Jump to content

Στησιμο ενυδρειου?


Recommended Posts

Γεια σας παιδια! ειμαι τελειως ασχετος με το θεμα και προσφατα μου χαρισαν ενα ενυδρειο 90 λιτρων... Θελω να βαλω μεσα φυτα αλλα βιάστικα και εχω ηδη βαλει μεσα καποια ψαρια.

Πιο συγκεκριμένα, το ερωτημα μου ειναι τι φυτα να επιλεξω και πως θα τα φυτεψω? Τι περιποιηση χρειαζεται? Τα ψαρακια που ειναι ηδη μεσα τι να τα κανω? :P

Διαβασα τοσα πολλα στο forum που ομολογω να πω οτι με μπερδεψαν...

Επισης απ οτι καταλαβα παιζει κυριαρχο ρολο και το τι ψαρακια θα βαλεις.... Εγω θελω αποκλιστικα χρυσοψαρα και ισως καποια που θα προσαρμοζονται μ αυτα..

Σας ευχαριστω πολυ εξ αρχης και συγνωμη εαν ανοιξα τοπικ το οποιο ηδη υπαρχει.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια! ειμαι τελειως ασχετος με το θεμα και προσφατα μου χαρισαν ενα ενυδρειο 90 λιτρων... Θελω να βαλω μεσα φυτα αλλα βιάστικα και εχω ηδη βαλει μεσα καποια ψαρια.

Πιο συγκεκριμένα, το ερωτημα μου ειναι τι φυτα να επιλεξω και πως θα τα φυτεψω? Τι περιποιηση χρειαζεται? Τα ψαρακια που ειναι ηδη μεσα τι να τα κανω? :lmao:

Διαβασα τοσα πολλα στο forum που ομολογω να πω οτι με μπερδεψαν...

Επισης απ οτι καταλαβα παιζει κυριαρχο ρολο και το τι ψαρακια θα βαλεις.... Εγω θελω αποκλιστικα χρυσοψαρα και ισως καποια που θα προσαρμοζονται μ αυτα..

Σας ευχαριστω πολυ εξ αρχης και συγνωμη εαν ανοιξα τοπικ το οποιο ηδη υπαρχει.

γεια σου!

βιάστηκες οντως να βάλεις ψαρια μεσα..,

το ενυδρείο σου θέλει "στρώσιμο" πριν βάλεις τα ψαρια αλλιως κινδυνευουν να ψοφησουν..

επειδη ομως το στωσιμο θελει καποια χρονοβόρα διαδικασια και μεχρι τοτε μαλλον θα κλαις τα ψαρακια σου, καλυτερα να ζητήσεις "μπόλι" (έτοιμους μύκητες που καποιος εχει δημιουργησει στο φίλτρο του ενυδρειου του να σου δωσει)

επισης να σου πω πως τα χρυσοψαρα επειδη μεγαλωνουν αρκετα θελουν χωρο στο ενυδρειο και στα 90 λτ μπορεις να βαλεις μεχρι 2...

και εγω αρχαρια ειμαι σα και σενα και πριν απο λιγο καιρο πηρα το πρωτο μου ενυδρειο, θελει διαβασμα πολυ...

θα τα μαθεις μην αγχώνεσαι..!

μεχρι να βρεις μπολι κανε συχνες αλλαγές στο νερο γιατι η αμμωνία θα τα σκοτώσει...

(αν κάνω κάπου λαθος ας με διορθώσει κάποιος έμπειρος..! :P )

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου καλως ορισες στη παρεα του φορουμ και του λετρευτου χομπι μας!!!

κατ΄αρχας να κανω μια διορθωση σε ενα σημειο που ειπε η Λιζα. δεν ειναι μυκητες αλλα βακτηρια!!! :P

κατα τα αλλα μιλησε σωστα. εγω θα σου πω να κανεις μια καινουρια αρχη επιστρεφοντας τα ψαρακια σου πισω. πολλα πετ σοπ το κανουν.

