Jump to content

Επιλογή ψαριών για 250 φυτεμένο


Recommended Posts

καλησπέρα σας,

τελικά την αλλη εβδομάδα θα έχω το νέο μου ενυδρείο juwel rio 240 με έπιπλο :hysterical::blink:

Εχω αποφασίσει σε κάποια πράγματα μετά από συμβουλές σας και τα λέω

λοιπόν θα βάλω δύο εξωτερικά φίλτρα eheim 2215 και θα βγάλω εντελώς το εσωτερικό.

κάτω θα βάλω πολύ ψιλό χαλικάκι.

Εφόσον θα είναι φυτεμένο, σκέφτομαι να βάλω και κάποιο υπόστρωμα. διάβασα ότι μπορεί να έχει αυγά μέσα από διάφορους οργανισμους?? :):) ισχύει??

Από φυτά έχω αρκετά και θα βάλω αυτά που έχω συν κάποια άλλα που θα πάρω. Επίσης έχω μια ρίζα αλλά μάλλον θα πάρω και καμιά ακόμα.

Τώρα από ψαράκια έχω 6 corys, 6 platys, 6 αρλεκίνους και 2 οτόκυκλους.

Σκέφτομαι να συνεχίσω στο ίδιο στυλ. μικρά και ζωηρά. και να βάλω μερικές 6αδες ακόμα από αλλά είδη.

Βέβαια έχω και την σύζυγο που δεν τις αρέσουν πολύ αυτά τα ψαράκια αλλά θέλει λίγο μεγαλύτερα με έντονα χρώματα!! υπάρχει κάτι ενδιάμεσο???

Εδώ θέλω την βοήθειά σας,

διότι πιστεύω τα 240 λίτρα βοηθάνε αρκετά για να κάνω ενα πολύ όμορφο ενυδρείο και θέλω να το κάνω :rolleyes::D

Δεκτές όλες οι απόψεις σας αλλά και ενστάσεις σας.

Μπορώ να αλλάξω τα πάντα από τα σχέδια μου εκτός απο τα φυτά.

(και κάποτε ήμουν κατά των αληθινών φυτών :wootwoot: )

Έγινε επεξεργασία - johnvolno1
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας,

τελικά την αλλη εβδομάδα θα έχω το νέο μου ενυδρείο juwel rio 240 με έπιπλο :hysterical::blink:

Καλογέμιστο

Εχω αποφασίσει σε κάποια πράγματα μετά από συμβουλές σας και τα λέω

λοιπόν θα βάλω δύο εξωτερικά φίλτρα eheim 2215 και θα βγάλω εντελώς το εσωτερικό.

Εγώ δεν θα το έβγαζα (ως συνήθως) πάντα μπορεί να φανεί χρήσιμο. Παρ' όλα αυτά και η απόφαση σου να το βγάλεις με βάση τα δύο εξωτερικά που πήρες είναι ΟΚ.

κάτω θα βάλω πολύ ψιλό χαλικάκι.

Εφόσον θα είναι φυτεμένο, σκέφτομαι να βάλω και κάποιο υπόστρωμα. διάβασα ότι μπορεί να έχει αυγά μέσα από διάφορους οργανισμους?? :):) ισχύει??

Μπορείς να βάλεις και άμμο χωρίς υπόστρωμα αλλά και το χαλικάκι που διάλεξες πάλι χωρίς υπόστρωμα. Κάποτε ήμουν οπαδός των υποστρωμάτων, νομίζω ότι δεν είναι απολύτως απαραίτητα εκτός αν μπορείς να ξαναστήνεις το ενυδρείο κάθε χρόνο (γιατί και η ζωή ενός υποστρώματος δεν ξεπερνά τελικά το διάστημα αυτό). Μην βάλεις υπόστρωμα, με ταμπλέτες λίπανσης και υγρά λιπάσματα θα είσαι ΟΚ (κατά τη γνώμη μου).

Από φυτά έχω αρκετά και θα βάλω αυτά που έχω συν κάποια άλλα που θα πάρω. Επίσης έχω μια ρίζα αλλά μάλλον θα πάρω και καμιά ακόμα.

Ρίζες πάντα δίνουν ομορφιά αρκεί να έχεις και ένα σχέδιο συνολικά για τη διακόσμηση.

Τώρα από ψαράκια έχω 6 corys, 6 platys, 6 αρλεκίνους και 2 οτόκυκλους.

Σκέφτομαι να συνεχίσω στο ίδιο στυλ. μικρά και ζωηρά. και να βάλω μερικές 6αδες ακόμα από αλλά είδη.

