Jump to content

Προσοχή στο πέταμα του νερού Α/Ο


Recommended Posts

Πληροφοριακά για όσους αποφασίσουν να τοποθετήσουν σπίτι τους σύστημα Α/Ο

ΠΡΕΠΕΙ να γνωρίζουν το εξής:

Η αναλογία νερού α/ο είναι 1 προς 3

δηλαδή ένα μέρος νερό α/ο δύο μέρη νέρου στην αποχέτευση.

Υπολογίστε τώρα τα υπέρ και τα κατά. π.χ αν πληρώνεται ΕΥΔΑΠ λογαριασμό για 3 κυβικά

μέ α/ο θα πληρώνεται για 9 κυβικά.

Τυχεροί αυτοι που ζουν στην επαρχεία και έχουν δική τους γεώτρηση , επειδή δεν υπάρχει δίκτυο

ύδρευσης.

Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Πληροφοριακά για όσους αποφασίσουν να τοποθετήσουν σπίτι τους σύστημα Α/Ο

ΠΡΕΠΕΙ να γνωρίζουν το εξής:

Η αναλογία νερού α/ο είναι 1 προς 3 και χειρότερα ... και χειρότερα ... :D

δηλαδή ένα μέρος νερό α/ο δύο μέρη νέρου στην αποχέτευση. Δεν μας τα λες καλά, :rolleyes: 1 προς 3 σημαίνει 1 καθαρό και 3 βρώμικο δηλ 1 λίτρο νερού α/ο και 3 (τουλάχιστον) λίτρα στην αποχέτευση

Υπολογίστε τώρα τα υπέρ και τα κατά. π.χ αν πληρώνεται ΕΥΔΑΠ λογαριασμό για 3 κυβικά

μέ α/ο θα πληρώνεται για 9 κυβικά. 12 κυβικά

Τυχεροί αυτοι που ζουν στην επαρχεία και έχουν δική τους γεώτρηση , επειδή δεν υπάρχει δίκτυο

ύδρευσης.

Φιλικά

......

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως αναλογα με την μεμβρανη αλλαζει η αναλογια του μαλακου-σκληρου νερου...Αληθευει..??

Επισης εχει αναφερθει πολλες φορες πως το "βρωμικο" νερο ειναι καταληλο για ενυδρια με ανεβασμενες σκληροτητες οπως τα αφρικανικα...Αληθευει..??

Link to comment
Share on other sites

το νερο που ''πετιεται'' ειναι ποσιμo?

Το "βρώμικο" νερό που πετάμαι είναι πεντακάθαρο αφού περνάει και αυτό μεσα από τα φίλτρα. Απλά είναι αρκετά πιο σκληρό. Τωρα τι επιπτώσεις μπορει να έχει στην υγεία μας η κατανάλωση σκληρού νερου, δεν γνωρίζω. Κατά τα άλλα μπορούμε να το χρησημοποιήσουμε παντού.

----------------------------------------

ΥΓ Ιδιαίτερα σε αφρικάνικα ενυδρεία :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους με την σειρά μου και εγώ θα σας πω τι κάνω με το νερό τις αντίστροφης όσμωσης που παράγω σεβόμενος το περιβάλλων .

Έχω τοποθετήσει στο γκαράζ μου δυο ντεπόζιτα του ενός τόνου για το ακάθαρτο νερό και του μισού τόνου για το καθαρό νερό . έτσι δεν πετώ τίποτα και ένα απλό παράδειγμα .

Ένας υδραυλικός μου τοποθέτησε δυο πιεστικά μηχανήματα για το κάθε ντεπόζιτο και πολύ απλά το νερό το καλό πάει στους δίσκους το όποιο είναι 750 λίτρα και το ακάθαρτο το χρησιμοποιώ για λάτρα .

Πιστεύω ήταν ότι καλύτερο μπορούσα να κάνω μιας και κάτοικο σε νησί τον Κυκλάδων και δεν έχουμε την πολυτέλεια τον Μεγαλοπόλεων .

Θέληση να υπάρχει και όλα διορθώνονται

Link to comment
Share on other sites

Το "βρώμικο" νερό που πετάμαι είναι πεντακάθαρο αφού περνάει και αυτό μεσα από τα φίλτρα. Απλά είναι αρκετά πιο σκληρό. Τωρα τι επιπτώσεις μπορει να έχει στην υγεία μας η κατανάλωση σκληρού νερου, δεν γνωρίζω. Κατά τα άλλα μπορούμε να το χρησημοποιήσουμε παντού.

