Jump to content

Αυτοματη ταιστρα ή τροφη "σαββατοκυριακου"?


Recommended Posts

Θα χρειαστει να λειψω στα μεσα του μηνα για 2-3 ημερες..Ετσι ηθελα την γνωμη σας σχετικα με την αγορα ταιστρας και τροφης "σ/κ"... Τι μου προτεινετε? Εγω παντως σκεφτομαι πως μαλλον καλυτερη ιδεα ειναι η ταιστρα μιας και θα μπορω να την λειτουργησω και το καλοκαιρι οπου θα λειπω περισσοτερες ημερες....

Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστει να λειψω στα μεσα του μηνα για 2-3 ημερες..Ετσι ηθελα την γνωμη σας σχετικα με την αγορα ταιστρας και τροφης "σ/κ"... Τι μου προτεινετε? Εγω παντως σκεφτομαι πως μαλλον καλυτερη ιδεα ειναι η ταιστρα μιας και θα μπορω να την λειτουργησω και το καλοκαιρι οπου θα λειπω περισσοτερες ημερες....

Αν τα ψαρακια σου ειναι υγιή και καλοαναθρεμμένα μην ριξεις τιποτα και για 2 και 10 μερες.

Δεν παθαινουν τιποτα.

Ουτε να ταισεις πολυ, λιγο πριν φυγεις για σιγουρια.

περισσοτερο κακο θα κανει παρα καλο.

Κανε μια αλλαγη νερου την προηγουμενη και καλο Σ.Κ.! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Αν τα ψαρακια σου ειναι υγιή και καλοαναθρεμμένα μην ριξεις τιποτα και για 2 και 10 μερες.

Δεν παθαινουν τιποτα.

Ουτε να ταισεις πολυ, λιγο πριν φυγεις για σιγουρια.

περισσοτερο κακο θα κανει παρα καλο.

Κανε μια αλλαγη νερου την προηγουμενη και καλο Σ.Κ.! :bowdown:

Σοβαρα??? Ισχυει κατι τετοιο??? Πολυ ευχαριστο αυτο!!! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Αν τα ψαρακια σου ειναι υγιή και καλοαναθρεμμένα μην ριξεις τιποτα και για 2 και 10 μερες.

Δεν παθαινουν τιποτα.

Ουτε να ταισεις πολυ, λιγο πριν φυγεις για σιγουρια.

περισσοτερο κακο θα κανει παρα καλο.

Κανε μια αλλαγη νερου την προηγουμενη και καλο Σ.Κ.! :bowdown:

+1 :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Εγω το ενυδρειο που εχω στο γραφειο στη δουλεια.... οπως καταλαβαινεται ΔΕΝ ταιζω καθολου ΣΚ.

Τα ψαρια ΔΕΝ εχουν προβλημα.... νομιζεται οτι στη φυση βρισκουν καθε μερα τροφη??

Πάντως, δε θα πρεπει να μενουν μερες πολλες αταιστα... εγω μεχρι 3 το πολυ τα εχω αφησει.....

Υ.Γ. Ταιστρα εχω... γιατι ερχεται και το πασχα... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Εμενα εχουν μεινει 1+ μηνα

Μιλαμε για ψαρια καλοαναθρεμενα τα 2 προηγουμενα χρονια και χωρις αρρωστιες σε ενυδρειο αρκετα φυτεμενο και με υπεραρκετη φιλτρανση.

Αν εξαιρεσεις την εξατμιση νερου που ειχα (λογω καλοκαιριου) τα φυτα ειναι στην καλυτερη κατασταση απο ποτε και τα ψαρια σαν να μην ειχε συμβει τιποτε.

Υ.Γ. Ο λογος που εμειναν τα ψαρια ηταν πολυ συγκεκριμενος.

Λογω πιθανων διακοπων ρευματος το καλοκαιρι και απουσιας μου για 1,5 μηνα δεν ηθελα με τιποτα μια ταιστρα μπαταριας (που ειχα ) να συνεχισει να ριχνει τροφη χωρις να λειτουργουν τα φιλτρα.

Επισης υπαρχουν ασταθμιτοι παραγοντες(τα χαλασει η τροφη, να πεσει περισσοτερη κλπ)

Τα ψαρια οπωε ειπα ηταν σαν να μην ειχε συμβει τιποτα και μολις επεστρεψα γεμισα το νερο που ελειπε εκανα τα απαραιτητα κλαδεματα και ταιζα με το χερι για 2 μερες. Πριν ξαναφυγω για 15 μερες ξανα εκανα μια αλλαγη νερου και εβαλα την ταιστρα στο ελαχιστο ισα ισα για συντηρηση. Που σημαινει οτι καθε φορα ετρωγαν περιπου 10 ψαρακια απο τα 40

Γυρισα και παλι ολα super .

Y.Γ. Με την ευκαιρια να θιξω οτι τα φυτα και τις 2 φορες ηταν ακομα καλυτερα με τα ψαρια.

Δεν εχω ξαναεπιχειρησει τοσε αραιες αλλαγες νερου διοτι δεν υπαρχει λογος να ταλαιπωρω τα ψαρια μου χωρις λογο αλλα η αναπτυξη, το χρωμα και η ποιοτητα των φυτων ηταν η καλυτερη που ειχα δει τοτε παροτι ηταν και μεσα στο κατακαλοκαιρο.

