Jump to content

Αρχάριος και μπερδεμένος


Recommended Posts

καταρχήν εχω πάθει πλάκα με τα θέματα μέσα στο forum

συγχαρητήρια σε όλους ελπίζω να μη σας ζαλίσω πολύ.

λοιπό κατ' αρχήν αγόρασα ενα ενυδρείο απο το carrefour λόγο μεγέθους

έψαχνα απεγνωσμένα για 100Χ30Χ45 και εδώ στις Σέρρες έφαγα πόρτα

απο τα pet shop αν και ήμουν έτοιμος να δώσω και 300€ τελικά το βρήκα τυχαία με 120€

ας πρόσεχαν........

επειδή ξεκίνησα ανάποδα (πρώτα το γέμισα με νερό και μετά εβαλα τα πλαστικα φυτά & διακοσμητικά

όπως και τα χαλίκια) μεγάλη γκάφα με έφαγε και ο αδελφός μου που ντεμέκ ήξερε και έχει και ενυδρείο

τελος πάντων αφου το σκέφτηκα σαν διακόσμιση με διάφορα πλαστικά

το γέμισα με νερό + aqua safe

σε 9 μέρες έριξα 2 καψούλες bactrozym

και μετά 2 μέρες εβαλα 3 τιγράκια τα οποία ταΐζω 1 φορά την ημέρα

ΤΩΡΑ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ:

1) θερμοκρασια ?

2) πόσες ωρες την ημερα να ανάβω την λάμπα (τώρα την ανάβω 16:00 - 02:00) 10 ωρες την ημέρα

και όταν την ανάβω τα ψάρια κρυβονται την περισσότερη ώρα)

3) αλλαγή νερού κάθε πότε (όχι πορωμένα) πόση ποσότητα να αλλάζω και ο τρόπος

να ετοιμάζω το νερό σε ενα κουβά με το αντιχλώριο και την ιδια θερμοκρασία και να αδειάζω μέσα

4) για τις μετρήσεις που δεν εχω ιδεα τι προτείνετε για αρχή να αγοράσω κατι οικονομικό

5) τροφή 1 φορά την ημέρα είναι καλά?

6) μετά τα τιγράκια πόσες ημέρες να μετρήσω για να προσθέσω και πόσα ψάρια?

ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ ΕΒΑΛΑ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΗΣΗ ΣΑΝ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΑ

ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΥΠΟΜΟΝΗ ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΗ ΤΟΝ ΑΡΧΑΡΙΟ......................

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες !!

Θα πρέπει να αγοράσεις υγρά τεστ καλύτερα για τις μετρήσεις σου(θεωρω καλύτερες τις εταιριες API,TETRA,RED SEA).Tα τεστ αυτα ειναι πιο ακριβα.αλλά σε ενδιαφερει πρωτα η αξιοπιστια τους!Για να δεις αν το ενυδρειο σου ειναι έτοιμο διαβασε αυτο και κανε τις αντιστοιχες μερτησεις

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=98

Για τις αναγκες των ψαριων σου δες εδω

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=655

Ποια υλικά εχεις βάλει στο φίλτρο σου?

Γενικα σου προτείνω εβδομαδιές αλλαγές 20%

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...%ED%E5%F1%EF%FD

Τα υπολοιπα θα τα πουμε στην πορεία,μετα τις πρώτες μετρησεις ;)

Link to comment
Share on other sites

ΤΩΡΑ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ:

1) θερμοκρασια ?

2) πόσες ωρες την ημερα να ανάβω την λάμπα (τώρα την ανάβω 16:00 - 02:00) 10 ωρες την ημέρα

και όταν την ανάβω τα ψάρια κρυβονται την περισσότερη ώρα)

3) αλλαγή νερού κάθε πότε (όχι πορωμένα) πόση ποσότητα να αλλάζω και ο τρόπος

να ετοιμάζω το νερό σε ενα κουβά με το αντιχλώριο και την ιδια θερμοκρασία και να αδειάζω μέσα

4) για τις μετρήσεις που δεν εχω ιδεα τι προτείνετε για αρχή να αγοράσω κατι οικονομικό

5) τροφή 1 φορά την ημέρα είναι καλά?

