Jump to content

Σκαλαρια ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ


aquaristas8

Recommended Posts

Τα σκαλαρια ζουν σε ομαδες ποσα leopoldi σηκωνει το 200αρι ? ή καλυτερα θα ηταν ζευγαρι ?

Αναλογα τη διαθεση σου για συχνες αλλαγες και αναλογα αν θα εχει κι αλλα ψαρια μεσα στο ενυδρειο.

Τι σκοπο εχεις?

Ποσο συχνα μπορεις να κανεις αλλαγες?

Θα βαλεις αλλα ψαρια μεσα? ποια και ποσα?

Link to comment
Share on other sites

Η φραση ''Προσωπικα, δεν θα σε ρωτησω'' δεν εκδηλωνει επιθετικη συμπεριφορα....δεν το εννοουσα μεταφορικα αλλα κυριολεκτικα.
Αν παλι αυτο ενοχλει καποιους δεν θα το ξαναεπαναλαβω ;)

MODE NOTE

Δεν θα παιζουμε με τις λεξεις.

Ειναι ειρωνικη και περιφρονιτικη η συμπεριφορα σου.

Μπορει να θεωρηθει εμμεσα και επιθετικη.

Ολοι εχουν δικαιωμα (αρκει να μπορουν και να γνωριζουν το αντικειμενο οσο καλυτερα γινεται) να απαντησουν στα ερωτηματα που θετει καποιος στο φορουμ και οι απαντησεις δεν γραφονται αποκλειστικα για το μελος που ρωτα, αλλα και για να το διαβασουν ολοι οσοι εχουν την ιδια απορια και ενδιαφερον για το θεμα.

Αντιθετα δεν εχεις δικαιωμα να ορισεις εσυ, ποιος θα απαντησει και αν θα κανεις δεκτη την απαντηση.

Αυτο θα το κανουν οι συντονιστες/moderators.

Αυτο ειναι ενα απο τα καθηκοντα τους.

Ναι αυτο ενοχλει καποιους και ειναι και πολλοι και μπορει να μην εχουν τη δικη μου υπομονη :hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Βαλε καλιτερα ενα ζευγαρακι να δεις και γεννες... Θα ξετρελαθεις με τις συμπεριφορες τους!

;)

Εγω τα ειχα σε 125αρι και τα εβαλα σε 250αρι με υψος 65εκ... μονο τοτε ειδα την πραγματικη συμπεριφορα του ψαριου. :hysterical:

Για τα λιτρα απο 180 και πανω θα εβαζα εγω. Αμα βαλεις και αλλα ψαρακια μεσα, η αμα σου γεννησει το ζευγαρι να εχει χωρο!

Ριξε μια ματια στα ενυδρια anubias ειναι αρκετα οικονομικα και εχει καποια με ικανοποητικο υψος για σκαλαρια (60-65εκ) - 180, 200 και 250 λιτρα περιπου. Τα εχει προσφορα στα πετ σιτι.

:hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Ριξε μια ματια στα ενυδρια anubias ειναι αρκετα οικονομικα και εχει καποια με ικανοποητικο υψος για σκαλαρια (60-65εκ) - 180, 200 και 250 λιτρα περιπου. Τα εχει προσφορα στα πετ σιτι.

;)

Ευχαριστω για τις συμβουλες οντως τα ενυδρεια anubias ειναι οικονομικα (προσφορες) και με τις καταληλες προδιαγραφες για σκαλαρια ομως αντιθετα με τα juwel δεν περιλαμβανουν φιλτρο....που θα πρεπει να αγορασω ξεχωριστα....(+++$$$)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις συμβουλες οντως τα ενυδρεια anubias ειναι οικονομικα (προσφορες) και με τις καταληλες προδιαγραφες για σκαλαρια ομως αντιθετα με τα juwel δεν περιλαμβανουν φιλτρο....που θα πρεπει να αγορασω ξεχωριστα....(+++$$$)

Ίσως και το φιλτρο που έχουν να μη σε βολέψει και να πάρεις κάποιο εξωτερικό.Τη διαφορά

που έχει το anubias με το juwel στα χρήματα ,παρε ένα καλό φίλτρο να ξενοιάσεις μια και καλή

με τη φίλτρανση.

