Jump to content

Μεταβολή παραμέτρων νερού


Recommended Posts

Καλησπέρα. Μιας και έφτασε η αντίστροφη όσμωση που παρήγγειλα θα ήθελα να με βοηθήσετε λιγάκι. Με τι ρυθμό μπορώ να αρχίσω να ρίχνω το pH και τις σκληρότητες...?

Συγκεκριμένα θέλω να κατεβάσω το pH από 7.5 σε 6.5 με 6, σκληρότητες από 8 και 14 αντίστοιχα σε 3 με 5...

Έγινε επεξεργασία - miltosbitoulis2
Link to comment
Share on other sites

πααααρα πολυ σιγα μιλτο.εγω θα πηγαινα τις τιμες του πεχα που ζητας μεσα σε τουλαχιστον 10 μερες....σαφως πιστευω οτι δεν θα στηριχτεις στην α/ο σου για την πτωση του πεχα αλλα σε καποια μπουκαλα με διοξειδιο και κοντρολερ, εε..?

με την α/ο μπορεις να ''παιξεις'' με τη γενικη,αλλα και την ανθρακικη σκληροτητα...

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes:

Οπως ξερεις το πεχα εξαρταται απο τη ανθρακικη σκληροτητα.

Μη περιμενεις να φτασει αμεσως στην τελικη του τιμη το pH ριχνωντας την kH.

Θα περιμενεις να βλεπεις τα αποτελεσματα στην πορεια.

Μια καλη κινηση ειναι να κανει μικρες αλλαγες 10% στην αρχη με σκετο ΑΟ καθε 2-4 μερες.

Οταν ερθει τελικα στις τιμες που θελεις συνεχιζεις με κανονικη ρουτινα.

Η ΑΟ βγαζει (υπο κανονικη λειτουργια) μηδενικες σκληροτητες.

Τα περισσοτερα ψαρια εκτος λιγων εξαιρεσεων δεν ζουν σε μηδενικες σκληροτητες και εκ του αποτελεσματος και κατω απο 4-5 pH

Θα βαζεις ηλεκτρολυτες ή θα κανεις μιξη με νερο βρυσης?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

πααααρα πολυ σιγα μιλτο.εγω θα πηγαινα τις τιμες του πεχα που ζητας μεσα σε τουλαχιστον 10 μερες....σαφως πιστευω οτι δεν θα στηριχτεις στην α/ο σου για την πτωση του πεχα αλλα σε καποια μπουκαλα με διοξειδιο και κοντρολερ, εε..?

με την α/ο μπορεις να ''παιξεις'' με τη γενικη,αλλα και την ανθρακικη σκληροτητα...

Όχι δε σκέφτομαι την αγορά εξοπλισμού CO2, αφενός διότι το ενυδρείο δεν είναι πολύ μεγάλο (70λ καθαρά), αφετέρου διότι δεν υπάρχουν άλλα χρήματα προς το παρόν... :rolleyes: Όσον αφορά στην παροχή διοξειδίου θα συνεχίσω με την αυτοσχέδια παροχή...

:hysterical:

Οπως ξερεις το πεχα εξαρταται απο τη ανθρακικη σκληροτητα.

Μη περιμενεις να φτασει αμεσως στην τελικη του τιμη το pH ριχνωντας την kH.

Θα περιμενεις να βλεπεις τα αποτελεσματα στην πορεια.

Μια καλη κινηση ειναι να κανει μικρες αλλαγες 10% στην αρχη με σκετο ΑΟ καθε 2-4 μερες.

Οταν ερθει τελικα στις τιμες που θελεις συνεχιζεις με κανονικη ρουτινα.

Η ΑΟ βγαζει (υπο κανονικη λειτουργια) μηδενικες σκληροτητες.

Τα περισσοτερα ψαρια εκτος λιγων εξαιρεσεων δεν ζουν σε μηδενικες σκληροτητες και εκ του αποτελεσματος και κατω απο 4-5 pH

Θα βαζεις ηλεκτρολυτες ή θα κανεις μιξη με νερο βρυσης?

