Jump to content

Οι πετρες αυτές κάνουν ??


Recommended Posts

Αγαπητοι φιλοι...

2 μήνες μετα το στησιμο του πρώτου κοινωνικού μου ενυδρείου και αφού νιώθω πλέον καθαρά προσβεβλημένος απο την νόσο αυτή...αποφάσισα να στήσω και το δευτερο...

Αφρικανικές κιχλίδες θα μπούν μέσα και αυτό είναι οριστικό.

Η ερώτηση είναι :

Έφτιαξα μια κατασκευή απο πλάκες καρύστου για να φιλοξενηθούν οι φιλενάδες και να περάσουν οσο το δυνατόν καλύτερα.

Γνωρίζω ήδη πως δεν τρέχει τίποτα αν μου σκληραίνουν το νερό αφού ούτως ή άλλως σκληρό νερό θέλουνε... το θέμα είναι

α. πόσο σκληραίνουν το νερό και αν υπάρχει η πιθανότητα να μου ξεφύγει η κατάσταση..

β. Αν οι συγκεκριμένες πλάκες βγάζουν καμιά άλλη ουσία επικίνδυνη (just in case)

γ. Πόσο βάρος αντέχει τελικά αυτό το ενυδρείο δεδομένου του οτι έχω βάλει ήδη υποστηριξη με φελιζόλ (4 εκ. περιπου) κάτω απο την κατασκευή.

Αυτά ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλο το φελιζολ απο κατω, αλλα αν εχεις σκοπο να το φορτωσεις με πετρες, καλο ειναι να βαλεις και ενα φελιζολ απο μεσα, κατω απο το χαλικι.

2 ποντακια ειναι καλα νομιζω.

Link to comment
Share on other sites

αυτο έκανα... οι 4 πόντοι φελιζολ είναι κάτω απο την πέτρα...

κάτω απο το ενυδρείο άφησα απλα αυτό που είχε (το πλαστικό με τα κενα) πιστευω πως είναι αρκετό...

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν επίσης οι πέτρες να κοληθούν μεταξύ τους με σιλικόνη ή εποξική για να μην έχεις κανένα απρόοπτο από μετακινήσεις και κανένα βραδάκι αποκτήσεις στο σπίτι σου πισινούλα.

Όσο για τις πέτρες αν τις έχεις ξεπλύνει καλά δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα. Δεν έχουν κανένα απολύτως κίνδυνο για τα ψάρια σου. Βέβαια καλό θα ήταν να τις λυάνεις λιγο στις άκρες έτσι ώστε να μην είναι κοφτερές σαν λεπίδι και τραυματίσουν κανένα ψάρι.

Link to comment
Share on other sites

Έχουν γίνει και αυτά Γιάννη...

Άρα υποθέτω πως μόλις αριβάρουν τα ψάρια τα βάζω μέσα ανάβω ένα κεράκι και περιμένω...

αααα... τραβάω και μια φωτο να ρίξετε το γέλιο της αρκούδας, στην πρώτη μου(ουσιαστικά) ολοκληρωμένη προσπάθεια στησίματος.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

:thumbup:
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ,

ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΟΝ ΠΡΟΛΑΛΗΣΑΝΤΑ ΚΑΙ ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΕΙΣ ΝΑ ΚΟΛΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΕΤΡΕΣ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΠΑΝ ΕΝΔΕΧΩΜΕΝΟ ΞΕΡΕΙΣ ΟΙ ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΗΡΕΜΑ ΨΑΡΑΚΙΑ (ΧΑΧΑ) ΕΙΝΑΙ ΙΚΑΝΑ ΑΜΑ ΜΕΓΑΛΩΣΟΥΝ ΝΑ ΣΟΥ ΤΑ ΚΑΝΟΥΝ ΟΛΑ ΓΗΣ ΜΑΔΙΑΜ ΓΙΑΥΤΟ ΠΡΟΣΕΞΕ ΠΟΛΥ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΤΟΥ ΔΙΑΚΟΣΜΟΥ.

ΦΙΛΙΚΑ ΧΡΗΣΤΟΣ

:thumbup::o:thumbdown::lmao::ninja:

Link to comment
Share on other sites

Να μην ξεχάσεις να βάλεις φωτογραφίες για να θαυμάσουμε το ενυδρείο σου όταν βάλεις μέσα τα ψάρια :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ΧΑΧΧΑΑΧΑΧΑ

ΝΑΙ ΘΑ ΤΟ ΒΑΛΩ ΣΤΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΓΙΑ ΧΡΥΣΟ ΒΑΤΟΜΟΥΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ :thumbup:

:o

:thumbdown:

:lmao:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

ΧΑΧΧΑΑΧΑΧΑ

ΝΑΙ ΘΑ ΤΟ ΒΑΛΩ ΣΤΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΓΙΑ ΧΡΥΣΟ ΒΑΤΟΜΟΥΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ :wootwoot:

:wootwoot:

:wootwoot:

;)

23859[/snapback]

[/quote

ΠΑΙΔΙΑ ΩΣ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΚΑΙ ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΣΑΣ ΚΑΛΙΣΠΕΡΙΖΩ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑΚΙΑ.ΕΧΩ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 100ΛΙΤΡΑ ΚΑΙ ΕΧΩ 2 ΣΚΑΛΑΡΙΑ 1 ΜΕΛΑΝΟΤΑΙΝΙΑ 2 ΓΚΟΥΡΑΜΙ 1 ΓΑΤΟΨΑΡΟ ΚΑΙ 1 ΠΛΑΚΩΣΤΟΜΟ ΧΑΛΙΚΙ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΦΙΛΤΡΟ ΤΡΟΜΠΑ ΑΕΡΑ ΜΩΣΑΙΚΟ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΧΑΛΙΚΙ.1 ΕΡΩΤΗΣΗ ΤΑΙΡΙΑΖΟΥΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ?2 ΠΟΥ ΤΙΣ ΒΡΗΚΑΤΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΠΕΤΡΕΣ ΚΑΙ ΤΙ ΦΥΤΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ.ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΑΛΛΟΝ 2 ΓΑΤΟΨΑΡΟΝ 2 ΓΚΟΥΡΑΜΙ ΚΑΙ 2 ΜΕΛΑΝΟΤΑΙΝΙΕΣ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...