Jump to content

Ποτε βαζω ψαρια τελικα???


Recommended Posts

ΑΝ ΒΑΛΕΤΕ ΣΤΟ GOOGLE ΚΑΙ ΒΡΕΙΤΕ ΚΑΠΟΙΑ FORUM ΣΑΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ ΠΟΛΛΑ.

ΕΔΩ ΔΙΑΚΡΙΝΩ ΜΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ ΤΟΥ ΦΡΑΠΕ ΚΑΙ ΤΟΥ ΞΕΡΟΛΑ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ.ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΕΔΩ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΜΑΓΑΖΙΑ -ΠΕΤ ΣΟΠ - ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ.ΕΧΟΥΜΕ 5 ΨΑΡΙΑ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΟΥΜΕ ΟΤΙ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ.ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ ΣΕ ΟΛΑ ΕΙΜΑΣΤΕ!!

ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΟΥΜΕ ΞΕΝΟ ΦΟΡΟΥΜ ΛΙΓΟΟΟΟΟ ΟΙ ΝΕΟΙ .......1000 ΦΟΡΕΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ

ΤΟ ΥΠΟΓΡΑΦΩ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 86
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΑΝ ΒΑΛΕΤΕ ΣΤΟ GOOGLE ΚΑΙ ΒΡΕΙΤΕ ΚΑΠΟΙΑ FORUM ΣΑΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ ΠΟΛΛΑ.

ΕΔΩ ΔΙΑΚΡΙΝΩ ΜΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ ΤΟΥ ΦΡΑΠΕ ΚΑΙ ΤΟΥ ΞΕΡΟΛΑ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ.ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΕΔΩ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΜΑΓΑΖΙΑ -ΠΕΤ ΣΟΠ - ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ.ΕΧΟΥΜΕ 5 ΨΑΡΙΑ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΟΥΜΕ ΟΤΙ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ.ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ ΣΕ ΟΛΑ ΕΙΜΑΣΤΕ!!

ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΟΥΜΕ ΞΕΝΟ ΦΟΡΟΥΜ ΛΙΓΟΟΟΟΟ ΟΙ ΝΕΟΙ .......1000 ΦΟΡΕΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ

ΤΟ ΥΠΟΓΡΑΦΩ

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που γράφεις περι ''ελληνικής νοοτροπιας'' σε παρακαλώ να τα ξαναδιαβάσεις.Οσο για τους ξερολες και τους προπονητες μάλλον στην ιδια κερκιδα κάθεστε.

Γράφε με μικρά γράμματα παρακαλώ και καλή χρονιά.

Link to comment
Share on other sites

ειδικα εδω μεσα αγαπητε αν κρινεις τετοιες συμπεριφορες που σαφως και δεν ισχυουν,τοτε νομιζω μας προσβαλλεις ολους εμας που προσπαθουμε αφιλοκερδως και καθημερινα για το καλυτερο στο χομπι μας.

θα ελεγα δε με βεβαιοτητα οτι πλεον ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΕΥΠΡΟΣΔΕΚΤΟΣ εδω μεσα.

ΥΓ.Ορισμενοι απο εμας ειμαστε εγγεγραμμενοι εδω και παμπολα χρονακια σε 10δεκαδες φορουμ ανα τον κοσμο,και ισως να γνωριζουμε περισσοτερα απο οσα νομιζεις μιστερ..... :welcome:

Link to comment
Share on other sites

ΑΝ ΒΑΛΕΤΕ ΣΤΟ GOOGLE ΚΑΙ ΒΡΕΙΤΕ ΚΑΠΟΙΑ FORUM ΣΑΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ ΠΟΛΛΑ.

ΕΔΩ ΔΙΑΚΡΙΝΩ ΜΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ ΤΟΥ ΦΡΑΠΕ ΚΑΙ ΤΟΥ ΞΕΡΟΛΑ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ.ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΕΔΩ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΜΑΓΑΖΙΑ -ΠΕΤ ΣΟΠ - ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ.ΕΧΟΥΜΕ 5 ΨΑΡΙΑ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΟΥΜΕ ΟΤΙ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ.ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ ΣΕ ΟΛΑ ΕΙΜΑΣΤΕ!!

ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΟΥΜΕ ΞΕΝΟ ΦΟΡΟΥΜ ΛΙΓΟΟΟΟΟ ΟΙ ΝΕΟΙ .......1000 ΦΟΡΕΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ

ΤΟ ΥΠΟΓΡΑΦΩ

Link to comment
Share on other sites

Και μη ξεχασω φιλαρακι.

Μιας και εισαι εμπειρος με μακροχρονη ενασχοληση, φοβερο το ενυδρειο Τανγκανικα σου.Αυτο δεν ειναι???

:welcome:;);):ninja::D:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

μηπως να μπαταραμε την γλωσσα του forum στην Αγγλικη για να πουλαμε κ μουρη στους φιλους μας οτι διαβαζουμε κ Αγγλικα? :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Και μη ξεχασω φιλαρακι.

Μιας και εισαι εμπειρος με μακροχρονη ενασχοληση, φοβερο το ενυδρειο Τανγκανικα σου.Αυτο δεν ειναι???

:welcome:;);):ninja::D:D:D:D:D

Χωρις να θελω να κανω τον πονηρο...............................συγνωμη κιολας,αλλα δεν μπορω ρε φιλε............ :D:D:D

Ετσι κρατας tropheus και βγαινεις και μιλας;Απ'οτι βλεπω ειναι και μικρα ακομα.Υπομονη................ :hysterical::hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

ΑΝ ΒΑΛΕΤΕ ΣΤΟ GOOGLE ΚΑΙ ΒΡΕΙΤΕ ΚΑΠΟΙΑ FORUM ΣΑΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ ΠΟΛΛΑ.

ΕΔΩ ΔΙΑΚΡΙΝΩ ΜΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ ΤΟΥ ΦΡΑΠΕ ΚΑΙ ΤΟΥ ΞΕΡΟΛΑ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ.ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΕΔΩ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΜΑΓΑΖΙΑ -ΠΕΤ ΣΟΠ - ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ.ΕΧΟΥΜΕ 5 ΨΑΡΙΑ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΟΥΜΕ ΟΤΙ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ.ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ ΣΕ ΟΛΑ ΕΙΜΑΣΤΕ!!

ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΟΥΜΕ ΞΕΝΟ ΦΟΡΟΥΜ ΛΙΓΟΟΟΟΟ ΟΙ ΝΕΟΙ .......1000 ΦΟΡΕΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ

ΤΟ ΥΠΟΓΡΑΦΩ

Αν κρινω απο τη συνθεση του ενυδρειου σου,σιγουρα διαβαζεις ξενα φορουμ(καποια),που πολλοι απο τα μελη βαζουν κιχλιδες απο ολες τις ηπειρους. :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Πλατιασαμε ομως και δεν μας εδωσες τα φωτα σου στο θεμα το αντιχλωριου.

Πως βγαζουμε τη ΧΛΩΡΑΜΙΝΗ (ξαναλεω και οχι το χλωριο απο το νερο).

Αφου γνωριζεις και αγγλικα και διαβαζεις τα καλα ξενα φορουμ και οχι το μαπα ελληνικο μας, δες κι αυτο

http://www.csd.net/~cgadd/aqua/art_chlorine.htm

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Πλαταισαμε ομως και δεν μας εδωσες τα φωτα σου στο θεμα το αντιχλωριου.

Πως βγαζουμε τη ΧΛΩΡΑΜΙΝΗ και οχι το λχωριο απο το νερο.

Αφου γνωριζεις και αγγλικα και διαβαζεις τα καλα ξενα φορουμ και οχι το μαπα ελληνικο μας, δες κι αυτο

http://www.csd.net/~cgadd/aqua/art_chlorine.htm

Τι να δει;;;;;;

Εξαφανιστηκε................. :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Τι να δει;;;;;;

Εξαφανιστηκε................. :welcome:

Το ελληνικό αντιχλώριο φταίει,εξαφανίζει τα πάντα!

