Jump to content

Πιο πάνω δεν γίνεται!


kaeir

Recommended Posts

Παιδιά έχω κάτι τιμές στα ενυδρεία μου, για κλάματα!!!

Στο 21 λιτρο:

1 μονομάχος, 1 zebra snail και αμέτρητα μικρά σαλιγγαράκια, λαθρεπιβάτες. Φίλτρο με σφουγγάρι και mini siporax όσο χωράει.

Χαλίκι, πολύ-μα πολύ φυτεμένο με java moss και cabomba caroliana και μια μικρή ανούμπια. Λίπανση δεν κάνω καθόλου. Φωτισμός 8 ώρες, θερμοκρασία 25 βαθμοί. Τρέχει από το καλοκαίρι στρωμένο για 22 ημέρες.

Έχω το τελευταίο διάστημα άλγη πράσινη τριχοειδή ,αλλά μόνο πάνω στη java moss.

Είχα φωσφορικά 1.9 και δεν πέφταν ούτε με αλλαγές νερού, αλλά σήμερα είναι 4-5!!!

ΝΗ4=0

ΝΟ2=0

ΝΟ3=0

ΡΟ4=4-5!

GH=>7-14

KH=περίπου 4-5

ph=περίπου 7.2

Στο 13λιτρο

1 αστακός, άμμος, 1 πέτρα σχιστόλιθος. Χωρίς φωτισμό, θερμοστάτη. Το φίλτρο είδα ότι είχε μπουκώσει και το καθάρισα και αφαίρεσα λίγο mini siporax για να γυρνάει πιο εύκολα το νερό.

Τρέχει στρωμένο σχεδόν τριμηνο. Μετά το 2μηνο μπήκε ο αστακός.

Κάποια στιγμή έβαλα λίγη java moss μέσα και αφού είδα ότι δεν εξυπηρετούσε σε τίποτα την έβγαλα.

Έχω κάνει αλλαγές νερού, αλλά να πω ότι καθώς είχα βάλει τον αστακό μέσα, δεν έκανα μετρήσεις μετά να δω τι γίνεται... :bowdown:

Όμως παρατήρησα ότι έχει πολλά απόβλητα και το νερό μυρίζει πολύ! Εχθές άλλαξα όλο το νερό αναγκαστικά γιατί είδα τον αστακό να σκαρφαλώνει στο φίλτρο και να προσπαθεί να βγει έξω. :bowdown:

Κράτησα το χθεσινό νερό και το μέτρησα κι εκείνο μαζί με το σημερινό.

Τιμές...

ΝΗ4 πριν την αλλαγή = 5!!!!! Μετά την αλλαγή=1!!

ΝΟ2=0

Ν03=0

ΡΟ4=2!!

GH=>14

KH=2-3!

ph=6.6-6.8!

Εκτός από γενναίες αλλαγές, μείωση ταίσματος ( που έκανα 2 φορές την ημέρα), τι άλλο να κάνω; Να κλείσω τα φώτα στο 21λιτρο; Έχει μια οικονομική λάμπα 8watt με ανακλαστήρα που ανάβω από 3 το μεσημέρι εώς 23 το βράδυ.

Τα φωσφορικά στο 21λιτρο ανεβήκαν πιο πολύ νομίζω από τότε που έβαλα και την cabomba μέσα. Ισχύει κάτι τέτοιο;

Αν πάρω σκούπα βυθού και καθαρίσω, λέτε να μειωθεί η αμμωνία στο 13λιτρο;

Ξέρω ότι θα μου πείτε για το πρόβλημα με τα μικρά σε λίτρα ενυδρεία και τη σταθερότητα των τιμών, αλλά τουλάχιστον να καταλάβω τι έφερε τόσες μεγάλες αποκλίσεις.

ΥΓ. Οι μετρήσεις στα: ΝΗ4, ΝΟ2, ΝΟ3, ΡΟ4 γίνονται με υγρά τεστ, ενώ οι υπόλοιπες με στικ.

Έγινε επεξεργασία - kaeir
Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να σημειώσω ότι στο 21λιτρο, έχω βάλει και DIY CO2 εδώ και 10 ημέρες και δεν ξέρω αν συνέβαλλε και αυτό στην αύξηση των ΡΟ4; Αν και μου φαίνεται απίθανο.

