Jump to content

Έσπασε το θερμόμετρο μέσα στο ενυδρείο


Recommended Posts

το ενυδρειο ειναι στρωμενο

διαστασεις 100χ65χ45

3 σκαλαρια

1 πλεκο αλμπινο

φιλτρα 1 eheim 2217 με μπλε σφουγγαρια σιποραξ υαλοβαμβακα και ενα στρωμα ανθρακα

και 1 eheim 2210 με τυρφη και υαλοβαμβακα

Σε προσπαθεια να μετακινισω το θερμομετρο μου εφυγε απο το χερι και φτανοντας στο πατο χτυπησε και εσπασε η κεφαλη...

Αμεσως απλωσα το χερι μου και βουλωσα με το δαχτυλο το σπασιμο για να σταματισω την διαροη. Σηκωσα το θερμομετρο καθετα και το εβγαλα αποτομα εξω... Δυστηχως 2-3 σταγωνες ξεφυγαν μεσα στο νερο... Ενα κοκκινο υγρο το οποιο μυριζε σαν βενζινη

Παρατητησα λοιπον οτι η σταγωνες δεν διαλυθηκαν στο νερο αλλα επεπλεαν σε σχηματισμο κυλιδας στην επιφανεια του νερου....

Αμεσως εκλεισα τα φιλτρα και αφου η επιφανεια σταθεροποιηθηκε, με τη σκουπα βυθου αρχισα να αντλω το νερο επιφανειας και μαζι τις κυλιδες...

Τωρα εχω ανοιξει τα φιλτρα και εχω ανεβασει την εισοδο και την εξοδο οσο πιο ψηλα μπορω στην επιφανεια του νερου για να φιλτραριστει οτι απεμεινε...

Ετοιμαζω και νερο αλλαγης 80 λιτρα...

Εχει καποιος υπ οψιν του καποια καλιτερη ιδεα για το τι να κανω??????????

Link to comment
Share on other sites

ρουφα με ενα λαστιχο τα γυαλια και αυτο το κοκκινο υγρο.μην πανικοβαλεσαι,δεν παιθανε και κανενας.

Έγινε επεξεργασία - kwstas_original
Link to comment
Share on other sites

ρουφα με ενα λαστιχο τα γυαλια και αυτο το κοκκινο υγρο.μην πανικοβαλεσαι,δεν παιθανε και κανενας.

ουφ ουφ... αν πανικοβληθηκα λεει.... ασε πηρα μια λαχταρα!!!

τραβηξα με τη σκουπα βυθου το υγρο οσο εβλεπα τουλαχιστον....

ελπιζω να μην πεθανει καποιο ψαρακι μου... :P:lmao::lmao:

Link to comment
Share on other sites

Απ'όσο θυμάμαι τα θερμόμετρα που δεν έχουν υδράργυρο περιέχουν αιθυλική αλκοόλη.Είναι όμως ευδιάλυτη στο

νερό.Αυτό που λες δεν είναι ευδιάλυτο.Ίσως περιέχει συστατικό που τη δεσμεύει όταν έρθει σε επαφή με το νερό.

Link to comment
Share on other sites

Απ'όσο θυμάμαι τα θερμόμετρα που δεν έχουν υδράργυρο περιέχουν αιθυλική αλκοόλη.Είναι όμως ευδιάλυτη στο

νερό.Αυτό που λες δεν είναι ευδιάλυτο.Ίσως περιέχει συστατικό που τη δεσμεύει όταν έρθει σε επαφή με το νερό.

:P

ειναι υπολογισμενο σε περιπτωση σπασιματος,γιαυτο και εχει διαφορα πυκνοτητας!

π.χ.και το λαδι στο νερο επιπλεει.

Link to comment
Share on other sites

Απ'όσο θυμάμαι τα θερμόμετρα που δεν έχουν υδράργυρο περιέχουν αιθυλική αλκοόλη.Είναι όμως ευδιάλυτη στο

νερό.Αυτό που λες δεν είναι ευδιάλυτο.Ίσως περιέχει συστατικό που τη δεσμεύει όταν έρθει σε επαφή με το νερό.