----------------------------------------

ΥΓ Ιδιαίτερα σε αφρικάνικα ενυδρεία :rolleyes:

Πραγματικά δεν ξέρουμε αν υπάρχουν επιπτώσεις στην υγεία μας.Πόσο μάλλιστα για τα εμφιαλομένα νερά που πινουμε. Σέ επώνυμο εχω κάνει μετρηση με 580 ppm .

Και υδρεύσεως 270ppm . Δηλαδη το εμφιαλομένο ταμάμ για αφρικάνες

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους με την σειρά μου και εγώ θα σας πω τι κάνω με το νερό τις αντίστροφης όσμωσης που παράγω σεβόμενος το περιβάλλων .

Έχω τοποθετήσει στο γκαράζ μου δυο ντεπόζιτα του ενός τόνου για το ακάθαρτο νερό και του μισού τόνου για το καθαρό νερό . έτσι δεν πετώ τίποτα και ένα απλό παράδειγμα .

Ένας υδραυλικός μου τοποθέτησε δυο πιεστικά μηχανήματα για το κάθε ντεπόζιτο και πολύ απλά το νερό το καλό πάει στους δίσκους το όποιο είναι 750 λίτρα και το ακάθαρτο το χρησιμοποιώ για λάτρα .

Πιστεύω ήταν ότι καλύτερο μπορούσα να κάνω μιας και κάτοικο σε νησί τον Κυκλάδων και δεν έχουμε την πολυτέλεια τον Μεγαλοπόλεων .

Θέληση να υπάρχει και όλα διορθώνονται

Φαντάζομε ότι στα νησιά το νερό είναι υφάλμυρο.

Συγχαρητήρια για τη διαχείριση του νερού σου ! !

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως αναλογα με την μεμβρανη αλλαζει η αναλογια του μαλακου-σκληρου νερου...Αληθευει..??

Επισης εχει αναφερθει πολλες φορες πως το "βρωμικο" νερο ειναι καταληλο για ενυδρια με ανεβασμενες σκληροτητες οπως τα αφρικανικα...Αληθευει..??

Νομιζω ότι η μεμβράνη ειναι μία και τη βγάζει η General Electric

επίσεις να πούμε οτι τα ppm είναι η συνομευση απο το Part per million

δηλ.μέρη ανα εκατομμυριοστό

Link to comment
Share on other sites

το νερο που ''πετιεται'' ειναι ποσιμo?

Ναι, ομως δεν γνωρίζουμε ποια απο τα συστατικα του νερου που ''πεταμε'' ειναι τα καλά και ποια τα κακα.

δηλαδη μπορεί μέσα να υπαρχουν εκτός του χλωρίου , φυτοφάρμακα μέχρι και αρσενικό.Ναι οπως το διάβασες και αρσενικό. Όπως για παραδειγμα στη περιοη της Χαλάστρας - Κειμήνων του Ν. Θεσ/νίκης

Αρα καλυτερα όχι drink

Έγινε επεξεργασία - SGOTZA
Link to comment
Share on other sites

Το "βρωμικο" νερο ειναι πολυ πιο καθαρο απο της βρυσης γιατι εχει ηδη περασει απο 2 τουλαχιστον σταδια που καθαριζουν στερεα πχ χωματα + τουλαχιστον 1 σταδιο ανθρακα που αφερει ολα τα χημικα αρα δεν υπαρχουν φυτοφαρματα, αερσενικα κλπ.

Το μονο του μειον ειναι οτι εχει πολλα αλατα...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ομως δεν γνωρίζουμε ποια απο τα συστατικα του νερου που ''πεταμε'' ειναι τα καλά και ποια τα κακα.

δηλαδη μπορεί μέσα να υπαρχουν εκτός του χλωρίου , φυτοφάρμακα μέχρι και αρσενικό.Ναι οπως το διάβασες και αρσενικό. Όπως για παραδειγμα στη περιοη της Χαλάστρας - Κειμήνων του Ν. Θεσ/νίκης

Αρα καλυτερα όχι drink

Μάλλον δεν έχεις καταλάβει την λειτουργία της α/ο. Όλα τα στοιχεία που απομακρύνει η α/ο τα δεσμεύει μέσα στα φίλτρα και δεν τα αποβάλει στο "βρώμικο" νερο που όπως είπαμε είναι πεντακάθαρο :rolleyes:

Στο "βρώμικο" νερό, απλά υπάρχουν τα άλατα που απομακρύνονται από το "καθαρό".

