Jump to content

Ποτε βαζω ψαρια τελικα???


Recommended Posts

Αγαπητοι φιλοι καλησπερα! Για μια ακομη φορα ζητω την βοηθεια σας! Συγκεκριμενα θελω να ρωτησω το εξης:

Εδω και 25 ημερες εχω ενα ενυδρειο και στα τεστ που κανω (για να δω ποτε ειναι ετοιμο, στρωμενο για να μπουν τα πρωτα ψαρια) παιρνω παντα τις ιδιες μετρησεις:

PH=7,2

NO2=0

NO3=0

NH3/4=0

KH=5

GH=12

Kαποιος μου ειπε πως πρεπει να αρχιζουν να ανεβαινουν τα ΝΟ3 για να ειναι ετοιμο το ενυδρειο να δεχθει ψαρια. Ισχυει αυτο? Ποσο πρεπει να περιμενω να ανεβουν?

Πρεπει να σας πω οτι για το στρωσιμο προσθεσα στο νερο ετοιμα βακτηρια την 5η, την 12η και την 19η ημερα συμφωνα με τις οδηγειες του κατασκευαστη(API). To φιλτρο ειναι εσωτερικο με μπλε σφουγγαρι και siporax mini. Επισης υπαρχουν 4 φυτα και diy co2 με σκαλα hagen...

(Δεν ξερω αν ολα αυτα σας βοηθουν αλλα θεωρησα καλο να τα αναφερω)

Περιμενω με αγωνια τις απαντησεις σας (οδηγιες, συμβουλες)

Φιλικα

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 86
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα φίλε μου. Χρησιμοποίησες κάποια πηγή αμμωνίας για να τραφούν τα βακτήρια που έριχνες...?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και σε εσενα και χρονια πολλα!

Ριχνω καθημερινα 2-3 φυλλαρακια τροφης.

Link to comment
Share on other sites

Από τις πρώτες μέρες οι μετρήσεις είναι αυτές?

Αν ναι,μήπως κάτι πάει λάθος με τα τεστ που χρησιμοποιείς?

Το ενυδρείο σου με αυτές τις μετρήσεις πάντως θεωρείται στρωμένο.

Τα νιτρικά Ν03 είναι τα τρίτα στη σειρά στον κύκλο του αζώτου που ανεβαίνουν (μετά την αμμωνία NH3/4 και τα νιτρώδη Ν02)

Δεν χρειάζεται να δεις νιτρικά για να βάλεις ψάρια.

Περίμενε και απαντήσεις παλιότερων-εμπειρότερων μελών.

Link to comment
Share on other sites

Από τις πρώτες μέρες οι μετρήσεις είναι αυτές?

Αν ναι,μήπως κάτι πάει λάθος με τα τεστ που χρησιμοποιείς?

Το ενυδρείο σου με αυτές τις μετρήσεις πάντως θεωρείται στρωμένο.

Τα νιτρικά Ν03 είναι τα τρίτα στη σειρά στον κύκλο του αζώτου που ανεβαίνουν (μετά την αμμωνία NH3/4 και τα νιτρώδη Ν02)

Δεν χρειάζεται να δεις νιτρικά για να βάλεις ψάρια.

Περίμενε και απαντήσεις παλιότερων-εμπειρότερων μελών.

Οι μετρησεις αρχισαν να γινονται απο την 13η περιπου ημερα οπου αγορασα και τα test...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε όπως σου είπε και ο Trad παραπάνω το αν θα έχει νιτρικά ένα στρωμένο ενυδρείο ή όχι εξαρτάται απ' την περίπτωση. Συνήθως μόλις στρώσει ένα ενυδρείο και πριν την πρώτη αλλαγή νερού έχει κάποια νιτρικά. Εσύ έχεις κάνει κάποια αλλαγή νερού ή δεν είδες ποτέ νιτρικά...? Επίσης όπως ρώτησε κι ο φίλος παραπάνω, από την αρχή οι μετρήσεις σου ήταν έτσι...? Δλδ δεν είδες ποτέ αμμωνία και στη συνέχεια νιτρώδη, ή εμφανίστηκαν κανονικά και τελικά μηδένισαν όλα...? Το ενυδρείο έχει φυτά...?

