Jump to content

Βατράχια & Χρυσόψαρα


Recommended Posts

Δεν θα πω πολλά, απλά μπείτε στο youtube και ψάξτε για χρυσόψαρα μαζί με βατράχια.

ΘΑ δείτε ότι πολλοί στο εξωτερικό τα έχουν και συμβιώνουν...

Και εμένα μου μένει η απορία για το πώς ???

Δεν λέμε ότι δεν μπορούν σε λίγα λίτρα;

( Εχθές είχα πάει επίσκεψη και είχα ενυδρείο με χρυσόψαρα και μονομάχους...!!! Έμεινα Μ...ας !!! Υπήρχαν 2 αρσενικοί, 3 θηλυκές και διάφορα χρυσόψαρα. 200lt ενυδρείο. Τους ρώτησα αν πλακώνονται και μου απάντησαν με απολύτη φυσικότητα... "γιατί να μαλλώνουν;" Τα έχουμε έτσι 3 χρόνια τώρα...)

Μετά απο όλα αυτά αλλά και το θέμα που είχα βάλει με την λίμνούλα στον εθνικό κήπο που φιλοξενεί χελώνες, βατράχια, χρυσόψαρα και sunfish λέω μήπως είμαστε πολύ αυστηροί σε αυτά που προτείνουμε και πάρα πολύ απόλυτοι;

Σε συνέχεια της παραπάνω συζήτησης μου έδωσαν και την εξής απάντηση... Πώς αν ήταν σε φυσικό οικοσύστημα οι μονομάχοι θα πλακώνονται με όλα τα ψάρια;;;

Σωστή απορία έτσι;

Δεν λέω άλλα κάντε μια απλή έρευνα στο youtube και θα δείτε ότι υπάρχουν τρελές συμβιώσεις....

Και ξανά ρωτάω μήπως είμαστε απόλυτοι; Μήπως απλά ανακυκλώνουμε απαντήσεις χωρίς πραγματικά να ξέρουμε τι γίνετε αν συμβιώσουν;

Δεν θέλω να το παίξω έξυπνος, ίσα ίσα δεν είμαι καθόλου έμπειρος και στην φάση που είμαι απλά ακολουθώ συμβουλές παλαιότερων από εμένα. Εκεί που έμεινα όμως κάγκελο ήταν όταν μου είπαν (αυτά δεν τα είδα προσωπικά, ξανά λέω μου είπαν πώς έχουν χαρίσει και αρκετά ψαράκια απο γέννες, είτε μονομάχων είτε χρυσόψαρα.)

Link to comment
Share on other sites

την εχω και εγω αυτην την απορια ειναι αναλογα το ψαρι εγω εχω τον μονομαχο μου με γαριδες amano μεγαλες και μικρες και το πιο παραξενο με πολυ πολυ μικρες red cherry και δεν τις πειραζει ουτε λιγο ειναι αναλογα το χαρακτηρα του ψαριου ....αν και το σκεφτομαι συνεχεια αυτο που λες και πολλες φορες μου φαινεται υπερβολικο αλλα ακουω τα παιδια απο εδω και τους εμπιστευομαι γιατι δεν εχω την καταλληλη εμπειρια και δεν ξερω τι θα γινει αν συμβιωσουν...ας μας πουν οι πιο εμπεροι.. :P:lmao:

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα, μέσα σε γυάλα περίπου 10 λίτρων αρσενικό και θηλυκό Betta. Ρώτησα τους ιδιοκτήτες πόσο καιρό τα έχουν εκεί μέσα και μου απάντησαν πως τα 2 συγκεκριμένα είναι μαζί περίπου 1μιση χρόνο. Πριν όμως από αυτό το "ζευγάρι", θρήνησαν καμιά 10αριά άλλα αρσενικά ή θηλυκά τα οποία είτε σφαζόντουσαν μέσα στο ενυδρείο, είτε κάποιο από τα 2 έκανε βουτιά θανάτου έξω από το ενυδρείο.

Τι θέλω να πω...

Και τα ψάρια έχουν χαρακτήρες. Άλλα είναι φοβισμένα, άλλα φιλικά, άλλα "ηλίθια" και άλλα "έξυπνα". Υπάρχουν και σκαλάρια που συμπεριφέρονται σαν πιράνχα. Ότι κι αν μπει μέσα στο ενυδρείο το πετσοκόβουν. Υπάρχουν και πιράνχα που τρώνε από το χέρι του ιδιοκτήτη. Όλα είναι σχετικά.

Η συμβίωση θεωρητικά μη συμβιώσιμων ψαριών δεν είναι αδύνατη. ΑΛΛΑ θέλει εμπειρία και συντονισμένες προσπάθειες από ους ιδιοκτήτες των ενυδρείων και, φυσικά, αρκετή τύχη. Ποιος νέος χομπίστας θα μπορέσει να αναγνωρίσει αν ο μονομάχος στρεσάρετε ή όχι? Ή μπορεί να δει αν το χρυσόψαρο χαίρει υγείας από την συμβίωσή του με μονομάχο ή βατράχι? Επίσης τι σχέση έχουν τα ενυδρεία των περισσότερων νεότερων ή εμπειρότερων χομπιστών με τους τεχνητές ή φυσικές λίμνες όπου υπάρχουν αυτές οι συμβιώσεις? Και ποιος λέει ότι το βίντεο του youtube είναι σωστό? Το χρυσόψαρο κάτω από καλές συνθήκες μπορεί να ζήσει 40 χρόνια. Σκοπός είναι να πούμε ότι είχα για 2 χρόνια χρυσόψαρο με βατράχι ή να πούμε πως το χρυσόψαρό μου είναι 35 χρόνων (παράδειγμα).

Θα συμφωνήσω πολλές φορές, τις περισσότερες μάλιστα, είμαστε αυστηροί. Στους γειτονικούς δρόμους υπάρχει όριο ταχύτητας 50 χιλίμετρα. Πολλές φορές, όλοι μας λίγο ή πολύ, το έχουμε και 80 ίσως και 100 αν το επιτρέπουν οι συνθήκες. Αν δεν υπήρχε όμως η ταμπέλα θα το πηγαίναμε ανεξέλεγκτα μέχρι 200. Έτσι κι εδώ... Κάποιος πρέπει να κρατήσει τα λουριά. Αν αφεθεί χύμα το θέμα τότε θα υπάρξουν αρνητικές εξελίξεις.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω πολλές φορές, τις περισσότερες μάλιστα, είμαστε αυστηροί. Στους γειτονικούς δρόμους υπάρχει όριο ταχύτητας 50 χιλίμετρα. Πολλές φορές, όλοι μας λίγο ή πολύ, το έχουμε και 80 ίσως και 100 αν το επιτρέπουν οι συνθήκες. Αν δεν υπήρχε όμως η ταμπέλα θα το πηγαίναμε ανεξέλεγκτα μέχρι 200. Έτσι κι εδώ... Κάποιος πρέπει να κρατήσει τα λουριά. Αν αφεθεί χύμα το θέμα τότε θα υπάρξουν αρνητικές εξελίξεις.

:P:lmao::lmao:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...