Jump to content

2 ΨΗΦΟΦΟΡΙΕΣ: Ανθεκτικότητα και φροντίδα


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους!

Θα ήθελα να κάνω 2 ενδιαφέρουσες ψηφοφορίες:

1) Πόσο ανθεκτικά είναι τα ψάρια που έχετε στο ενυδρείο σας; Βαθμολογήστε από το 1-10. Οι χαμηλότερες βαθμολογίες, δηλαδή αυτές κόντά στο 1, υποδηλώνουν ψάρια που δεν είναι τόσο ανθεκτικά, που έχουμε - δυστυχώς - θανάτους χωρίς κάποια εμφανή αιτία, ή όταν υπάρχει κάποια ασθένεια σε κάποια από αυτά και παρόλες τις όποιες απαραίτητες ενέργειες που κάνετε, δεν καταφέρνετε να τα σώσετε. Επίσης, αν στρεσάρονται πολύ εύκολα.

Οι βαθμολογίες κοντά στο 10, σημαίνει ότι γενικά έχουμε να κάνουμε με πολύ ανθεκτικά ψάρια.

2) Πόση φροντίδα χρειάζονται τα ψάρια σας; Βαθμολογήστε από το 1-10. Όπου βαθμολογίες κοντά στο 1, σημαίνει ότι απαιτείται πολύς χρόνος και χρήμα. Επίσης, ότι οι όποιες εργασίες χρειάζονται, γίνονται πολύ συχνά, σε ημερήσια / εβδομαδιαία βάση. Επίσης ότι απαιτούνται αρκετά υγρά ενυδρείου, ή ειδικές τροφές, ή συγκεκριμένες αλλαγές νερού, ή τα φυτά που χρειάζονται τα ψάρια του ενυδρείου σας θέλουν πολύ κλάδεμα κτλ.

Βαθμολογίες κοντά στο 10, υποδηλώνουν ότι τα ψάρια που έχετε χρειάζονται λίγη φροντίδα σε χρόνο και χρήμα από εσάς.

Σημείωση: άλλο φροντίδα, άλλο αγάπη. Μην μπερδέψουμε αυτά τα δύο. Όλοι αγαπάμε τα ψαράκια μας ;)

Ας ξεκινήσω πρώτος λοιπόν.

Έχω Guppy και Platy.

Ανθεκτικότητα: 3

Φροντίδα: 8

Ευχαριστώ και αναμένω τις απαντήσεις σας

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου αν δώσεις στα ψαράκια σου φροντίδα 1 θα δεις ανθεκτικότητα 10!!

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου αν δώσεις στα ψαράκια σου φροντίδα 1 θα δεις ανθεκτικότητα 10!!

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω (γνώμη μου πάντα)

Μάλλον εννοείς ότι άν δείξεις την κατάλληλη φροντίδα το ζωντανό θα είναι οκ..έτσι ναί

αλλά και πάλι υπάρχουν ζωντανά που καλός ή κακός δέν μπορούν να ζήσουν στην αιχμαλωσία απλά επιβιώνουν όση φροντίδα και να δείξεις οπότε όλα είναι σχετικά...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

Θα ήθελα να κάνω 2 ενδιαφέρουσες ψηφοφορίες:

Ας ξεκινήσω πρώτος λοιπόν.

Έχω Guppy και Platy.

Ανθεκτικότητα: 3

Φροντίδα: 8

Ευχαριστώ και αναμένω τις απαντήσεις σας

Αυτοι οι αριθμοι δεν μπορουν ειναι σταθεροι για ολους ... πχ. για καποιον που ειναι "εμπειρος" ειναι οι ακριβως αντιστροφοι (μην σου γραψω 10 και 1) απο σενα που εισαι "αρχαριος".- ;)

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

φίλε μου αν δώσεις στα ψαράκια σου φροντίδα 1 θα δεις ανθεκτικότητα 10!!

