Jump to content

γεια σας


Recommended Posts

γειά σας παιδιά,ειμαι καινουργιος στο χομπι αυτο και θα ήθελα την βοήθεια σας.έχω 2 χρυσόψαρα: θα ηθελα πληροφορίες ως προς το τάϊσμα και την αλαγή του νερου.και τον καθαρισμο απο τα αποβλητα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην παρέα μας ;)

Πες μας τι ενυδρείο έχεις, πόσα λίτρα, τι φίλτρο, με τι υλικά μέσα και γενικώς δώσε μας μία εικόνα της τρέχουσας κατάστασης. Φυσικά θα βοηθούσε πολύ να έβαζες και φωτογραφίες.

Σε πρώτη φάση σε παραπέμπω να διαβάσεις κάποιες πληροφορίες για τα ψαράκια σου

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...w&iden=1005

:hysterical:

Link to comment
Share on other sites

γεια σου...καλώς ήρθες τι θες να πεις ως προς το τάισμα πχ τι τροφή θέλουν ή πόσο σηχνά πρέπει να τα ταΐζεις ?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Νίκο.προς το παρόν εχω 2 χρυσοψαρα μεσα σε ενα μικρό ενυδρίο που χωράει 3 λίτρα περίπου.σκέφτομαι να φτιάξω ένα μεγαλύτερο.ώστε να του τοποθετήσω και καποιον εξοπλισμό όπως (φίλτρο κ.α)

Link to comment
Share on other sites

κατηε ποτε πρεπει να τα ταϊζω

δεν κατάλαβα τι γράφεις

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες κι από 'μένα!

Διάβασε το link που σου έδωσε ο Νίκος (stormtrooper),

θα βρεις αρκετές πληροφορίες για τα ψάρια σου.

Πάντως τα 3 λίτρα που έχεις τώρα τα χρυσόψαρα σου δεν είναι αρκετά (βασικά για κανένα ψάρι).

Η γνώμη μου είναι να τα μεταφέρεις το συντομότερο δυνατό γιατί θα δηλητηριαστούν και θα τα χάσεις!

Link to comment
Share on other sites

δεν κατάλαβα τι γράφεις

Κάθε πότε πρέπει να τα ταίζει. Η συνήθεια των greeklish δεν φεύγει εύκολα (th=θ) ;)

Μέχρι να τα μεταφέρεις και να είναι στις συνθήκες που πρέπει, λίγη τροφή και όχι κάθε μέρα.

Κάνε και συχνές αλλαγές.

Έγινε επεξεργασία - parisMJT
Link to comment
Share on other sites

μέχρι να τα βάλεις σε ένα μεγαλύτερο ενυδρείο πρέπει να αλλάζεις κάθε μέρα το νερό και μια φορά την ήμερα τάισμα είναι καλά....επίσης καλό θα ήταν να βάζεις μέσα και αντιχλόριο σε δόση τέτοια(ανάλογα με το σκεύασμα που έχεις) ώστε να διασπά την αμμωνία...ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

μέχρι να τα βάλεις σε ένα μεγαλύτερο ενυδρείο πρέπει να αλλάζεις κάθε μέρα το νερό και μια φορά την ήμερα τάισμα είναι καλά....επίσης καλό θα ήταν να βάζεις μέσα και αντιχλόριο σε δόση τέτοια(ανάλογα με το σκεύασμα που έχεις) ώστε να διασπά την αμμωνία...ελπίζω να βοήθησα.

Θα ήθελα να κάνω μια παρατήρηση εδώ. Το ''αντιχλώριο'' ,όπως συνηθίζουμε να το λέμε, δεν έχει να κάνει με την αμμωνία στο ενυδρείο. Το μόνο που κάνει είναι να εξουδετερώνει το χλώριο και τα βαριά μέταλλα που μπορεί να υπάρχουν στο πόσιμο νερό του δικτύου ύδρευσης, τα οποία είναι καταστροφικά για τη βιολογία του ενυδρείου και κατ΄επέκταση και τα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να κάνω μια παρατήρηση εδώ. Το ''αντιχλώριο'' ,όπως συνηθίζουμε να το λέμε, δεν έχει να κάνει με την αμμωνία στο ενυδρείο. Το μόνο που κάνει είναι να εξουδετερώνει το χλώριο και τα βαριά μέταλλα που μπορεί να υπάρχουν στο πόσιμο νερό του δικτύου ύδρευσης, τα οποία είναι καταστροφικά για τη βιολογία του ενυδρείου και κατ΄επέκταση και τα ψάρια.

[/qu

η συσκευασία του δικού μου πάνω γράφει(δεν λέω μάρκα για διαφημιστικούς λόγους):to detoxify nitrite in an emergency,up to 5 times normal dose may be used

Link to comment
Share on other sites

ας μας διαφωτίσει πάνω στο θέμα κανένας πιο έμπειρος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...