6) μετά τα τιγράκια πόσες ημέρες να μετρήσω για να προσθέσω και πόσα ψάρια?

1) 25 βαθμούς, άντε 26 το πολύ.

2) 8 με 9 ώρες φτάνουν και οι 10 δεν είναι πολλές, καλά είσαι. Βάλε αρκετά φυτά και δεν θα κρύβονται.

3) κάθε εβδομάδα το 25-35%, άντε κάθε 10 μέρες, με τον τρόπο που λες.

4) δεν συμφέρει να κάνεις οικονομία εδώ, υγρά τεστ της ΑΡΙ, ψάξε στο ebay, έχει φθηνά σετάκια.

5) καλύτερα 2, αλλά από λίγο, να καταναλώνεται σε 1-2 λεπτά.

6) μετά μια βδομάδα με 10 μέρες, βάλε ακόμη 2-3, μόνο αν έχεις όμως σωστές μετρήσεις.

Έγινε επεξεργασία - bokostas
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου το ενυδρειο σου ειναι αστρωτο.και τα ψαρακια σου θα εχουν προβλημα σε λιγο καιρο.κανε μετρησεις με υγρα τεστ για ph,nh4/nh3,no2).τις λαμπες τις αναβεις στις 4 το απογευμα με 2 το ξημερωμα?γιατι?το βασικο ειναι να στρωσεις το ενυδρειο σου.κανε μητρησεις και τα λεμε.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου το ενυδρειο σου ειναι αστρωτο.και τα ψαρακια σου θα εχουν προβλημα σε λιγο καιρο.κανε μετρησεις με υγρα τεστ για ph,nh4/nh3,no2).τις λαμπες τις αναβεις στις 4 το απογευμα με 2 το ξημερωμα?γιατι?το βασικο ειναι να στρωσεις το ενυδρειο σου.κανε μητρησεις και τα λεμε.

καταρχήν ευχαριστώ για το ενδιαφέρων αλλα μου είπαν οτι μεσα στο στρώσιμο είναι και το φως

μάλιστα πριν βάλω ψαρια το είχα 4 μέρες συνέχεια αναμένο ετσι μου είπαν ετσι εκανα.

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν ευχαριστώ για το ενδιαφέρων αλλα μου είπαν οτι μεσα στο στρώσιμο είναι και το φως

μάλιστα πριν βάλω ψαρια το είχα 4 μέρες συνέχεια αναμένο ετσι μου είπαν ετσι εκανα.

Aπο άλγη τι γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

1) 25 βαθμούς, άντε 26 το πολύ.

2) 8 με 9 ώρες φτάνουν και οι 10 δεν είναι πολλές, καλά είσαι. Βάλε αρκετά φυτά και δεν θα κρύβονται.

3) κάθε εβδομάδα το 25-35%, άντε κάθε 10 μέρες, με τον τρόπο που λες.

4) δεν συμφέρει να κάνεις οικονομία εδώ, υγρά τεστ της ΑΡΙ, ψάξε στο ebay, έχει φθηνά σετάκια.

5) καλύτερα 2, αλλά από λίγο, να καταναλώνεται σε 1-2 λεπτά.

6) μετά μια βδομάδα με 10 μέρες, βάλε ακόμη 2-3, μόνο αν έχεις όμως σωστές μετρήσεις.

φιλε ευχαριστώ πολύ

2) παίζει ρόλο πιες ωρες θα είναι αναμένο το φως? γιατί λέω να το ανάβω 17:00 - 02:00 δηλαδή τις

ώρες που θα είμαι σπίτι ας πούμε πάντος εχω φυτά και διακοσμητικά και οταν ανάβω το φως 1Χ25w

πηγαίνουν κατω απο τα διακοσμητικά και γενικά κρυβονται

3) δηλαδη και πάνω στο στρώσιμο οι αλλαγές νερού κανονικά?