Εξήγησα και στο πρώτο μου θέμα: "Σημείωση: άλλο φροντίδα, άλλο αγάπη. Μην μπερδέψουμε αυτά τα δύο. Όλοι αγαπάμε τα ψαράκια μας ;) "

Link to comment
Share on other sites

Αυτοι οι αριθμοι δεν μπορουν ειναι σταθεροι για ολους ... πχ. για καποιον που ειναι "εμπειρος" ειναι οι ακριβως αντιστροφοι (μην σου γραψω 10 και 1) απο σενα που εισαι "αρχαριος".- ;)

σωστό φίλε discus fan.

Από τη στιγμή που δίπλα στην απάντησή μας υπάρχει και το προφίλ του καθένα μας, π.χ. αρχάριος, οι βαθμοί στην ψηφοφορία κρίνονται ανάλογα.

Εσύ για παράδειγμα πως θα βαθμολογούσες το είδος των ψαριών σου;

Link to comment
Share on other sites

Δυσκολη ψηφοφορια αφου οι παραμετροι και οι γνωσεις ειναι διαφορετικες στον καθενα χομπιστα!!

Link to comment
Share on other sites

μονομαχος

Ανθεκτικότητα: 8

Φροντίδα: 5

Έγινε επεξεργασία - aquaristas8
Link to comment
Share on other sites

Εξήγησα και στο πρώτο μου θέμα: "Σημείωση: άλλο φροντίδα, άλλο αγάπη. Μην μπερδέψουμε αυτά τα δύο. Όλοι αγαπάμε τα ψαράκια μας ;) "

Δεν καταλαβες τι ειπε ο δισκοφανουρης.

Δεν μιλαει για αγαπη.

Εννοει οτι η ποσοτητα φροντιδας 10 που κανει ενας νεος στο χομπυ μπορει να ειναι ιδιας αξιας φροντιδα απο ενα εμπειρο αλλα ποσοτητας μονο 3, γιατι πολυ απλα ξερει που να τη διοχετευσει χωρις να κανει σπαταλη φροντιδας σε ασκοπες ενεργειες ή σε λαθος ενεργειες.

Και το αποτελεσμα να ειναι ενω ο νεος φροντιζει ποσοτητα 10 να εχει ψαρια με ανθεκτικότητα 3, ενω ο εμπειρος ενω φροντιζει το ιδιο ψαρι με ποσοτητα 3 να εχει ψαρια με ανθεκτικότητα 10. :hysterical:

Η ανθεκτικότητα των διαφορων ειδων ψαριων εχει καταγραφει μεσα απο μακρας διαρκειας παρατηρηση, σε διαφορα αρθα και βιβλια.

Ομως δεν ειναι κακο να γραφτει και μεμονομενα η αποψη των μελων του ΑΖ.

Συνεχιστε :hysterical:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

μονομαχος

Ανθεκτικότητα: 8

Φροντίδα: 5

Για να βγαινουν ομως λιγο πιο σωστα συμπερασματα να γραφετε

1. Ποσο καιρο ασχολειστε με το χομπυ

2. Ποσο καιρο εχετε το ψαρι στο ενυδρειο

πχ αν ο φιλος aquaristas8 εχει το ψαρι 3 μηνες και αυτο ζει 2-4 χρονια πως να βγαλει αξιοπιστο συμπερασμα για την ανθεκτικοτητα του? ;)

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου αν δώσεις στα ψαράκια σου φροντίδα 1 θα δεις ανθεκτικότητα 10!!

για όσους δεν το έπιασαν εννοούσα ότι αν δώσεις φροντίδα 1 (που είναι το maximum φροντίδας που όρισε ο φίλος μας) θα δεις ανθεκτικότητα 10.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν μπορούμε να δώσουμε νούμερο στην ανθεκτικότητα ψαριών αν δεν κρατήσουμε κάποιες παραμέτρους σταθερές, όπως είναι η φροντίδα. Για παράδειγμα ο φίλος ως φροντίδα αναφέρει τις συχνές αλλαγές νερού.. Αυτό είναι κάτι απαραίτητο, δεν μπορούμε να το βάλουμε στο τραπέζι για διαπραγμάτευση και να κρίνουμε ενα ψάρι αν είναι απαιτητικό επειδή δεν άντεξε 1 μήνα χωρίς αλλαγές νερού.