Όχι δε θα βάζω ηλεκτρολύτες, αλλά κάποια ποσότητα νερού βρύσης.

Απ' ότι έχω καταλάβει/διαβάσει η ΑΟ βγάζει μηδενικές σκληρότητες, αλλά pH ουδέτερο σχεδόν έτσι...? Και τότε πως καταφέρνουμε να κατεβάσουμε το pH στο 6 για παράδειγμα χωρίς τύρφη ή μπουκάλα...? Δεν γίνεται...? Ή επειδή η kH είναι ο σταθεροποιητής του pH και επειδή βρίσκεται τόσο χαμηλά πέφτει και το pH με τον καιρό...? :D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Φίλοι μου έχω πρόβλημα με την όσμωση... Μόλις την άνοιξα και άρχισα να τη συναρμολογώ και έχει ένα σπασμένο κομματάκι... Μπορεί να μην ξέρω και πολλά από οσμώσεις αλλά δε θέλει και πολύ μυαλό για να καταλάβεις ότι κάτι δεν πάει καλά... Το πρόβλημα βρίσκεται στην ένωση του σωλήνα που πάει στη βρύση με το πρώτο φίλτρο για τα "χοντρά"... Συγκεκριμένα το γκρίζο πραγματάκι που έχει η πρώτη "μπουκάλα" που το ενώνεις με το σωληνάκι είναι σπασμένο...

Παραθέτω φωτογραφίες για να δείτε αν υπάρχει όντως πρόβλημα (που σίγουρα υπάρχει) και να μου πείτε αν μπορώ με κάποιο τρόπο να το διορθώσω... Ρε παιδιά γιατί να είμαι τόσο γκαντέμης σε όλα...? Μια βδομάδα την περιμένω πως και πως (άργησε και δύο μέρες) και μου βγαίνει προβληματική... Για μ@@@@@ς μας περνάνε...? Μη μου πείτε ότι δεν το είδαν όταν την πακέταραν...

post-5035-1263745645_thumb.jpgpost-5035-1263745666_thumb.jpgpost-5035-1263745685_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Φίλοι μου έχω πρόβλημα με την όσμωση...
Ειναι σπασμενο.

Ψαχνεις εδω για ανταλλακτικο ή δεν αναγνωριζεις ποιο ανταλλακτικο εχει σπασει, στελνεις μηνυμα στο καταστημα στο φορουμ με τις φωτογραφιες και σου στελνουν αυτο που χρειαζεσαι.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=235

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι έχω καταλάβει/διαβάσει η ΑΟ βγάζει μηδενικές σκληρότητες, αλλά pH ουδέτερο σχεδόν έτσι...? Και τότε πως καταφέρνουμε να κατεβάσουμε το pH στο 6 για παράδειγμα χωρίς τύρφη ή μπουκάλα...? Δεν γίνεται...? Ή επειδή η kH είναι ο σταθεροποιητής του pH και επειδή βρίσκεται τόσο χαμηλά πέφτει και το pH με τον καιρό...? :rolleyes:

Οχι.

Δεν ειναι ακριβες αυτο.

Το πεχα της δεν μπορεις να το υπολογισεις γιατι δεν ειναι σταθερο.

Επειδη ειναι μηδενικο το kH που ειναι και ο παραγοντας σταθεροτητας του pH, οτι και πεχα να μετρησεις στο νερο που συλλεγεις απο την ΑΟ, απο τη στιγμη που αναμιγνυεται με κατι που επιρρεαζει την οξυτητα θα αλλοιωθει αμεσως.

Οποτε μη μετρας πεχα στην ΑΟ.

Μετρα στο ενυδρειο μετα απο μερικες ωρες.

Κι αυτο γιατι πεφτοντας η τιμη του kH και στο ενυδρειο, σταδιακα θα παρασυρει και το πεχα προς τα κατω.

Υπολογισε χονδρικα οτι με ενα 3 kH στο ενυδρειο θα εχεις γυρω στο 6.5-6.8 pH

Link to comment
Share on other sites

Ειναι σπασμενο.

