Jump to content

Γενησαμε Help!!!


giannisP

Recommended Posts

καλησπερα παιδια εχω ενα ενυδρειο αγνωστη μαρκα, 79cm μηκος 34cm πλατος 41cm υψος 110L -93L καθαραL

Eχω μεσα 5 σκαλαρια 3 γατοπσαρα 1 γλυφτη και 1 καρχαρια μου διαφευγη τωρα η ονομασια του. το θεμα ειναι οτι γενησανε ενα ζευγαρι απο τα σκαλαρια εχουν κοληση τα αυγα τους σε μια γωνια του ενυδρειου! τι να κανω να τα βγαλω απο εκει μεσα (με προσοχη) και να τα βαλω σε ενα 20 αλιτρο που εχω οπως μου ειπε και το παλικαρι απο πετ σοπ! θα περιμενω τιν βοηθεια σας ευχαριστω Υ.Σ δεν θα κλεισω ματι αποψε :P

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς επετυχημένη αναπαραγωγή σε αυτά τα λίτρα και με αυτά τα ψάρια, αλλά και στα 20 λίτρα δεν θα μπορέσεις να πετύχεις! Το καλό είναι ότι έβγαλες μάλλον ζευγάρι, οπότε αν το αποφασίσεις να ασχοληθείς στην πορεία σοβαρά με την αναπαραγωγή θα έχεις αποτελέσματα.

Το ενυδρείο σου είναι ΑΥΤΟ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι Νικολα αυτο ειναι το ενυδρειο μου, αλλα που θα παει την δευτερα θα παω να αγορασω και αλλο ενα ενυδρειο ποσα λιτρα κατα τιν γνωμη σου να παρω??? ευχαριστω για το ενδιαφερον :P

Link to comment
Share on other sites

Ναι Νικολα αυτο ειναι το ενυδρειο μου, αλλα που θα παει την δευτερα θα παω να αγορασω και αλλο ενα ενυδρειο ποσα λιτρα κατα τιν γνωμη σου να παρω??? ευχαριστω για το ενδιαφερον :P

Τα υπάρχοντα λίτρα σου είναι καλά για γεννήστρα. Αυτό σημαίνει πως εκεί μέσα πρέπει να μείνει μόνο το ζευγάρι. Από κει και πέρα το ενυδρείο σου έχει πολλά λάθη και πρέπει πρώτα να κοιτάξεις αυτό και το θέμα της γέννας έπεται.

Αν θες μπορείς να μας ποστάρεις φωτογραφίες του ενυδρείου σου και των ψαριών σου (για να βρούμε ποια είδη έχεις τελικά) και από κει και πέρα θα ακούσεις πολλές και διάφορες προτάσεις ώστε να αποφασίσεις :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Ο Νίκος εννοεί να ανεβάσεις φωτογραφίες του ενυδρέιου σου με τρόπο που να βοηθάει στην αναγνώριση των ψαριών που φιλοξενείς.

Οδηγίες για το πως θα ανεβάσεις φωτογραφίες θα βρείς εδώ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=6409

Καλή συνέχεια

:P

Έγινε επεξεργασία - karydas
Link to comment
Share on other sites

Ναι Νικολα αυτο ειναι το ενυδρειο μου, αλλα που θα παει την δευτερα θα παω να αγορασω και αλλο ενα ενυδρειο ποσα λιτρα κατα τιν γνωμη σου να παρω??? ευχαριστω για το ενδιαφερον :P

Αν θελεις να μεινεις στα σκαλαρια τοτε ενα ενυδρειο το λιγοτερο 200 - 250 λιτρα με υψος 60 ποντους θα ηταν καλα... ΟΧΙ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ...

περα απο το ενυδρειο πρεπει να προσεξεις την διακοσμηση του ενυδρειου για να ζουν τα ψαρια σου πιο ανετα...

Για παραδιγμα οριστε μια τυχαια φωτο απο το google με ενα τυπικο ενυδρειο για σκαλαρια...

img3048fh8.jpg

Τελος και συμαντικοτερο απο ολα πρεπει να φροντισεις να εχεις σωστες τιμες νερου για τα ψαρια σου...