Link to comment
Share on other sites

Ο ενεργός άνθρακας που υπάρχει στα προφίλτρα των συστημάτων αντίστροφης όσμωσεις θα απορροφήσει εκτός των άλλων τα βαρέα μέταλλα και μαζί το αρσενικό:

http://www.aquapure.gr/GR_M_FACTORS.htm#MP02

Εάν είναι σε ανόργανη μορφή, το αρσενικό μπορεί να αφαιρεθεί ή να μειωθεί με τις συμβατικές διαδικασίες κατεργασίας νερού. Υπάρχουν πέντε τρόποι να αφαιρεθούν οι ανόργανοι μολυσματικοί παράγοντες. Η αντίστροφη όσμωση, η ενεργοποιημένη αλουμίνα, η ιονική ανταλλαγή, ο ενεργός άνθρακας και η απόσταξη. Η διήθηση μέσω του ενεργοποιημένου άνθρακα θα μειώσει το ποσό αρσενικού στο πόσιμο νερό από 40-70%. Η ανταλλαγή ανιόντων μπορεί να το μειώσει κατά 90-100%. Η αντίστροφη όσμωση έχει ποσοστό αφαίρεσης 90% και η απόσταξη θα αφαιρέσει 98%.

Link to comment
Share on other sites

Το "βρωμικο" νερο ειναι πολυ πιο καθαρο απο της βρυσης γιατι εχει ηδη περασει απο 2 τουλαχιστον σταδια που καθαριζουν στερεα πχ χωματα + τουλαχιστον 1 σταδιο ανθρακα που αφερει ολα τα χημικα αρα δεν υπαρχουν φυτοφαρματα, αερσενικα κλπ.

Το μονο του μειον ειναι οτι εχει πολλα αλατα...

Χωρίς να θέλω να σε προσβαλω αλλά νομίζω ότι κάνης λάθος. Γένικα ολα τα χημικά φυτοφάρμακα αρσενικό κ.λ.π. τα κρατά αποκλειστικά μόνο η μεμβράνη και τα αποβαλει αντίστοφα εξ'ου και ο ορισμός ''αντίστροφη όσμωση'' και το εξηγώ:

Οι πόροι της μεμβράνης έχουν έχουν διάμετρο μεταξύ 0,0001 και 0,0000002 μικρών (um) Δηλαδή οι ρύποι συγκεντρώνονται στην επιφάνεια της μεμβράνης και αποπλένονται φεύγοντας προς την αποχέτευση. Άρα σε καμία περιπτωση το ''βρώμικο'' δεν είναι πιο καθαρό απο της βρύσης.

Το φίλτρο του ανθρακα μειώνει το χλώριο για να μην καταστρέφεται η μεμβράνη, δεν αφαιρεί τιποτα άλλο γιατι οι πόροι του ειναι πάρα πολύ μεγάλη.

Link to comment
Share on other sites

Να το παμε απο την αρχη;;

Μια Α/Ο τεσσαρων σταδιων εχει πρωτα φιλτρο 10 μικρα μετα ανθρακα που κατακρατα τα χημικά και το χλωριο μετα φιλτρο του 1 μικρου και τέλος την μεμβρανη,

Ειναι σωστο το οτι σε αυτο το setup μας δινει 1 λιτρο καθαρο και 3 βρωμικο και μια και η αποδοση της μεμβρανης εξαρτατε απο την θερμοκρασια του νερου και την πιεση τον χειμώνα μπορει να φτασει και 4 βρωμικο αναλογα την πιεση,

Αν κάποιος drink που λεει και ο φιλος ποιο πανω για πολύ καιρό το βρώμικο, το πολυ πολυ να αποκτήσει βράχο στα νεφρά.

Στο θεμα τωρα οικονομίας νερου εκτος απο αυτα που εγραψαν οι φιλοι ποιο πανω (ποτισμα φυτων, σφουγγαρισμα, καζανάκι κλπ)

Υπαρχει και η λυση της (οικολογικής) Α/Ο η οποια ειναι με τρεις μεμβρανες στην σειρα αντλια πιεσης (booster)

Και η οποια δεινει 1 λιτρο καθαρό και 1/2 βρώμικο σαν την δικη μου.