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
Link to comment
Share on other sites

Οι αρχαριοι σαν και μενα που γραφουν σε αυτο το ταπεινο ελληνικο φορουμ που μας εκανες την τιμη και καταδεχτηκες να μας γραψεις και εσυ τις αποψεις σου, ξερουν για το στρωσιμο με τροφη και την προτεινουν με οσο πιο απλα λογια γινεται για τους νεους στο χομπυ.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry246635

το ενυδρειο ειναι ετοιμο φιλε μου.το καλυτερο στρωσιμο εκανες με τα φλεικς.το ιδιο εκανα και εγω πριν 1 μηνα.

μπραβο σε οποιον στα εμαθε αυτα.τους τρελανες ολους!!!!!!!!!!

Οποτε σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια και τα μπραβο.

Και δεν τρελλανε κανεναν, ειναι γνωστα αυτα, περισσοτερο απο ενα μηνα που εστρωσες εσυ το ενυδρειο σου με αυτον τον τροπο. ;)

Διαβαστε τωρα ενα αρθρο στα Ελληνικα που υπαρχει στο ΑΖ και λεει τα παντα για τα αντιχλωρια.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry256110

Γιατι εδω κανουμε δουλεια, δεν ειμαστε για να πινουμε φραπεδες ουτε .... να τρωμε σουβλακια μεσα στο αεροπλανο εν ωρα πτησης φιλε Πετρο. :welcome:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

ΑΝ ΒΑΛΕΤΕ ΣΤΟ GOOGLE ΚΑΙ ΒΡΕΙΤΕ ΚΑΠΟΙΑ FORUM ΣΑΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ ΠΟΛΛΑ.

ΕΔΩ ΔΙΑΚΡΙΝΩ ΜΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ ΤΟΥ ΦΡΑΠΕ ΚΑΙ ΤΟΥ ΞΕΡΟΛΑ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ.ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΕΔΩ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΜΑΓΑΖΙΑ -ΠΕΤ ΣΟΠ - ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ.ΕΧΟΥΜΕ 5 ΨΑΡΙΑ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΟΥΜΕ ΟΤΙ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ.ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ ΣΕ ΟΛΑ ΕΙΜΑΣΤΕ!!

ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΟΥΜΕ ΞΕΝΟ ΦΟΡΟΥΜ ΛΙΓΟΟΟΟΟ ΟΙ ΝΕΟΙ .......1000 ΦΟΡΕΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ

ΤΟ ΥΠΟΓΡΑΦΩ

εισαι πολυ λαθος!!!!οσο δεν παει αλλο φιλε!

Αν κατσει και ακουσει εσενα ενας αρχαριος ζητω που καηκαμε!

καλη τυχη...

Link to comment
Share on other sites

Οι αρχαριοι σαν και μενα που γραφουν σε αυτο το ταπεινο ελληνικο φορουμ που μας εκανες την τιμη και καταδεχτηκες να μας γραψεις και εσυ τις αποψεις σου, ξερουν για το στρωσιμο με τροφη και την προτεινουν με οσο πιο απλα λογια γινεται για τους νεους στο χομπυ.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry246635

Οποτε σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια και τα μπραβο.

Και δεν τρελλανε κανεναν, ειναι γνωστα αυτα, περισσοτερο απο ενα μηνα που εστρωσες εσυ το ενυδρειο σου με αυτον τον τροπο. ;)

Διαβαστε τωρα ενα αρθρο στα Ελληνικα που υπαρχει στο ΑΖ και λεει τα παντα για τα αντιχλωρια.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry256110

Γιατι εδω κανουμε δουλεια, δεν ειμαστε για να πινουμε φραπεδες ουτε .... να τρωμε σουβλακια μεσα στο αεροπλανο εν ωρα πτησης φιλε Πετρο. ;)

Απαπαπαπαπα................. :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Οσο γερνας μαθαινεις.Πολυ χρησιμες πληροφοριες,ηλθαν στην καταλληλη στιγμη πανω που