4) δεν βγάζω ακρη απο το ebay απο το πετ που αγοράζω εχει tetra λογικά θα εχει τιποτα σε set 5 σε 1

κατι τελευταίο με το φίλτρο τι κάνω?

είναι ενα σφουγγάρι απλα (carrefour)

Link to comment
Share on other sites

Aπο άλγη τι γίνεται?

μέχρι στιγμής δεν εχω

Link to comment
Share on other sites

να στρωσεις το ενυδρειο σου και να βγαλεις τα πλαστικα φυτα και να τα αντικαταστησεις με ευκολα φυτα αληθινα ;)

Link to comment
Share on other sites

να στρωσεις το ενυδρειο σου και να βγαλεις τα πλαστικα φυτα και να τα αντικαταστησεις με ευκολα φυτα αληθινα ;)

φιλε θα γίνει κι αυτό σιγά σιγά αφου μάθω κάποια πράγματα

αν και στις Σέρρες δύσκολα για αληθινά φυτά

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν ευχαριστώ για το ενδιαφέρων αλλα μου είπαν οτι μεσα στο στρώσιμο είναι και το φως

μάλιστα πριν βάλω ψαρια το είχα 4 μέρες συνέχεια αναμένο ετσι μου είπαν ετσι εκανα.

φιλε μου μην αγχωνεσαι τις ωρες για το φως μπορεις να τις λυσεις με ενα χρονοδιακοπτη.να το ριθμιζεις τις ωρες που πρεπει.για το φιλτρο θα σε απογοητευσω επειδη το εχω δει το ενυδρειο απο το καρφουρ ειναι τις πλακας(το φιλτρο).θα σου σινιστουσα αν αντεχει το πορτοφολι σου να παρεις ενα εξωτερικο.αν οχι πεσμας τι υλικα περιεχει για να δουμε αν μπορουμε να αλλαξουμε αυτα που εχει με καλυτερης ποιοτητας βιολογικα υλικα.(ενα σφουγγαρι εχει?)

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έλεγα ότι το φίλτρο του συγκεκριμένου ενυδρείου είναι τις πλάκας, δουλεύει το ίδιο καλά με όλα τα εσωτερικά φίλτρα που έχω δει .Το μόνο που χρειάζεται είναι τα υλικά στον κάδο από κάτω προς τα πάνω ψιλότρυπο σφουγγάρι - 1 λίτρο siporax - το σφουγγάρι που έχει μέσα κομμένο στην μέση κατά ύψος - ενυδρειακό βαμβάκι.

Φίλε μου φυτά για ενυδρεία υπάρχουν και στην Σέρρες, και μπορώ να σου πω που αν θέλεις , μάλιστα είναι χαμηλών απαιτήσεων απλά μην εμπιστεύεσαι σε αυτά που θα σου πούνε. Γύρισε μια βόλτα στα μαγαζιά κάνε την έρευνα αγοράς σου ,δες τι σου αρέσει, φωτογράφησε το ,σήκωσε το εδώ και σίγουρα κάποιος θα σε βοηθήσει, νομίζω ότι είναι ο καλύτερος τρόπος για να μάθεις.

Το μειονέκτημά τους είναι ότι πιάνουν πολύτιμα λίτρα από το ενυδρείο σε ορισμένες περιπτώσεις

Πάντως δική μου άποψη είναι ότι τα ψαράκια είναι στρεσαρισμένα ακόμα και θέλουν τον χρόνο τους με τις καλύτερες συνθήκες που μπορείς να του προσφέρεις.

Έγινε επεξεργασία - Exiz
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έλεγα ότι το φίλτρο του συγκεκριμένου ενυδρείου είναι τις πλάκας, δουλεύει το ίδιο καλά με όλα τα εσωτερικά φίλτρα που έχω δει .Το μόνο που χρειάζεται είναι τα υλικά στον κάδο από κάτω προς τα πάνω ψιλότρυπο σφουγγάρι - 1 λίτρο siporax - το σφουγγάρι που έχει μέσα κομμένο στην μέση κατά ύψος - ενυδρειακό βαμβάκι.

