Jump to content

μετρησεις οκ?


Recommended Posts

επειδη εκανα χθες μετρησεις να κανω και σημερα που θα κανω αλλαγη?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 53
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Λιγο πριν την αλλαγη θα κανει παντα μετρησεις για να ξερεις ποια ειναι η χειροτερη κατασταση του νερου.

Μετρας και μια φορα της βρυσης (αν κανει λογικα απο τη βρυση αλλαγη) να ξερεις απο τη βαση ξεκινας και μετα ειναι ευκολα να υπολογισεις.

Ειχες 0.5 mg/Lt αμμωνια στο ενυδρειο? με 50% αλλαγη νερου (που δεν εχει λογικα αμμωνια και το εχει τσεκαρει και με μετρηση στη βρυση) θα εχεις 0.25 mg/Lt αμμωνια στο ενυδρειο μετα την αλλαγη.

(καλο ειναι να μετρας της βρυσης μαι φορα ανα περιοδους, ιδιως αλλαγες εποχων γιατι αλλαζουν οι τιμες λογως βροχων κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Λιγο πριν την αλλαγη θα κανει παντα μετρησεις για να ξερεις ποια ειναι η χειροτερη κατασταση του νερου.

Μετρας και μια φορα της βρυσης (αν κανει λογικα απο τη βρυση αλλαγη) να ξερεις απο τη βαση ξεκινας και μετα ειναι ευκολα να υπολογισεις.

Ειχες 0.5 mg/Lt αμμωνια στο ενυδρειο? με 50% αλλαγη νερου (που δεν εχει λογικα αμμωνια και το εχει τσεκαρει και με μετρηση στη βρυση) θα εχεις 0.25 mg/Lt αμμωνια στο ενυδρειο μετα την αλλαγη.

(καλο ειναι να μετρας της βρυσης μαι φορα ανα περιοδους, ιδιως αλλαγες εποχων γιατι αλλαζουν οι τιμες λογως βροχων κλπ)

:rolleyes: Σωστος!!! :D

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω και κατι ακομα? ποσες ωρες να αφηνω το νερο που ετοιμαζω με τα βακτηρια στο κουβα? ή δεν εχει σχεση??

Link to comment
Share on other sites

Τα βακτηρια τα βαζεις στο ενυδρειο και οχι στον κουβα και συνηθως λενε 1 ωρα μετα την αλλαγη.

Στο κουβα βαζεις το αντιχλωριο και αυτο που χρησιμοποιω εγω (seachem prime) δρα αυτοματα σε δευτερολεπτα.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη τωρα να μην ριξω το νερο του κουβα ΜΕ τα βακτηρια που εχω βαλει?

Link to comment
Share on other sites

Ριχτο αλλα αλλη φορα για να υπαρχει περιπτωση να βοηθησουν τα βακτηρια βαζε τα στο ενυδρειο.

Αν εχει στρωσει κλα το φιλτρο και εχει καλη βιολογια και οι μετρησεις ειναι καλες δεν χρειαζεται να βαζεις καν βακτηρια.

Link to comment
Share on other sites

Ριχτο αλλα αλλη φορα για να υπαρχει περιπτωση να βοηθησουν τα βακτηρια βαζε τα στο ενυδρειο.

Αν εχει στρωσει κλα το φιλτρο και εχει καλη βιολογια και οι μετρησεις ειναι καλες δεν χρειαζεται να βαζεις καν βακτηρια.

αχααα!ευχαριστω πολυ! τοσο καιρο τα προσθετα με αυτον τον τροπο ισως γι αυτο να μην εχει στρωσει ακομα!!

Link to comment
Share on other sites

ξερεις τι ομως.......οταν ριχνω το νιτριβεκ μεσα στο ενυδρειο μετα την αλλαγη θολωνει για αρκετη ωρα!! τι να κανω γι'αυτο?ενοχλει τα ψαρια??

α!εκανα νεες μετρησεις και ολα ηταν στα ιδια επιπεδα αλλα η αμωνια ηταν σχεδον 0(το διαλλυμα δεν ηταν ακριβως κιτρινο(απολυτο 0) αλλα ειχε και ενα τονο πρασινου...)