Γνωριζεις αν η αλκοολη αυτη θα μπορουσε να ειναι θανατηφορα? 2-3 σταγωνες σε 250λτ νερου? :lmao:

Ο ανθρακας στο φιλτρο δεσμευει τετειου ειδους συστατικα? :P

Μηπως η αλκοολη να διαληθυκε στο νερο και αυτο που επεπλεε να ηταν μονο το χρωμα που εχει το θερμομετρο για να βλεπουμε την ενδιξη...????

Έγινε επεξεργασία - funkyfish
Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς αυτά τα θερμόμετρα δεν είναι υδραργυρικά γιατί αλλιώς :P:lmao::lmao:

Πάντως αυτό που έκανες με γυμνό χέρι χωρίς να ξέρεις τι ακριβώς ήταν το κόκκινο υγρό ήταν κομματάκι ριψοκίνδυνο....

Link to comment
Share on other sites

Στον άνθρωπο δημιουργεί ζάλη σε μικρή ποσότητα,στα ψάρια δεν το ξέρω...

Όπως είπε κι ο Κώστας και όπως το σκέφτομαι πρέπει να είναι υπολογισμένο ,αφού είναι "ενυδρειακό" ,

σε περίπτωση σπασίματος να είναι αβλαβές.Πάντως εγώ για καλό και για κακό (χωρίς να θέλω να σε ανησυχήσω,υποθέσεις κάνω) θα έβαζα άνθρακα στο φίλτρο και θα απευθυνόμουν στον κατασκευαστή.

Αλήθεια τι μάρκα είναι?

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς αυτά τα θερμόμετρα δεν είναι υδραργυρικά γιατί αλλιώς :P:lmao::lmao:

Πάντως αυτό που έκανες με γυμνό χέρι χωρίς να ξέρεις τι ακριβώς ήταν το κόκκινο υγρό ήταν κομματάκι ριψοκίνδυνο....

Ισχυει... Δυστηχως επραξα συναισθηματικα προς οφελος των σκαλαριων μου...

Παντως μια φαγουρα την εχω στα χερια μου.

Link to comment
Share on other sites

Στον άνθρωπο δημιουργεί ζάλη σε μικρή ποσότητα,στα ψάρια δεν το ξέρω...

Όπως είπε κι ο Κώστας και όπως το σκέφτομαι πρέπει να είναι υπολογισμένο ,αφού είναι "ενυδρειακό" ,

σε περίπτωση σπασίματος να είναι αβλαβές.Πάντως εγώ για καλό και για κακό (χωρίς να θέλω να σε ανησυχήσω,υποθέσεις κάνω) θα έβαζα άνθρακα στο φίλτρο και θα απευθυνόμουν στον κατασκευαστή.

Αλήθεια τι μάρκα είναι?

Αμαν θα "μαστουρωσουν" τα σκαλαρακια.... :P

Δεν ξερω τι μαρκα ειναι δεν εχω το κουτι του...

επισυναπτω φωτο.

παντως η πτωση ηταν πολυ μικρη και απαλη... δεν δικαιολογει το σπασιμο... τι να πω...

post-13559-1263331506_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

mod note

Το θέμα έχει ενδιαφέρον και για να είναι πιο εύκολο σε κάποιον που θα αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο στο μέλλον να το βρεί, τροποποιήθηκε μερικώς ο τίτλος. Καλή συνέχεια

:P

Έγινε επεξεργασία - karydas
Link to comment
Share on other sites

οταν ειχα πακου,μου εσπαγαν καθε βδομαδα και αλλο θερμομετρο.ποτε δεν αντιμετωπισα καποιο προβλημα.

το μονο που με ανχωνε ηταν να μην φανε τα γυαλια.γιαυτο και τα ρουφαγα με ενα λαστιχο κατευθειαν.