Φίλε μου φυτά για ενυδρεία υπάρχουν και στην Σέρρες, και μπορώ να σου πω που αν θέλεις , μάλιστα είναι χαμηλών απαιτήσεων απλά μην εμπιστεύεσαι σε αυτά που θα σου πούνε. Γύρισε μια βόλτα στα μαγαζιά κάνε την έρευνα αγοράς σου ,δες τι σου αρέσει, φωτογράφησε το ,σήκωσε το εδώ και σίγουρα κάποιος θα σε βοηθήσει, νομίζω ότι είναι ο καλύτερος τρόπος για να μάθεις.

Το μειονέκτημά τους είναι ότι πιάνουν πολύτιμα λίτρα από το ενυδρείο σε ορισμένες περιπτώσεις

Πάντως δική μου άποψη είναι ότι τα ψαράκια είναι στρεσαρισμένα ακόμα και θέλουν τον χρόνο τους με τις καλύτερες συνθήκες που μπορείς να του προσφέρεις.

οταν εγραψα οτι ειναι της πλακας ενοω τα υλικα που εχει απο την μανα του.αν οπως εγραψες βαλει siporax αλλαζει το πραγμα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έλεγα ότι το φίλτρο του συγκεκριμένου ενυδρείου είναι τις πλάκας, δουλεύει το ίδιο καλά με όλα τα εσωτερικά φίλτρα που έχω δει .Το μόνο που χρειάζεται είναι τα υλικά στον κάδο από κάτω προς τα πάνω ψιλότρυπο σφουγγάρι - 1 λίτρο siporax - το σφουγγάρι που έχει μέσα κομμένο στην μέση κατά ύψος - ενυδρειακό βαμβάκι.

Φίλε μου φυτά για ενυδρεία υπάρχουν και στην Σέρρες, και μπορώ να σου πω που αν θέλεις , μάλιστα είναι χαμηλών απαιτήσεων απλά μην εμπιστεύεσαι σε αυτά που θα σου πούνε. Γύρισε μια βόλτα στα μαγαζιά κάνε την έρευνα αγοράς σου ,δες τι σου αρέσει, φωτογράφησε το ,σήκωσε το εδώ και σίγουρα κάποιος θα σε βοηθήσει, νομίζω ότι είναι ο καλύτερος τρόπος για να μάθεις.

Το μειονέκτημά τους είναι ότι πιάνουν πολύτιμα λίτρα από το ενυδρείο σε ορισμένες περιπτώσεις

Πάντως δική μου άποψη είναι ότι τα ψαράκια είναι στρεσαρισμένα ακόμα και θέλουν τον χρόνο τους με τις καλύτερες συνθήκες που μπορείς να του προσφέρεις.

πατρίδα ευχαριστώ για τις συμβουλές

το φίλτρο σιγά σιγά θα το κάνω όπως μου λες

εχω μια απορία επειδή και εγω εψαχνα για 100χ30χ45 εσυ το βρήκες απο μαγαζί στις Σέρρες?

και αληθινά φυτά στην πορεία (αρχισα στραβα και ασχετα το γεμισα με πλαστικά είναι που είναι στενό)

τα ψαράκια όντως κάθε μέρα και ''ξεψαρώνουν''

οσο για μαγαζια στις Σέρρες μια ψιλομιζερόαπάτι υπάρχει αν και εκει που παω (τέρμα Μ. Αλεξάνδρου)

φένεται μαγαζί με δυνατότητες για Σέρρες.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου μην αγχωνεσαι τις ωρες για το φως μπορεις να τις λυσεις με ενα χρονοδιακοπτη.να το ριθμιζεις τις ωρες που πρεπει.για το φιλτρο θα σε απογοητευσω επειδη το εχω δει το ενυδρειο απο το καρφουρ ειναι τις πλακας(το φιλτρο).θα σου σινιστουσα αν αντεχει το πορτοφολι σου να παρεις ενα εξωτερικο.αν οχι πεσμας τι υλικα περιεχει για να δουμε αν μπορουμε να αλλαξουμε αυτα που εχει με καλυτερης ποιοτητας βιολογικα υλικα.(ενα σφουγγαρι εχει?)