Έγινε επεξεργασία - kaeir
Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να καταλαβω τι συμβαινει. θα πω κατι που ισως με κραξουν οι αλλοι.

τα φωσφορικα απο οτι ξερω ειναι τροφη για τα φυτα μας. θα σου προτεινα να μεγαλωσεις τη φωτοπεριοδο ωστε να τους δωσεις την ευκαιρια να αναπτυχθουν τρωγοντας. θα τιγκαρεις στην αλγη ετσι αλλα εσυ θα την αφησεις.

η αμμωνια δεν ειναι καλο σημαδι και το ξερεις. γιατι σου ανεβασε? η μετρηση ειναι πριν να βαλεις χερι στο φιλτρο σου ή μετα? τι μεταβολη εκανες τελευταια?

τα GH KH στο 13λιτρο νομιζω εχουν μεγαλη αποκλιση. πιθανον τα τεστ που εχεις γι αυτα να μην ειναι αξιοπιστα.

ΝΟ3=0????

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να καταλαβω τι συμβαινει. θα πω κατι που ισως με κραξουν οι αλλοι.

τα φωσφορικα απο οτι ξερω ειναι τροφη για τα φυτα μας. θα σου προτεινα να μεγαλωσεις τη φωτοπεριοδο ωστε να τους δωσεις την ευκαιρια να αναπτυχθουν τρωγοντας. θα τιγκαρεις στην αλγη ετσι αλλα εσυ θα την αφησεις.

η αμμωνια δεν ειναι καλο σημαδι και το ξερεις. γιατι σου ανεβασε? η μετρηση ειναι πριν να βαλεις χερι στο φιλτρο σου ή μετα? τι μεταβολη εκανες τελευταια?

τα GH KH στο 13λιτρο νομιζω εχουν μεγαλη αποκλιση. πιθανον τα τεστ που εχεις γι αυτα να μην ειναι αξιοπιστα.

ΝΟ3=0????

Αγαπητό fishaki ( που με έχεις βοηθήσει τόσες φορές :bowdown: ), αυτό ψάχνω, γιατί ανέβηκε η ΝΗ4; Η μέτρηση έγινε πριν καθαριστεί το φίλτρο. Ίσως να φταίει και αυτό. Ξανάλλαξα νερό πριν λίγο γιατί εξακολουθεί να μυρίζει άσχημα. Αύριο θα ξαναμετρήσω και θα δω τι βγάζει...

Τα Gh Kh είναι με στικ. Έτσι μετρούσα από την αρχή. Στο ένα ενυδρείο από το καλοκαίρι δεν έχει αλλάξει κάτι σε αυτές τις τιμές. Σε αυτό που βγάζει την αμμωνία, ήρθαν τα πάνω - κάτω.

Όσο για τα ΡΟ4 και το φωτισμό, θα μου επιτρέψεις να ακούσω και άλλες γνώμες για να δω τι θα μου προτείνουν.

Το κακό είναι ότι με κάτι οικογενειακά, είχα 10 - 15 ημέρες να κάνω αλλαγή νερού στο ενυδρείο με τα φωσφορικά και καμιά 10ρια σε εκείνο με την αμμωνία.

Και περίπου κανένα μήνα να κάνω μετρήσεις! :bowdown::bowdown::thumbup:

Και να που κατέληξα...

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μέτρησα ΝΗ4 στο 13λιτρο με τον αστακό και είναι περίπου 0,3-0,4. Εχθές το βράδυ έριξα μέσα βακτήρια ( 1/2 καπάκι) και θα το κάνω και σήμερα.

Να σημειώσω ότι από εχθές δεν τους έριξα φαγητό, σε κανέναν.

Ταίζω 2 φορές την ημέρα και στα 2 ενυδρειάκια. Τον μονομάχο του δίνω εναλλάξ, νιφάδες που είναι για όλα τα ψάρια του γλυκού και νιφάδες με γαρίδες μέσα- που είναι για betta. Ρίχνω από λίγα φυλλαράκια.

Για τον αστακό έχω ένα φακελάκι με ταμπλέτες, που έχει επάνω και καραβίδες και ένα άλλο ( πάλι ταμπλέτες) που μου είπαν ότι κάνει παρ' όλες τις αμφιβολίες μου και γράφει: tetra tabimin complete food for all bottom feeding tropical fish.

Από ένα χαπάκι, 2 φορές την ημέρα.

