Jump to content

Στησιμο 40l και φιλτρο Rena και μεταφορα και αλλα πολλα....


Recommended Posts

Καλησπερα παιδια,

θα κανω ενα 40l ενυδρειο δωρο στον κουμπαρο μου και θα του βαλω μονο ενα μονομαχο μεσα.

Εχω μερικες αποριες,

1.Το φιλτρο ειναι της Rena για αυτα τα λιτρα αλλα εχει χωρο μονο για σφουγγαρια (εχει ενα μεγαλο μαυρο κατω που δεν ειναι ανθρακας και μια θεση για ενα σαν σφουγγαρι που το αναφερει σαν crystal action και ειναι για 3 βδομαδες).Αυτο το μαυρο κατω ειναι αρκετο για να κρατησει βιολογια?Πρεπει να ψαξω να βρω να προσθεσω ακομα ενα "πατωμα" και να βαλω εκει αλλο υλικο π.χ siporax?Ουτε υαλοβαμβακα δε μπορω να βαλω.Στα πιο μεγαλα φιλτρα της σειρας εχει θεση για κατι "αστερια" (δε θυμαμαι το ονομα).Βαζω και φωτο να μου πειτε τι θα κανατε.Ειναι πολυ βασικο το setup του φιλτρου.

2.θα κανω μπολιασμα απο το μεγαλο μου που τρεχει μηνες.Απλα θα στιψω τα ενεργα σφουγγαρια στο καινουριο?Να βαλω και νερο απο το ενυδρειο?

3.Το ψαρακι θα μπει τελευταιο αφου βεβαιωθω οτι το ενυδρειο εχει σωστες τιμες.Αν το μεταφερω αδειο στο αλλο σπιτι (30 λεπτα δρομο) δε θα χω προβλημα με το φιλτρο που θα μεινει εκτος λειτουργιας ετσι?Πρεπει να το μεταφερω με το νερο μεσα?Να αποφευγω τις λακουβες αν ειναι.......

ευχαριστω σοφοι μου ανθρωποι και συγνωμη για το μικρο ποστ.............. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειανι το φιλτρο.Πιστευω οτι φαινεται καθαρα.

dsc01944d.th.jpg dsc01946i.th.jpg

Έγινε επεξεργασία - panos_d7
Link to comment
Share on other sites

Το μαύρο σφουγγάρι είναι φορετό και "αγκαλιάζει" το φίλτρο? Ελπίζω να έγινα κατανοητός στην ερώτηση... :bowdown:

Για τα υπόλοιπα... Βάζεις νερό μέσα στο ενυδρείο, ρίχνεις αντιχλώριο και το αφήνεις να δουλέψει μία μέρα. Μετά βγάζεις τα σφουγγάρια, τα μπολιάζεις με μπίχλα από το άλλο ενυδρείο και το βάζεις μέσα στο νέο ενυδρείο. Ρίχνεις λίγη τροφή και μετά από κάποιες ώρες μετράς. Καλό είναι να το ενισχύσεις και με βακτήρια.

Η μεταφορά μπορεί να γίνει με άδειο ενυδρείο. Η μισή ώρα δεν θα το επηρεάσει καθόλου! Αλλά το νερό πρέπει να το φυλάξεις κάπου γιατί αν βάλεις νερό κατευθείαν από τη βρύση, το χλώριο θα σκοτώσει μέρος ή και όλη τη βιολογία σου!

Link to comment
Share on other sites

Το μαύρο σφουγγάρι είναι φορετό και "αγκαλιάζει" το φίλτρο? Ελπίζω να έγινα κατανοητός στην ερώτηση... :bowdown:

Για τα υπόλοιπα... Βάζεις νερό μέσα στο ενυδρείο, ρίχνεις αντιχλώριο και το αφήνεις να δουλέψει μία μέρα. Μετά βγάζεις τα σφουγγάρια, τα μπολιάζεις με μπίχλα από το άλλο ενυδρείο και το βάζεις μέσα στο νέο ενυδρείο. Ρίχνεις λίγη τροφή και μετά από κάποιες ώρες μετράς. Καλό είναι να το ενισχύσεις και με βακτήρια.

Η μεταφορά μπορεί να γίνει με άδειο ενυδρείο. Η μισή ώρα δεν θα το επηρεάσει καθόλου! Αλλά το νερό πρέπει να το φυλάξεις κάπου γιατί αν βάλεις νερό κατευθείαν από τη βρύση, το χλώριο θα σκοτώσει μέρος ή και όλη τη βιολογία σου!

Ομολογω οτι δε το καταλαβα το "φορετο και το αγκαλιαζει." :bowdown:

Απο τις φωτο φαινεται η συδεσμολογια.Στα δεξια ειναι ολα τα κομματια.Το μαυρο πιανει ολο το κατω κατω χωρο.Και το πλαστικο καπακι εχει ενα κερατο που μπαινει μεσα στο σφουγγαρι :rasp: .Εμενα η απορια μου ειναι αν χρειαζεται να προσθεσω καποιο αλλο υλικο για καλυτερη βιολογια ή αν μονο με αυτα που δινει ειναι αρκετα να αναπτυχθει βιολογια.Μημπουκωσει κιολας.θα μπει μονομαχος.

για το μπολι παιρνω τα παλια σφουγγαρια και τα ριχνω στο καινουριο μετα απο μια μερα?Αυτο εννοεις?

Τη μεταφορα θα τη κανω με μισογεματο το ενυδρειο.Και τιο υπολοιπο θα το συμπληρωσουμε εκει απο τη βρυση μαζι με τη αντιστοιχη δοση αντιχλωριου.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα σημερα βρηκα ακομα ενα προσθετο και ετσι μεγαλωσα λιγο τη χωρητικοτητα του φιλτρου,Κατω κατω εχω το σφουγγαρι,πανω εχω βαλει απο το παλιο ενυδρειο 3 κοματια βιολογικου και υαλοβαμβακα και απο πανω εβαλα εκεινο που ειχε η συσκευασια για "crystal water".Μετρησα χτες για αμμωνια και βλεπω οτι εχω 0,5.Αρα δεν επιασε το μπολιασμα?Εκανα μια αλλαγη 20% και σημερα το ιδιο.Εχω βαλει και ενα κερατοφυλλο και μια ανουμπια.Αυριο θα ξαναμετρησω.

Ο μονομαχος δε τρωει απο τα φυλαρακια που ταιζω τα αλλα ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Ριξε και ετοιμα βακτηρια,θα βοηθησουν να στρωσει το φιλτρο ποιο γρηγορα.Τροφη καθε ημερα

για να ζησουν τα βακτηρια.

Link to comment
Share on other sites

πηρα τροφη της sera bloodworms γιατι τα αλλα δε τα πλησιαζε.Χρειαζεται και αλλη τροφη ή με αυτο για αρχη ειμαστε ενταξει?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...