φιλε εχω χρονοδιακόπτη απλα ρωτάω γιατι παράδειγμα ο αδερφός μου έχει ενυδρείο 5 χρόνια

και τα τελευταία 2-3 χρόνια δεν ανάβει καθόλου φως για να μην λερώνει λεεί

(δεν αλλάζει και το νερό ποτέ και όταν τον λέω τη διαβάζω στο forum με κοροιδευει και λέει

οτι κι αυτός στην αρχή ετσι εκανε)

Link to comment
Share on other sites

φιλε εχω χρονοδιακόπτη απλα ρωτάω γιατι παράδειγμα ο αδερφός μου έχει ενυδρείο 5 χρόνια

και τα τελευταία 2-3 χρόνια δεν ανάβει καθόλου φως για να μην λερώνει λεεί

(δεν αλλάζει και το νερό ποτέ και όταν τον λέω τη διαβάζω στο forum με κοροιδευει και λέει

οτι κι αυτός στην αρχή ετσι εκανε)

Φίλε μου και ο αδερφός σου θα ζούσε κλειδωμένος σε μια τουαλέτα χωρίς φώτα για καμία δεκαετία .Το θέμα είναι αν θεωρήσατε ζωή αυτή η κατάσταση έτσι πες του χωρίς καμία παρεξήγηση. Το ενυδρείο είναι ένας μικρός βιότοπος και θα λερωθεί και θα καθαρίσει μόνο του και όλα θα τα κάνει μέχρι να ισορροπήσει ,θέλει υπομονή και όχι παρεμβάσεις ,άσε την φύση να κάνει την δουλεία της ξέρει καλύτερα άλλωστε μας το απέδειξε με εμπειρία 13.000.000.000 χρόνων περίπου. ;)

Το ενυδρείο μου και εγώ από το Carrefour το πείρα απλά στην πορεία διάβαζω εδώ μέσα και μαθαίνω . Τρέχει απο τον Οκτώβριο και ακόμα δεν θεωρήσατε τελείως στρωμένο. Πές μου αν θέλεις να σου στείλω το τηλ για ότι βοήθεια θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Όσο για τους μαγαζάτορες στην περιοχή μας είναι ακόμα στο στάδιο του φαρμακοτρίφτη του μεσαίωνα "Έλα κόσμε έχω λοσιόν που βγάζει τρίχες σε 2 μέρες, πάρε κόσμε πάρε"

Link to comment
Share on other sites

φιλε εχω χρονοδιακόπτη απλα ρωτάω γιατι παράδειγμα ο αδερφός μου έχει ενυδρείο 5 χρόνια

και τα τελευταία 2-3 χρόνια δεν ανάβει καθόλου φως για να μην λερώνει λεεί

(δεν αλλάζει και το νερό ποτέ και όταν τον λέω τη διαβάζω στο forum με κοροιδευει και λέει

οτι κι αυτός στην αρχή ετσι εκανε)

να μην λερωνει? απο τι? απο το φως? φιλε μου ο αδερφος σου τα τελευταια 2-3 χρονια μπορει να μην αλλαζει ρουχα ποτε, και να μην ανοιγει το σπιτι να μπει αερας. εχει 5 χρονια ενυδρειο και ειναι πιο ασχετος απο εσενα που εισαι καινουργιος αλλα εχεις την θεληση να μαθεις για να ξεκινισεις σωστα.ο αδερφος σου το εχει σκυλοβαρεθει το ενυδρειο γιαυτο και το παρατησε.σαν αυτους που αγοραζουν ενα κατοικιδιο και στην πορεια το βαριουνται γιατι θελει φροντιδα και το παρατανε στο δρομο.