Γνώμη μου,άκου τι θα πουν και κάποιο που το έχουν πάρει και πράξε ανάλογα.

Link to comment
Share on other sites

Ουτε το φιλτρο των juwel θα φτασει σε ενυδρεια με μεγαλη αναγκη σε φιλτρανση (βλεπε > μεγαλη ιχθυοφορτωση> overstocking).

Υπαρχει διαφορα στην ποιοτητα τουλαχιστον του φωτισμου και των πλαστικων μερων (καπακι) ομως οπως εχω δει.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις συμβουλες οντως τα ενυδρεια anubias ειναι οικονομικα (προσφορες) και με τις καταληλες προδιαγραφες για σκαλαρια ομως αντιθετα με τα juwel δεν περιλαμβανουν φιλτρο....που θα πρεπει να αγορασω ξεχωριστα....(+++$$$)

Εχεις δικιο μεν.. αλλα..

Το εσωτερικο φιλτρο δεν θα ανταπεξερχεται στις αναγκες φιλτρανσης ενος ενυδρειου με 4-6 σκαλαρια (κανενα πλεκο δεν θα βαλεις? κανα αλλο κοπαδακι με μικρα ψαρακια τετρας πχ, η καποιο αλλο ψαρακι?) Οποτε οπως καταλαβενεις στα 200-250 λιτρα που θα εχεις θα εισαι οριακα!

Οτι ενυδρειο και να παρεις Υπολογισε στο μπατζετ σου ενα καλο εξωτερικο φιλτρο και κανε υπομονη αμα δεν βγαίνεις οικονομικα μεχρι να μαζεψεις. Η καλη φιλτρανση θα σε σωσει απο πολλες απογοητεύσεις απώλειες και τρεξιμο!

;)

Link to comment
Share on other sites

Ουτε το φιλτρο των juwel θα φτασει σε ενυδρεια με μεγαλη αναγκη σε φιλτρανση (βλεπε > μεγαλη ιχθυοφορτωση> overstocking).

Υπαρχει διαφορα στην ποιοτητα τουλαχιστον του φωτισμου και των πλαστικων μερων (καπακι) ομως οπως εχω δει.

Ναι σιγουρα στα πλαστικα που καλυπτουν το καπακι δεν εχουν κανει καλη δουλεια. Ειναι πολυ λεπτοκομενα και δεν εχουν καλο "κούμπωμα" οταν τα σηκωνεις. :hysterical:

Το καπακι ομως (το πανω πλαστικο που καθεται πανω στα τζαμια) και η κοντρα μου φαίνονται πολυ γερα.

Επισης απο πολλα αλλα ενυδρεια της αγορας αυτο που μου εκανε εντύπωση ειναι οτι εχει πολυ χοντρα τζαμια!

Ενα αλλο μειονεκτιμα ειναι οτι η βαση του ενω χωριζεται στη μεση τα διαμερισματα της δεν εχουν ραφακια τα οποια θα ηταν πολυ χρισιμα καθως η βαση εχει αρκετο υψος!!! Οποτε ραφακια DIY!!!!! ;)

Για την ποιοτητα φωτισμου γιατι λες οτι υστερει? Ιδιες λαμπες Τ5 δεν εχουν?

:hysterical:

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη πες οτι δεν βαλω σκαλαρια και βαλω ζωωτοκα cory,νεον και κοπαδακια θα χρειαστω παλι εξωτερικο φιλτρο εκτος απο το μητρικο ?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως όχι, καθώς τα ενυδρεία juwel, είναι πολύ αξιόπιστα! Άρα και το φίλτρο τους θα αρκεί!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως όχι, καθώς τα ενυδρεία juwel, είναι πολύ αξιόπιστα! Άρα και το φίλτρο τους θα αρκεί!
Το φιλτρο τους αρκει για νορμαλ ιχθυοφορτωση.

Θα εχει νορμαλ ιχθυοφορτωση κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...