Jump to content

Βοήθεια δεν στρώνει!!!


Recommended Posts

Καλησπέρα !!!!εχω προβλημα μεγάλο!!!έχω ενυδρείο 100 λίτρων!έχω εξωτερικό φίλτρο eheim ecco 300.μέσα έχει τα υλικά που δει΄νει μαζι στους 2κάδους και στο τρίτο έβαλα μακαρόνι.έβαλα στην αρχή αντιχλώριο και μετά το έστρωσα για 9 μέρες με βακτήρια stress zyme+.μετά απο 15 μέρες έβαλα ψάρια!!!!δεν μ σήκωσε ποτέ νυτρήτη και είχα πολύ αμμωνία.είχα 7,6 ph.άρχισαν να μ πεθαίνουν ψάρια.είχα μέσα του ένα ψεύτικο φυτό δύο διακοσμητικά και χαλίκι αφου το είχα πλίνει καμια 80 χέρια πριν το βάλω.Η αμμωνία δεν έπεφτε με τπτ και δεν ήκξερα απο τί προερχόταν!!!!έκαν ολική αλλαγ΄η νερου στο ενυδρείο αφού πρώτα το αδειασα τα παντα.χαλικι και διακοσμητικά και μεκλινησα απ την αρχή!!!!τώρα του βάζω βακτήρια stability της seachem που είναι για άμεσες καταστάσεις και το ενυδρείο μπου δεν έχει τπτ μέσα!!!Η αμμωνία ανεβηκε πάλι στο 1 mg/l και νιτρίτη ακόμα δεν μ έχει ανεβάσει!!!!!!!τώρα έχω 2 μελανοταινίες 2 ψορριδορασ κ 4 δεν θυμάμαι κάτι χρυσά μικρά!!!!πως θα το κάνω να ξυπνήσει η βιολογία και να μετατρέπει σε νητρήτη?ε΄χουν περάσει 8 μέρες ήδη με τπ.την αμμωνία την μετράω με τεστ της sera.και τον νητρήτη με τεστ της jbl 5in 1.σας παρακαλώ δώστε μου μια λύση!!!!!!

σασ ευχεριστώ!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα !!!!εχω προβλημα μεγάλο!!!έχω ενυδρείο 100 λίτρων!έχω εξωτερικό φίλτρο eheim ecco 300.μέσα έχει τα υλικά που δει΄νει μαζι στους 2κάδους και στο τρίτο έβαλα μακαρόνι.έβαλα στην αρχή αντιχλώριο και μετά το έστρωσα για 9 μέρες με βακτήρια stress zyme+.μετά απο 15 μέρες έβαλα ψάρια!!!!δεν μ σήκωσε ποτέ νυτρήτη και είχα πολύ αμμωνία.είχα 7,6 ph.άρχισαν να μ πεθαίνουν ψάρια.είχα μέσα του ένα ψεύτικο φυτό δύο διακοσμητικά και χαλίκι αφου το είχα πλίνει καμια 80 χέρια πριν το βάλω.Η αμμωνία δεν έπεφτε με τπτ και δεν ήκξερα απο τί προερχόταν!!!!έκαν ολική αλλαγ΄η νερου στο ενυδρείο αφού πρώτα το αδειασα τα παντα.χαλικι και διακοσμητικά και μεκλινησα απ την αρχή!!!!τώρα του βάζω βακτήρια stability της seachem που είναι για άμεσες καταστάσεις και το ενυδρείο μπου δεν έχει τπτ μέσα!!!Η αμμωνία ανεβηκε πάλι στο 1 mg/l και νιτρίτη ακόμα δεν μ έχει ανεβάσει!!!!!!!τώρα έχω 2 μελανοταινίες 2 ψορριδορασ κ 4 δεν θυμάμαι κάτι χρυσά μικρά!!!!πως θα το κάνω να ξυπνήσει η βιολογία και να μετατρέπει σε νητρήτη?ε΄χουν περάσει 8 μέρες ήδη με τπ.την αμμωνία την μετράω με τεστ της sera.και τον νητρήτη με τεστ της jbl 5in 1.σας παρακαλώ δώστε μου μια λύση!!!!!!

σασ ευχεριστώ!!!!!!