η γυναικα μου με κυνηγα να περορισω τα εξοδα του ενυδρειου.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας

αν δει καποιος τις απαντησεις σας και βασικα τα χλευασματα απο καποιους,η αυτα τα γελακια για καποιον ασχετο οπως λετε με το θεμα ,η λαθος γενικα, μαλλον καφενειο θα το δει εδω μεσα.δεν ειναι αναγκη να συμπεριφερεστε με αυτο το τροπο.εγω δεν σας χλευασα ουτε για το ενυδρειο σας στο youtube ουτε για τη τεχνικη σας.

καλο θα ηταν ο master του forum να τα δει αυτα .σας ευχαριστω που ολοι ειδατε το ΕΝΑ απο τα 2 ενυδρεια μου χτες.

Γιωργος

Link to comment
Share on other sites

Οι αρχαριοι σαν και μενα που γραφουν σε αυτο το ταπεινο ελληνικο φορουμ που μας εκανες την τιμη και καταδεχτηκες να μας γραψεις και εσυ τις αποψεις σου, ξερουν για το στρωσιμο με τροφη και την προτεινουν με οσο πιο απλα λογια γινεται για τους νεους στο χομπυ.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry246635

Οποτε σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια και τα μπραβο.

Και δεν τρελλανε κανεναν, ειναι γνωστα αυτα, περισσοτερο απο ενα μηνα που εστρωσες εσυ το ενυδρειο σου με αυτον τον τροπο. :ninja:

Διαβαστε τωρα ενα αρθρο στα Ελληνικα που υπαρχει στο ΑΖ και λεει τα παντα για τα αντιχλωρια.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry256110

Γιατι εδω κανουμε δουλεια, δεν ειμαστε για να πινουμε φραπεδες ουτε .... να τρωμε σουβλακια μεσα στο αεροπλανο εν ωρα πτησης φιλε Πετρο. ;)

Εδω δε βρισκω κατι το Αρνητικό φιλε Σπυρο.... Μακαρι στη 11ωρη πτηση για ΝΥ για ειχε σουβλακια αντι για το απαραδεκτο φαγητό τους!!! :welcome:

Παντως φιλε kouts73 καποιοι απο εδω μεσα... χωρις να πω ονοματα, εκτος του οτι ειναι και σε ξενα foroum moderator...ειναι και παγκοσμιος διακεκριμενα για τις γνωσεις τους είτε στα pleco και cat fish ειτε στο Αμαζωνιο...

Μεχρι και νεο species Απιστιγραμμα βρηκαν.... ;)

Παντως εχω μια αποροια που θα ήθελα τη γνωμη σου.

Εχω ψαρια που θελουν PH 5,8. Tης βρυσης ειναι 7,8. Πως θα το ριξω χωρις σκευασματα??

Επισης το στρωσημο με τροφη... ειναι κατι που εκανα στο 1ο ενυδρειο μου, συμφωνο οτι ειναι το καλυτερο για να μην ταλαιπωρηθουν τα ψαρια.

Αληθεια... εσυ πως ανεβαζεις το ph 8,5 που θελουν τα τροφεους?? Ήμηπως το αφηνεις οπως ειναι.... της βρυσης εννοω.

Υ.Γ. Συγνωμη αν σου φανουν ηλιθιες ή χαζες οι ερωτησεις μου, αλλα ειμαι αρχαριος και παρολο που μου αρεσει το χομπι δε θελω να χαλαω τα λεφτα μου στους κλεφτες πετ σοπαδες!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας

αν δει καποιος τις απαντησεις σας και βασικα τα χλευασματα απο καποιους,η αυτα τα γελακια για καποιον ασχετο οπως λετε με το θεμα ,η λαθος γενικα, μαλλον καφενειο θα το δει εδω μεσα.δεν ειναι αναγκη να συμπεριφερεστε με αυτο το τροπο.εγω δεν σας χλευασα ουτε για το ενυδρειο σας στο youtube ουτε για τη τεχνικη σας.