Τελικά πας για ένα κοινωνικό φυτεμένο. Καλύτερα όμως να μην μπλέξεις πολλά ψάρια σε μικρά κοπάδια γιατί υπάρχει πάντα ο κίνδυνος να μην είναι συμβατά (νερό, διατροφή, συνήθειες) αλλά επίσης πίστεψέ με μεγαλύτερα κοπάδια από λίγα είδη θα αναδείξουν καλύτερα το ενυδρείο σου. Τα platies δεν πάνε με αυτά που έχεις παραπάνω και οι otos πρέπει να είναι περισσότεροι για να νιώθουν άνετα.

Βέβαια έχω και την σύζυγο που δεν τις αρέσουν πολύ αυτά τα ψαράκια αλλά θέλει λίγο μεγαλύτερα με έντονα χρώματα!! υπάρχει κάτι ενδιάμεσο???

Για το ενυδρείο σου θα μπορούσες να πας προς Ασία και να βάλεις gourami και ιδίως pearl ή blue ή κάτι παρόμοιο. Επίσης θα μπορούσες να κοιτάξεις και για μελανοταινίες (rainbowfish) που κατά τη γνώμη μου είναι πανέμορφα ψαράκια αν τους δοθεί το κατάλληλο περιβάλλον.

Εδώ θέλω την βοήθειά σας,

διότι πιστεύω τα 240 λίτρα βοηθάνε αρκετά για να κάνω ενα πολύ όμορφο ενυδρείο και θέλω να το κάνω :rolleyes::D

Δεκτές όλες οι απόψεις σας αλλά και ενστάσεις σας.

Μπορώ να αλλάξω τα πάντα από τα σχέδια μου εκτός απο τα φυτά.

Και καλά κάνεις !

(και κάποτε ήμουν κατά των αληθινών φυτών :wootwoot: )

Και προσοχή στο στρώσιμο πρώτα πριν από όλα τα άλλα

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Για το ενυδρείο σου θα μπορούσες να πας προς Ασία και να βάλεις gourami και ιδίως pearl ή blue ή κάτι παρόμοιο. Επίσης θα μπορούσες να κοιτάξεις και για μελανοταινίες (rainbowfish) που κατά τη γνώμη μου είναι πανέμορφα ψαράκια αν τους δοθεί το κατάλληλο περιβάλλον.

Πολυ καλη επιλογη...Συμφωνω απολυτα :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Και προσοχή στο στρώσιμο πρώτα πριν από όλα τα άλλα

ευχαριστώ πολύ......

αυτό με το υπόστρωμα το έχω σκεφτεί αλλά έλεγα μήπως υπάρχει και κάτι που δεν το είχα σκεφτεί.

οπότε κατέληξα και σε κάτι ακόμα. Δεν θα βάλω υπόστρωμα.

Τώρα για τα gourami το σκέφτηκα. Μπορώ να βάλω 2-3 είδη? ή μόνο ένα?? και από πόσα?

Link to comment
Share on other sites

Τα gourami συνήθως τα βάζουμε σε ζευγάρια ή σε συνδυασμό 1m-2f.

Εσύ μπορείς να βάλεις 2-3 ζευγαράκια από διάφορα είδη μια και έχεις σχετικά χώρο (μην το παρακάνουμε κιόλας). Μάλιστα θα έλεγα ότι καλό είναι να βάλεις τουλάχιστον δύο είδη ώστε να μην ενοχλούν τα άλλα ψάρια. Μπορείς να συνδυάσεις, blue, honey και pearl βάζοντας τρία ζευγάρια. Αυτό βέβαια εξαρτάται και από το τί άλλο σκοπεύεις να βάλεις στο ενυδρείο. Επίσης να θυμάσαι ότι τα ψάρια αυτά αισθάνονται καλά σε πυκνή βλάστηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τα gourami συνήθως τα βάζουμε σε ζευγάρια ή σε συνδυασμό 1m-2f.

Εσύ μπορείς να βάλεις 2-3 ζευγαράκια από διάφορα είδη μια και έχεις σχετικά χώρο (μην το παρακάνουμε κιόλας). Μάλιστα θα έλεγα ότι καλό είναι να βάλεις τουλάχιστον δύο είδη ώστε να μην ενοχλούν τα άλλα ψάρια. Μπορείς να συνδυάσεις, blue, honey και pearl βάζοντας τρία ζευγάρια. Αυτό βέβαια εξαρτάται και από το τί άλλο σκοπεύεις να βάλεις στο ενυδρείο. Επίσης να θυμάσαι ότι τα ψάρια αυτά αισθάνονται καλά σε πυκνή βλάστηση.

μπορώ να βάλω σκαλάρια? μου αρέσουν πολύ....έστω και αν χρειαστεί να δώσω αυτά που έχω αν δεν συμβιωνουν.....

και πόσα μπορώ να βάλω????

τα gourami τα φοβαμαι...... μαλώνουν πολύ......2 εχασα με τους τσακωμούς......

Link to comment
Share on other sites

....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...