Έγινε επεξεργασία - miltosbitoulis2
Link to comment
Share on other sites

Φίλε όπως σου είπε και ο Trad παραπάνω το αν θα έχει νιτρικά ένα στρωμένο ενυδρείο ή όχι εξαρτάται απ' την περίπτωση. Συνήθως μόλις στρώσει ένα ενυδρείο και πριν την πρώτη αλλαγή νερού έχει κάποια νιτρικά. Εσύ έχεις κάνει κάποια αλλαγή νερού ή δεν είδες ποτέ νιτρικά...? Επίσης όπως ρώτησε κι ο φίλος παραπάνω, από την αρχή οι μετρήσεις σου ήταν έτσι...? Δλδ δεν είδες ποτέ αμμωνία και στη συνέχεια νιτρώδη, ή εμφανίστηκαν κανονικά και τελικά μηδένισαν όλα...? Το ενυδρείο έχει φυτά...?

Eκανα μια αλλαγη στις αρχες οταν ειδα να υπαρχει λιγη καφε αλγη (αφου πρωτα την αφαιρεσα απο τα φυτα. Δεν ξερω αν εκανα καλα...)

Φυτα εχω 4.. Οι μετρησεις δεν εγιναν απο την αρχη του ενυδρειου...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε όπως σου είπε και ο Trad παραπάνω το αν θα έχει νιτρικά ένα στρωμένο ενυδρείο ή όχι εξαρτάται απ' την περίπτωση. Συνήθως μόλις στρώσει ένα ενυδρείο και πριν την πρώτη αλλαγή νερού έχει κάποια νιτρικά. Εσύ έχεις κάνει κάποια αλλαγή νερού ή δεν είδες ποτέ νιτρικά...? Επίσης όπως ρώτησε κι ο φίλος παραπάνω, από την αρχή οι μετρήσεις σου ήταν έτσι...? Δλδ δεν είδες ποτέ αμμωνία και στη συνέχεια νιτρώδη, ή εμφανίστηκαν κανονικά και τελικά μηδένισαν όλα...? Το ενυδρείο έχει φυτά...?

Link to comment
Share on other sites

Οπως γραφω και πιο πανω αρχισα να κανω μετρησεις την 13η ημερα περιπου οπου και αγορασα τα τεστ... Απο την πρωτη λοιπον μετρηση εως και σημερα εχω ΝΗ3/4=0, ΝΟ2=0, ΝΟ3=0...

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο ειναι ετοιμο φιλε μου.το καλυτερο στρωσιμο εκανες με τα φλεικς.το ιδιο εκανα και εγω πριν 1 μηνα.

μπραβο σε οποιον στα εμαθε αυτα.τους τρελανες ολους!!!!!!!!!!

Έγινε επεξεργασία - kouts73
Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο ειναι ετοιμο φιλε μου.το καλυτερο στρωσιμο εκανες με τα φλεικς.το ιδιο εκανα και εγω πριν 1 μηνα.

μπραβο σε οποιον στα εμαθε αυτα.τους τρελανες ολους!!!!!!!!!!

Mε εκανες χαρουμενο...Σε ευχαριστω πολυ! :welcome:

Link to comment
Share on other sites

αλλαζε και λιιιγο νερακι που και που και θα εισαι αρχοντας.αλλα προσεχε,μη βαζεις τιποτα αλλο μεσα απο αυτα που σου πουλανε.μονο βακτηριδια και οχι συχνα.τα μαγαζια σου πουλανε απειρα αχρηστα πραγματα που σου κανουν τα ψαρακια να τα χανεις σιγα σιγα

Link to comment
Share on other sites

αλλαζε και λιιιγο νερακι που και που και θα εισαι αρχοντας.αλλα προσεχε,μη βαζεις τιποτα αλλο μεσα απο αυτα που σου πουλανε.μονο βακτηριδια και οχι συχνα.τα μαγαζια σου πουλανε απειρα αχρηστα πραγματα που σου κανουν τα ψαρακια να τα χανεις σιγα σιγα

Οκ φιλε μου! Αυριο κι ολας θα βαλω τα πρωτα ψαρακια! Δυο dwarf gourami λεω για αρχη...

