Jump to content

Φιλτρο!!!


Recommended Posts

Ωραια.. βρηκα και "πανω κατω" εμαθα σε τι χρησιμευουν οι μετρησεις! αλλα στο pet shopα πως θα τις ζητησω?? pH, GH, KH, NO2, NO3, NH4/NH3?? οκ το πρωτο ξερω πως λεγετε! πεχα! τα αλλα???

help!!!

υ.γ Και κατι αλλο!! Τί μαρκα να παρω???? ΚΑΙ τι να παρω sticks ή υγρα??!! Θα παω να παρω οταν ανοιξουν τα μαγαζια!!! ;):hysterical:

Έγινε επεξεργασία - aquarium_9
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 86
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

δεν χρειαζεται να ξερεις τις κοινες ονομασιες,τα κουτακια γραφουν απ εξω τις επιστημονικες: PH, GH, KH, NO2, NO3, NH4/NH3

καλο ειναι να παρεις υγρα test γιατι ειναι πολυ πιο αξιοπιστα σε σχεση με τα sticks.

τωρα για μαρκα δεν μπορω να σε βοηθησω,ο καθενας με οτι βολευεται...

εγω π.χ. δουλευω της tropic marine.

Έγινε επεξεργασία - mpompiras
Link to comment
Share on other sites

δεν χρειαζεται να ξερεις τις κοινες ονομασιες,τα κουτακια γραφουν απ εξω τις επιστημονικες: PH, GH, KH, NO2, NO3, NH4/NH3

καλο ειναι να παρεις υγρα test γιατι ειναι πολυ πιο αξιοπιστα σε σχεση με τα sticks.

τωρα για μαρκα δεν μπορω να σε βοηθησω,ο καθενας με οτι βολευεται...

εγω π.χ. δουλευω της tropic marine.

Ευχαριστω! Απο οτι διαβαζω και εγω ή για tropic marine ή για api με βλεπω!! Ευχαριστω.. ααα και κατι αλλο που θελω να ρωτησω! ποσο καιρο κρατανε αυτα τα tests και ποσο κοστιζουν πανω κατω για να ξερω!! ;):hysterical:

Link to comment
Share on other sites

δεν θυμαμαι ποσο κρατανε(νομιζω κανα χρονο,αναλογα με την εταιρια),απλα να κοιταξεις ημερομηνια ληξης.

ειναι ακριβουτσικα,παει κοντα στο 10ρικο ευρω το ενα.

εχουν βγαλει κατι βαλιτσακια που περιεχουν ολα τα βασικα τεστ κ ειναι σχετικα πιο οικονομικα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη 60€ ολα μαζι?? ή μπορω να βρω ολα τα test σε σετ με π.χ 40€? Αμα ειναι μην τα παρω ολα τωρα! Μπορω να παρω τα βασικα( ποια ειναι??) ;) (το ξερω οτι γινομαι κουραστικος αλλα εχω αποριες!!!)

Link to comment
Share on other sites

κατα την γνωμη μου αυτα ειναι τα απολυτως βασικα...

εχει βγαλει η sera ενα βαλιτσακι νομιζω που κοστιζει κοντα στα 50ευρω.

τωρα αν ειναι να τα παρεις μεμονομενα παρε τουλαχιστον της αμμωνιας ΝΗ3/ΝΗ4.

Link to comment
Share on other sites

Αμα ειναι να κρατανε ενα χρονο τι 40-τι 50 τι 60€ αλλα να μην ειναι και λιγμενα!! τελος παντων θα πεταχτω αποψε πιο απογευμα να δω και θα δουμε τι θα γινει!! Παντως σιγουρα περνω nh3/nh4--ph--N02-KH που θεωρω οτι ειναι τα βασικοτερα με πιο βασικο το ΝΟ2 οπου ψαρια πεθαινουν απο αυτο!!!! Αμα ειναι να μου πειτε τιποτα παραπανω για να μην πιαστω κοροιδο δεκτο!!! ;):):hysterical:

Ωραια τοτε θα παρω και κερατοφυλλο και συνθετικο μαλλι για το φιλτρο ε????

Έγινε επεξεργασία - aquarium_9
Link to comment
Share on other sites

διορθωση:τα τεστ κρατανε πανω απο 2 χρονια,μολις τσεκαρα τα δικα μου της tropic marine. ;)

Link to comment
Share on other sites

Τον ανθρακα τον βγαζεις και βαζεις κατι αλλο πχ βιολογικο υλικο (siporax, substrat pro, αστερακια της rena κλπ)

ΓIα τα τετσ της Api οι ημερομηνιες ληξης ειναι εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=24892

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω μια απορια! Οταν παρω καινουριο φιλτρο πρεπει να του τα αλλαξω ολα κατευθειαν ή να κρατησω οτι εχει μεσα(απο την εταιρια) Ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια συγνωμη αν ενοχλω αλλα μηπως γινεται να μου πειτε αυτο που σας ρωταω απο πανω(σχετικα με το φιλτρο) γιατι θα παω να το παρω αυριο και θελω να δω αμα παρω και τιποτα αλλα υλικα για αυτο! Ευχαριστω για το χρονο που διαθεσατε για να με ακουσετε!!! :):P

Link to comment
Share on other sites

Παιδια συγνωμη αν ενοχλω αλλα μηπως γινεται να μου πειτε αυτο που σας ρωταω απο πανω(σχετικα με το φιλτρο) γιατι θα παω να το παρω αυριο και θελω να δω αμα παρω και τιποτα αλλα υλικα για αυτο! Ευχαριστω για το χρονο που διαθεσατε για να με ακουσετε!!! :):P
Αναλογα το φιλτρο και τα υλικα του.