Link to comment
Share on other sites

παιδια κανω οπως ακριβως μου ειπατε :

1)κανω αλλαγη 20-30 % του νερου μερα παρα μερα

2) ριχνω νιτριβεκ για το συνολο του νερου του ενυδρειου

Σημερα που ειναι να κανω την 3η αλλαγη εκανα ξανα μετρησεις και ειμαι πολυ ενθουσιασμενος! λοιπον εχω :

Ph 6,9 kh 4 gh 7 no3 15 no2 0 (!!!) nh3/nh4 0,1(!!!)

πως τα παω?? για ποσο ακομα να συνεχισω αυτη τη μεθοδο??

Link to comment
Share on other sites

Ποσο καιρο τρεχει μεχρι σημερα?

Ψαρια?

Με τι τεστ εκανες τις μετρησεις?

Νερο βρυσης βαζεις?

Ποσο πεχα εχει η βρυση?

αυτα σας τα εχω πει :bowdown:

εχω 2 σκαλαρια μεσα και προσπαθω να το στρωσω γιατι στην αρχη ειχα κανει λαθος..τα τεστ για αμωνια και πεχα ειναι της σερα ενω για τα υπολοιπα στικς... τρεχει 10 μερες με βακτηριδια....ναι νερο βρυσης με πεχα 7,2

Link to comment
Share on other sites

Το πεχα πως ειναι πιο κατω τοτε?

Εχεις βαλει πολλα ξυλα ή ξερα φυλλα? Ριχνεις καποιο μπαφερ?

Μετρηση εκανες αμεσως μετα την αλλαγη?

Link to comment
Share on other sites

Το πεχα πως ειναι πιο κατω τοτε?

Εχεις βαλει πολλα ξυλα ή ξερα φυλλα? Ριχνεις καποιο μπαφερ?

Μετρηση εκανες αμεσως μετα την αλλαγη?

μετρηση εκανα αμεσως ΠΡΙΝ!

εχω ενα μεγαλο ξυλο μεσα,,ισως αυτο..

p.s. δεν μου πες ομως για ποσο καιρο να συνεχισω,ειναι καλες οι μετρησεις και αν πειραζει που οταν ριχνω νιτριβεκ θολωνει αρκετα το νερο μου....

Έγινε επεξεργασία - tr3loGiannis
Link to comment
Share on other sites

μετα απο αρκετες αλλαγες(10 μερες) τα νιτρικα μου συνεχιζουν να εειναι 1 χαρα,,αλλα η αμμωνια δεν μηδενιζει!!! :bowdown: ειναι καπου στο 0,1-0,2

επισης εχουν βγει στο πισω τζαμι κατι καφε βουλες,αλγη ειναι?

Link to comment
Share on other sites

επισης εχουν βγει στο πισω τζαμι κατι καφε βουλες,αλγη ειναι?

εχουν και τα φυτα μου σε αρκετα φυλλα καφε στρωμα σαν γλιτσα... μου λετε πως να την αντιμετωπισω?

που μπορει να οφειλεται και ειναι επικινδυνη??? παρακαλω καποιος?

Link to comment
Share on other sites

Εχει καλη κυκλοφορια το νερο?

Τι μετρησεις εχεις τωρα?

Κανε αναζητηση για Brown Algae, Diatoms να δεις αν ειναι αυτη.

Συνηθως παρουσιαζεται σε νεα ενυδρεια μεχρι 3 μηνων και φευγει και μονη της μολις ωριμασει το ενυδρειο.

Καθαρισε την μηχανικα με το χερι και κανε μερικες απανωτες αλλαγες.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Εχει καλη κυκλοφορια το νερο?

Τι μετρησεις εχεις τωρα?

Κανε αναζητηση για Brown Algae, Diatoms να δεις αν ειναι αυτη.

Συνηθως παρουσιαζεται σε νεα ενυδρεια μεχρι 3 μηνων και φευγει και μονη της μολις ωριμασει το ενυδρειο.

Καθαρισε την μηχανικα με το χερι και κανε μερικες απανωτες αλλαγες.

καλη κυκλοφορια νομιζω εχει,,δεν ταρακουνιεται κ ολη η επιφανεια αλλα το νερο κινειται κανει κυκλους(μηπως να βαλω πιο πανω το φιλτρο?

οι μετρησεις μου ειναι :

ph--7,2

kh--5

gh--6

no3--20

no2--0

nh3-nh4--0,1 (ΔΕΝ ΠΕΦΤΕΙ!!!!!)

Link to comment
Share on other sites

Η αμμωνια μαλλον δεν εχει μικροτερη κλιμακα γι'αυτο.