Αντιθέτως μπορούμε να το θεωρήσουμε απαιτητικό αν θέλει πολλά λίτρα, ή πολύ σταθερές συνθήκες νερού όπως οι γαρίδες που δεν ανέχονται πολλά ΝΟ3, ή οι δίσκοι που γουστάρουν φαγητό ιδιαίτερο κοκ.

Ούτε βέβαια μπορούμε να θεωρήσουμε ένα ψάρι ότι δεν είναι απαιτητικό επειδή συνεχίζει να ζει. Ξέρουμε αν υποφέρει όταν δεν του προσφέρουμε τις κατάλληλες συνθήκες; Αν του μειώνουμε το χρόνο ζωής; Αν προκαλούμε νανισμό κλπ;

Τέλος πάντων είμαι σε άλλο μήκος κύματος, δεν μπορώ να σας δώσω να καταλάβετε τι εννοώ.

σταματάω εδώ γιατί μάλλον χαλάω το thread ;)

Link to comment
Share on other sites

.... αν δώσεις φροντίδα 1 (που είναι το maximum φροντίδας που όρισε ο φίλος μας)....
Αυτο το ειχα για αναποδα. ;)

10 = πολυ αναγκη για φροντιδα, 1 = λιγη

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

θα ήθελα να ξεκαθαρίσω το εξής: με την παρούσα ψηφοφορία / δημοσκόπηση ΔΕΝ θα κριθεί ο καθένας μας ξεχωριστά, ως άτομο που έχει στην κατοχή του ένα ή περισσότερα ενυδρεία. Στόχος μου είναι να καταγράψουμε τις ΙΔΙΟΤΗΤΕΣ, τις ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΕΣ, και τις ΑΝΤΟΧΕΣ των Ψ-Α-Ρ-Ι-Ω-Ν αυτών καθαυτών και ΟΧΙ των ιδιοκτητών τους!!

Δηλαδή άλλη ανθεκτικότητα και φροντίδα θέλουν τα Guppy, άλλη ο μονομάχος, άλλη τα neon, άλλη οι ροδόστομοι, άλλη τα αγγελόψαρα, άλλη οι κιχλίδες, άλλη οι αφρικάνες κτλ

Να θυμήσω τη βαθμολόγηση

Ανθεκτικότητα: προς το 1 σημαίνει ψάρια που δεν είναι τόσο ανθεκτικά,

κοντά στο 10, σημαίνει ότι γενικά έχουμε να κάνουμε με πολύ ανθεκτικά ψάρια.

Φροντίδα: προς το 1 σημαίνει ότι απαιτείται πολύς χρόνος και χρήμα,

κοντά στο 10, υποδηλώνουν ότι τα ψάρια που έχετε χρειάζονται λίγη φροντίδα σε χρόνο και χρήμα

Υ.Γ.

Ο όρος που έβαλε ο delta66 είναι δεκτός και λογικός. Να θυμίσω τι είχε πει:

''Για να βγαινουν ομως λιγο πιο σωστα συμπερασματα να γραφετε

1. Ποσο καιρο ασχολειστε με το χομπυ

2. Ποσο καιρο εχετε το ψαρι στο ενυδρειο''

Link to comment
Share on other sites

Astronotus Occelatus...

Κατοχη 4 χρονια.

Εμπειρια κατα την κατοχη τους αρχαριος(ασχετος)

Φροντιδα:1

Ανθεκτηκοτητα:9

Υ.Γ Δεν ψοφησε κανενα ουτε ειχα ιδιαιτερα προβληματα...Οτι προβλημα ειχα,βγηκε απο τον ελαχιστο χωρο που τους παρειχα ;)