Φίλε KOSACTION το στρώσιμο του ενυδρείου είναι μια διαδικασία που απαιτεί υπομονή εκτός κι αν επιλέξεις να μπολιάσεις το φίλτρο παίρνοντας βακτήρια από κάποιο ήδη στρωμένο φίλτρο, ώστε να επιταχύνεις την διαδικασία. Βιάστηκες πολύ να βάλεις ψάρια τα οποία τώρα κινδυνεύουν από τις συγκεντρώσεις αμμωνίας. Ρίξε μια ματιά εδώ κι εδώ και προσπάθησε να βρείς απο κάποιον συνχομπίστα μπόλι για το φίλτρο σου, αφού πρώτα βεβαιωθείς για την καλή κατάσταση του ενυδρείου που θα στο προσφέρει . Καλή συνέχεια

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου δυστυχως το ενυδρειο σου ειναι αστρωτο γιαυτο εχασες τα ψαρια σου.μην βιαζεσε και ασε την φυση να κανει την δουλεια της.ο κυκλος του αζωτου διαρκει περιπου 30-45 ημερες.ο νιτρητης σου δεν ανεβενει γιατι δεν εχει αρχισει η διασπαση της αμμωνιας.θα αρχισει σιγα σιγα να πεφτει η αμμωνια και να αναιβενει ο νιτριτης.οταν θα μηδενιστουν και τα δυο(nh4/nh3 και no2)τοτε θα αρχισεις να βαζεις τα ψαρακια μεσα και λιγα λιγα στην αρχη.

Link to comment
Share on other sites

Αφου,βλεπεις οτι μετρας αμμωνια,γιατι βαζεις ψαρια αντι να κανεις υπομονη;

Link to comment
Share on other sites

Αφου,βλεπεις οτι μετρας αμμωνια,γιατι βαζεις ψαρια αντι να κανεις υπομονη;

ελα ντε? ο ενθουσιαμος πολες φορες εχει τα αντιθετα αποτελεσματα απο αυτα που πρεπει να εχει.για τον φιλο μας δυστυχως ειχαι μοιραια αποτελεσματα.

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου από τον τρόπο που γράφεις φανερώνει έκπληξη για σένα ότι ανέβηκε η αμμωνία και τα νιτρώδη (ΝΟ2). Τα ίδια τα ψάρια παράγουν την αμμωνία, οπότε είναι αναμενόμενο.

Το θέμα είναι να βρει το ενυδρείο σου τρόπο να ελέγχει την αμμωνία πριν βάλλεις ψάρια, γιατί αν βάλλεις νωρίτερα τότε η αμμωνία χτυπάει κόκκινο και δεν προλαβαίνει το ενυδρείο σου να μάθει να την ελέγχει πριν σου πεθάνουν τα ψάρια.

το είπα όσο πιο απλά μπορούσα, ρίξε όμως λίγο διαβασματάκι στα 2 link που σου έδωσε ο φίλος πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια σας.τα ψάρια που μ έχουν μείνει απ την αρχή είναι 2 μελανοταινλιες 2 corridoras και 4 tetra.είναι τώρα 11 μέρες το ενυδρείο σκέτο με μόνο αμμωνία!τα ταιζω μια φορά τις δύο μέρες και ακόμα τπτ απο νιτρικά!μην ξεχνάτε οτι το φίλτρο έχει βακτήρια απο πριν το αδειάσω!!!!!!γενικά πάντως εδώ και 2 μήνες περίπου που έχω αρχίσει να ασχολούμαι δεν έχει σηκώσει ίχνος νιτρίτη παρα μόνο αμμωνία!!!!!ρώτησα και έναν από το water inn σήμερα τι να κάνω και μ είπε να μ δώσει ένα καθαριστικό να το ρίξω μέσα για 24 ώρες να κανει λεέι ολες τισ αντιδράσεις να σκοτώσει καμια τοξικότηατα αν υπάρχει και μετά να αδεισω όλο το νερό!!!!!!!και πάλι απ την αρχή!!!!και μετά ανθρακα!!!!!!τι λέτε??????

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου...Πάρε υγρά τεστ για όλα!

Παρόμοιο πρόβλημα είχε φιλαράκι και πριν 2 ώρες κάναμε τεστ με τα δικά μου και είχε νιτρήτη ενώ το δικό του δεν του το έδειχνε... ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...