Jump to content

Nέα σύνθεση...


Recommended Posts

Λοιπόν είμαι στο πρόγραμμα για μία νέα σύνθεση ψαριών στο ενυδρείο μου. Έχω ένα Juwel record 96 (80x30x40) με εσωτερικό εργοστασιακό φίλτρο. Το ενυδρείο έχει αρκετά φυτά. Μέσα έχει :

1 Ancistrus

2 ramirezi

1 Melanotaenia preacox

Σκεφτόμουν να βγάλω την preacox (η οποία και έχει μείνει μόνη της) και να βάλω δύο σκαλάρια. Ή να βάλω ένα σκαλάρι και ένα Kribensis. Πιστεύετε οτι χωράνε ; Τι άλλα μπορώ να βάλω ; Κάθε ιδέα ευπρόσδεκτη !

Σταύρος.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς τόσο τα σκαλάρια (λόγο χώρου) αλλά και το κριμπένσις (λόγο χαρακτήρα) είναι ασύμβατα κατά την γνώμη μου με τα υπόλοιπα που έχεις στο ενυδρείο.

Θα σου πρότεινα να πάρεις έναν ακόμα ανσίστρους για να έχεις ζευγάρι και να προσθέσεις κανά τέτρα έχοντας σαν κύριο ψάρι στο ενυδρείο τα ραμιρέζι.

τα ραμιρέζι είναι ζευγάρι?τί φίλτρο έχεις? :)

Link to comment
Share on other sites

Τα ραμιρέζι είναι Microgeophagus. Τα ραμιρεζάκια τα είχα πάρει για ζευγάρι αλλά τελικά μου βγήκαν και τα δύο θηλικά. Απο Σεπτέμβρη που θα φέρει αρσενικά το μαγαζί που τα είχα πάρει θα αλλάξω ένα θηλικό με ένα αρσενικό να τα κάνω ζευγάρι...

Το φίλτρο είναι αυτό που είχε όταν το πήρα. Είναι εσωτερικό και εχει τρία σφουγκαράκια για βιολογικό καθαρισμό και έναν κυκλοφορητή νομίζω 520 lt/h της Hydor.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις :

1 Ζευγάρι krbensis

~7 otto

~4 corydoras

και το ζευγάρι ancistrus που σου πρότεινε και ο Δημήτρης

Επίσης καλό θα ήταν να προσθέσεις και ένα εξωτερικό φίλτρο πχ EHEIM 2215.

τα ram δεν είναι και από τα πολύ εύκολα ψάρια, είναι ευαίσθητα, ακόμη και στις αλλαγές, προτιμάν μαλακό νερό και δεν είναι και τόσο εύκολη η αναπαραγωγή, με τα krib είναι σίγουρο ότι σε μικρό χρονικό διάστημα θα δεις μωρά. :)

Link to comment
Share on other sites

Λες να βγάλω τα ραμς και να βάλω το ζευγάρι kribensis ή μαζί με τα ramirezi να μπουν και αυτά; Διάβασα οτι όταν είναι να ζευγαρώσουν γίνονται πολύ επιθετικά πράγμα το οποίο θα δημιουργήσει πρόβλημα στα ramirezi έτσι δεν είναι;

Για τα otto που μπορώ να βρώ πληροφορίες ; Με ένα πρόχειρο ψάξιμο στο νετ δεν βρήκα κάτι σχετικό. Πως είναι το ολοκληρωμένο όνομά τους ;

Link to comment
Share on other sites

Σε καμιά περίπτωση krib με ram στο ίδιο ενυδρείο σε αυτά τα λίτρα.

Συμφωνώ υπέρ των ram.Είναι πιο μικρόσωμα με πιο ήπια συμπεριφορά σε σχέση με τα krib στην περίοδο ζευγαρώματος και δένουν βιοτοπικα με τα corydoras και τα otto. :)

Τα otto λέγονται Otocinclus Affinis.

Διάβασε εδώ κάποιες λεπτομέρειες για το είδος.

http://badmanstropicalfish.com/profiles/profile76.html

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θα απέφευγα το scalare λόγω τελικού μεγέθους και επιθετικότητας. Εκτός και αν φίλε tux στο μέλλον υπάρχει ενδεχόμενο για ένα μεγαλύτερο ενυδρείο..

2 Ancistrus(male-female)

4 preacox

2 M.Ramirezi

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...