καλο θα ηταν ο master του forum να τα δει αυτα .σας ευχαριστω που ολοι ειδατε το ΕΝΑ απο τα 2 ενυδρεια μου χτες.

Γιωργος

Δεν χλευασες αλλα την μας την ειπες φιλε Γιωργο.Τα τυπου προπονητες,ξερολες,φραπεδες κ.α να τα πεις αλλου,οχι εδω!Εδω ειμαστε για να βοηθαει ο ενας τον αλλο και πιστεψε με εαν δεν ειχα διαβασει απο το φορουμ θεματα που με ενδιαφερουν θα ειχα παρατησει το χομπυ!

Αν θες να πουμε για το ενα ενυδρειο σου δεν τηρει το aquascape για τα τροφεους σου οπως και για αλλες αφρικανικες κιχλιδες.Σε τι συνθηκες ζουν τα ψαρια σου?τι τιμες εχει το νερο σου?

ΦΩΤΗΣ.

Υ.Γ

Οι ξερολες δεν αντεχουν με εμας τους αδαης και εχουν φυγει απο το φορουμ....

οποτε δεν εχουμε ξερολες! :welcome:

Έγινε επεξεργασία - venom
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας

αν δει καποιος τις απαντησεις σας και βασικα τα χλευασματα απο καποιους,η αυτα τα γελακια για καποιον ασχετο οπως λετε με το θεμα ,η λαθος γενικα, μαλλον καφενειο θα το δει εδω μεσα.δεν ειναι αναγκη να συμπεριφερεστε με αυτο το τροπο.εγω δεν σας χλευασα ουτε για το ενυδρειο σας στο youtube ουτε για τη τεχνικη σας.

καλο θα ηταν ο master του forum να τα δει αυτα .σας ευχαριστω που ολοι ειδατε το ΕΝΑ απο τα 2 ενυδρεια μου χτες.

Γιωργος

To καφενειο αυτο φιλε μου καλε καλε μου φιλε,φτιαχτηκε απο το μερακι καποιων ανθρωπων με κοπο,με σκοπο μονο να βοηθησει το χομπυ.

Συχωρα με,αλλα αν δε σου αρεσει ο φραπες,τραβα εις τα εξωτερικα να πιεις ενα espresso................ :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Δεν χλευασες αλλα την μας την ειπες φιλε Γιωργο.Τα τυπου προπονητες,ξερολες,φραπεδες κ.α να τα πεις αλλου,οχι εδω!Εδω ειμαστε για να βοηθαει ο ενας τον αλλο και πιστεψε με εαν δεν ειχα διαβασει απο το φορουμ θεματα που με ενδιαφερουν θα ειχα παρατησει το χομπυ!

Αν θες να πουμε για το ενα ενυδρειο σου δεν τηρει το για τα τροφεους σου οπως και για αλλες αφρικανικες κιχλιδες.Σε τι συνθηκες ζουν τα ψαρια σου?τι τιμες εχει το νερο σου?

ΦΩΤΗΣ.

Υ.Γ

Οι ξερολες δεν αντεχουν με εμας τους αδαης και εχουν φυγει απο το φορουμ....

οποτε δεν εχουμε ξερολες! :welcome:

και ποιο ειναι το aquascape για τα tropheus?ενα ματσο πετρες πεταμενο μεσα στο ενυδρειο?

πιστευω οτι αν το ph ηταν 7,5 και πηγε 7,6 η 7,7 δεν εχει καμμια σημασια στα ψαρια μου.στο φυσικο περιβαλλον δεν ειναι ολα τελεια στην αφρικη. στα ψαρακια που θελουν 5,8 Ph ασφαλως θα το προσεξεις.υπαρχει και ο ανθρακας που μπορει να σου καθαριση το νερο ΧΩΡΙΣ να βαλουμε χημικα μεσα.και το χλωριο να γινει παραλθον.αλλα μηπως ξερει κανεις αν μπορει να μεινει μεσα στο φιλτρο μονιμα?(αλλαγη με καινουριο καθε 4-6 εβδομαδες)

Έγινε επεξεργασία - kouts73
Link to comment
Share on other sites

και ποιο ειναι το aquascape για τα tropheus?ενα ματσο πετρες πεταμενο μεσα στο ενυδρειο?