διαβασε πολυ καλα αυτο ωστε να μπεις στο πνευμα.

το ενυδρειο σου δεν κανει για χρυσοψαρα γιατι οπως ειπε η φιλη μας μεγαλωνουν πολυ και επισης μολυνουν το νερο περισσοτερο απο αλλα ειδη. αυτο τα κανει να θελουν πολυ μεγαλυτερο ενυδρειο. ισως να μπορουσες να βαλεις μονο ενα αλλα αυτο δεν θα ηταν οτι καλυτερο για το ψαρακι. επισης βαζοντας χρυσοψαρο δεν μπορεις να βαλεις κατι αλλο γιατι αυτα ζουν σε κρυο νερο. επισης δεν μπορουν επιβιωσουν φυτα αν θελησεις να βαλεις, που θα σε συμβουλευα να το κανεις για πολλους λογους.

αφου διαβασεις το λινκ που σου εδωσα και καταλαβεις τι ειναι ο κυκλος του αζωτου, θα καταλαβεις και ποσο επικυνδινο ειναι το περιβαλλον που ζουν τα ψαρακια σου αυτη τη στιγμη. μολις τα δωσεις πισω αγοραζεις υγρα τεστ, PH, GH, KH, NO2, NO3 και ΝΗ3/4. τα τρια πρωτα δειχνουν τι ειδος νερο εχεις που σε συνδιασμο με τη θερμοκρασια τον ογκο του ενυδρειου και του τι σου αρεσει εσενα ειναι τα βασικα κριτηρια επιλογης των κατοικων. τα τρια επομενα δειχνουν κατα ποσο ειναι καθαρο το νερο σου απο ουσιες βλαβερες για τα ολα τα ψαρια και κατα ποσο εχει γινει ο κυκλος του αζωτου και ειναι ετοιμο το ενυδρειο σου να δεχθει τους πρωτους κατοικους.

δεν μας ειπες τι ψαρια εχεις και τον αριθμο τους.

μην απελπιζεσαι. το χομπι μας ειναι δυσκολο και πολυδαπανο στην αρχη. μολις το ενυδρειο ισορροπισει το μονο που θα σου ζηταει ειναι τη τροφη του και μια αλλαγη νερου. αν φυσικα δεν σου μπει το μικροβιο να παιρνεις ολο και μεγαλυτερα ενυδρεια!!! :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Μην ανχώνεσε φίλε.Στα λίτρα σου μπορείς να φτιάξεις

κάτι πολύ ωραίο με φυτά και ψάρια.Πρόσεξε τις επιλογές σου

ως προς το μέγεθος των ψαριών που θα βάλεις και στο

να μπορούν να συμβιώσουν μαζί.Το ίδιο πρόσεξε και με τα

φυτά.Κάποια έχουν λιγότερες απαιτήσεις από κάποια άλλα.

Ξεκίνα με κάτι τέτοιο.Πάνω απ΄όλα μην βιάζεσαι.Για τα

χρυσόψαρα σου είπαν ήδη.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην σας ευχαριστω ολους για την αμεση απαντηση..

Αυτη τη στιγμη εχω 4 χρυσοψαρα :P Δε ξερω αν παιζει καποιο ρολο παντως πριν ριξω μεσα τα ψαρακια αφησα το ενυδρειο να δουλεψει καμια βδομαδα... Ετσι μ ειχαν πει να κανω.. Θα διαβασω το λινκ που μου εδωσε ο φιλος και γ οποιαδιποτε απορια θα σας ενημερωσω..

Link to comment
Share on other sites

ξαχασαμε να σου πουμε, μεχρι να επιστρεψεις τα ψαρια ή μεχρι να βρεθει λυση ταιζε λιγο ωστε να μην εχουμε μεγαλες ποσοτητες περιτωματων.