Ψαχνεις εδω για ανταλλακτικο ή δεν αναγνωριζεις ποιο ανταλλακτικο εχει σπασει, στελνεις μηνυμα στο καταστημα στο φορουμ με τις φωτογραφιες και σου στελνουν αυτο που χρειαζεσαι.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=235

Τα δύο κομματάκια που δείχνω στη φωτογραφία είχα δοκιμάσει να δω αν εφάπτονται για να τα κολλήσω με κάποιο τρόπο αλλά δεν εφάπτονταν καθόλου που σημαίνει ότι έλειπε κάποιο θραύσμα που αποτελούσε το "συνδετικό κρίκο" ανάμεσα στα δύο κομματάκια... Γι' αυτό και ρώτησα παραπάνω τι θα μπορούσα να κάνω... Τελικά βρήκα μέσα στο κουτί και το τρίτο κομματάκι που έλειπε και εφάπτονται ακριβώς τα τρία τους. Οπότε η ερώτησή μου μετασχηματίζεται στην εξής. Μιας και δεν έχω σιλικόνη, θα μπορούσα να το κολλήσω με κόλλα στιγμής...? Ξέρω ότι γενικά αποφεύγουμε τη χρήση οποιασδήποτε κόλλας εκτός της ενυδρειακής σιλικόνης σε επιφάνειες που έρχονται σε επαφή με το νερό του ενυδρείου, αλλά μιας και το δεύτερο προφίλτρο της όσμωσης είναι ενεργός άνθρακας, φαντάζομαι πως και να απελευθερώσει κάποια τοξική ουσία θα την κρατήσει ο άνθρακας... Άσε που θα είναι ελάχιστη αφού θα κολληθεί εξωτερικά. Τι λες Σπύρο...?

Οχι.

Δεν ειναι ακριβες αυτο.

Το πεχα της δεν μπορεις να το υπολογισεις γιατι δεν ειναι σταθερο.

Επειδη ειναι μηδενικο το kH που ειναι και ο παραγοντας σταθεροτητας του pH, οτι και πεχα να μετρησεις στο νερο που συλλεγεις απο την ΑΟ, απο τη στιγμη που αναμιγνυεται με κατι που επιρρεαζει την οξυτητα θα αλλοιωθει αμεσως.

Οποτε μη μετρας πεχα στην ΑΟ.

Μετρα στο ενυδρειο μετα απο μερικες ωρες.

Κι αυτο γιατι πεφτοντας η τιμη του kH και στο ενυδρειο, σταδιακα θα παρασυρει και το πεχα προς τα κατω.

Υπολογισε χονδρικα οτι με ενα 3 kH στο ενυδρειο θα εχεις γυρω στο 6.5-6.8 pH

Ευχαριστώ Σπύρο, πολύ διαφωτιστικός! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω κολλησει με κολλα μικρο πλαστικο εξαρτημα φιλτρου το αφησα να "στεγνωσει" 2-3 μερες και δεν ειχα προβλημα.

Τωρα αν θες να το ρισκαρεις ...... δεν ξερω αν θα αντεξει και τη πιεση του νερου ομως.

Link to comment
Share on other sites

Θα το ρισκάρω φίλοι μου. Δε μπορώ να μπω πάλι στη διαδικασία να περιμένω μια εβδομάδα και να παίρνω τηλέφωνα να μου το αντικαταστήσουν κτλ... Και όταν λέω θα το ρισκάρω δεν εννοώ όσον αφορά το αν θα βλάψει η κόλλα τα ψάρια, διότι δεν πιστεύω πως υπάρχει τέτοιος κίνδυνος (αν υπήρχε δε θα το ρίσκαρα)... Το λέω από την άποψη αν θα αντέξει την πίεση του νερού που λες Σπύρο, αλλά φαντάζομαι πως δε θα έχει μιας και θα το κολλήσω με μία από τις λεγόμενες πανίσχυρες κόλλες στιγμής...

