Jump to content

Αιωρούμενη πρασινη άλγη


xamomili

Recommended Posts

Έχω ένα RIO 400 φυτεμένο με διοξείδιο Dennerle 300 , 4 λάμπες 54w ( 2 natural 2 day ) τα οποία λειτουργούν 8 ώρες ( 4 πρωί διάλειμμα 2 ώρες και 4 μετά )Υποστρωμα για τα φυτα εχω βαλει το DENNERLE DEPONIT MIX PROFESSIONAL 250 και 1 τον 150 λιτρων . Για τα φυτά έχω το set της εταιρίας DENNERLE το οποίο το λέει System Set έχει E15 V30 S7 μέσα έχει πως μπαίνουν στον μήνα . Από το κατάστημα όμως μου είχαν πει ότι ο σίδηρος να μπαίνει 2 φορές τον μήνα μέσα λέει 1 φορά , πήγα με 2 όπως μου είπαν απο το κατάστημα αλλά έβγαλα πράσινη αιωρούμενη άλγη όταν τους το είπα μου είπαν να μην βάλω τίποτα από αυτά και να πάρω μια uv 9w aqua medic έχω διαβάσει όμως ότι μέσα σε 3 ώρες το καθαρίζει σε εμένα δεν έχει καθαρίσει τίποτα σε 24 ώρες συνεχούς λειτουργία . Πως λειτουργεί και πότε βλέπεις αποτελέσματα ? . και εαν εχει αγοράσει κανένας διατομικό φίλτρο ? :)

Λειτουργεί 3 μήνες το ενυδρείο

Διαστάσεις : 151 x 62 x 51 cm

Τα test μου

PH = 7,5

KH 4 = Σταγόνες

GH = 9 Σταγόνες

NH3 NH4 = 0

NO2= 0,1 0,3

PO4 = 0

Φυτά μου

1) 1 Echinodorus dschungelstar tornajo

2) 1 Echinodorus select

3) 2 Jugrophila stricta

4) 1 ludwigia glanjalosa perennis

5) 1 Anubias barteri nana

6) 1 Ludwigia mullertii

7) 1 Caratophyllum submersum

8) 1 Eneria

9) 2 Cabomba aguatica

Ψάρια

1) 2 Platy

2) 2 Xiphophorus

3) Guppy 3Θ 1Αρς.

4) 1 Clown

5) 2 Tetra RED

6) 5 Tetra Rummy

7) 10 Tetra harlequin

8) 1 Melanotaenia praecox

9) 1 Rainbow shark

Έγινε επεξεργασία - xamomili
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που πιθανώς έχει συμβεί είναι ότι τα υποστρώματα που έβαλες μαζί με τα λιπάσματα έχουν δωσει άπειρη τροφή για την ανάπτυξη άλγης.Επίσης το διακεκομμένο πρόγραμμα φωτισμού είναι εντελώς λάθος και για τα φυτά σου και για τα ψάρια. Στους τροπικούς το φώς δεν βγαίνει με διάλειμμα.

Αν είναι όντως green water (και όχι bacterial bloom) τότε θα έλεγα να σταματήσεις όποια λιπάσματα ρίχνεις, να κάνεις μία πλήρη συσκότιση του ενυδρείου για καμιά βδομάδα, να μειώσεις το τάϊσμα, πριν τη συσκότιση δε, να κάνεις και μία αλλαγή νερού 40-50%. Τη συσκότιση να την κάνεις με κάτι που να διασφαλίζει ότι ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΡΝΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ΦΩΣ. Μετά τη συσκότιση πάλι αλλαγή νερού ενώ η UV να παραμένει πάντα σε λειτουργία. Διατομικό φίλτρο δεν έχω χρησιμοποιήσει.

Το περίεργο είναι ότι έχεις νιτροφάγα φυτά (π.χ. κερατόφυλλο) αλλά παρ' όλα αυτά έχεις πρόβλημα.

α) Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο ;

β) Εϊναι μεγάλα τα φυτά ; Πότε μπήκανε ;

Βάλε καμιά φωτογραφία να δούμε

PS

Υπάρχει και προβληματάκι με τη σύνθεση των ψαριών αλλά αυτό μπορούμε να το συζητήσουμε αλλού

EDIT

Τώρα είδα και μετρήσιμα ΝΟ2. Δεν θάπρεπε να συμβαίνει αυτό. Εϊναι στρωμένο το ενυδρείο ?

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Η μεγάλη ποσότητα σιδήρου την έκανε τη δουλειά κατά 90%.

Στο μέλλον να λιπαίνεις καθημερινά και από λίγο, ποτέ μεγάλες ποσότητες, πάντα όσο πιο σπαστά γίνεται.

