Jump to content

Πόσο πρέπει να ταΐζουμε τα ψάρια μας;


Recommended Posts

Εδώ και καιρό προσπαθώ να πετύχω μια σωστή ποσότητα τροφής ανά μέρα αλλά δεν νομίζω ότι την έχω βρει!

Μπορεί κάποιος να μου πει αν υπάρχει κάποιος γενικός κανόνας για το τάϊσμα των ψαριών!

Κάτι που να μπορεί να προσαρμοστεί σε όλα τα είδη για να μην σας ταλαιπωρώ με το καθένα ξεχωριστά!

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Ταίζεις τόσο ώστε να έχει καταναλωθεί μέσα σε 1-2 λεπτά ολόκληρη η ποσότητα.

Link to comment
Share on other sites

Εξαίρεση αποτελούν τα ψάρια βυθού που τα ταίζουμε με ταμπλέτες και αργούν να διαλυθούν.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ Γιάννη το έχω διαβάσει και αλλού αλλα μου φαίνεται πολύ σχετικό!

Αυτό βέβαια ισχύει αν μιλάμε για ένα τάϊσμα ή για δύο;

Τότε θα πρέπει να μειώσω την δόση στη μέση;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ισχύει για όσα ταΐσματα και να κάνεις και για όση ποσότητα θέλεις .

Ο μοναδικός περιορισμός είναι ο χρόνος που πρέπει να έχει καταναλωθεί, 1 λεπτό .

Εννοείτε βέβαια ότι με πειραματισμό και έχοντας κατά νου αυτή την οδηγία θα βρεις τη ποσότητα που θα χορταίνουν τα ψαράκια χωρίς να γίνονται υπερβολές .

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτοφάγα ψάρια που στη φύση "βόσκουν" τρώνε συνέχεια όλη την ημέρα μικρές ποσότητες οπότε στο ενυδρείο μπορούμε να τα ταΐζουμε 3 φορές την ημέρα για 1 λεπτό.

Αντίστοιχα τα σαρκοφάγα ψάρια μπορούμε να τα ταΐζουμε κάθε 2-3 μέρες για μια φορά αλλά πολύ περισσότερο και δίνοντας ζωντανή τροφή.

Αυτά αν θέλουμε να μιμηθούμε τη φύση.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολύ γιάννη θα προσπαθήσω να μην ξεφεύγω!

Απλά έχω ένα μικρό πρόβλημα με τα νερά μου!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑΙΖΟΝΤΑΙ 3-5 ΦΟΡΕΣ ΤΗ ΜΕΡΑ.Η ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΕΞΑΡΤΑΤΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ.ΟΣΟ ΠΟΙΟ ΜΕΓΑΛΗ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΕΧΕΙΣ ΤΟΣΟ ΠΟΙΟ ΠΟΛΥ ΡΙΧΝΕ.ΒΕΒΑΙΑ ΟΧΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠ'ΟΣΟ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΦΑΝΕ ΜΕΣΑ ΣΕ 5 ΛΕΠΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

και αν πρόκειται για μόνο ένα ψάρι (πχ μονομάχο) πόσες φορές την ημέρα και σε τι ποσότητα?

Link to comment
Share on other sites

2 φορές και νομίζω 3-4 φυλλαράκια είναι οκ!

Βασικά όχι μόνο flaces δες εδώ καλύτερα

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=914

ή ρώτα την Gin!

Link to comment
Share on other sites

και αν πρόκειται για μόνο ένα ψάρι (πχ μονομάχο) πόσες φορές την ημέρα και σε τι ποσότητα?

25227[/snapback]

1 φορά την ημέρα είναι αρκετό ρίχνοντας 1-2 flakes ή 1-2 σκουλικάκια αφού είναι και το αγαπημένο τους φαγητό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...