Jump to content

ξιφοφορους χελερι με Firemouth? (300lt)


σιαμεζος

Recommended Posts

Καλημέρα, μου έχει μπει η ιδέα να βάλω με τις κιχλιδες μου ξιφοφορους καμία άποψη? (αρχικά σκεφτόμουν τετρα άλλα εγκαταλείψα την ιδέα).

Link to comment
Share on other sites

Αν οι κιχλίδες σου είναι firemouth και αρκούν τα λίτρα σου τότε κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

2 severum κ ένα firemouth. Το νερό το διατηρώ σε pH 7-7,5 και την σκληρότητα γύρο στο 10. Τα λίτρα μου είναι γύρο στα 300.

Link to comment
Share on other sites

Αν οι κιχλίδες σου είναι firemouth και αρκούν τα λίτρα σου τότε κανένα πρόβλημα.

Σε 120 άρι φυτεμένο έχω ακριβώς αυτή τη σύνθεση σύν 3 μικρά black molly. Απλά φρόντισα για κρυψώνες και αρκετό κερατόφυλλο. Όσον αφορά τις firemouth βάλε σε μια γωνία 2, 3 πλατιές πέτρες. Θα το προτιμήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Το firemouth ειναι ειρηνικο με τα αλλα ψαρια ?

Ναι είναι ήρεμη κιχλίδα και μπορεί να συνυπάρξει σε κοινωνικό ενυδρείο αν το επιτρέπουν τα λίτρα μας.(κανονικά τα firemouth θέλουν 200 λίτρα τουλάχιστον για ένα ζευγάρι). Αν επιλέξουμε να έχουμε firemuth Δεν βάζουμε άλλες κιχλίδες μέσα(έστω και ήρεμες) γιατί θα υπάρξει σοβαρό πρόβλημα και με απώλειες εκτός και αν έχουμε 400 λίτρα+ ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου firemouth (o max) δεν θα έλεγα είναι άγριο ούτε ήρεμο ψάρι, απλά θέλει όλο το ενυδρείο δικό του! το δηλώνει αλλά δεν κάνει τίποτα γιαυτό. Τι να κάνει να μου πεις όταν έχεις να τα βάλεις με ένα γίγαντα SEVERUM. Το παίζεις μάγκας (γιατί σε αφήνει) αλλά ως εκεί. Λοιπόν τελικα προσθεσα 4 ξιφοφορους οι οποιοι περνανε απαρατήρητοι μεχρι στιγμής απο τις κιχλιδες, ελπίζω για το καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...