με σερα μετρας?

Μην ανυσυχεις ειναι τοξικη σε αυτο το επιπεδο.

μαλλον θες να πεις οτι ΔΕΝ ειναι τοξικη...συνεχιζω τις παρα μερα αλλαγες?? χθες που εκανα δεν εβαλα βακτηρια..αυριο να βαλω αμα κανω?

α και ναι με σερα μετραω! **πηρα 1 γλειφτη για την αλγη!**

Link to comment
Share on other sites

μαλλον θες να πεις οτι ΔΕΝ ειναι τοξικη...συνεχιζω τις παρα μερα αλλαγες?? χθες που εκανα δεν εβαλα βακτηρια..αυριο να βαλω αμα κανω?

α και ναι με σερα μετραω! **πηρα 1 γλειφτη για την αλγη!**

Συγνωμη ξεχασα ενα α :bowdown:

Ειναι ατοξικη.

Δεν μηδενιζει απ'οτι εχω ακουσει με σερα τεστ.

Το 0.1 ειναι το μινιμουμ. Οποτε εισαι ΟΚ.

Ποιο ψαρι σου δωσανε?

Ξερεις τις απαιτησεις του σε παραμετρους νερου, λιτρα ενυδρειου, συμβατοτητα κλπ?

Ποτε δεν παιρνεις οτι σου δινουν (ακομα και να στο χαριζουν) πριν τσεκαρεις αν μπορεις να το διατηρησεις αξιοπρεπως στο ενυδρειο σου.

Τα ψαρια που ονομαζουν (κακως) γλυφτες δεν μπορουν συνηθως να επιζησουν μονο με αλγη απο το ενυδρειο.

Ταιζε τα και καταλληλη τροφη.

Κανε αναγνωριση ποιο ψαρι ειναι απο το photo index. http://www.aquazone.gr/index.php?pid=35

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη ξεχασα ενα α :bowdown:

Ειναι ατοξικη.

Δεν μηδενιζει απ'οτι εχω ακουσει με σερα τεστ.

Το 0.1 ειναι το μινιμουμ. Οποτε εισαι ΟΚ.

Ποιο ψαρι σου δωσανε?

Ξερεις τις απαιτησεις του σε παραμετρους νερου, λιτρα ενυδρειου, συμβατοτητα κλπ?

Ποτε δεν παιρνεις οτι σου δινουν (ακομα και να στο χαριζουν) πριν τσεκαρεις αν μπορεις να το διατηρησεις αξιοπρεπως στο ενυδρειο σου.

Τα ψαρια που ονομαζουν (κακως) γλυφτες δεν μπορουν συνηθως να επιζησουν μονο με αλγη απο το ενυδρειο.

Ταιζε τα και καταλληλη τροφη.

Κανε αναγνωριση ποιο ψαρι ειναι απο το photo index. http://www.aquazone.gr/index.php?pid=35

Μου ειπαν οτι θα μου καθαρισει μια χαρα 1 τετοιος 100 λιτρα και οτι θα τρωει τα φυλλαρακια που δινω και στα σκαλαρια(παντως του επιτεθηκαν 1 φορα.. :bowdown: )..πες μου για τις αλλαγες plz

κατσε να κανω αναγνωριση κιολας

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

πες μου για τις αλλαγες plz ..
Διαβασε αυτα και προσαρμοσε τα στο ενυδρειο σου αναλογα.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry293150

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry243703

Κανε αναζητηση σε συζητησεις του φορουμ με το θεμα που σε ενδιαφερει.

Μαθε να χρησιμοποιεις τη μηχανη αναζητησης του φορουμ ειναι πανω δεξια στη μπαρα που λεει Gallery Βιβλιοθήκη Άρθρων Arcade Forum κλπ, πηγαινε το ποντικι πανω απο τη λεξη "Forum" > (ανοιγει πινακακι) πατα "Αναζητηση".

Αν ειναι ο Sp3 (Ancistrus cf. cirrhosus λεγεται επισημα) ειναι μια χαρα.

Δινε του και φρεσκα λαχανικα (ωμα μαρουλακι, φετες αγγουρι, ζεματισμενα καρωτο κολοκυθι αρακα πατατα κλπ)

Αν θελεις κοιτα αυτο το εξαρτημα http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...;hl=screwcumber

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι ο Sp3 (Ancistrus cf. cirrhosus λεγεται επισημα) ειναι μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...