα ειχα ξεχασει τα χρυσοψαρακια μου.

λοιπον ριχνοντας μια ματια στο μικρο ενυδρειο που ειναι μεσα στο σαλονι.

Βλεπω τα χρυσοψαρα κοκκαλο τελειος ακινητα και απο τα βρανχια τους να

βγαινει κατι καφε. Παω κοντα και τι να δω , εβγαζαν αιμα απο τα βρανχια τους με τον ρυθμο της ανασας τους. Αμεσως χαμηλωνω μουσικη που λετε και για κανα 30-40 δευτερα ακομα ματονανε.

Παιδια ηταν η προτη φορα που χεστικα πραγματικα απο τον φοβο μου για τα ψαρακια μου :hysterical:

Δεν ειχα ειδεα οτι κατι τετοιο θα τα επιρεαζε σε τοσο μεγαλο βαθμο.

Και για να μην πολυλογουμε τεσπα τα ψαρακια δοξα το θεο μετα απο μια

ωριτσα τα ψαρακια ηταν παλι μια χαρα , τα ταισα εξτρα λογο της περιπτοσης

κιολας και νομιζω να μην μου κρατησανε κακια για αυτο που τους εκανα.

αρκει να μην κουφαθικαν κιολας.

Τι μπορει να παθανε με αυτο που τους εκανα ?

Αν καποιος γνωριζει σας παρακαλω ας απαντησει σχετικα

με αυτο το ματωμα που ειδα που με εκανε και λαχταρισα.

Α ρε κερατα 50 cent τι μου εκανες :D

Link to comment
Share on other sites

καμια απαντηση στο ερωτημα μου παιδια ?

θα ηθελα πολυ να μαθω , αλλιος να ανοιξω

αλλο θεμα να τα πουμε :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Και εδω δε τα λεμε?

Ιδιο θεμα εχουν τα ποστ ολα.

Απλα δεν θα εχει καποιος να σου δωσει απαντηση.

Το μονο που θα μπορουσες να κανεις ειναι να το ανεβασεις με τη φορμα στις ασθενειες.

Χωρις τα περιττα για το ξαδεφο σου και ποιανου CD ακουγατε :rolleyes:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Η τιμωρία σου που αντίνα ακούς τα όμορφα bluesάκια σου ακούς μισό ευρώ... :bowdown:

Ελπίσω να μην είναι κάτι μόνιμο για τα ψάρια σου, θα προσπαθήσω να βρω κάποια απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

βασικα σπυρο μου δεν ειναι αρωστα για να κανω φορμα απλα μαλλον κουφα

θα ειναι πια :bowdown:

Γιωργο μου αν βρεις κατι σε παρακαλω κανε ενα ποστ εδω σε αυτο το θεμα.

σας ευχαριστω για τις απαντησεις εκ των πρωτερων :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

μαθαμε κατι σχετικα με την μουσικη και τα ψαρακια μου?

απο την ημερα που τους βασανισα οταν μπενω στο σαλονι κρυβονται πισο απο τα φυτα τα ριμαδια :bowdown:

με στεναχορισε το ολο θεμα :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω να έπαιξε ρόλο η μουσική, δεν πιστεύω να έπιασες με 15inch τέτοια decibel ούτε καν μέσα στο νερό (νομίζω ενισχύετε η ταχύτητα του ήχου στο νερό όχι η ένταση αν δεν κάνω λάθος άσε που έχει να διαπεράσει και γυάλινο φράγμα). Έτσι όπως το διάβασα για bacterial infection που λέγετε hemorrhagic septicemia μου ακούγετε κάτι που παθαίνουν τα χρυσόψαρα. Ερώτηση έχει κοκκινίλες γύρο από τα πτερύγια του και βράγχια (ή καφέ βράγχια?). Αλλά καλύτερα προσέγγισε το με την φόρμα που σου είπε ο delta

Link to comment
Share on other sites

να προσθέσω ότι τα ψάρια δεν έχουν αυτιά, έχουν αισθητήρια όργανα που πιάνουν δόνησης και κίνηση έτσι προστατεύονται. Η μουσική τα επηρεάζει με τις δονήσεις της και τα στρεσάρει.