Ευχαριστώ και πάλι...!!! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου να ΜΗΝ βαλεις τετοιες κολλες γιατι ειναι οτι πιο τοξικο υπαρχει... Κολησετο με ενυδρειακη σιλικονη (με αυτη που σου εδωωσα) κολαει πολυ καλα.. ιδικα το πλαστικο.. :rolleyes::D

Αχ ρε Μιλτο, οντος ρε φιλε πολυ κακοτυχια... :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου να ΜΗΝ βαλεις τετοιες κολλες γιατι ειναι οτι πιο τοξικο υπαρχει... Κολησετο με ενυδρειακη σιλικονη (με αυτη που σου εδωωσα) κολαει πολυ καλα.. ιδικα το πλαστικο.. :rolleyes::D

Αχ ρε Μιλτο, οντος ρε φιλε πολυ κακοτυχια... :hysterical:

Πρόσεχε λιγο Στάθη τι λες .

ΟΧΙ σιλικόνη ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΟΛΑ .

Εκτος και εάν λες κατι άλλο τύπου σιλικόνης και είναι κόλα , δεν ξερω διευκρίνισε το .

Κυανοακρυλική κόλα ( Logo ) μπορεί να χρησιμοποιηθεί χωρίς κανένα πρόβλημα στα ενυδρεία μας (όχι στα τζάμια), δεν ξέρω σε αυτη τη περίπτωση αν θα αντέξει τη πίεση αν είναι στην είσοδο .

Εγω θα το γύρναγα πίσω .

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεχε λιγο Στάθη τι λες .

ΟΧΙ σιλικόνη ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΟΛΑ .

Εκτος και εάν λες κατι άλλο τύπου σιλικόνης και είναι κόλα , δεν ξερω διευκρίνισε το .

Κυανοακρυλική κόλα ( Logo ) μπορεί να χρησιμοποιηθεί χωρίς κανένα πρόβλημα στα ενυδρεία μας (όχι στα τζάμια), δεν ξέρω σε αυτη τη περίπτωση αν θα αντέξει τη πίεση αν είναι στην είσοδο .

Εγω θα το γύρναγα πίσω .

Συμφωνω.

Ασχετα μα αυτα η θερμοκολλα μπιστολιου ειναι ασφαλης?

Link to comment
Share on other sites

Θα το ρισκάρω φίλοι μου. Δε μπορώ να μπω πάλι στη διαδικασία να περιμένω μια εβδομάδα και να παίρνω τηλέφωνα να μου το αντικαταστήσουν κτλ... Και όταν λέω θα το ρισκάρω δεν εννοώ όσον αφορά το αν θα βλάψει η κόλλα τα ψάρια, διότι δεν πιστεύω πως υπάρχει τέτοιος κίνδυνος (αν υπήρχε δε θα το ρίσκαρα)... Το λέω από την άποψη αν θα αντέξει την πίεση του νερού που λες Σπύρο, αλλά φαντάζομαι πως δε θα έχει μιας και θα το κολλήσω με μία από τις λεγόμενες πανίσχυρες κόλλες στιγμής...

Ευχαριστώ και πάλι...!!! :rolleyes:

Να μπεις στη διαδικασια και να το αλλαξεις.

Ολοκαινουριο αντικειμενο δεν του βαζουμε χερι....

Θα περιμενεις μερικες μερες ακομα αλλα μπορει να γλυτωσεις ΠΟΛΥ τρεξιμο.

Σκεψου μονο μια διαρροη οταν θα λειπεις απο το σπιτι...

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεχε λιγο Στάθη τι λες .

ΟΧΙ σιλικόνη ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΟΛΑ .

Εκτος και εάν λες κατι άλλο τύπου σιλικόνης και είναι κόλα , δεν ξερω διευκρίνισε το .

Κυανοακρυλική κόλα ( Logo ) μπορεί να χρησιμοποιηθεί χωρίς κανένα πρόβλημα στα ενυδρεία μας (όχι στα τζάμια), δεν ξέρω σε αυτη τη περίπτωση αν θα αντέξει τη πίεση αν είναι στην είσοδο .

Εγω θα το γύρναγα πίσω .