Link to comment
Share on other sites

Στ ενυδρειο που μου εδωσαν εχει ενα θερμοστατη και ενα φιλτρο... Εγω χρειαζομαι ενα θερμομετρο απ οτι καταλαβα και τεστ.... Ειναι κατι αλλο που πρεπει να παρω? ο κυκλος αζωτου θα επιτευχθει βαζοντας φυτα νερο και το φιλτρο σε λειτουργεια (τοσο απλα)????

Επισης τι φυτα μπορω να βαλω στ ενυδρειο ("που να ταιριαζουν")? Τι ψαρια?

Σας επριξα λιγο με τις ερωτησεισ μου :P

Τα ψαρακια θα τα παω αυριο στο pet shop απ οπου τα πηρα τελικα...

Link to comment
Share on other sites

Και κατι αλλο που ξεχασα!!! Εχετε καποιο pet shop να μου προτεινετε ? απ θεσσαλονικη ειμαι...

Link to comment
Share on other sites

Στ ενυδρειο που μου εδωσαν εχει ενα θερμοστατη και ενα φιλτρο... Εγω χρειαζομαι ενα θερμομετρο απ οτι καταλαβα και τεστ.... Ειναι κατι αλλο που πρεπει να παρω? ο κυκλος αζωτου θα επιτευχθει βαζοντας φυτα νερο και το φιλτρο σε λειτουργεια (τοσο απλα)????

Επισης τι φυτα μπορω να βαλω στ ενυδρειο ("που να ταιριαζουν")? Τι ψαρια?

Σας επριξα λιγο με τις ερωτησεισ μου :P

Τα ψαρακια θα τα παω αυριο στο pet shop απ οπου τα πηρα τελικα... :lmao::lmao:;):hysterical:

το φιλτρο σου θα το γεμισεις σχεδον ολο με βιολογικο υλικο (siporax ή siporax mini ή substrat pro ειναι τα καλυτερα της αγορας). για το πιο υλικο να επιλεξεις, καλυτερα μπες στις ιστοσελιδες της SERA και EHEIΜ να δεις πιο κανει καλυτερα στις αναγκες σου. οποιο υλικο και να επιλεξεις θα το χωρισεις πρωτα σε δυο δυχτακια που θα παρεις απο το πετ σοπ. αυτο θα σε βοηθησει να τα πλενεις σε νερο απο το ενυδρειο σου, νερο που θα πετας στη συνεχεια. αυτο περιπου καθε 6 μηνες(ισως πιο συχνα, ισως πιο σπανια). τα δυχτακια θα ειναι δυο γιατι τη μια φορα θα πλενεις το ενα και την επομενη το αλλο. επισης θα χρειαστεις και 2-3 εκατοστα παχος ενυδρειακο βαμβακι (Γ 2)(πολλοι το λενε εσφαλμενα υαλοβαμβακα) για τη μηχανικη φιλτρανση και θα τη τοποθετησεις πριν τα βιολογικα υλικα, ωστε να κραταει τα σωματιδια. αυτο θελει πιο συχνα αλλαγη (και οχι πλυσιμο. τα βιολογικα δεν θα τα αλλαξεις ποτε. το νερο του ενυδρειου σου για μενα μην το πεταξεις γιατι εχει ηδη αμωνια. σε αυτο ας πει και καποιος αλλος τη γνωμη του.

το μπολι που σου ειπε πριν η φιλη, ειναι βιολογικο υλικο απο ενυδρειο που δουλευει μηνες (αρα εχει και βιολογια) το οποιο θα παρεις απο καποιον, δινοντας του το ιδιο και καινουριο να συμπληρωσει το κενο. το μπολι λοιπον θα το βαλεις στο φιλτρο σου. επειτα εσυ μπορεις να βαλεις αμεσως ψαρια μεσα.