Link to comment
Share on other sites

Για να βγαινουν ομως λιγο πιο σωστα συμπερασματα να γραφετε

1. Ποσο καιρο ασχολειστε με το χομπυ

2. Ποσο καιρο εχετε το ψαρι στο ενυδρειο

πχ αν ο φιλος aquaristas8 εχει το ψαρι 3 μηνες και αυτο ζει 2-4 χρονια πως να βγαλει αξιοπιστο συμπερασμα για την ανθεκτικοτητα του? ;)

δεν εννοω μονο τον δικο μου μονομαχο αλλα γενικα το ειδος :hysterical:

Έγινε επεξεργασία - aquaristas8
Link to comment
Share on other sites

δεν εννοω μονο τον δικο μου μονομαχο αλλα γενικα το ειδος ;)

Αν μιλαμε γενικως... τοτε δεν εχει νομημα... αφου το γενικος... αναφερετε και στο προφιλ του καθε ψαριου....

Link to comment
Share on other sites

Astronotus Occelatus...

Κατοχη 4 χρονια.

Εμπειρια κατα την κατοχη τους αρχαριος(ασχετος)

Φροντιδα:1

Ανθεκτηκοτητα:9

Υ.Γ Δεν ψοφησε κανενα ουτε ειχα ιδιαιτερα προβληματα...Οτι προβλημα ειχα,βγηκε απο τον ελαχιστο χωρο που τους παρειχα :)

Φροντιδα 1

Ελπιζω εσυ να το καταλαβες για εγω μπερδευτηκα.

1 σημαινει οτι του περειχες πολυ μεγαλη φροντιδα

Link to comment
Share on other sites

Φροντιδα 1

Ελπιζω εσυ να το καταλαβες για εγω μπερδευτηκα.

1 σημαινει οτι του περειχες πολυ μεγαλη φροντιδα

Εγω καταλαβα πως η αριστη φροντιδα που παρεχουμε σε ενα ψαρι ειναι το 10 και η ελαχιστη το 1...

Αν ειναι αντιστροφα ας επεξεργαστει ο υπευθηνος του θεματικου και ας βαλει την ελαχιστη φροντιδα :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω καταλαβα πως η αριστη φροντιδα που παρεχουμε σε ενα ψαρι ειναι το 10 και η ελαχιστη το 1...

Αν ειναι αντιστροφα ας επεξεργαστει ο υπευθηνος του θεματικου και ας βαλει την ελαχιστη φροντιδα :)

Υπενθύμιση.

Φροντίδα: προς το 1 σημαίνει ότι απαιτείται πολύς χρόνος και χρήμα,

κοντά στο 10, υποδηλώνουν ότι τα ψάρια που έχετε χρειάζονται λίγη φροντίδα σε χρόνο και χρήμα

Link to comment
Share on other sites

Τοτε βαλτε μου 10 στην φροντιδα...

Αν και μου φαινεται αναποδο...Συνηθως οσο ανεβαινει ο βαθμος σημαινει οτι χρειαζεται παραπανω φροντιδα και εχει μεγαλυτερη δυσκολια :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το ειχα για αναποδα. :P

10 = πολυ αναγκη για φροντιδα, 1 = λιγη

γι' αυτό μπλοκάρω και εγώ να απαντήσω :)

Link to comment
Share on other sites

Αν και μου φαινεται αναποδο...Συνηθως οσο ανεβαινει ο βαθμος σημαινει οτι χρειαζεται παραπανω φροντιδα και εχει μεγαλυτερη δυσκολια :)

Ετσι νομιζω και εγω :P
Link to comment
Share on other sites

Ετσι νομιζω και εγω :)

Οι βαθμολογίες μπήκαν με τέτοιο τρόπο ώστε:

ένα ψάρι π.χ. με χαμηλή βαθμολογία σε ανθεκτηκότητα και φροντίδα, θα το θεωρούσαμε "μπελαλίδικο" και "αδύναμο"

ένα ψάρι με υψηλή βαθμολογία ανθεκτηκότητα και φροντίδα, θα το θεωρούσαμε ιδανικό, καθώς η φροντίδα του δεν μας κοστίζει πολλά σε χρόνο και χρήμα και παρόλα αυτά είναι ένα δυνατό και ανθεκτικό ψάρι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...