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω παρατηρήσει ότι k τα prima τα ενοχλούν. τα έχω δει να έχουν τρομάξει από την μουσική ενώ είχα κλείσει το sub και είχα αφήσει μονο τα prima.πολλές φορες έχω δει να τρομάζουν μονο από prima

Link to comment
Share on other sites

Ωστικό κύμα που έσπασε κάποια αγγεία των βραγχίων είναι κατά την ταπεινή μου άποψη, για περισσότερα λίγη υπομονή.

Αν έχεις λίμνη και έχει παγώσει και πας να σπάσεις τον πάγο η πίεση μεταφέρεται στα ψάρια αφού το νερό δεν είναι συμπιεστό, έτσι μπορείς να τα χάσεις όλα αφού τα πιο ευαίσθητα όργανά τους θα σπάσουν, ο ήχος είναι σχεδόν το ίδιο φαινόμενο αλλά μάλλον πιο ήπιο.

Link to comment
Share on other sites

Το νερό συμπιέζετε υπό κατάλληλες συνθήκες, αλλά το θεωρούμε ασυμπιεστώ γενικά.

Θα μπορούσε να συμβεί αυτό που λέει ο viciouscircle αλλά εκφράζω μια επιφύλαξη γιατί θέλω να πιστεύω ότι θα έπρεπε να είναι μέσα στο νερό το ηχείο και να είναι πολύ δυνατό ώστε να μπορεί να σπρώξει τα μόρια του νερού που είναι πιο πυκνά από τον αέρα (με άλλα λόγια να έχει πολύ μεγάλη ένταση) και να πετύχει την σωστή συχνότητα του ήχου που δεν ξέρω καν ποια θα πρέπει να είναι. Επειδή με κέντρισε το θέμα θα το ψάξω λίγο περισσότερο…

Link to comment
Share on other sites

Ωστικό κύμα που έσπασε κάποια αγγεία των βραγχίων είναι κατά την ταπεινή μου άποψη, για περισσότερα λίγη υπομονή.

Αν έχεις λίμνη και έχει παγώσει και πας να σπάσεις τον πάγο η πίεση μεταφέρεται στα ψάρια αφού το νερό δεν είναι συμπιεστό, έτσι μπορείς να τα χάσεις όλα αφού τα πιο ευαίσθητα όργανά τους θα σπάσουν, ο ήχος είναι σχεδόν το ίδιο φαινόμενο αλλά μάλλον πιο ήπιο.

σαν απαντηση με καλυπτει αρκετα γιωργο αυτο.

γιατι κατα την γνωμη μου πιστευω οτι σε ενα σαλονι σαν το δικο μου

που ειναι μικρο (4 Χ 5 με το ματι) ενα 500 RMS subwoofer 15'' πιστεψε με

σιγουρα κατι κακο τους εκανε και καλα να λες που δεν εσπασαν και τα τζαμια.

εκανα μαμακεια το ξερω :bowdown:

Επειδή με κέντρισε το θέμα θα το ψάξω λίγο περισσότερο…

και εμενα με κεντρισε φιλε μου , τρομαξα δεν κανω πλακα

σιγουρα απο την μουσικη το παθανε

παντως σε αυτο το ποστ επιβεβαιονω οτι τα ψαρια μετα απο δυο εβδομαδες ερχωνται στα καλα τους

αλλα ψιλοτρομαζουν με την φωτογραφικη ακομα. θα παρει μηνες για να συνελθουν

εδω ποζαρουν μια χαρα παντως δειτε post εδω

Έγινε επεξεργασία - paranoicb
Link to comment
Share on other sites

Υπολογιστε και το θεμα συντονισμος.

Καποια στιγμη εβαλα την κιθαρα πολυ χαμηλα και σε μια συγκεκριμενη νοτα ξεκινησε συντονισμος απο το ενυδρειο (σαν βουητο απο τα μπασα).

Νομιζω απο τα τζαμια του, δεν ειμαι σιγουρος ομως γιατι εκλεισα αμεσως την ενταση.

Link to comment
Share on other sites

Υπολογιστε και το θεμα συντονισμος.

Καποια στιγμη εβαλα την κιθαρα πολυ χαμηλα και σε μια συγκεκριμενη νοτα ξεκινησε συντονισμος απο το ενυδρειο (σαν βουητο απο τα μπασα).

Νομιζω απο τα τζαμια του, δεν ειμαι σιγουρος ομως γιατι εκλεισα αμεσως την ενταση.

Αν ειχες πιασει συντονισμο... δε θα ειχες ενυδρειο!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...