Ολα τα φιλτρα με υλικα ακομα και το πιο φτηνο κανει καποια δουλεια στη φιλτρανση.

Εσυ αναλογα τις αναγκες του ενυδρειου και την τσεπη σου το αναβαθμιζεις, αλλιως βγαζεις ψαρια για να μπορει να ανταπεξερχεται.

Link to comment
Share on other sites

Αναλογα το φιλτρο και τα υλικα του.

Ολα τα φιλτρα με υλικα ακομα και το πιο φτηνο κανει καποια δουλεια στη φιλτρανση.

Εσυ αναλογα τις αναγκες του ενυδρειου και την τσεπη σου το αναβαθμιζεις, αλλιως βγαζεις ψαρια για να μπορει να ανταπεξερχεται.

Ναι αλλα δεν ξερω τιποτα απο υλικα και φιλτρα! :thumbup::thumbup: δεν καταλαβαινω τιποτα διαβαζω διαβαζω αλλα τιποτα! θα ξανακανω αλλο ενα search και αν δεν καταλαβω παλι! :):P:angry2:

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα φιλτρα με υλικα ακομα και το πιο φτηνο κανει καποια δουλεια στη φιλτρανση.

Εσυ αναλογα τις αναγκες του ενυδρειου και την τσεπη σου το αναβαθμιζεις, αλλιως βγαζεις ψαρια για να μπορει να ανταπεξερχεται.

Ωραια.. εγω θα παρω το eheim pick-up 2010.. μονο του μεσα εχει ενα σφουγγαρακι.. εγω το βγαζω αυτο και βαζω οτι εγω θελω... Δηλαδη μπορω να το αντικαταστησω με ενα αλλο σφουγγαρι που θα ειναι πιο καλο ε? ή καταλαβα παλι λαθος??? :):P:angry2::thumbup:

Έγινε επεξεργασία - aquarium_9
Link to comment
Share on other sites

Αν το συγκεκριμένο φίλτρο δεν έχει άλλο χώρο για βιολογικά τότε κόψε το σφουγγάρι και βάλε βιολογικό υλικό. Το σφουγγάρι το χρειάζεσαι για μηχανική φίλτρανση και το βιολογικό για χημική, δηλαδη τα χρειάζεσε και τα δύο. Εκτός και αν έχεις και δεύτερο φίλτρο τότε χρησιμοποιής το ένα για μηχανική και το άλλο για βιολογική.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα δεν ξερω τιποτα απο υλικα και φιλτρα! δεν καταλαβαινω τιποτα διαβαζω διαβαζω αλλα τιποτα! θα ξανακανω αλλο ενα search και αν δεν καταλαβω παλι!

Διαβασε μερικα

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry306666

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry264514

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry284732

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry229755

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Αν το συγκεκριμένο φίλτρο δεν έχει άλλο χώρο για βιολογικά τότε κόψε το σφουγγάρι και βάλε βιολογικό υλικό. Το σφουγγάρι το χρειάζεσαι για μηχανική φίλτρανση και το βιολογικό για χημική, δηλαδη τα χρειάζεσε και τα δύο. Εκτός και αν έχεις και δεύτερο φίλτρο τότε χρησιμοποιής το ένα για μηχανική και το άλλο για βιολογική.

Δηλαδη να κοψω το σφουγγαρι στην μεση και να βαλω π.χ συνθετικο μαλλι ή και αυτο είναι χημικο υλικο???

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον νομιζω οτι ψιλοκαταλαβα!!! Δηλαδη φτιαχνουμε το φιλτρο μας με σειρα μηχανικη-βιολογικη και πανω πανω χημικη??? Και κατω κατω ειναι το σφουγγαρι της εταιριας. μετα ειναι το μακαρονι( αν ειναι βιολογικο) και πανω πανω ειναι η χιμηκη? ή λαθος τα ειπα??? αλλα πανω-κατω ψιλοκαταλαβα!! :):P

Link to comment
Share on other sites

λοιπών όπως είδα το φίλτρο σου. εγώ θα πρότεινα κόψε το σφουγγάρι περίπου 6 πόντους κατά ύψος και βάλε με την σειρά από κάτω προς τα πάνω ενυδρειακό βαμβάκι --> σφουγγάρι ---> siporax (όσο πάρει) αυτά και είσαι έτοιμος τίποτα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια Ανακεφαλαιωση!

Περνω και κοβω ΟΡΙΖΟΝΤΙΑ το σφουγγαρι!

Μετα το βαζω στην μεση και κατω ειναι το βαμβακι και πανω πανω ειναι το siporax!!

Ευχαριστω παιδια!

υ.γ ( Οποια αλλη αποψη δεκτη)

Έγινε επεξεργασία - aquarium_9
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...