Πχ αν πρέπει να πέσουν την εβδομάδα 100ml εσύ θα ρίχνεις 10 τη μέρα, αν χρειαστεί το αυξάνεις ή το μειώνεις ανάλογα με το πως πάνε τα φυτά, πάντως αιωρούμενη άλγη δεν θα έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Λίπασμα έχω σταματήσει να βάζω εδώ και 20 ημέρες συσκότιση έχω κάνει 5 ημέρες είδα κάποια διαφορά αλλά μετά πάλι τα ίδια . 3 μήνες τρέχει το ενυδρείο .3 Echinodorus , 2 hugrophila από την αρχή και τα όλα τα άλλα πριν 4 ημέρες μου τα προτιναν επειδή είναι γρήγορης ανάπτυξεις . Τα πείρα πολύ μικρά τα 2 hugrophila έχουν γίνει τα διπλάσια τα Echinodorus όχι και τόσο . Αλλαγές σχεδόν κάθε εβδομάδα αλλά μου είπαν ότι δεν κάνει κάτι για την πράσινη άλγη ( αιωρούμενη ).

Link to comment
Share on other sites

Όταν καταναλωθούν όλα τα λιπάσματα θα αρχίσει να πεθαίνει αλλά αυτό θα πάρει κάμποσο, καλύτερα απόλυτη συσκότιση για 5-6 μέρες και μετά λιπάσματα κάθε μέρα πολύ λίγο, όταν δεις οτι τα φυτά πήραν μπρος ανεβάζεις σιγά σιγά τη δόση. Μην φοβάσαι τη συσκότιση, είναι ο μόνος τρόπος να καθαρίσεις.

Link to comment
Share on other sites

FOTO http://img683.imageshack.us/img683/7886/imag0023g.jpg

Οχι πολύ καλή απο τηλέφωνο δεν είναι καφέ πράσινη είναι :)

Το έχω κάνει με την συσκότιση αλλά δεν είδα φως και έχω βάλει τα μεγάλα μέσα uv αλλά και πάλι δεν έχω δει παρά τα όσα γράφουν ότι μέσα 1 2 άντε 5 ώρες κάνει δουλεία τίποτα μάλλον θα πάω για διατονικό .Σας ευχαριστώ πολ΄θ για το χρόνο σας .

Τώρα εειδα για το NO2 που εγραψες απλως η γυναικα μου δεν ταϊζε τα ψαρια τωρα πιστευω οτι θα ανεβει σιγα σιγα .

Έγινε επεξεργασία - xamomili
Link to comment
Share on other sites

Είναι σίγουρα άλγη, έχεις πολλά φυτά τα οποία ακόμα δεν έχουν πάρει μπρος και όλο το λίπασμα το έφαγε η άλγη και αυξήθηκε.

Κάνε ξανά συσκότιση 100%, κάλυψέ το με κάτι να μην μπαίνει καθόλου φως, τα φυτά έχουν αποθηκεύσει τροφή και θα αντέξουν η άλγη πάλι δεν μπορεί να αποθηκεύσει πολύ και θα αποδημήσει από πείνα. Στο καπάκι αλλαγή το μισό νερό και καθόλου λιπάσματα για μια εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

FOTO http://img683.imageshack.us/img683/7886/imag0023g.jpg

Οχι πολύ καλή απο τηλέφωνο δεν είναι καφέ πράσινη είναι :)

Το έχω κάνει με την συσκότιση αλλά δεν είδα φως και έχω βάλει τα μεγάλα μέσα uv αλλά και πάλι δεν έχω δει παρά τα όσα γράφουν ότι μέσα 1 2 άντε 5 ώρες κάνει δουλεία τίποτα μάλλον θα πάω για διατονικό .Σας ευχαριστώ πολ΄θ για το χρόνο σας .

Νομίζω ότι βιάζεσαι λιγάκι. Δώσε στην ΠΛΗΡΗ συσκότιση το χρόνο της μαζί με τη UV συνεχώς φυσικά αναμμένη και θα δεις αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι τα φυτά αρχίζουν να κιτρινίζουν και μου είπαν ότι είναι έλλειψη σιδήρου και φοβάμαι την συσκότιση μην τα τινάξουν τελείως .

Έγινε επεξεργασία - xamomili
Link to comment
Share on other sites

Μετά την συσκότιση 5 ημερών και την uv δεν κατάφερα τίποτα παρά μόνο να φύγει λίγη από την άλγη και 2 φυτά που είχαν κιτρινίσει τελείως . Τώρα έχω βάλει τα μεγάλα μέσα το οποίο είναι ένα διατονικό φίλτρο θα δούμε τώρα τι θα γίνει και θα σας ξανά πω τα συμπεράσματα μου σε 10 ημερες . Και παλι ευχαριστώ τα παιδια του site για την βοήθεια τους .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...