το σωστο στροσιμο και ο σωστος εξοπλησμος πχ Α/Ο θα ηταν οτι καλυτερο για το μελλον τους.... :lmao::lmao:

Link to comment
Share on other sites

Αν θελεις να μεινεις στα σκαλαρια τοτε ενα ενυδρειο το λιγοτερο 200 - 250 λιτρα με υψος 60 ποντους θα ηταν καλα... ΟΧΙ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ...

περα απο το ενυδρειο πρεπει να προσεξεις την διακοσμηση του ενυδρειου για να ζουν τα ψαρια σου πιο ανετα...

Για παραδιγμα οριστε μια τυχαια φωτο απο το google με ενα τυπικο ενυδρειο για σκαλαρια...

Μονο σκαλαρια δεν ειχε ομως αυτο μεσα.... :P

Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμή που ξεκίνησαν τις γέννες θα ακολουθήσουν και άλλες :lmao:

Προέχει όμως,όπως ανέφερε και ο Νίκος,να διορθώσεις τα λάθη στην σύνθεση των ψαριών σου.Απο την στιγμή επίσης που πάς για νέο ενυδρείο πάρε ενα 300+ με μεγάλο ύψος.Εννοειται βέβαια όσο μεγαλύτερο τόσο το καλύτερο.(όσο σε παίρνει!) :P

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε!

Εχοντας κανει αρκετα λαθη σαν αρχαριος θα σου πω ενα μονο πραγμα... η υπομονη ειναι αναγκαιο προσον του ακουαριστα!

Αν σε ενδιαφερουν τα σκαλαρια θα βρεις χρησιμες πληροφοριες στον τομεα του φορουμ "Κιχλιδες Αμερικης"

Αυτο το θεμα ισως σε βοηθησει να ΜΗΝ κανεις καποια λαθη... διαβασε το προσεκτικα!

Μαθε για:

-καταληλες συνθηκες νερου

-καταληλη διακοσμηση φυτα κλπ

-τι ειδους βυθο/χαλικι/αμμο κλπ

- ποσα ψαρια μπορεις να βαλεις και με ποια ταιριαζουν

στρωσε το νεο σου ενυδρειο και μετα μετεφερε τα ψαρια σου μεσα. Διαβασε καλα το αρθρο στρωσιματος!

Γενικοτερα οταν ακους γνωμες απο πετ σοπ να τις μεταφερεις στο φορουμ και να περιμενεις απαντησεις... Στα πετ σοπ σπανια ακους κατι σωστο!

Φιλικα παντα... καλη αρχη!

Link to comment
Share on other sites

Mε γεια το ενυδρειο :P

Και το φιλτρο μια χαρα. Καλα υλικα θελει μονο.

Το bacground δεν ηταν απαραιτητο και με ενα χαρτονι σκουροχρωμο εκανες καλη δουλεια.

Τι διαστασεις ειναι?

Ποσο κοστισε το porject?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τα καλα σου λογια, λοιπον 82*57*40 [183] lit 155 lit καθαρα α και μαρκα anubias, εχω ενα θεμα με την βαση κανει μια ψυλοκυλια στην μεση μαλον θα φτιαξω αλλη βαση δικια μου κατασκευη για ποιο γερα και σηγουργια :rolleyes: το bacground μου αρεσαι ετσι σκουροχρομο, 230.00ευρω εκανε το ενυδρειο :D

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τα καλα σου λογια, λοιπον 82*57*40 [183] lit 155 lit καθαρα α και μαρκα anubias, εχω ενα θεμα με την βαση κανει μια ψυλοκυλια στην μεση μαλον θα φτιαξω αλλη βαση δικια μου κατασκευη για ποιο γερα και σηγουργια :rolleyes: το bacground μου αρεσαι ετσι σκουροχρομο, 230.00ευρω εκανε το ενυδρειο :D

ξεχασα ολλα ολλα φιλτρα,υποστροματα[χωμα]ενυδρειο+βαση,χαλικια,βακτηριδια,αντιχλορια,bacground,θερμοστατης,θερμομετρο,purigen,καλτσες,αεραντλια [για παν ενδεχομενο]550,00ευρω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...