Jump to content

Ερωτηση για τεστ Sera Nh4 Nh3


Recommended Posts

Στις οδηγίες λέει να γεμίσουμε το φιαλίδιο με 10ml νερό.Εγω πηρα το νερο απο το ενυδρείο με σίριγκα ακριβώς 10ml αλλα μολις το εχησα στο φυαλίδιο η ένδηξη ηταν στο 12m.Τί συμβαίνει??? :Pεπιρεάζει το αποτέλεσμα???

Έγινε επεξεργασία - Freeman
Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο τεστ το χρησιμοποιώ κι εγώ και ενώ βάζω με σύριγγα (αφαιρώ και τον αέρα) , στο μπουκαλάκι

η γραμμή πέφτει ακριβώς!

Link to comment
Share on other sites

Στις οδηγίες λέει να γεμίσουμε το φιαλίδιο με 10ml νερό.Εγω πηρα το νερο απο το ενυδρείο με σίριγκα ακριβώς 10ml αλλα μολις το εχησα στο φυαλίδιο η ένδηξη ηταν στο 12m.Τί συμβαίνει??? :Pεπιρεάζει το αποτέλεσμα???

Δεν θα πήρες σωστά. Το έμβολο έχει ένα μαύρο λάστιχο στο κάτω μέρος που δημιουργεί κάτι σαν μύτη, να το πω. Η μέτρηση ( το νούμερο που θέλεις-πχ2 cc) να είναι στο πάνω μέρος το ίσιο και όχι στη μύτη. Κατάλαβες;

Link to comment
Share on other sites

Αλλη μια ερωτηση:

Στο τεστ λέει στα 10ml νερου βαζω 6 σταγονες απο καθε υγρο.Μπορω να παρω την μιση ποσοτητα(για οικονομία) δηλαδη σε 5 ml νερου 3 σταγονες απο καθε υγρο?Θα εχω τα ίδια αποτελεσματα?

(Την αναλογια την εκανα με την χρήση ανώτατων μαθηματικων :D )

:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

(Την αναλογια την εκανα με την χρήση ανώτατων μαθηματικων :D )

:rolleyes:

κυριε freeman συμβουλευτειται εμενα :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Βοήθεια κανείς :rolleyes::D
Για την οικονομια στα τεστ?

Αν εισαι απολυτα σιγουρος για τις ποσοτητες που βαζεις, γινεται.

ΥΓ δεν χρειαζεται και ταμπελα help ομως για αυτο το θεμα :hysterical:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

πως πήρες την ποσότητα με πι-πέτα γιατί άμα πήρες την ποσότητα με αυτή τη μέθοδο κόπια ποσότητα παραμένει μέσα την οποία δεν πρέπει να αδειάζεις γιατί είναι υπολογισμένη....τέλος στη χημεία οι αντιδράσεις δεν γίνονται αναλογικά...δλδ βάζοντας μάσα την μισή ποσότητα δεν θα μπορείς να βάλεις και την μισή ποσότητα χημικών ενώσεων...

Έγινε επεξεργασία - karrot
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου οικονομια στις σταγονες? προφανως για να σου δινει η sera τα 10 ml και τις 6 σταγονες τοσο υπολογιζει για να σου δινει τη σωστη μετρηση.στην χημεια δεν νομιζω οτι τα αποτελεσματα βγαινουν με την μεθοδο των τριων.την sera εχω και εγω με μετρησεις καθε βδομαδα περνας παρα πολους μηνες.προσοχη στην ημερομηνια ληξης του προιοντος.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα παιδιά τελειως διαφορετικά αποτελέσματα με 5ml νερου και μισες αναλογιες απο τα 10ml νερου με τις αναγροφομενες αναλογιες.Οπότε αυτο που σκεφτηκα ηταν τελειως λαθος :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Λογικό ειναι καθώς οι εταιρίες αναγράφουν συγκεκριμένες δοσολογίες πανω στα κουτιά τους! Άρα τοα λανθασμένα αποτελέσματα ήταν σχεδόν αναμενόμενα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...