στο στρωσιμο θα χρειαστεις τις βιολογικες καλλιεργειες, ενα υγρο που περιεχει τα πολυτιμα βακτηρια, τα οποια θα εγκατασταθουν στο βιολογικο υλικο του φιλτρου σου και θα πολλαπλασιαστουν εκει. για να πολλαπλασιαστουν ομως θα χρειαστει να ριξεις ειτε ενα ψαρακι (δεν ενδικνειεται) ωστε να κανει τα περιττωματα που θα παραγουν αμμωνια και να φανε τα βακτηρια για να πλυθηνουν, ειτε καθαρη αμμωνια απο φαρμακιο, ειτε τροφη για ψαρια (ο καταλληλοτερος και ασφαλεστερος τροπος). η τροφη θα λιωσει παραγοντας αμμωνια για να ξεκινησει ο κυκλος. αυτο που πρεπει να προσεξεις μετα ειναι ποτε εγινε ο κυκλος κανοντας μετρησεις με υγρα τεστ. θα πρεπει ΝΗ3/4=0, ΝΟ2=0 και ΝΟ3>0. καλο θα ειναι αν δεν εχεις βαλει ακομη φυτα κατα τη διαρκεια του στρωσιματος, τα φωτα του ενυδρειου σου να ειναι σβηστα και η θερμοκρασια 29-30 βαθμους. ετσι βοηθας ακομη περισσοτερο τα βακτηρια να πολλαπλασιαστουν γρηγοροτερα. παντως η ολη διαδικασια δεν θα κρατησει λιγοτερο απο 40 ημερες για να γινει σωστα.

απο φυτα μπορεις να βαλεις, anubias, valisneria, echinodorous, pistia για την επιφανεια.

τελος να συμπληρωσω, οτι θα χρειαστεις μια μικρη δεξαμενη, χωρητικοτητας το μισο του ενυδρειου σου, ωστε να προετοιμαζει το φρεσκο νερο σε καθε αλλαγη νερου. προετοιμασια εννοω, θερμοκρασια, αντιχλωριο, και τις διαφορες αλλες παραμετρους που μαλλος εσυ δεν θα χρειαστει να μεταβαλεις. εξαρταται απο το τι ψαρια θα εχεις. επομενος θα χρειαστεις ενα δευτερο θερμομετρο, δευτερο θερμαντηρα και ενα μικρο κινεζικο φιλτρακι ωστε το νερο που προετοιμαζεις να μην μενει στασιμο στη δεξαμενη σου.

Έγινε επεξεργασία - fishaki
Link to comment
Share on other sites

http://www.sera.de/index.php?id=798&L=14

http://www.sera.de/index.php?id=1059&L=14&type=ht

φανταζομαι πως ειμαι στ σωστο δρομο για φιλτρο επειδη αυτο που ειχε μεσα το κοβω λιγο μουφα......

Ποιο απ τα δυο θεωρειται καταληλοτερο???

Και κατι ακομα που ξεχασα να ρωτησω? Ποσα ψαρια μπορω να βαλω και τι????? Θελω να μου προτεινετε ευκολα πραγματα για αρχη μεχρι να μπορεσω να εγληματιστω :rolleyes:

Ελπιζω να μη σας κουραζω με τοσες ερωτησεις :D

Link to comment
Share on other sites

Ματα απο ψαξιμο κατεληξα :D

Θα βαλω ζωοτοκα που απ οτι καταλαβα ειναι πιο ανθεκτικα και πιστευω ειναι ενα καλο ξεκινημα...

Μια απαντηση μονο για το φιλτρο θελω μονο και ξεκιναω!!!!! ευχαριστω για τη βοηθεια

:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

1η επιλογη

2η επιλογη. καλυτερα ομως αστο.

3ον αποφυγη!! οχι για τη μαρκα, αλλα για το τυπο του. μονο για βοηθητικο ή για βαρελι προετοιμασιας.

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορω να βρω πουθενα πληροφοριες γι αυτο το φιλτρο.... ξερει καποιοσ να μου πει για ποσα λιτρα κανει????

http://www.reptilica.co.uk/Sera-Biofilter-B-200.phtml

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...