Έγινε επεξεργασία - kaeir
Link to comment
Share on other sites

Ταιζε μια φορα μονο τοτε.

ΝΗ3 (ελευθερη αμμωνια) μετρας ή ΝΗ3/ΝΗ4 ολικη?

Εχει διαφορα στο επιπεδο τοξικοτητας

Δες την 3η παραγραφο εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry302247

Τα βακτηρια και να τα ριχνεις, αν δεν υπαρχει χωρος (στα υλικα του φιλτρου) να κατοικησουν, δεν γινεται τιποτα.

Αν υπαρχει ο χωρος, ακομα και αν δεν ριχνεις, θα εμφανιστουν ως δια μαγειας και απο μονα τους.:bowdown:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ταιζε μια φορα μονο τοτε.

ΝΗ3 (ελευθερη αμμωνια) μετρας ή ΝΗ3/ΝΗ4 ολικη?

Εχει διαφορα στο επιπεδο τοξικοτητας

Δες την 3η παραγραφο εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry302247

Τα βακτηρια και να τα ριχνεις, αν δεν υπαρχει χωρος (στα υλικα του φιλτρου) να κατοικησουν, δεν γινεται τιποτα.

Αν υπαρχει ο χωρος, ακομα και αν δεν ριχνεις, θα εμφανιστουν ως δια μαγειας και απο μονα τους.:bowdown:

Είναι μαζί ΝΗ3 και ΝΗ4 συνολικά. Απλά βοηθάω να ξαναγίνει η βιολογία γρηγορότερα, όπως ήταν. Γενικά μυρίζει η άμμος μάλλον, δεν είναι όπως το χαλίκι.

Την άμμο την πήρα από πετ-σοπ. Τι να πω...θα κοιτάξω να πάρω και μια σκούπα βυθού μπαταρίας, μήπως και βοηθήσει λίγο.

Δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να φταίει για τις απότομες αλλαγές...

Τα ΡΟ4, πως να τα κατεβάσω; Κάνω αλλαγές, αλλά τίποτα. Πρέπει να αραιώσω το νερό του ενυδρείου με απεσταγμένο για να βρω την τελική τιμή!

Link to comment
Share on other sites

Mε το calculator, εχωντας τιμη πεχα και θερμοκρασια (εκτος απο ΝΗ3/ΝΗ4) βρισκεις την τιμη της ελευθερης αμμωνιας και βλεπεις αν ειναι τοξικη και αναλογα "τρεχεις" ή κανεις πιο οργανωμενς κινησεις (οπως και να εχει ομως για σιγουρια, η τιμη πρεπει να ειναι μηδεν)

Για το φωσφορο κανεις τα ιδια με τα αλλα (αμμωνια κλπ)

Αλλαγες νερου ή καποια που δεσμευουν το στοιχειο.

Για τα μεγεθη των ενυδρειων σου οι άλλαγες ειναι πιο συνετη μεθοδος.

Αλλαξε μαρκα τροφες και δες την εξελιξη.

Link to comment
Share on other sites

Mε το calculator, εχωντας τιμη πεχα και θερμοκρασια (εκτος απο ΝΗ3/ΝΗ4) βρισκεις την τιμη της ελευθερης αμμωνιας και βλεπεις αν ειναι τοξικη και αναλογα "τρεχεις" ή κανεις πιο οργανωμενς κινησεις (οπως και να εχει ομως για σιγουρια, η τιμη πρεπει να ειναι μηδεν)

Για το φωσφορο κανεις τα ιδια με τα αλλα (αμμωνια κλπ)

Αλλαγες νερου ή καποια που δεσμευουν το στοιχειο.

Για τα μεγεθη των ενυδρειων σου οι άλλαγες ειναι πιο συνετη μεθοδος.

Αλλαξε μαρκα τροφες και δες την εξελιξη.

OK. Ευχαριστώ πολύ. Θα ψάξω να βρω άλλες τροφές, γιατί όλες που έχω είναι της tetra. Υπάρχουν άλλες που δεν αφήνουν τόσα υπολλείματα, να μου προτείνεις;

Link to comment
Share on other sites

μερικες ειναι ,omega one,ocean nutrition και αλλες....

Link to comment
Share on other sites

μερικες ειναι ,omega one,ocean nutrition και αλλες....

Ωραία. Ευχαριστώ πολύ. Θα αρχίσω να ψάχνω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...