Αν κάνετε μια αναζήτηση στο φορουμ θα δείτε οτι μια τέτοιου τύπου εχει φτιάξει ο Δημήτρης (Husky jim) ο Νικος (Ρεμπελος)

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να σε προσβαλω αλλά νομίζω ότι κάνης λάθος. Γένικα ολα τα χημικά φυτοφάρμακα αρσενικό κ.λ.π. τα κρατά αποκλειστικά μόνο η μεμβράνη και τα αποβαλει αντίστοφα εξ'ου και ο ορισμός ''αντίστροφη όσμωση'' και το εξηγώ:

Οι πόροι της μεμβράνης έχουν έχουν διάμετρο μεταξύ 0,0001 και 0,0000002 μικρών (um) Δηλαδή οι ρύποι συγκεντρώνονται στην επιφάνεια της μεμβράνης και αποπλένονται φεύγοντας προς την αποχέτευση. Άρα σε καμία περιπτωση το ''βρώμικο'' δεν είναι πιο καθαρό απο της βρύσης.

Το φίλτρο του ανθρακα μειώνει το χλώριο για να μην καταστρέφεται η μεμβράνη, δεν αφαιρεί τιποτα άλλο γιατι οι πόροι του ειναι πάρα πολύ μεγάλη.

Εδω εχεις ενα δικαιο αλλα μονο τα χημικά που δεν κατακρατεί ο άνθρακας ο οποιος να σημειωθεί κατακρατεί τα περισσότερα για αυτο και χρησιμοποιούμε άνθρακα στα ενυδρεία μας μετα απο φαρμακευτική αγωγή και ποτε οταν ριχνουμε φαρμακα γιατι θα τα αφαιρέσει και δεν κάνουμε δουλειά

Link to comment
Share on other sites

Επισης εχει αναφερθει πολλες φορες πως το "βρωμικο" νερο ειναι καταληλο για ενυδρια με ανεβασμενες σκληροτητες οπως τα αφρικανικα...Αληθευει..??

ωωωω ναι!!

:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

πες μου σε παρακαλώ αν γνωρίζεις τη διάμετρο των πόρων από τον ενεργό άνθρακα

Χωρίς να είμαι ειδικός και για να ενημερωθώ ρωτάω, αφού ο άνθρακας δεσμεύει με χημικό τρόπο τα διαλυτά μέταλλα, ο μέγεθος των πόρων που είναι σχετικά στάνταρ (φαντάζομαι) σε τι επηρεάζει?

Ευχαριστώ. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι ειδικός και για να ενημερωθώ ρωτάω, αφού ο άνθρακας δεσμεύει με χημικό τρόπο τα διαλυτά μέταλλα, ο μέγεθος των πόρων που είναι σχετικά στάνταρ (φαντάζομαι) σε τι επηρεάζει?

Ευχαριστώ. :rolleyes:

Οπως τα λες ο ανθρακας δεσμεύει με χημικό τροπο δεν υπαρχει θεμα πορων η μεγεθους πορων

Link to comment
Share on other sites

Εδω εχεις ενα δικαιο αλλα μονο τα χημικά που δεν κατακρατεί ο άνθρακας ο οποιος να σημειωθεί κατακρατεί τα περισσότερα για αυτο και χρησιμοποιούμε άνθρακα στα ενυδρεία μας μετα απο φαρμακευτική αγωγή και ποτε οταν ριχνουμε φαρμακα γιατι θα τα αφαιρέσει και δεν κάνουμε δουλειά

πες μου σε παρακαλώ αν γνωρίζεις τη διάμετρο των πόρων από τον ενεργό άνθρακα

Link to comment
Share on other sites

Οπως τα λες ο ανθρακας δεσμεύει με χημικό τροπο δεν υπαρχει θεμα πορων η μεγεθους πορων

Οταν λες με χημικό τροπο εξήγησέ μου σε παρακαλώ πως ??

Link to comment
Share on other sites

πες μου σε παρακαλώ αν γνωρίζεις τη διάμετρο των πόρων από τον ενεργό άνθρακα

Δεν το γνωριζω γιατι δεν υπαρχει λογος να το γνωριζω ο ανθρακας δεν κανει μηχανική κατακράτηση οπως ενα φιλτρο πχ 0,2 μικρα αλλα δεσμεύει τα χημικά, φαρμακα χρωστηκες ουσιες κλπ

Μαλιστα τον παλιο (καλο καιρο) 1974 που η τεχνολογια του ενεργου ανθρακα ηταν λιγο πισω οταν εφτανε στον κορεσμό τα ξαναεβγαζε στο νερο

Προδοσα και την ηλικία μου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...