Jump to content

αγνωστα σαλιγγαρια στο ενυδρειο μου


Recommended Posts

καλησπερα σας..πριν λιγο εκανα κατι αλλαγες στο ενυδρειο και σηκωσα για να βγαλω ενα καστρακι και ηταν γεματο μωρα σαλιγγαρακια και βλεπω οτι ειναι διαφορα ειδη.....τα οποια σιγουρα τα πηρα κατα λαθος με φυτα...ξερετε να μου πειτε τι ειδη ειναι και αν ειναι φυτοφαγα η σαρκοφαγα?ευχαριστω.

post-8167-1263407097_thumb.jpg

post-8167-1263407109_thumb.jpg

post-8167-1263407126_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

οτι τα πηρες με τα φυτα ειναι σιγουρο ειναι σαλιγκαρακια λαθρεπιβατες ...αν δεν τα χρειαζεσαι τα θελω για την γλαστρολιμνη μου.Τωρα για το αν ειναι σαρκοφαγα η φυτοφαγα ας απαντησει καποιος που γνωριζει ...

Link to comment
Share on other sites

Σαρκοφάγα δεν είναι 100% Μήπως εννοείς αν σου τρώνε τα φυτά; Αν θες να δείς αυτό, κοιτά εδω.

@Aquamike: Ήμαρτον ρε φίλε.... Λίγο κοινή λογική. Αυτος είναι Θεσσαλονίκη και εσύ Αθήνα. Είναι δυνατόν να πάρεις τα σαλιγκάρια του; Πανε σε κανένα πετ σοπ και πάρε όσα θες...... Τζάμπα θα στα δώσουν.

Έγινε επεξεργασία - tsoum
Link to comment
Share on other sites

Εχεις τα ειδη Lymnea stagnalis κσι Planorbis corneus. και τα 2 ειναι φυτοφαγα.

Επισης διακρινονται και τα φυλλα μιας δρακαινας, η οποια συντομα θα σαπισει μιας και δεν ειναι υδροβιο αλλα υδροφιλο φυτο.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους,θα ηθελα να κανω μια ερωτηση σχετικη με το θεμα μηπως και μου λυθουν και μενα οι αποριες μου.........εδω και κατι μερες βλεπω κατι περιεργα σαλιγγαρια στο ενυδρειο μου,το θεμα ειναι ομωσς πωσ εχω πανω απο εναμιση μηνα να βαλω νεα φυτα μεσα η οτιδηποτε αλλο ωστε να μεταφερθουν ¨λαθρεπιβατες¨μεσα σε αυτο.Βεβαια εχω μεσα 2 zebra snails που εχουν γεμισει το ενυδρειο με αυγα αλλα μου λενε οτι αποκλειεται να εχουν εκκολαφθει αυτα γιατι θελουν πολυ ιδιαιτερες συνθηκες........Μπορει καποιος να μου πει τι μπορει να συμβαινει γιατι δεν ξερω τι να τα κανω? να τα αφησω μεσα η να τα βγαλω μην εχω προβλημα με τα φυτα.και το χειροτερο,ειναι πολυ μικρα ακομα για να βγαλω φωτο

Link to comment
Share on other sites

@Aquamike: Ήμαρτον ρε φίλε.... Λίγο κοινή λογική. Αυτος είναι Θεσσαλονίκη και εσύ Αθήνα. Είναι δυνατόν να πάρεις τα σαλιγκάρια του; Πανε σε κανένα πετ σοπ και πάρε όσα θες...... Τζάμπα θα στα δώσουν.

Δεν είναι υποχρεωμένος να δει από που είναι ο τζιμακος και δεν είπε τίποτα κακό ώστε να να χρησιμοποιηθεί η έκφραση "Ήμαρτον ρε φίλε". Προσωπικά έχω στείλει σαλιγκάρια στην Ξάνθη! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

και εγω αφησα να εννοηθει οτι μου ειναι δυσκολο να στειλω σαλιγγαρακια αθηνα.....αν ειχα τον χρονο ευχαριστως αλλα δεν μου περισσευει.. :rolleyes:

φιλικα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...