Jump to content

νεο μελος


fotis

Recommended Posts

παιδια.. θα ηθελα και εγω με την σειρα μου να σας κανω καποιες ερωτησεις και να ζητησω την γνωμη σας..

πριν απο ενα μηνα αγορασα ενα ενυδρειακι 100 lt για αρχη.

μεσα τωρα εχω 2 αγγελοψαρα ενα γκουραμι ενα ξιφοφορο.. ειναι τοσο λιγα γιατι τα αλλα ψωφισαν :bowdown: απο το γνωστο ick (αν γραφεται ετσι)

η ερωτηση που θελω να σας κανω ειναι. μολις ξεμπερδεψω με την αρρωστια τι ψαρια μπορω να βαλω μεσα (με ενδουσιαζουν τα μεγαλα)

ηθελα οσκαρ αλλα απο οτι δδιαβασα δεν κανουν σε τοσο μικρο ενυδρειο!!! παρακαλω αν σας ειναι ευκολο απαντηστε.. κρεμομαι απο τα... δακτυλα σας :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στην παρεα! :bowdown: Φωτη εχεις κανει μετρησεις του νερου σου? Τα ψαρακια πεθαναν επειδη μαλλον δεν ειναι στρωμενο το ενυδρειο σου. Ξεκινα απο δωhttp://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=13 διαβασε τα Αρθρα και εδω ειμαστε για οτι απορειες. Δωσε μας οποσδηποτε τιμες νερου.

Έγινε επεξεργασία - Churu
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην παρέα μας. Δώσε μας κάποιες παραπάνω πληροφορίες για το ενυδρείο σου καθώς επίσης και τι θεραπεία ακολούθησες για το ick.

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες φιλε δυστυχως το ενυδρειο σου ειναι αστρωτο και για αυτο εχασες τα ψαρακια σου. κανε μετρησεις στο νερο και πες μας τα αποτελεσματα για να σε βοηθησουμε.τα 100 λιτρα που εχεις τα μεγαλα ψαρια ξεχασετα θα εχεις προβληματα χωρου και διαφορα αλλα.το ick πως το θεραπευσες?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας. Εχω κανει 4-5 μετρησεις αλλα εχω μονο τις 2 τελευταιες.

11/1/10

ΝΗ3/ΝΗ4 -> 0,10mg/l

NO2 -> 1,6mg/l

NO3 -> 20mg/l

pH -> 7,5

22/1/10

ΝΗ3/ΝΗ4 -> 0,10mg/l

NO2 -> 0,9mg/l

NO3 -> 10mg/l

pH -> 8

απο το pet shop μου ειπαν οτι αυξηθηκε το pH λογο του φαρμακου που βαζω για το ick

λοιπον... η θεραπεια για το ick

περιελαμβανε 6 μερες

1η μερα 7 ml

2η μερα 7ml

3η μερα 7ml

4η μερα -

5η μερα -

6η μερα 7ml

το φαρμακο που εβαζα το λενε protozin whitespot & funds και ειναι απο την εταιρια waterlife (ειναι σε υγρη μορφη)

η θεραπεια αυτη τελειωσε την κυριακη... το ψαρια δεν εχουν καθαρισει ακομα ομως.... τι πρεπει να κανω!!??

και κατι αλλο... εχω ενα gourami το οποιο τωρα και 2 μερες δεν κουναει τα πτερυγια του.. ειναι κατι αυτο.. τι να κανω?

ευχαριστω και παλι :bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Tο ενυδρειο δεν εχει στρωσει ακομα. Θα πρεπει αμμωνιες (NH 3-4) και τα παραγωγα της Νιτρωδη (Νο2) και Νιτρικα (Νο3) να μηδενιστουν, αν οχι τα νιτρικα σιγουρα η αμμωνια και τα νιτρωδη. 1. Κανε μεγαλη αλλαγη νερου με αντιχλωριο και βακτηριδια. 2. Στο φιλτρο σου απ την στιγμη που εκανες θεραπεια πρεπει να βαλεις ανθρακα για να τραβηξει ολο το φαρμακο για 2 μερες και μετα πεταμα. 3. Στο φιλτρο τι υλικα εχεις 4. Στρωσου στο διαβασμα 5. Και ρωτα οτι θες. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

οταν λες τι υλικα??

Link to comment
Share on other sites

οταν λες τι υλικα??

Τι φιλτρο εχεις(μαρκα-εσωτερικο-εξωτερικο). Τι υλικα εχει μεσα το φιλτρο σου?

(βιολογικα υλικα,σφουγγαρια,filterwool,ανθρακα,τυρφη,Ο rings,βιομπαλλες κπλ)

Link to comment
Share on other sites

κοιτα..

απο οτι εχω κατλαβει το φιλτρο ειναι της πλακας λοιπον..

μεσα εχω βαλει breathing bio-rings κατι μαυρα πλαστικα που ειναι διατριττα και εχον σχημα μπαλας και 2 σφουφφαρια της juwel μικρα σαν την παλαμη μας..

το φιλτρο τωρα ειναι εσωτερικο το ειχε το ενυδρειο μεσα. ειναι 220-240 V

8W

50HZ

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια βοηθειααααα

το ick χειροτερευει.. να ξαναρχισω το φαρμακο???

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια βοηθειααααα

το ick χειροτερευει.. να ξαναρχισω το φαρμακο???

Καλως ηρθες.

Κανε μια αλλαγη νερου 50% (με νερο κοντινης θερμοκρασιας το πολυ 2-3 βαθμους πιο κρυο) και ανεβασε σταδικα τη θερμοκρασια στους 30 αστην εκει για 10 μερες.

Κανε συχνες αλλαγες καθε 2 μερες 20-30%

Κανε κοπυ τη φορμα ασθενειων και συμπληρωσε τη ανοιγωντας ενα νεο θεμα και πες τα καθεκαστα στην κατηγορια ασθενειων

Link to comment
Share on other sites

δεν θα εχουν προβλημα ταψαρια στους 30

μου εχουν μενει μονο τρια :bowdown: :bowdown:

2 σκαλαρια

1 ξιφοφορος

Link to comment
Share on other sites

τα ψαρια σου δεν θα εχουν προβλημα με την θερμοκρασια για 7-10 ημερες.βαλε ανθρακα για να καθαρισει το νερο για2-4 ημερες.οταν βαζεις φαρμακο να ξερεις οτι επειρεαζει την βιολογια του φιλτρου και σε ενα αστρωτο ενυδρειο σχεδον την καταστρεφει.τα σφουγγαρια της juwell τι χρωμα εχουν?

Link to comment
Share on other sites

μπλε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...