Εχει παρατηρησει κανενας αλλος κατι αναλογο?

Link to comment
Share on other sites

Να προσθεσω πως αυτο συνεβει σε εσενα και ΔΕΝ προτείνεται να μενουν τα ψαρια τοσες πολλες μερες ατάιστα.... δε συμφωνείς κι εσυ??

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Ο λογος που εμειναν τα ψαρια αταιστα τοσες πολλες μερες ηταν πολυ συγκεκριμενος.

Να προσθεσω πως αυτο συνεβει σε εσενα και ΔΕΝ προτείνεται να μενουν τα ψαρια τοσες πολλες μερες ατάιστα.... δε συμφωνείς κι εσυ??

Νομιζω πως το ξεκαθαρισα οτι δεν το προτεινω.

Θελω να τονισω απλα οτι η αντοχη των ψαριων ειναι πολυ μεγαλυτερη αποσο εμεις νομιζουμε και γιαυτο εχει φροντισει η φυση που δεν τους δινει αφθονη τροφη καθε μερα αλλα οποτε τυχει απο συγκεκριμενους παραγοντες.

Υ.Γ. Πριν αναφερομουνα στο μεγαλο μου ενυδρειο αλλα ακριβως τα ιδια συμπερασματα εβγαλα και μετα υπολοιπα 5 (συνολο 6) ενυδρεια που διατηρουσα εκεινη την περιοδο.

Σαφως και εγω ημουν 300 χλμ μακρια και το μυαλο μου και η αγωνια μου ηταν πως θα βρω τα ψαρια οταν γυρισω.

Αλλα το αναγκαστικο πειραμα εγινε σε 6 ενυδρεια οχι 1 και πετυχε.

Δεν πρεπει να το μοιραστω με τους υπολοιπους που εχουν την ιδια αγωνια και δεν ξερουν?

Και εγω παλιοτερα αγοραζα τροφες σαβατοκυριακου, βδομαδας, πιο μετα ταιστρες, ολα καλα και αγια ειναι και βοηθανε αλλα και να μη ταιστουν (υγιη και καλοαναθρεμενα ψαρια) για 1-2 η και 10 μερες δεν συμβαινει τιποτα.

Περιοδο νηστειας περνανε και τιποτα παραπανω

Υ.Γ.2 Παροτι σε 2 ενυδρεια που ειχα, στο ενα σκαλαρια και στο αλλο δισκους δεν γνωριζω πως θα συμπεριφεροντουσαν σε περιοδο μακρας νηστειας ψαρια πιο επιθετικα οπως οι κιχλιδες αφρικης ή καποια ειδη αμερικανικης κιχλιδας

Έγινε επεξεργασία - blackghost7
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως το ξεκαθαρισα οτι δεν το προτεινω. Το εκανα πιο ξεκαθαρο.... :bowdown:

Θελω να τονισω απλα οτι η αντοχη των ψαριων ειναι πολυ μεγαλυτερη αποσο εμεις νομιζουμε και γιαυτο εχει φροντισει η φυση που δεν τους δινει αφθονη τροφη καθε μερα αλλα οποτε τυχει απο συγκεκριμενους παραγοντες.

Υ.Γ. Πριν αναφερομουνα στο μεγαλο μου ενυδρειο αλλα ακριβως τα ιδια συμπερασματα εβγαλα και μετα υπολοιπα 5 (συνολο 6) ενυδρεια που διατηρουσα εκεινη την περιοδο.

Σαφως και εγω ημουν 300 χλμ μακρια και το μυαλο μου και η αγωνια μου ηταν πως θα βρω τα ψαρια οταν γυρισω.

Αλλα το αναγκαστικο πειραμα εγινε σε 6 ενυδρεια οχι 1 και πετυχε.

Δεν πρεπει να το μοιραστω με τους υπολοιπους που εχουν την ιδια αγωνια και δεν ξερουν? Καλα εκανες και το μοιραστηκες μαζι μας!!!

Και εγω παλιοτερα αγοραζα τροφες σαβατοκυριακου, βδομαδας, πιο μετα ταιστρες, ολα καλα και αγια ειναι και βοηθανε αλλα και να μη ταιστουν (υγιη και καλοαναθρεμενα ψαρια) για 1-2 η και 10 μερες δεν συμβαινει τιποτα.

Περιοδο νηστειας περνανε και τιποτα παραπανω

Υ.Γ.2 Παροτι σε 2 ενυδρεια που ειχα, στο ενα σκαλαρια και στο αλλο δισκους δεν γνωριζω πως θα συμπεριφεροντουσαν σε περιοδο μακρας νηστειας ψαρια πιο επιθετικα οπως οι κιχλιδες αφρικης ή καποια ειδη αμερικανικης κιχλιδαςΣιγουρα η οι κιχλιδες θα γινονται πιο επιθετικες σε πειοδο που δεν βρισκουν τροφη... γιαυτο αλλωστε το καθε ενυδρειο συμπεριφερεται διαφορετικά και διαφορετικα μπορει να αντιμετωπισει τις καταστασεις ο καθε χομπιστας!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...