Jump to content

Πρησμένος... Gallacher


Recommended Posts

Γεια σε όλους! έχω ένα ενυδρείο 120λίτρων. ασχολούμε εδώ και 2 χρόνια. έχουν περάσει από το ενυδρείο μου πολλών ειδών ψάρια. κατέληξα σε ένα όσκαρ, έναν καθαριστή και ένα καρχαρία Gallacher. Δυστυχώς δεν με ενημέρωσαν σωστά για το ψάρι αυτό. παρόλα αυτά ζούνε αρμονικά μέσα στο ενυδρείο. δεν ανέβαινε στην επιφάνεια να φάι και γι΄αυτό του δίνω τροφή που πέφτει στον πάτο. Σε αντίθεση με το όσκαρ(μαύρο) το οποίο πηδάει μέχρι και 30 εκατοστά έξω απ'το ενυδρείο όταν έρθει η ώρα του φαγητού. το πρόβλημα είναι ότι εδώ και μια εβδομάδα το Gallacher κάνει σαν τρελό όταν τα ταϊζω, ανεβαίνει στην επιφάνεια και ενοχλεί και το όσκαρ. γενικά άλλαξε η συμπεριφορά του πολύ. και η κοιλιά του είναι πολύ πρησμένη (σαν να είναι έγκυος). έχει κάποια αρρώστια; τι μπορεί να συμβαίνει;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους! έχω ένα ενυδρείο 120λίτρων. ασχολούμε εδώ και 2 χρόνια. έχουν περάσει από το ενυδρείο μου πολλών ειδών ψάρια. κατέληξα σε ένα όσκαρ, έναν καθαριστή και ένα καρχαρία Gallacher. Δυστυχώς δεν με ενημέρωσαν σωστά για το ψάρι αυτό. παρόλα αυτά ζούνε αρμονικά μέσα στο ενυδρείο. δεν ανέβαινε στην επιφάνεια να φάι και γι΄αυτό του δίνω τροφή που πέφτει στον πάτο. Σε αντίθεση με το όσκαρ(μαύρο) το οποίο πηδάει μέχρι και 30 εκατοστά έξω απ'το ενυδρείο όταν έρθει η ώρα του φαγητού. το πρόβλημα είναι ότι εδώ και μια εβδομάδα το Gallacher κάνει σαν τρελό όταν τα ταϊζω, ανεβαίνει στην επιφάνεια και ενοχλεί και το όσκαρ. γενικά άλλαξε η συμπεριφορά του πολύ. και η κοιλιά του είναι πολύ πρησμένη (σαν να είναι έγκυος). έχει κάποια αρρώστια; τι μπορεί να συμβαίνει;

Καλώς ήρθες...

Κατά πάσα πιθανότητα κανένα από τα 3 ψάρια σου δεν κάνει για το ενυδρείο σου και καλό είναι να τα επιστρέψεις στον πετσοπά που σου τα πούλησε.

Όσκαρ - 250-300 λίτρα minimun ανά άτομο

Gallagher - 8000-10000 λίτρα minimum (προτεινόμενη η λίμνη)

Καθαριστή δεν ξέρω τι εννοείς καθότι δεν υπάρχει τέτοιο ψάρι, αλλά αν εννοείς πλεκόστομο και είναι ο Common Pleco θέλει άλλα 250-300 λίτρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες...

Κατά πάσα πιθανότητα κανένα από τα 3 ψάρια σου δεν κάνει για το ενυδρείο σου και καλό είναι να τα επιστρέψεις στον πετσοπά που σου τα πούλησε.

Όσκαρ - 250-300 λίτρα minimun ανά άτομο

Gallagher - 8000-10000 λίτρα minimum (προτεινόμενη η λίμνη)

Καθαριστή δεν ξέρω τι εννοείς καθότι δεν υπάρχει τέτοιο ψάρι, αλλά αν εννοείς πλεκόστομο και είναι ο Common Pleco θέλει άλλα 250-300 λίτρα.

Ναι... αλλά δε μου απάντησες...

Link to comment
Share on other sites

Ναι... αλλά δε μου απάντησες...

Καλό θα είναι να συμπληρώσεις την ακόλουθη φόρμα

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=25739

Η απάντηση σε αυτό που ρωτάς κρύβεται και στην απάντηση του storm ;)

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
Link to comment
Share on other sites

Ναι... αλλά δε μου απάντησες...

Σου απάντησα σαφέστατα. Όταν βάζεις τον όποιο ζωντανό οργανισμό σε λάθος συνθήκες, θα δεις και περίεργες συμπεριφορές και ασθένειες και γενικώς καταστάσεις δυσάρεστες για σένα αλλά κυρίως για τα ψάρια ;)

Link to comment
Share on other sites

Οι παραπάνω φίλοι αγαπητέ samtegr αναφέρονται στην κακή ποιότητα νερού (από ψάρια που δεν μπορούν φυσικά να εξυπηρετηθούν σωστά στο 120λιτρο), στο stress, στη φίλτρανση, στην πιθανή κακή διατροφή και σε λοιπούς παράγοντες που οδηγούν σε πτώση της άμυνας του ανοσοποιητικού και δίνουν την ευκαιρία σε παράσιτα να επιτεθούν στα ψάρια και να προκαλέσουν ασθένειες που κάποιες από αυτές έχουν και ως σύμπτωμα την πρησμένη κοιλιά.

Για να μπορέσουν οι συγχομπίστες να σε βοηθήσουν συμπλήρωσε αν θέλεις τη φόρμα που αναφέρει ο Δημήτριος γιατί ένα πρόβλημα δεν έρχεται από μόνο του απλά είναι αποτέλεσμα μιας σειράς από μεταβλητές που πέρα από τα λίτρα και τα ψάρια είναι και η φίλτρανση, οι παράμετροι του νερού, οι ρουτίνες καθαρισμού, το ιστορικό του ψαριού κλπ.

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Μαζι με την ασεθενεια (αν ειναι ασθενεια) πρεπει να εξαλειψεις και την αιτια της (που σου εξηγησαν οι συνχομπυστες πιο πανω), αλλιως παλι στα ιδια θα'μαστε.

Τη φορμα που σου ειπε ο Δημητριος :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...