Link to comment
Share on other sites

αλλαζε και λιιιγο νερακι που και που και θα εισαι αρχοντας.αλλα προσεχε,μη βαζεις τιποτα αλλο μεσα απο αυτα που σου πουλανε.μονο βακτηριδια και οχι συχνα.τα μαγαζια σου πουλανε απειρα αχρηστα πραγματα που σου κανουν τα ψαρακια να τα χανεις σιγα σιγα
Αντιχλωριο να μη βαζει δλδ?

Ποσο νερακι και καθε ποτε να το αλλαζει?

Link to comment
Share on other sites

αλλαζε και λιιιγο νερακι που και που και θα εισαι αρχοντας.αλλα προσεχε,μη βαζεις τιποτα αλλο μεσα απο αυτα που σου πουλανε.μονο βακτηριδια και οχι συχνα.τα μαγαζια σου πουλανε απειρα αχρηστα πραγματα που σου κανουν τα ψαρακια να τα χανεις σιγα σιγα

Εαν το φιλτρο ειναι στρωμενο για ποιο λογο να ριχνει ετοιμα βακτηρια;

Link to comment
Share on other sites

αντιχλωριο ποτε.ξερω ακουγετε περιεργα αλλα δεν χρειαζετε.ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΒΑΖΟΥΜΕ ΤΑ ΚΑΡΒΟΥΝΑΚΙΑ ΣΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΡΑΒΗΞΕΙ ΤΑ ΧΛΩΡΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΜΕΤΑΛΛΑ .μετα το νερο ειναι οκ.αλλαγη μια φορα το μηνα απο λιγο.αμα ξαναλλαξεις την επομενη μερα θα τα κανεις τα πιο χαρουμενα ψαρακια του κοσμου.τρεχουν σαν τρελλα και ζευγαρωνουν .

με λιγα λογια ,τα πραγματα ειναι απλα.Αφησε το νερο στη ησυχια.ΤΑ ΜΑΓΑΖΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΟΥΝ.ΜΟΥ ΤΑ ΕΜΑΘΕ ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ ΠΡΙΝ 10 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΑΓΑ ΤΟ ΧΟΜΠΥ.ΣΑΣ ΤΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΩ ΜΕ +10 ΧΡΟΝΙΑ ΑΚΟΜΑ ΓΝΩΣΗΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!(πηρα και εγω παλια μερικα πραγματα αχρηστα!!!)

υ.γ.βακτηρια ?δεν χρειζονται πια!!

Έγινε επεξεργασία - kouts73
Link to comment
Share on other sites

αντιχλωριο ποτε.ξερω ακουγετε περιεργα αλλα δεν χρειαζετε.ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΒΑΖΟΥΜΕ ΤΑ ΚΑΡΒΟΥΝΑΚΙΑ ΣΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΡΑΒΗΞΕΙ ΤΑ ΧΛΩΡΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΜΕΤΑΛΛΑ .μετα το νερο ειναι οκ.αλλαγη μια φορα το μηνα απο λιγο.αμα ξαναλλαξεις την επομενη μερα θα τα κανεις τα πιο χαρουμενα ψαρακια του κοσμου.τρεχουν σαν τρελλα και ζευγαρωνουν .