Link to comment
Share on other sites

να μην λερωνει? απο τι? απο το φως? φιλε μου ο αδερφος σου τα τελευταια 2-3 χρονια μπορει να μην αλλαζει ρουχα ποτε, και να μην ανοιγει το σπιτι να μπει αερας. εχει 5 χρονια ενυδρειο και ειναι πιο ασχετος απο εσενα που εισαι καινουργιος αλλα εχεις την θεληση να μαθεις για να ξεκινισεις σωστα.ο αδερφος σου το εχει σκυλοβαρεθει το ενυδρειο γιαυτο και το παρατησε.σαν αυτους που αγοραζουν ενα κατοικιδιο και στην πορεια το βαριουνται γιατι θελει φροντιδα και το παρατανε στο δρομο.

εχεις δίκιο και εγω ετσι του λέω και μου λέει οτι εχει 2 γενιές ας γεννησουν και τα δικά σου και μετά μιλα

Link to comment
Share on other sites

δεν θεωρειται καποιος γνωστης και ξερολας απο το ποσες φορες εχει βγαλει γεννες......

κρατα χαμηλο προφιλ μαζι του,συνεχισε να διαβαζεις και να ασχολησαι και οταν θα ερθει η ωρα τοτε ξαναμιλας μαζι του σχετικα.... :hysterical:;)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου και ο αδερφός σου θα ζούσε κλειδωμένος σε μια τουαλέτα χωρίς φώτα για καμία δεκαετία .Το θέμα είναι αν θεωρήσατε ζωή αυτή η κατάσταση έτσι πες του χωρίς καμία παρεξήγηση. Το ενυδρείο είναι ένας μικρός βιότοπος και θα λερωθεί και θα καθαρίσει μόνο του και όλα θα τα κάνει μέχρι να ισορροπήσει ,θέλει υπομονή και όχι παρεμβάσεις ,άσε την φύση να κάνει την δουλεία της ξέρει καλύτερα άλλωστε μας το απέδειξε με εμπειρία 13.000.000.000 χρόνων περίπου. ;)

Το ενυδρείο μου και εγώ από το Carrefour το πείρα απλά στην πορεία διάβαζω εδώ μέσα και μαθαίνω . Τρέχει απο τον Οκτώβριο και ακόμα δεν θεωρήσατε τελείως στρωμένο. Πές μου αν θέλεις να σου στείλω το τηλ για ότι βοήθεια θέλεις.

ευχαριστώ φίλε και εγω ετσι του λέω και τον κοροϊδεύω και αυτός κοροϊδεύει εμενα πάντος θέλει και

χρήμα το ενυδρείο δεν το περίμενα ετσι βλέπεις στις Σέρρες δεν πέτυχα και πολλά ενυδρεία για να

ρωτήσω λεπτομέριες και βασικά επηρεαστικα απο τον αδερφό μου και πηρα ενυδρείο βασιζόμενος στην

βοήθεια του και στις γνώσεις του που εχει γνώσεις αλλα μάλον βαρέθηκε και εκανε δικιες του θεωρίες

πάντος σήμερα πήγα στο Las Palmas και συνεχώς εξελίσονται εβαλαν και αληθινά φυτά και περισότερα ψάρια

αλλα αυτό που ηθελα δεν το είχαν (χαρτάκια για μετρήσεις) θα φέρει είπε.

είδα και ενα ψαράκι κλοουν του βυθού σκεφτομε να το πάρω μαζί με εναν γλιφτι αλλα οχι τον κλασικό εναν

μικρότερο αλλη ράτσα

εσυ εχεις αντίστοιχα καθαριστές στο ενυδρείο σου?

Link to comment
Share on other sites

δεν θεωρειται καποιος γνωστης και ξερολας απο το ποσες φορες εχει βγαλει γεννες......

κρατα χαμηλο προφιλ μαζι του,συνεχισε να διαβαζεις και να ασχολησαι και οταν θα ερθει η ωρα τοτε ξαναμιλας μαζι του σχετικα.... :hysterical:;)

με τον αδερφό μου δουλεύουμε πολύ και τώρα πέφτει πολύ δούλεμα σχετικά με τα ενυδρεία

αυτός ασχολήθηκε στην αρχή με πάθος γνωρίζει και πράγματα αλλα εχει αλλάξει πολλά χόμπυ

οπότε βαρέθηκε το ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...