πιστευω οτι αν το ph ηταν 7,5 και πηγε 7,6 η 7,7 δεν εχει καμμια σημασια στα ψαρια μου.στο φυσικο περιβαλλον δεν ειναι ολα τελεια στην αφρικη. στα ψαρακια που θελουν 5,8 Ph ασφαλως θα το προσεξεις.υπαρχει και ο ανθρακας που μπορει να σου καθαριση το νερο ΧΩΡΙΣ να βαλουμε χημικα μεσα.και το χλωριο να γινει παραλθον.αλλα μηπως ξερει κανεις αν μπορει να μεινει μεσα στο φιλτρο μονιμα?(αλλαγη με καινουριο καθε 4-6 εβδομαδες)

Τα tropheus ζουνε στην Λιμνη Τανγκανικα ενω τα Pseudotropheus στη Malawi. Οποτε απο εδω ξεκινωντας, το ενυδρειο σου δεν εχει καμια σχεση με την πραγματικοτητα. Και ξεκαθαριζω οτι τα σχολια ειναι προς ενα ανθρωπο με εμπειρια "Πολυ καλη"..........................

Οσο για τον ανθρακα μπορει κα να εχεις ακουσει οτι εκτος απο τις βλαβερες τοξινες, σε συνεχομενη χρηση, αφαιρει ολα τα οφελιμα ιχνοστοιχεια απο το νερο.

Αυτα απο ενα ασχετο φραπεδιαρη, ξερολα χομπιστα του καναπε :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Τα tropheus ζουνε στην Λιμνη Τανγκανικα ενω τα Pseudotropheus στη Malawi. Οποτε απο εδω ξεκινωντας, το ενυδρειο σου δεν εχει καμια σχεση με την πραγματικοτητα. Και ξεκαθαριζω οτι τα σχολια ειναι προς ενα ανθρωπο με εμπειρια "Πολυ καλη"..........................

Οσο για τον ανθρακα μπορει κα να εχεις ακουσει οτι εκτος απο τις βλαβερες τοξινες, σε συνεχομενη χρηση, αφαιρει ολα τα οφελιμα ιχνοστοιχεια απο το νερο.

Αυτα απο ενα ασχετο φραπεδιαρη, ξερολα χομπιστα του καναπε :welcome:

κανε τη μαγκια και κανε παντρεμα 2 λιμνων μαγκα μου.κερναω φραπε

Link to comment
Share on other sites

Τελικά όλοι εμείς οι αρχάριοι μάθαμε και δύο βασικά πράγματα.

1. Το αντιχλώριο είναι τελείως άχρηστο.

2. Ο άνθρακας μπορεί να υπάρχει μόνιμα σε ένα ενυδρείο γλυκύ νερού.

Πάμε για τη συνέχεια. Τι άλλο θα μάθουμε.

Link to comment
Share on other sites

και ποιο ειναι το aquascape για τα tropheus?ενα ματσο πετρες πεταμενο μεσα στο ενυδρειο?

πιστευω οτι αν το ph ηταν 7,5 και πηγε 7,6 η 7,7 δεν εχει καμμια σημασια στα ψαρια μου.στο φυσικο περιβαλλον δεν ειναι ολα τελεια στην αφρικη. στα ψαρακια που θελουν 5,8 Ph ασφαλως θα το προσεξεις.υπαρχει και ο ανθρακας που μπορει να σου καθαριση το νερο ΧΩΡΙΣ να βαλουμε χημικα μεσα.και το χλωριο να γινει παραλθον.αλλα μηπως ξερει κανεις αν μπορει να μεινει μεσα στο φιλτρο μονιμα?(αλλαγη με καινουριο καθε 4-6 εβδομαδες)

Δες μονος σου ποια ειναι τα setups για tropheus.............

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...