με λιγα λογια ,τα πραγματα ειναι απλα.Αφησε το νερο στη ησυχια.ΤΑ ΜΑΓΑΖΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΟΥΝ.ΜΟΥ ΤΑ ΕΜΑΘΕ ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ ΠΡΙΝ 10 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΑΓΑ ΤΟ ΧΟΜΠΥ.ΣΑΣ ΤΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΩ ΜΕ +10 ΧΡΟΝΙΑ ΑΚΟΜΑ ΓΝΩΣΗΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!(πηρα και εγω παλια μερικα πραγματα αχρηστα!!!)

υ.γ.βακτηρια ?δεν χρειζονται πια!!

Yπαρχουν και αλλοι που δεν ριχνουν αλλα το αντιχλωριο προστατευει και την βλενογονο των ψαριων(τα περισσοτερα τουλαχιστον).Αυτο σε πειραζει να γινεται;

Στα αλλα που λες συμφωνω :welcome:

Link to comment
Share on other sites

10 χρονια εχω δυσκολα ψαρακια οπως τροφεους.στην αρχη αρισα να τα χανω με τα αντιχλωρια.μετα σταματησα και βρηκαν την υγεια τους.εχω ακομα 3 duboisi απο το 2001!!!!

μη ξεχνας οτι αμα βαζεις αντιχλωριο κατι αλλο θα αλλαξει στην ισορροποια του νερου.

Link to comment
Share on other sites

Οταν κανεις μερικη αλλαγη νερου και βαλεις νερο απο την βρυση αυτο το νερο (το φρεσκο) εχει μεσα χλωριο οποτε αν σκεφτεις λογικα πρεπει να βαλεις αντιχλωριο. :welcome:

Link to comment
Share on other sites

ε αυτο λεμε.δεν χρειαζετε.δεν το κανουμε και χειρουργειο το νερο.ασε και κατι μεσα.ειναι ασημαντο το ποσοστο χλωριου.

Link to comment
Share on other sites

ετσι και αλλιως το καναμε χειρουργιο το νερο με τα καρβουνακια στην αρχη.ξερεις, τα ψαρακια απο τη φυση τους δεν τα θελουν ολα ετοιμα!!το νερο στο φυσικο περιβαλλον δεν ειναι τελειο.αλλα ισορροπει καποια στιγμη μονο του.χωρις υγρα και μπουκαλακια απο τα πετ σοπ.

Link to comment
Share on other sites

Το νερο του δυκτιου εκτος απο χλωριο περιεχει και χλωραμινη που ειναι ακομα πιο επικινδυνη.

Αν ο φιλος kouts73 εχωντας βρει μια δικη του ισορροπια στο ενυδρειο του χωρις να κανει συχνες και μεγαλες αλλαγες νερου, δεν θα νοιωσει σημαντικα την δραση του χωριου/χλωραμινης το ενυδρειο του.

(εκτος κι αν η προταση του για ενισχυση της βιολογιας με βακτηρια εμποριου, οφειλεται στην απωλεια βιολογιας που ισως παρατηρησε)

Σε εμας που κανουμε πιο συχνες και μεγαλυτερες αλλαγες νερου αυτα τα ποσοστα χλωριου/χλωραμινης θα επιρρεασουν πολυ περισσοτερο την βιολογια και τα ζωντανα του ενυδρειου μας.

Χωρις να προσθεσουμε το δραση του αντιχλωριου στην προστασια της μεμβρανης των ψαριων και την δεσμευση βαρεων μεταλλων, αμμωνιας νιτρωδων και λοιπων τοξικων.

Το αντιχλωριο δεν κοστιζει τιποτα μπροστα σε αυτα που προσφερει.

Βακτηρια εμποριου δεν χρειαστηκα ποτε, αντιχλωριο ομως βαζω παντα για τους πιο πανω λογους, ακομα και στο νερο της αντιστροφης οσμωσης που δεν εχει χλωριο/χλωραμινη.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

ο κυριος PET-CITY ΕΙΣΑΙ???σαν να ακουω το μαγαζατορα!!!!!
Χεχε, ναι και θελω να ανεβασω τις πωλησεις στο αντιχλωριο, μηπαως και χτισω μερικα καταστηματα ακομα.
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...