:rolleyes::D:hysterical:

Και τα τζαμια απο τα ενυδρεια μας πως τα κολαει!? Με μπερδεψες Σταματη :blink::wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το κόλλησα χθες με κόλλα στιγμής, αλλά σήμερα το δοκίμασα στη βρύση και το πέταξε από την πίεση... Επικοινώνησα με το νεαρό από την εταιρία που την αγόρασα και μου είπε να στείλω ένα e-mail με φωτογραφίες να δει ποιο είναι το πρόβλημα για να μου στείλει το αντίστοιχο εξάρτημα. Θα το στείλω τώρα και θα σας ενημερώσω...

Τι να κάνουμε, θα χρειαστεί να κάνω λίγη ακόμα υπομονή...

Στάθη τελικά είχα δίκιο όταν σου έλεγα ότι κάποια συγγένεια με το Μητσοτάκη πρέπει να έχω... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Στάθη τελικά είχα δίκιο όταν σου έλεγα ότι κάποια συγγένεια με το Μητσοτάκη πρέπει να έχω... :D

Οχι μωρε συμβαινουν αυτα.

Τι ωραια τι καλα θα λυθει το θεμα.

Θα στειλεις με email τις φωτο που ανεβασες εδω και θα σου στειλει αλλο εξαρτημα.

Τοσο καιρο πως ζουσες χωρις ΑΟ?

Τωρα σε επιασε η βιασυνη? :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes::D:hysterical:

Και τα τζαμια απο τα ενυδρεια μας πως τα κολαει!? Με μπερδεψες Σταματη :blink::wootwoot:

Μα δεν έγραψα εγώ οτι κολλάμε τα τζάμια (το αντίθετο είπα) πως βγάζεις τέτοιο συμπέρασμα ;

Τωρα με μπέρδεψες εσύ .

Link to comment
Share on other sites

Οχι μωρε συμβαινουν αυτα.

Τι ωραια τι καλα θα λυθει το θεμα.

Θα στειλεις με email τις φωτο που ανεβασες εδω και θα σου στειλει αλλο εξαρτημα.

Τοσο καιρο πως ζουσες χωρις ΑΟ?

Τωρα σε επιασε η βιασυνη? :D

Όχι για μένα, για τα φουκαριάρικα τα ραμιρεζάκια μου, που τα έχω εδώ και δύο μέρες..!!! :rolleyes:

Έγινε επεξεργασία - miltosbitoulis2
Link to comment
Share on other sites

Μετα από θεμα που ανοιξα με την ιδια απορία....

Διαβασε και τις απαντησεις που πηρα μηπως σε βοηθησουν. :rolleyes:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=306575

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν έγραψα εγώ οτι κολλάμε τα τζάμια (το αντίθετο είπα) πως βγάζεις τέτοιο συμπέρασμα ;

Τωρα με μπέρδεψες εσύ .

Καλα μπερδευτητκατε για τα καλα.

Λες εσυ, η σιλικονη δεν ειναι κολλα. (στη μορφη super glue οπως η logo)

ρωταει, πως κολλαει τοτε τα τζαμι η σιλικονη.

Και λεω εγω, κολλες υπαρχουν πολλες χουχου ομως μια. :rolleyes:

Υπαρχουν λοιπον πολλες και καθε μια κανει για να κολαει αλλο υλικο.

Την αλευροκολλα την ξερετε?

Αυτη δεν κανει ουτε για τζαμι ουτε για πλαστικα, ειναι μια κολλα ομως.

Η σιλικονη λοιπον για να κολησει το εξαρτημα θα ηθελε κατ'αρχην περισσοτερο καιρο να στεγνωσει απο το να του στειλουν αλλο εξαρτημα, και σιγουρα δεν θα αντεχε στην πιεση.

Δεν κανει για τη δουλεια.

Logo στιγμης χρησιμοποιησα και κολλησα ενα βανακι που εχανε απο μια χαραμαδα..

Δεν εχασα ψαρι εδω και 6 μηνες στο ενυδρειο που λειτουργει το φιλτρο.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...