Jump to content

Υπερβολικά υψηλοί δείκτες ΝΟ3


Recommended Posts

Καλησπέρα στο φορουμ και στη κοινότητα.

Πρόσφατα απόκτησα ενυδρείο 60λτ και ξεκίνησα τη διαδικασία "στρωσίματος". Ξεκίνησα με 3 zebra danio. Πριν 2 μέρες εκτός απο τα ψευτικα φυτά, πρόσθεσα και 2 limnophila aquatica. Διαβασα προσεχτικά όχι μόνο τον οδηγό στρωσίματος του θέματος εδω αλλά και οτι υπάρχει στο ιντερνετ.

Έχω ένα πρόβλημα όμως που λίγοι απαντούν στο ιντερνετ και θα ήθελα να το διασταυρώσω με την εμπερία σας. Είμαι στην 15η μέρα, και έχω αυξημένα επίπεδα nitrates N03 στα 100mg/l σχεδόν σταθερά εδώ και αρκετές μέρες (κάνω αλλαγές νερού 15-20% κάθε 2 μέρες), (αμμωνία κοντα στο 1mg/l και nitrites NO2 2-3mg/l). Η ερώτηση λοιπόν έιναι γιατί τόσο υψηλά τα ΝΟ3; Δε πιστεύω οτι υπερταίζω τα ψάρια μου αφού οτι υπάρχει το εξαφανίζουν το πολύ σε 2λεπτά...Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω; Θα βοηθήσουν τα φυτά; Μήπως φταίει η ποιότητα του νερού (που παρατήρησα οτι έχει υψηλούς δεικτες ΝΟ3;) το οποίο εδώ στη περιοχή του Swindon,UK δε φημίζεται κιόλας για την κατάστασή του;

Οι δείκτες του νερού πριν αυτό μπει στο ενυδρείο δίνουν:

ΝΟ3~50-100mg/l

NO2 = 0 mg/l

Να υποθέσω οτι φταίει η ποιότητα νερού; Να χρησιμοποιήσω denitrator όπω; μου έχει ήδη προταθεί;

Link to comment
Share on other sites

Δε γνωρίζω άλλους στην περιοχή με το ίδιο χομπυ. Το νερό το πίνουμε αλλά δε γνωρίζω αν θα έπρεπε κιόλας.... Η ποιότητα του δεν είναι καλή.

Link to comment
Share on other sites

http://www.medlook.net/article.asp?item_id=643

Καλού κακού επικοινώνησε με την εταιρία ύδρευσής σου και πήγαινε νερό βρύσης σε κάποιο μαζαζί να το διπλοτεστάρεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...