δεν πιστευω πως θα υπαρξει καποιο προβλημα.με την απλη μου λογικη λεω πως τα ενυδρειακα θερμομετρα ειναι fish safe! :P

Link to comment
Share on other sites

Και έτσι θα πρέπει να είναι!

Μου φαίνεται σαν το precision της sera...

Πάντως η οσμή που περιγράφει ο φίλος μας είναι και ανησυχητική αλλά και καθησυχαστική.

Στην πρώτη περίπτωση δηλώνει τοξικότητα ενώ στη δεύτερη ταχεία εξάτμιση. :P

Οι κόκκινες κηλίδες είναι χρώματικό πρόσθετο γιατί από μόνη της είναι άχρωμη. (Με επιφύλαξη ΑΝ ΕΙΝΑΙ αιθυλική αλκοόλη)

Κώστα τα ηλεκτρονικά δεν υπήρχαν τότε? Χεχεχε!

Έγινε επεξεργασία - FotisGt
Link to comment
Share on other sites

Παντως μεχρι στιγμης τα ψαρακια ειναι ΟΚ... καμια περιεργη συμπερηφορα!!!

Θα προσπαθησω να μαθω τι υλικο υπηρχε μεσα στο θερμομετρο και να παρω γενικοτερα οσες πληροφοριες μπορεσω!

Ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον και τις απαντησεις! :P:lmao:

Link to comment
Share on other sites

Για ότι νεότερο ενημέρωσε.Είναι χρήσιμο σε όλους... :P

Link to comment
Share on other sites

οταν ειχα πακου,μου εσπαγαν καθε βδομαδα και αλλο θερμομετρο.ποτε δεν αντιμετωπισα καποιο προβλημα.

το μονο που με ανχωνε ηταν να μην φανε τα γυαλια.γιαυτο και τα ρουφαγα με ενα λαστιχο κατευθειαν.

δεν πιστευω πως θα υπαρξει καποιο προβλημα.με την απλη μου λογικη λεω πως τα ενυδρειακα θερμομετρα ειναι fish safe! :P

Μου τα ετρωγε και μενα το τερας!!!! Αλλα μου τα ετρωγε χωρις πλακα!!! Δεν τολμουσα να βαλω κατευθειαν ηταν παρελθον :lmao: Τα γυαλακια που επεφταν στον πατο ορισμενα τα εβρισκα απο καιρο και ας εκανα σκουπα και πλυση στομαχου στο πακου!! :lmao: Προσοχη στα γυαλακια του βυθου ειδικα για τα ψαρια βυθου.

Link to comment
Share on other sites

Ψυχρεμία και ψυχρεδύο καταρχάς.

Μου έχει τύχει το ίδιο σενάριο με το ίδιο θερμόμετρο και όλα καλά. :lmao:

Είναι λογικό οι εταιρίες να έχουν υπολογίσει και αυτή την περίπτωση στον σχεδιασμό και τα υλικά που χρησιμοποιούν, αλλιώς γιατί να αγοράζουμε ενυδρειακά θερμόμετρα?

Έχω ένα για τη μπανιέρα για μωρά που δε σπάει, μάλλον θα χρησιμοποιώ αυτό στο εξής! :P

Link to comment
Share on other sites

Κώστα τα ηλεκτρονικά δεν υπήρχαν τότε? Χεχεχε!

εχω χασει και δυο απο δαυτα!φαγανε το πλαστικο!! :P

Έχω ένα για τη μπανιέρα για μωρά που δε σπάει, μάλλον θα χρησιμοποιώ αυτό στο εξής! :lmao:

τι το θες και συ το θερμομετρο οταν εισαι στην μπανιερα με τα μωρα.... :lmao:

Link to comment
Share on other sites

τι το θες και συ το θερμομετρο οταν εισαι στην μπανιερα με τα μωρα.... :lmao:

Για να δω πότε είναι σε κατάλληλη θερμοκρασία τα... μωρά. :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...